YARATICI BASKI

Evinizi değiştirmenin dikkat gerektiren bir yolu: Kağıt el işi sanatını keşfedin.

Sanatçı ve kağıt el işi sanatları ustası Aimee Graham, kağıt keserek göz alıcı eserler oluşturmaya yönelik adım adım rehberlik sunuyor.
Bir masanın üzerinde duran ve yanında çerçeveli kağıt el işi eserleri bulunan bir Canon PIXMA TS8350 Serisi yazıcı.

Kağıt el işi sanatçısı Aimee Graham, kağıtla makasın bir araya gelmesini rahatlatıcı bir aktivite olarak görmesinin yanı sıra hem kişisel hem de yaratıcı rengarenk eserler oluşturmayı bir farkındalık yöntemi olarak görüyor. Soyut şekiller ve desenlerin yanı sıra hayvan silüetleri ve sahil manzaraları gibi kesilen şekillerden ayrı bir katman oluşturmak tüm aile için oldukça eğlenceli bir etkinliktir. Benzersiz duvar çalışmalarına ek olarak kutlama kartları oluşturmak için bile kullanılabilir.

Aimee bir Japonya gezisi sırasında eski origami sanatının büyüsüne kapıldıktan sonra ilk kez el işi yapmaya başladı. Burada, evinize canlı bir hava katmak için ideal olan yaratıcı sanat eserlerini oluşturmak için Canon PIXMA TS8350 Serisi yazıcının nasıl kullanılacağını ve bazı kağıt kesme yöntemlerini anlatıyor.

1. Orijinal ve yaratıcı bir fikir bulun.

Turuncu bir arka planın kullanıldığı, kesilen kağıt şekillerle oluşturulmuş ve çerçeveli hale getirilmiş bir orman manzarası.

Aimee'nin ilk adımı bir fikir bulmaktı. İlham kaynağı olarak doğayı kullanan Aimee, fikir olarak kullanılabilecek ilgi çekici görüntüler ve silüetler için internette arama yapmayı öneriyor.

Aimee, "Çok yönlü olduğu için kağıtlarla çalışmayı seviyorum," diyor. "Doğal bir ürün olmasının yanı sıra iki veya üç boyutlu sanat eserleri yapmak için kullanılabilir. Ayrıca bu eserleri üretmeye başlamak için özel yeteneklere ihtiyacınız yok."

Aimee, silüet olarak kullanılabileceği basit şekilleri internette arayarak başlamış. "Deniz kenarında yaşıyorum ve doğayla iç içe olmayı seviyorum. Bu nedenle yaptığım ilk iş okyanus ve orman görüntüleri aramak oldu," diye açıklıyor.

"Süreç, her zaman ilham kaynağı bularak başlıyor. Sürece kendinizi kaptırdığınız noktada fikirleriniz benzersiz bir hale geliyor ve o anda yaratıcılığınız devreye giriyor. İşte tam da bu noktada sihir gerçekleşiyor."

2. Baskı için şablonlarınızı seçin.

Baskısını almak için telefonunu kullanarak bir kağıt parçası üzerinde iki görüntüyü konumlandıran bir kadın

Aimee, baskılarını hızla kağıt üzerinde konumlandırmak için akıllı telefonundaki Easy-PhotoPrint Editor uygulamasını kullandı.

Üzerinde görüntülerin basılı olduğu bir kağıt parçasını yazıcıdan alan bir kadın

Aimee, "Yazıcıyı kullanmak gerçekten çok kolaydı," diyor. "Telefonuma Canon PRINT uygulamasını kurdum ve uygulamayı Wi-Fi ağıma bağlamak oldukça basitti."

Aimee; hayvan, insan, ağaç ve güneş ışını silüetlerini internette arama yaparak buldu ancak siz de Creative Park'tan ilham alabilirsiniz.

Aimee, görüntüleri Easy-PhotoPrint Editor uygulamasını kullanarak bir sayfa üzerinde düzenledi ve Canon PIXMA TS8350 Serisi ile baskı aldı. "İstediğim silüetleri bulur bulmaz uygulamada düzenleyebildiğim ve doğrudan baskı alabildiğim için yazıcı oldukça işime yaradı. Önünüzde somut baskıların olması başlamanızı kolaylaştırıyor. Bu proje en başta oldukça zordu. Genelde 3 boyutlu kağıtla çalıştığım için iki boyutlu düşünmek benim için biraz farklıydı."

3. Sanat eseriniz için doğru kağıdı seçin.

Taş bir zeminin üzerinde duran ve yanında bir kesme matı ile çeşitli kağıt ve kırtasiye malzemesi bulunan bir Canon PIXMA yazıcı.

Aimee, kesim yaptığı sırada sertliğini korumasının yanı sıra katlama veya kesme izleri yaratmadığı için ideal olduğunu düşündüğü Mat Fotoğraf Kağıdını kullandı. Ancak bunun için parlak kağıdı veya her iki kağıt türünü de birlikte kullanabilirsiniz.

Kağıt el işi eserinizi oluşturmak için ihtiyacınız olan araçlar şunlardır: kesme matı, maket bıçağı veya bisturi, makas ve kağıt ya da karton kombinasyonu.

Aimee, "Kağıt; kesildikten sonra şekli bozulmayacak kadar kalın, yırtılmayacak kadar da sert olmalıdır. Ancak kağıt, kesme işlemini zorlaştıracak kadar da kalın olmamalıdır," diye açıklıyor. "Silüetlerimin baskısını almak için Mat Fotoğraf Kağıdı kullandım. Bu kağıt, çalışmak için yeterince sağlam ancak kesmek için fazla sert değil."

4. Keseceğiniz şekilleri dikkatli bir şekilde oluşturun.

Karla kaplı bir dağ görüntüsü vermek için kestiği kağıt parçalarını bir araya getirerek ayrı bir katman olarak yerleştiren bir kişi.

Aimee, parçalarına daha fazla derinlik katmak için koyu renklerdeki farklı şekilleri katmanlandırarak iki boyutlu çalışmaya alıştı.

Bir kadın silüetini dikkatlice kesen bir kişi.

Daha detaylı olan ve dikkat gerektiren silüetlere geçmeden önce daha basit şekillerle başlayabilirsiniz.

"Çerçevelerde sergileyebileceğim birkaç farklı manzara oluşturmak istediğimi biliyordum," diyor. "Çerçeveleri birer boyut kılavuzu olarak kullanıp kestiğim şekillerden ayrı bir katman oluşturarak kompozisyon üzerinde çalıştım ve renk şemalarını seçtim."

Şekilleri doğru bir şekilde kesmek sabır ve pratik gerektirdiğinden Aimee, özellikle maket bıçağını yeni kullanmaya başladıysanız kolay şekillerden başlamanızı öneriyor.

"Grafon kağıdından çiçek yaptığım için tam da bu projeye uygun, küçük ve oldukça keskin bir çok katmanlı makası kullanıyorum. Hem makas hem de maket bıçağı kullanarak işe en basit şekilleri keserek başladım," diyor.

"Makas yerine maket bıçağı kullanmak daha faydalıdır, dış hatların yanı sıra kestiğiniz parçanın asıl şeklini korumanıza olanak sağlar. Böylece düzgün şekiller elde edersiniz. Adi huş ağaçlarının dış hatlarını kestiğim sırada bu yöntemi kullandım ve bu da aile ağacı için bambaşka bir ilham kaynağı oldu," diyor.

5. Tasarımlarınızı tamamlayın.

Adi huş ağaçları şeklinde kesilmiş bir biçimde masanın üstünde duran beyaz bir kağıt parçası.

Bu ağaç şekilleri kesildikten sonra geriye kalan kağıt, başka bir eser için etkili bir şekilde arka plan olarak kullanılabilir.

Ağaçların yanında isimlerin yazılı olduğu, yeşil ve beyaz renklere sahip kağıt el işinden orman manzarası.

Aimee'nin fikirlerinden biri, modern bir "aile ağacı" olan ve aile üyelerinin adlarıyla donatılmış bir orman manzarasıydı.

Kestiği kağıt parçaların dış hatlarını dahil etmek, Aimee'nin aile ağacı tasarımına yeni bir boyut kazandırmasını sağladı.

"Ana kağıdımın ortasına ince bir tabaka halinde beyaz ve kahverengi boya sürdüm, üst bölüme ağacın dış hatlarını yerleştirdim ve ardından kesmiş olduğum ayrı ağaç şeklini ekledim. Yaptığım tasarımı bu noktada bir aile ağacı olarak hayal ediyordum; böylece isimleri yazacağım parçaları kestim ve dış hatları elle çizerek parçayı tamamladım."

6. Bu çalışmayı bir aile aktivitesi haline getirin.

Sıralı bir şekilde masanın üzerinde duran, farklı boyutlardaki çerçeveli kağıt el işi eserleri.

Aimee, "Bu proje; temel şekilleri keserek başladığınız basit bir işte gittikçe gelişerek, detaylı silüetler gibi daha zor şekilleri kesebileceğinizi gösteriyor," diyor.

Tasarımları için karmaşık şekiller kullanan Aimee, bu şekilleri maket bıçağıyla dikkatli bir şekilde kesti. Ancak daha basit şekiller ve sıradan bir makas kullanarak da aynı etkileyici sonuçları elde etmek mümkün; bu da kağıt kesmenin harika bir aile aktivitesi olabileceğinin kanıtı.

"Şekil kesme etkinliği çocukların el göz koordinasyonunu artırır ve motor becerilerini güçlendirmeye yardımcı olur; güvende ve denetim altında oldukları sürece çocuklar için yararlı bir etkinliktir."

"Kendimi bildim bileli yaratıcı biriyimdir. Sanatkâr bir anne ve her türlü şeyi inşa edebilen bir babayla büyüdüm," diyor. "Yaratıcılığımı kullandığımda kendime derinden bağlı hissediyorum. İşimin temellerini oluşturan içimdeki çocuk oldukça memnun."

Kağıt el işleri sanatıyla ilgili daha fazla ilham almak için Pinterest hesabımızı takip edin. Çalışmalarınızı sosyal medyada #MadeWithPIXMA etiketiyle paylaşmayı da unutmayın.Yazan: Lorna Dockerill

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • BASKI

  El işleri için en iyi yazıcılar

  Canon, aile projelerinden profesyonel çalışmalara kadar her türlü çalışmanız için mükemmel bir yazıcıya sahiptir.

 • BASKI VE EL İŞLERİ

  Canon SELPHY Square QX10 ile mini tablo fikirleri

  Diorama uzmanları Ole Friedrich ve Esther Mora Chavarria'nın ipuçları ve tavsiyeleriyle bir mini sanat galerisi oluşturun.

 • YARATICI BASKI

  Kağıt el işinden masa süslemeleri

  Creative Park ile her durum için güzel masa süsleri oluşturun.

 • YARATICI BASKI

  Kağıt el işlerinden simge yapılar

  Canon PIXMA yazıcı ve Creative Park ile özel mekanlara saygı duruşunda bulunun.