YARATICI BASKI

Ev yapımı masa süslemeleri: Kağıt el işleriyle ilgili ipuçları ve fikirler

PIXMA yazıcı ve Creative Park ile kağıt el işi süslerden peçete halkalarına ve yer adlarına kadar çok çeşitli öğelerle kendi masa düzeninizi oluşturun.
Keten bir masa örtüsü örtülmüş ve çam kozalakları, yapraklar ve kağıt el işinden objelerle süslenmiş bir yemek masasının yakından çekilmiş görüntüsü.

Doğum günü partileri, kutlama yemekleri veya kalabalık aile toplantıları gibi her türlü etkinlikte herkes etkileyici bir masa hazırlamayı sever. Kendi masa süslerinizi yapmak bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın daha uygun maliyetli bir yolu olmanın yanı sıra, çevre için de daha iyidir; çünkü daha sonra kağıt şablonlarınızı geri dönüştürebilir veya gelecekteki bir etkinlik için saklayabilirsiniz.

Canon, The Social Kitchen'ın profesyonel stilisti Dani Tucker'ı, kendisi için yeni bir malzeme olan kağıdı kullanarak bir masa düzenlemesi yapmaya davet etti. Dani, "Masa düzenlemesi bir masanın muhteşem görünmesini sağlar ancak bunun çok pahalı olması gerekmez," diye açıklıyor. Benim için bu, masa süsleriniz konusunda yaratıcı olmak ve işin içine biraz kişiliğinizi katmak anlamına geliyor."

Dani'nin bu görevi nasıl yerine getirdiğini görün ve kendi kağıt el işi masa süslemelerinizi yapmak için en iyi ipuçlarını keşfedin.

1. Tema seçme

Güzel bir şekilde süslenmiş bir yemek masasına çam kozalakları yerleştiren uzun, kahverengi saçlı bir kadın.

Masa düzeniniz için her şeyden ilham alabilirsiniz; örneğin, yaz mevsimindeki bir akşam yemeği daveti için çiçekleri yoğun olarak kullanabilir veya bir arkadaşınızın doğum günü için onun en sevdiği renge veya hobilerine göre süsleme yapabilirsiniz. Dani burada kış temalı masasına çam kozalakları koyuyor.

Creative Park kullanılarak oluşturulan çam kozalakları, mumlar ve kağıttan kar taneleri, yıldızlar, baykuşlar ve küçük zencefilli kurabiye evlerle süslenmiş bir masanın yakından çekilmiş görüntüsü.

Partiniz sona erdiğinde, kağıt el işi modellerinizden bazılarını konuklarınıza uğurlama hediyesi olarak verebilir, kağıt atık kutunuza atarak geri dönüştürebilir veya gelecekteki özel bir etkinlik için saklayabilirsiniz.

Kendi masa düzeninizi oluşturmak için bir temayla başlayın; ardından sadece kağıda, bir yazıcıya ve çeşitli tasarımlara ihtiyacınız olacaktır. Creative Park, kağıt el işinden yapılar ve hayvanlardansüslemelere ve hatta peçeteliklere ve yer adlarına kadar, bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacak çok çeşitli ücretsiz şablonlarla doludur. Örneğin, çiçek temalı bir masada, canlı bir runner masa örtüsü oluşturacak şekilde birbirine yapıştırılmış çiçek ve kelebek şablonları ya da kişisel bir dokunuş katmak için süslemeli isim kartları iliştirilmiş bir çelenk bulunabilir.

Bu örnekte tema olarak kış seçildi. Dani, çalışma sürecine renk paletinden başladığını anlatıyor. "Doğal tonlar katmak istediğim için altın, sarı ve kahverengiyi seçtim. Sonra da o renk paletinden renklerle devam ederek istediğim görünümü oluşturacak öğeleri topladım. Kış havası katmak istediğim için okaliptüs [genellikle kış çelenklerinde kullanılır] ve ardından atmosferi güçlendirmek için birkaç mum ekledim."

Masa süslemeleri yaparken çok fazla harcama yapmanız gerekmez; Dani de tasarımlarında her zaman günlük eşyaları kullanmaya dikkat ediyor. "Kullandığım her şeyi bulmak kolay," diyor. "Eski reçel kavanozlarını veya başka eşyalarla doldurduğum vazoları mumluk olarak kullandım."

Dani, masa düzenlemesine başlarken altın yıldız şablonları ve sarı kar taneleri ile birlikte minyatürbaykuşlar kullanmış. Ardından, altın ve yeşil renklerinden bir kontrast oluşturmak için menü çıktıları ve isim kartlarının yanı sıra topladığı çam kozalaklarını ve yaprakları eklemiş.

2. Şablonları yazdırma

Bir Canon yazıcıdan yazdırılmış bir yıldız şablonunu alan uzun, kahverengi saçlı bir kadın.

"Şablonları telefonumda Creative Park uygulamasını kullanarak yazdırdım. Yazıcıyı kurduktan sonra kullanmak çok kolay," diyor Dani.

Seçtiğiniz tasarımları yazdırmadan önce elinizde doğru medyanın bulunduğundan emin olun. Her Creative Park şablonunda, başta Canon Mat Fotoğraf Kağıdı olmak üzere, belirli bir kağıt türü listelenir. Mat Fotoğraf Kağıdı standart baskı kağıdından daha sağlam bir model oluşturduğu için elde edilen nihai tasarımda gerçek bir fark yaratabilir.

Creative Park web sitesini veya uygulamasını kullanarak doğrudan akıllı telefonunuzdan baskı alabilirsiniz.

Tüm şablonlarınızı yazdırdıktan sonra, sıra onları oluşturmada. Oluşturacağınız şablonların sayısına bağlı olarak, en yüksek kalitedeki sonuçları elde etmek için bu işi birkaç akşama yayabilirsiniz.

3. Şablon seçme

Bir masada oturmuş, akıllı telefonunda Canon'un Creative Park web sitesindeki kağıt el işinden bir yıldıza bakan bir kişinin yukarıdan çekilmiş görüntüsü. Masada aynı yıldızın çıktısı görülüyor.

Creative Park'ta, basit tasarımlardan daha karmaşık çalışmalara kadar tüm beceri düzeylerine uygun şablonlar bulunur.

Ahşap bir masanın üstüne doğru eğilmiş, küçük bir kesme matı üzerinde kağıt el işi şablonlarını katlayıp kesen bir kadın.

"Şablonları birbirine sabitlemek için çift taraflı nokta yapıştırıcı kullandım," diye açıklıyor Dani. "Bazı şablonlar oldukça küçük olduğu için nokta yapıştırıcıları ikiye böldüm ve modeli bu şekilde sabitledim."

Bazı modellerde kesme işleminden önce tasarımı katlamanız gerekeceği için talimatları dikkatli bir şekilde uygulayın. Ardından şablonları kesin ve varsa yapıştırılması gereken çıkıntıları aşağı katlayın. Şablonlarınızı birbirine yapıştırmak için yapıştırıcı kullanabilir ve ardından sabitlenip kurumaları için bırakabilirsiniz.

Hatta tasarımlarınızı kişiselleştirerek süslerinizi kutlamanız için benzersiz hale getirebilirsiniz. Dani, "Yıldız şablonlarının veya evlerin üstüne isim yazarak şablonlarınızı kişiselleştirebilirsiniz," diyor. "Doğum günü kutluyorsanız doğum günü sahibinin bastığı yaşı veya "mutlu yıllar" da yazabilirsiniz. Bence güzel bir el yazısı ve iyi bir kalem süsleme için çok akıllıca ve etkili olabilir." Alternatif olarak, uygulama üzerinden de tasarım ekleyebilirsiniz.

Dani, masa teması için orijinal şablonları özelleştirmiş; örneğin, yıldızların masanın üstünde düz durabilmesi için yıldız şablonunu ikiye bölünmüş şekilde kullanmış ve sağlam modeller elde etmek için zencefilli kurabiyeden ev şablonlarını birbirine yapıştırmış. Ayrıca, bir kenarlık elde etmek için küçük menü kartlarını büyük renkli kartlara yapıştırmış ve renklerin tema ile uyumlu olması için kar tanesi şablonlarını baş aşağı duracak şekilde kullanmış.

4. Masayı düzenleme

Keten bir masa örtüsü örtülmüş ve çam kozalakları, yapraklar ve kağıt el işinden objelerle süslenmiş güzel bir yemek masası.

Kendi süslemelerinizi yapmak size istediğiniz zaman temaları değiştirme ve daha fazla şablon yazdırabilme olanağı verir; bu da masa düzeninizi farklı etkinliklere uyarlamanın uygun maliyetli bir yoludur. Dört mevsimin yanı sıra, doğum öncesi partisi, yeni yıl kutlaması gibi etkinlikler için kağıt el işleri yapmayı deneyebilir ve hatta bir veda partisine hazırlık yaparken, seyahat edeceğiniz ülkeyi tema olarak seçip, Creative Park'ta bulunan, ünlü simge yapılardan oluşan mimari şablonlar serisini kullanarak kağıt el işleri de hazırlayabilirsiniz.

Artık tüm şablonlarınızı bitirdiğinize göre, bunları masaya yerleştirmenin zamanı geldi. Masa süslerinizle birlikte yerleştirebilmek için tabak, çatal bıçak ve bardaklarınızın hazır bulunduğundan emin olun.

Dani, önce büyük eşyalarınızı düzenlemenizi, ardından büyüklük sırasına göre diğerlerini yerleştirmenizi öneriyor. "Masa örtüsünü sererek başlıyorum," diyor. "Ardından vazoda çiçekler veya masa üzerine yerleştirilen çiçek aranjmanları gibi en büyük nesneleri koyup en son küçük eşyaları yerleştiriyorum."

Önce odakta olmasını istediğiniz süslemeleri masanın ortasına koyun. Bunlar, temanıza bağlı olarak, çiçekler, ağaç dalları, çam kozalakları ve hatta portakal veya bal kabağı gibi taze meyveler olabilir. Daha sonra, her tabağın yanına yerleştirmeleri kolay olduğundan, menü listeleriniz ve isim kartlarınız gibi daha küçük öğeleri ekleyin.

Dani, masadaki öğeleri tek sayılar halinde gruplamanızı öneriyor. Göze daha çok hitap eden bir görünüm için süslemelerini her zaman üçlü gruplar halinde yerleştiriyor.

Bu öğeleri yerleştirmeyi bitirdikten sonra sıra bunların etrafına kağıt el işinden küçük süsleri yerleştirmede. Bunları masada uygun gördüğünüz yerlere serpiştirebilirsiniz. Herkesin bardağının yanına minyatür bir baykuş koymayı düşünebilirsiniz. Daha sonra peçete halkaları ve diğer küçük süslerle son dokunuşlarınızı yapabilirsiniz.

Dani, Creative Park'ta sunulan ücretsiz şablon çeşitlerinden etkilenmiş ve onlardan ilham alma fırsatını kaçırmamış. "Bu davet gerçekten ilgimi çekti ve kağıt kullanarak yaratıcılığımı ortaya çıkarmamı ve güzel şeyler tasarlamamı sağladı. Daha önce yaptığım bir şey olmadığı için yaratıcılığımın sınırlarını zorlamama olanak verdi," diyor.

Siz de denemek konusunda motive olduysanız daha fazla yaratıcı fikir için #MadeWithPixma etiketine göz atın ve kağıt el işinden masa süslemelerinizi @canonemea'yı etiketleyerek paylaşın.

Her türlü etkinlik için masanızı kağıt el işleriyle süsleyebilirsiniz.

Yazar: Tamzin Wilks

İlgili ürünler

İlgili Makaleler