YARATICI BASKI

Dünya parmaklarınızın ucunda: Kağıt el işi görevi

Canon PIXMA yazıcı ve Creative Park ile yaratıcılık becerilerinizi test edin ve özel öneme sahip şehirlere saygı duruşunda bulunun.
Bir Japon kalesinin ve Big Ben'in Canon Creative Park şablonlarından yapılmış kağıt el işi modellerini tutan el işi uzmanı Paula Milner ve eşi Dan.

Hangi özel seyahat anılarından büyük bir keyif aldınız? Denizaşırı iş seyahatleri ve arkadaşlarla kültürel maceralardan eğlenceli aile tatillerine ve tek başınıza yaptığınız şehir kaçamaklarına kadar, dünyadaki güzel yerleri ziyaret ederken edindiğiniz anılar eğlencenin bir parçasıdır. Ancak en iyi deneyimler eve döndüğünüzde sona ermez.

Kağıt el işlerinin yalnızca çocuklar için olduğunu düşünmüş olabilirsiniz ancak Canon Creative Park'ta, dünyanın en ünlü simge yapılarının şablonları dahil olmak üzere çok daha zorlu tasarımlar da bulunmaktadır.

Kağıt el işinden yapılmış bu binalar, mekan temalı bir parti veya özgün süslemeler gerektiren kutlamalar için ideal olduğu gibi, evde önemli bir seyahati hatırlamak için hazırlanan temalı bir serginin bir parçasını da oluşturabilir. Kağıtları keserek ve el işleri yaparak zaman geçirmek aynı zamanda harika bir farkındalık aktivitesidir. Ülkeye ait geleneksel bir şölen ve yöresel müzikle bir araya getirildiğinde ise bu aktivite tamamen başka bir havaya bürünebilir.

Çiftler el işi yarışması

Canon Creative Park kağıt el işi şablonlarından el işleri üreten el işi uzmanı Paula Milner ve eşi Dan.

El işi uzmanı Paula Milner ve eşi Dan, birlikte kağıt el işi yapmanın rahatlamak için harika bir yol olduğunu fark etmiş.

The Crafty Lass olarak bilinen profesyonel el işi uzmanı Paula Milner ve Formula 1 mühendisi eşi Dan, bir Canon PIXMA TS7450a Serisi yazıcı ile en sevdikleri ikonik simge yapıları yaratmaya karar vermiş. Paula çocukluğundan beri el işiyle ilgileniyor ancak onun yaratıcılık tutkusunu ateşleyen şey düğünleri olmuş. Peçeteliklerden ve süslemelerden koridor ve masa dekorasyonlarına kadar her şeyi kendi elleriyle yapması bir yıl sürmüş. Şimdi kumaş tasarlıyor ve el işi atölyeleri ve etkinlikleri düzenliyor.

"Dan de çok yaratıcı ve ona bir proje verdiğinizde, o proje üzerinde çalışmak gerçekten çok hoşuna gidiyor," diyor Paula.

Dan, "Hayat çok yoğun olabiliyor," diye ekliyor. "Özellikle iki çocuğunuz varken dinlenmek için zaman ayırmak zor olabiliyor. Bu el işi aktivitesi bize tam da bunu yapma fırsatı verdi."

Kendinizi sınamak ve kendi mimari harikalarınızı yaratmak isterseniz ihtiyacınız olanların yanı sıra Paula ve Dan'den bazı ipuçları ve önerileri burada bulabilirsiniz.

Bir Japon kalesinin Canon Creative Park şablonunu oluşturma talimatlarını gösteren bir monitör.

Canon Creative Park'ta yalnızca kağıt el işi projeleri değil, aynı zamanda üç boyutlu kartlar, tebrik kartları, takvimler ve duvar süslemeleri de bulunur. Basit şablonlardan daha gelişmiş şablonlara kadar her şablonun kendine ait talimatları bulunur. Böylece beceri düzeyiniz ne olursa olsun güzel bir şeyler yaratabilirsiniz.

En sevdiğiniz seyahat anısını seçin

Bir Hollanda yel değirmeninin Canon Creative Park web sitesinden indirilebilecek şablonunu gösteren bir dizüstü bilgisayar ekranı.

Paula, seyahatlerini hatırlamak için Big Ben'in yanı sıra bir Hollanda yel değirmenini inşa etmeyi de tercih etmiş. "Amsterdam'da sadece kısa bir süre yaşadım ama bu büyük bir etki yaratmaya yetti," diyor. "Kültürlerini seviyorum. Annem de gençken Amsterdam'da yaşamış, bu nedenle bu yel değirmenini yapmak benim için çok anlamlıydı."

Japonya'daki Nagoya Kalesi'nin tamamlanmış Canon Creative Park şablonunu hayranlıkla elinde tutan bir adam.

Dan bu görev için tarihi Nagoya Kalesi'ni seçmiş ancak aralarında Matsuyama Kalesi, Matsumoto Kalesi, Shuri Kalesi ve hatta Ulusal Batı Sanatları Müzesi'nin bir mini versiyonunun da bulunduğu başka Japon anıtları da var.

Paula ve Dan, kişisel bağlarının olduğu simge yapıları yeniden yaratmaya karar vermiş. Paula Londra'daki Big Ben kulesini ve bir zamanlar Amsterdam'da yaşadığı için Hollanda'yı temsil eden bir yel değirmenini seçmiş. "Big Ben tam olarak İngiltere'yi temsil eden ikonik bir yapı; ben de kısa süre önce oğlumuz Freddie'yi onu görmeye götürdüm; bu nedenle böyle güzel bir binayla ilgili anıları onunla paylaşmak daha da özel hissettirdi. Big Ben'i yaptığımda ne olduğunu anladı ve bu ona Londra'ya yaptığımız eğlenceli günübirlik gezimizi hatırlattı," diyor Paula.

Dan, Paula'nın Amsterdam'da yaşadığı dönemde Japonya'da çalıştığı için bir Japon Kalesi seçmiş. "Japonya'nın kalbimde özel bir yeri var," diyor. "Kariyerimin başında, oraya iş için iki kez geçici görevle gitme şansı buldum ve ülkenin kültürüne ve ambiyansına aşık oldum," diyor. "Kiraz çiçeği mevsiminde parklarda dolaştığım ve Nikko gibi tarihi yerleri ziyaret ettiğim zamanları hayatım boyunca hatırlayacağım."

Simge yapınızı seçin

Canon Creative Park'ın bir Canon PIXMA yazıcıdan çıkan Big Ben şablonu.

Creative Park'ta bulabileceğiniz Londra'ya ait tek simge yapı Big Ben değil; Tower Bridge'in de bir şablonu var. Tercih ettiğiniz ülkeyi daha basit tasarımlarla hayata geçirmek için bölgeyi temsil eden çiçekler veya hayvanlar da seçebilirsiniz.

Seçebileceğiniz birçok ücretsiz şablon arasından, sizin için anlamı olan bir simge yapıyı bulabilirsiniz. Roma'daki Kolezyum ve Paris'teki Eyfel Kulesi'nden Barselona'daki Sagrada Familia'ya ve Eğik Pisa Kulesi'ne kadar, birçok farklı kağıt el işi projesi arasından seçim yapabilirsiniz.

Paula, seçtiğiniz şablon tasarımını doğum günü partisi fikirleri, düğün hatıraları, bekarlığa veda partileri ve daha fazlasıyla ilişkilendirmenizi öneriyor. "Partiler için çok iyi bir fikir. Bir düğün için bile, merkezi noktalara yerleştirmek üzere farklı önemli yapılar inşa edebilir veya bir balayı destinasyonunu kullanabilirsiniz. Bu, bir çift için çok hoş bir etkinlik olabilir, arkadaşlarınızdan da yardım isteyebilirsiniz," diyor.

Kağıt el işlerinden yapılmış simge yapılar, bir veda partisi veya bir yıl dönümü seyahati ya da seyahatinden sonra eve dönen birini karşılama töreni için de mükemmel bir seçenek olabilir.

Kes, katla ve inşa et

Bir cetvel ve makas kullanarak bir Canon Creative Park şablonunu kesip çıkartan eller.

Paula ve Dan, simge yapıları inşa etmenin getirdiği zorluklardan keyif almış. Daha karmaşık olan bu tasarımların tamamlanması birkaç saat sürebilir ve zihninizi göreve odaklamak daha iyi hissetmenize ve stres ve kaygı hissinizin azalmasına yardımcı olabilir.

Canon Creative Park'ın Canon Mat Fotoğraf Kağıdı üzerine basılmış Big Ben şablonunu makasla keserek çıkaran eller.

Paula, Canon'un Mat Fotoğraf kağıdını etkileyici bulmuş. "Baskının kalitesi harikaydı," diyor. "Detay seviyesi inanılmazdı. Bu kağıt el işi projesini fotokopi kağıdı üzerinde yapmaya çalışırsanız yapısını kesinlikle koruyamaz."

Şablonunuzu indirdiğinizde, önerilen Canon Mat Fotoğraf Kağıdı gibi doğru medyaları kullandığınızdan emin olun. Bu, eserinize son halini verirken gerçekten fark yaratabilir.

"Canon Mat Fotoğraf kağıdını kullanmanızı gerçekten tavsiye ederim," diye ekliyor Paula ve ekliyor: "Çok daha kolay katlanıyor ve yapısını oldukça iyi koruyor. Ayrıca katlamaya zaman ayırmanızı ve kenarların net ve düzgün olmasına dikkat etmenizi de kesinlikle öneririm. Böylece her şey bir araya geldiğinde zorlamanıza gerek kalmadan istediğiniz şekle girecektir."

Dan, özellikle aile ve arkadaşlarla el işi yaparken elinizdeki iş için yeterli zaman ayırmanın bunu daha keyifli hale getirebileceğini kabul ediyor. "Önerilenden daha fazla zaman ayırın," diyor. "Bu, üzerinizde işi bitirme baskısı hissedip işi aceleye getirmenizi veya hata yapmanızı önleyecektir. Yeterli zamanı ayırdığınızda, elde edeceğiniz sonuca şaşıracaksınız."

Talimatları yazdırıp projeyi birkaç akşama yayabilirsiniz. Kendinize elinizden gelen en iyi binayı yaratmak için meydan okuyup ardından eserinizin son halini görmek size gerçek bir başarı hissi verecektir.

Tasarımınızı sergileyin

Hollanda bayrağı, küçük bir bisiklet ve bir çift ahşap terliğin yanında sergilenen, Creative Park şablonundan yapılmış kağıt el işinden bir yel değirmeni.

Kağıt el işi tasarımınız, ziyaretinizden kalan hediyelik eşyalar ve hatıralarla birlikte temalı bir serginin bir parçasını oluşturabilir.

Big Ben'in Birleşik Krallık bayrağı üzerine yerleştirilmiş kağıt el işinden bir modeli.

Paula, kağıt el işi yapmanın çocuklara farklı ülkeleri ve kültürleri öğretmek için harika bir yol olabileceğini düşünüyor. "Okulların da bu tür aktivitelerden yararlanabileceğini düşünüyorum," diyor. "Son dönemde oğlumun sınıfı 'Bölgenizi Sevin' adlı bir proje yaptı. İngiltere, Londra ve köyümüzle ilgiliydi. Big Ben'in bir modeli, çocuklara bilgi verebilecek muhteşem bir obje olabilir."

Sıkı çalışmanızı tamamladığınızda ve basılı simge yapınızın tüm parçalarını bir araya getirdiğinizde sıra yarattığınız eseri takdir etmeye gelir. Mimari başyapıtınızı asmayı, duvara monte etmeyi veya masa süsü olarak kullanmayı düşünebilirsiniz. Kağıt el işlerinizi sergilemenin çok çeşitli yolları vardır.

"Kitaplar ve hatıra olarak topladığımız objelerle dolu bir vitrinimiz var. Bu yüzden bir tema oluşturmak için Dan'in Japonya'dan getirdiği bazı şeyleri oraya koymayı planlıyoruz," diyor Paula.

Dan ve Paula, bu aktivitenin kendini ifade etmenin yaratıcı ve eğlenceli bir şekli olmasının yanı sıra başka kültürler hakkında bilgi edinmek için de harika bir araç olduğunu düşünüyor. "Farklı insanlardan öğrenecek çok şey var," diyor Dan coşkuyla. "Ayrıca keşfedilecek çok sayıda güzel yer ve ses de var ve bu her seferinde, saygı göstermemiz ve korumamız gereken çok özel bir yerde birlikte yaşadığımız hissini pekiştiriyor."

Kendinize bir şans tanımak için gerekli ilhamı buldunuz mu? Daha yaratıcı fikirler için #MadeWithPixma etiketine göz atın ve @canonemea'yı etiketleyerek dünyanın kendi ellerinizle yaptığınız çeşitli harikalarını paylaşın.

Yazan: Lorna Dockerill

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • YARATICI BASKI

  El işi güneş sistemi oluşturma

  Creative Park'ın uzay temalı kağıt el işleri koleksiyonu ile bağ kurmak, öğrenmek ve oynamak için zaman ayırın.

 • YARATICI BASKI

  Seyahatlerinizi profesyonelce belgeleyin.

  Canon Zoemini S2 ile çektiğiniz tatil fotoğraflarını kişiselleştirilmiş, yaratıcı bir günlüğe dönüştürün.

 • BASKI

  Tasarımcılar için en iyi yazıcılar

  Yazıcılar, tasarımcıların olmazsa olmazıdır. İhtiyaçlarınıza en uygun modeli seçmenize yardımcı oluyoruz.

 • BASKI VE EL İŞİ

  İncelikle düşünülmüş kağıt işi hediyeler için önemli ipuçları

  Canon Creative Park ve PIXMA yazıcınızı kullanarak nasıl anlamlı hediyeler hazırlayabileceğinizi keşfedin.