BASKI VE EL İŞLERİ

Mini kağıt el işleriyle ünlü tabloları yeniden yaratın

Diorama uzmanları Ole Friedrich ve Esther Mora Chavarria'nın tavsiyeleriyle Canon SELPHY Square QX10 ve SELPHY Photo Layout uygulamasını kullanarak kendi minyatür sanat galerinizi oluşturun.
Kırmızı duvarlara iki tablonun asılı olduğu ve içinde ön planda bir mini figürün sanat eserine baktığı, kağıt el işinden bir mini sanat galerisi.

Daha önce hiç diorama hazırladınız mı? Diorama, bir sahnenin üç boyutlu figürlerle canlandırıldığı bir makettir. Bir diorama, minyatür veya büyük ölçekli bir tasarım şeklinde olabilir ve karmaşık görünse de, kendi tasarımınızı yaratmak için çok fazla para harcamanıza gerek yoktur.

Minyatür dioramalar yaratma sanatını TikTok'ta yaklaşık 114.000 kişilik takipçi kitleleri olan Ole Friedrich ve Esther Mora Chavarria'dan daha iyi bilenlerin sayısı azdır. Ole ve Esther, dinozorların yer aldığı tarih öncesi parçalardan gergedanlar ve geyiklerin bulunduğu safari sahnelerine kadar, tarihsel açıdan doğru ve karmaşık dioramalar hazırlayarak kitlelerini büyülediler.

Ole ve Esther, Canon SELPHY Craft Club serisinin son bölümünde, tarihteki en ünlü tablolardan ikisine yer verdikleri minyatür bir sanat galerisi oluşturdu ve buna kendi kişisel dokunuşlarını ekledi. Bu proje için Johannes Vermeer'in "İnci Küpeli Kız" ve Gustav Klimt'in "Öpücük" adlı tablolarını seçtiler.

Size süreç boyunca yol göstererek kendi dioramalarınızı yaratmanız için ipuçlarını paylaşacakları bu yolculukta, Canon SELPHY Square QX10 yazıcıyı kullanarak bunu nasıl yaptıklarını görün.

Konsept

Johannes Vermeer ve Gustav Klimt'in masada, Canon SELPHY Square QX10 yazıcının ve diğer sanat malzemelerinin önünde duran "İnci Küpeli Kız" ve "Öpücük" adlı tablolarının baskıları.

Ole ve Esther, kamunun kullanımına açık olan tablolar seçmiş: Gustav Klimt'in "Öpücük" ve Johannes Vermeer'in "İnci Küpeli Kız" adlı tabloları. Çalışmanızı çevrimiçi paylaşmanız halinde telif hakkı sorunlarıyla karşılaşmamanız için bunu kontrol etmek önemlidir. Bu zaman alan bir süreç olsa da, sanat hakkında başkalarıyla paylaşabileceğiniz eğlenceli bilgiler edineceğiniz için keyifli de olabilir.

Ole ve Esther, Barselona, İspanya'da, 2019 yılında Barselona Üniversitesi'nde arkeoloji eğitimi alırken tanışmış. Hamburg, Almanya'daki Miniatur Wunderland'e yaptıkları ziyaret sırasında buradaki maketlerden o kadar etkilenmişler ki kendi minyatür sahnelerini yaratmaya karar vermişler. Esther, "Bu, bir kilisenin hikayesini açıklamanın ilginç bir yoluydu," diyor. "Hem yetişkinlerin, hem de çocukların kilisenin tarihçesini anlayabilmesi için interaktif ve eğlenceli bir yol seçmişlerdi".

İkisi de sanat geçmişine sahip olduğundan, çizim ve tablo becerilerini aldıkları eğitimle birlikte kullanmak istemişler. Şimdi, başkalarını eğitmek için dioramalar hazırlıyorlar ancak minyatür bir sanat galerisini ilk kez yapmışlar.

Süreç

Bir masanın üzerinde sert köpük parçaları, cetvel ve kurşun kalemin yanında duran Canon SELPHY Square QX10.

Minyatür sanat galerinizi yapmaya evinizde bulunabilecek yapıştırıcı, makas, Canon fotoğraf kağıdı ve başka bir yerde kullanmayacağınız çeşitli objeler gibi temel malzemelerle başlayabilirsiniz. Önemli olan, hiçbir malzemenin çöpe gitmemesi için onları yeniden kullanmak ve geri dönüştürmektir.

Galeri duvarları oluşturmak için iki parça sert köpüğü kırmızıya boyayan bir çift el.

Mini kağıt el işleri çok rahatlatıcı olabilir ve dikkatinizi sorunlarınızın üstünden çekmenizi sağlayabilir. Ole ve Esther, kendi görevlerini yaparken genellikle arka planda dinledikleri bir podcast açıyor. "Kolayca işe dalıp gidebilir ve ne kadar zaman geçtiğini fark etmeyebilirsiniz," diyor OLE.

Minyatür sanat galerilerini, hedeflediğiniz şeye bağlı olarak, istediğiniz kadar basit veya karmaşık şekilde oluşturabilirsiniz. Çok sayıda tablo ve insan figürü içeren bir galeri oluşturabileceğiniz gibi, daha küçük bir galeri oluşturmayı tercih ederek tek bir tablo etrafına birkaç figür yerleştirebilirsiniz. Malzemelere çok fazla para harcamanız da gerekmez. Ole ve Esther, evlerine göz atıp eski projelerindeki parçaları ve yıllar içinde topladıkları rastgele objeleri yeniden kullanmışlar.

 • Araştırma: "Bilmeniz gereken ilk şey, tablonun istediğiniz aktivitede kullanabileceğiniz şekilde kamunun kullanımına açık olup olmadığıdır", diyor Esther. "Gerçekçi dioramalar hazırladığımız için Google Art Project'te ünlü tabloları aradık fakat elle de bir şeyler çizebilirsiniz."
 • Malzeme toplama: "Bu projede duvarları ve zemini oluşturmak için sert köpük kullandık," diyor Ole. "Zemin özellikle önemli çünkü doku oluşturmamız gerekiyor. Bu nedenle bir galerinin ahşap zeminine benzetebilmek için doğal mürekkeple boyadık."
 • Tasarım ve düzen: "Tabloların nasıl görünmesini istediğinizi düşünün. Klasik dikdörtgen şeklini seçebilir veya farklı bir şekille denemeler yapabilirsiniz," diyor Esther. "Canon SELPHY Photo Layout uygulaması, deneyebileceğiniz birçok seçenek sunar; olasılıklar sınırsızdır. Ardından çerçeveyi düşünün. Uygulama içinde düzenleme yapabilirsiniz. Bu yüzden neredeyse görünmez olan klasik bir çerçeve veya daha abartılı farklı tasarımlar tercih edebilirsiniz."
 • Baskı: Canon SELPHY Square QX10'u kullanmanın en güzel yanı, çok küçük olması sayesinde çalışma alanında yanımızda kolayca taşıyabilmemiz", diyor Esther. "Baskı hızı da yüksekti, bu yüzden deneysel çalışabildik." SELPHY Square QX10'dan alınan baskıların arkası yapışkan olduğundan, bunları dioramanıza eklemeniz de kolaydır.
 • İnsan unsuru: Ole, "Daha sonra bir figür aramanız veya yaratmanız gerekiyor," diyor. "Ayrıca, biraz hareket katıp tasarımı daha etkileyici hale getirmek için figüre alanla etkileşim halindeymiş gibi poz verdirilmesi gerekiyor."
 • Sürprizler: "Tüm çalışmalarımıza her zaman izleyicilerin karşılaşıp gülümsemelerini sağlayan rastgele objeler ekliyoruz," diyor Esther. "Bu projede, başka bir projeden kırık bir sütun koyduk ve üzerine küçük bir sincap yerleştirdik. Bu plansız bir fikirdi. Bu gibi şeyleri, projenin sonunda, biraz eğlenmek için yapıyoruz. Kişisel bir dokunuş ekliyorsunuz ve bu fikir, projeyi tamamlayana ve boş bir alan fark edene kadar aklınıza gelmiyor."
 • Yapıştırma: "Tüm öğeleri ayrı ayrı oluşturuyorsunuz ve ortada hiçbir şey yokken çok güzel bir şey ortaya çıkmaya başlıyor," diyor Esther. "Tüm parçaların bir araya gelmesiyle tasarımınız gerçekten de hayat buluyor."

Yazıcı

Ekranında, Gustav Klimt'in "Öpücük" adlı tablosunu gösteren Canon SELPHY Photo Layout uygulamasının bulunduğu bir akıllı telefonu tutan bir el ve altındaki masada, Johannes Vermeer'in "İnci Küpeli Kız" tablosunun bir baskısı ile Canon SELPHY Square QX10.

Canon SELPHY Photo Layout uygulaması, düzenleme ve baskı ihtiyaçlarınız için tek adresinizdir. İstediğiniz düzeni seçebilir ve metin, kenarlık ve damga bile ekleyebilirsiniz. Bu özellik, örneğin minyatür tablonuza ressam hakkında birkaç bilgi eklemek istediğinizde kullanışlıdır.

Bir masaya yayılmış, boyanmış sert köpük, Canon SELPHY Square QX10 yazıcı, iki mini tablo baskısı, bir kurşun kalem, cetvel, falçata ve ekstra köpükten oluşan malzemeler.

"Her zaman boyamak ve sıfırdan bir tablo oluşturmak istemediğimizden, Canon SELPHY Square QX10 çok kullanışlıydı," diyor. "Bu yazıcıyı kullanmak bize gerçekten ilham verdi ve onu gelecekteki projelerde de kullanmayı düşünüyoruz."

Ole ve Esther, birlikte çalıştıkları süre boyunca hiç yazıcı kullanmamış. Projelerinin her bir parçasını her zaman elle çizmiş ve boyamışlar. Ole, "Bu çok zaman alabiliyor," diyor. Canon SELPHY Square QX10 ile çalışmak, iş akışlarında çığır açmış. "SELPHY Square QX10, sahip olabileceğimiz geleneksel yazıcılardan tamamen farklı," diyor Esther. "Bu ana kadar el işlerimiz için hiç yazıcı kullanmadık çünkü bunda bir potansiyel görmedik ancak bu yazıcı bunu değiştirdi."

Esther, yazıcının en iyi yönlerinden birinin baskıların kalitesi olduğunu söylüyor. "Gerçekçi bir minyatür inşa etmek çok önemli ve baskılar yüksek kaliteli olduğu için renkler çok canlı görünüyor," diye ekliyor. Ayrıca, baskılar 100 yıla kadar dayanır1. Bu nedenle bu kompakt yazıcı, böyle bir proje için ideal iş ortağıdır.

Çift, Canon SELPHY Photo Layout uygulamasını kullanmaktan da keyif almış. Esther, "Çalışırken temel aracımız telefonumuz çünkü telefonu sosyal medya için video kaydetmek amacıyla kullanıyoruz," diyor. "Bu uygulamaya sahip olmak harikaydı çünkü bilgisayarımızı açıp bir uygulama aramak zorunda kalmadan istediğimiz zaman baskı alabildik." iOS ve Android ile uyumlu olan uygulama, Ole ve Esther'in fotoğraflarını hızlı bir şekilde düzenlemesini sağlamış ve SELPHY Square QX10'un fotoğrafları basması yaklaşık 43 saniye sürdüğünden işlerini kolaylaştırmış. "Uygulamayı yazıcıya bağlamak da kolaydı; tek yapmamız gereken QR kodunu taramaktı," diyor Ole. "Daha kolay olamazdı!"

Tarih meraklıları, minyatür sanat galerinizi başarıya ulaştırmak için üç ipucu veriyor:

 • İlham arayın. İlhamın kaynağı bir TV programı veya Pinterest gönderisi olabilir. Görsel referanslara sahip olmanız gerekiyor.
 • Malzemelerle denemeler yapın; hemen ilk gördüğünüz malzemeyi seçmeyin. Bazen evinizde veya dışarıda, doğada bulabileceğiniz birçok şey olabilir. Bu yüzden denemeler yaparak nasıl sonuçlar elde ettiğinize bakın.
 • Her şeyi yeniden kullanın. Ole ve Esther'in kullandığı malzemelerinin çoğu eski yumurta kutuları gibi geri dönüştürülmüş malzemeler. Bu, çevre üzerinde zararlı bir etki yaratmadan keyifli zaman geçirebilmelerini sağlamış.

Sonuçlar

Bir masanın üzerinde, Canon SELPHY Square QX10 yazıcının yanında duran bir mini sanat galerisi dioraması.

Esther, "Canon SELPHY Square QX10, atölyemizde bizim için çok değerli bir yardımcı ve onu atölye çalışmalarımıza katılan kişilere tanıtmak istiyoruz," diyor. "Sadece bizim için değil, katılımcılar için de yeni kapılar açıyor. Bir resim yapmak için iki saat harcayamazsınız. Bu yüzden bu yazıcı epey zaman tasarrufu sağlayabilir ve belki de daha çok kişiyi mini sahneler oluşturmaya teşvik edebilir."

Johannes Vermeer ve Gustav Klimt'in bir mini galeri dioramasında asılı olan "İnci Küpeli Kız" ve "Öpücük" adlı tablolarına bakan bir mini figürün yakından çekilmiş fotoğrafı.

Ole, "Normal yazıcımız birçok şey için faydalı ancak küçük ölçekte yüksek çözünürlüklü baskılar üretmek için pek kullanışlı değil," diyor. "Şimdiye kadar pek çok şeyi yapamamıştık çünkü örneğin küçük bir sokak tabelasını elle boyamak çok zor. Canon SELPHY Square QX10, küçük bir ölçekte bile harika baskılar üretiyor, bu nedenle çalışma şeklimizi değiştirecek."

OLE, "arkeolojik dioramalar oluşturmaya daha alışığız, bu yüzden minyatür sanat galerisi konfor alanımızın dışındaydı," diyor. "Ama çok eğlenceliydi. Bildiğimiz malzemelerle çalışmak fakat onları bize çok tanıdık olmayan bir şeye dönüştürmek büyük bir başarı hissi uyandırdı."

Ole ve Esther, birlikte çok zaman geçiriyor ve bu nedenle birbirlerine engel olmamak için görev paylaşımı yapmanın önemli olduğunu söylüyorlar. Ole, "Projeye başladığımızda akışa göre hareket ediyorduk fakat kısa süre sonra, birimizin renkler hakkında, diğerimizinse yapı hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğu gibi bazı şeyleri fark ettik," diyor. "Kimin hangi görevde daha rahat olduğuna bakın. Herkesin kendine ait bir uzmanlığı olması ve görev paylaşımı, birlikte çalışırken projeye bireysel katkı sağlamanıza olanak tanır. Birbirinize güvenin ve sonucun harika olacağına inanın."

Artık kendi mini sanat galerinizi hazırlamak için gerekli araçlara ve bir kılavuza sahip olduğunuza göre, bunu hemen deneyebilirsiniz. Bu sadece eğlenceli değil, aynı zamanda eğiticidir. Sanatın uçsuz bucaksız ve güzel dünyası hakkında ne gibi eğlenceli bilgiler edinebileceğinizi kim bilebilir? Dilerseniz daha kişisel bir dokunuş da katabilir, örneğin çocuklarınızın en iyi sanat eserlerini gösteren bir galeri hazırlayabilirsiniz. Alternatif olarak, tatil fotoğraflarınızı içeren bir sergiyle kişiselleştirilmiş bir hediye hazırlayabilirsiniz. Olasılıklar sınırsızdır!

Yazan: Nikita Achanta

 1. Bir albümde saklandığında. 23°C/73,4°F sıcaklık ve %50 nem varsayılarak hızlandırılmış teste dayalıdır.

İlgili Ürünler

 • Ev Yazıcıları

  SELPHY SQUARE QX10

  Özel anılarınızı, her yerde kablosuz olarak özenle hazırlayabileceğiniz harika baskılar halinde saklayın.
 • Ev Yazıcıları

  SELPHY CP1500

  Bu kullanımı kolay kompakt fotoğraf yazıcısıyla saniyeler içinde zengin renkli ve son derece dayanıklı baskılar elde edin.
 • Ev Yazıcıları

  Canon Zoemini 2

  Cep boyutunda, pille çalışan Zoemini 2 yazıcı ile akıllı telefonunuzdan dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde anında baskı alın.
 • İlgili Makaleler

 • BASKI VE EL İŞLERİ

  Patlayan kutu hazırlayın

  Lini Trinh, Canon SELPHY CP1500 yazıcıyı kullanarak yaptığı, kağıt el işinden "patlayan" kutuyu paylaşıyor.

 • BASKI VE EL İŞLERİ

  Kağıt el işi sanatı

  Sanatçı Zack McLaughlin, bir Canon Creative Park yalıçapkını şablonundan ilham alıyor.

 • YARATICI BASKI

  Kendi hikaye kitabınızı oluşturun

  Canon SELPHY CP1500 ile kendi hikaye kitabınızı hazırlayın ve hayal gücünüzü özgür bırakın.

 • YARATICI BASKILAR

  En iyi Canon taşınabilir yazıcılar

  Hangisinin size uygun olduğunu bulmak için Canon'un kompakt yazıcı serisini keşfedin.