YARATICI BASKI

Kağıt el işi aktivitesi 4: Kış süslemeleri

Kağıt el işi aktivitesi serimizin son bölümünde, grafik tasarımcı Chris Stenner'ın oğlu Eli ile birlikte nasıl yılbaşı ağacı süslemeleri oluşturduğunu keşfedin.
Yanında baskısı alınmış Creative Park şablonları, Canon yazıcı kağıdı, çam kozalakları, ip ve yılbaşı ruhunu yansıtan bir dal bulunan, ahşap bir masa üzerine yayılmış kağıt el işi yılbaşı süslemelerinin üstten çekilmiş bir fotoğrafı.

PIXMA Kağıt El İşi Aktivitemiz kapsamında, el işi tasarımcılarına ve ailelere yıl boyunca çeşitli etkinlikler için güzel kağıt el işleri yaratma görevi verdik.

Bu dört bölümlük serinin son bölümünde, grafik tasarımcı Chris Stenner ve oğlu Eli'ye Canon Creative Park şablonlarını ve Canon PIXMA yazıcıyı kullanarak yılbaşı dönemine uygun, eğlenceli süslemeler yaratmaları için meydan okuduk.

Aktivite 4: Yılbaşı süslemeleri

Üzerinde çeşitli kağıt el işi yılbaşı süslemeleri olan küçük bir konsol üzerindeki Canon PIXMA yazıcı ve yazıcı tepsisinde bir Creative Park şablonu.

Yılbaşı döneminde, küçük çocuklar olan evler, plastik oyuncaklardan ve geri dönüştürülemeyen ambalaj kağıtlarından geçilmez. Evde baskısını alabileceğiniz, geri dönüştürülebilen ev yapımı süslemelerle yılbaşında atıklarınızı azaltın.

Yılbaşını kutlasanız da kutlamasanız da kış aylarında evinizi süslemek, her yaşa uygun eğlenceli bir aktivitedir. Kendi süslemelerinizi yaratarak günlerin giderek karardığı bu dönemde evinizi uygun maliyetli bir şekilde daha canlı ve renkli bir hale getirebilirsiniz. Üstelik kağıt şablonlarınızı geri dönüştürebilir veya gelecekteki etkinlikler için saklayabilirsiniz.

İster ailenizin geleneklerine göre her yıl aynı tasarımları kullanın ister yılbaşı ağacınızı her yıl farklı bir biçimde süsleyin, Canon Creative Park kırmızı ve altın rengi yıldızlardan mini kardan adamlara kadar yılbaşı ruhunu yansıtan çeşitli şablonlara sahiptir. Eskiden süslemeler mağazadan satın alınmaz, elde olan malzemelerle hazırlanırdı. Yılbaşı öncesinde ailenin tamamı bir araya gelir, akşamlarını yılbaşı ağacı için farklı süsler hazırlayarak geçirirdi.

Farklı beceri düzeylerine hitap eden Creative Park şablonları sayesinde yaşınız veya el beceriniz fark etmeksizin size uygun bir seçenek bulabilirsiniz.

Tasarımcı ile tanışın

Kim?: Chris Stenner

Mesleği?: Grafik tasarımcı

Diğer katılımcılar: Eli

Yaratıcı bir sektörde çalışan ve sanat ile tasarımdan anlayan Chris, kendisini ve Eli'yi daha önce hiç denemedikleri bir şeyi yapmaya iten meydan okumamızı severek kabul etti. "Tek kullanımlık plastikler yerine böyle bir alternatif ürettiğim için çok mutluyum," diyor. "Süslemeler kırıldıktan veya işleri bittikten sonra geri dönüştürebileceğimi bilmek çok güzel bir his. Atık yaratmıyorum. Ağacın temasını değiştirmek istersem aynı şablonları kullanarak farklı renklerde süslemeler yapabilirim."

Chris, kağıt el işi yapmayı çok tatmin edici bulduğunu ve herkese önerdiğini söylüyor. "Konfor alanından çıkmak ve sıfırdan bir şeyler üretmek çok güzel bir his," diyor. "Eli çizgi film karakterlerini boyamayı ve çizmeyi çok seviyor. Normalde yaptıklarımızdan biraz farklı olsa da bir şeyleri kesip yapıştırmayı çok sevdik."

İhtiyaç listesi:

  • Creative Park uygulaması (veya web sitesi)
  • PIXMA TS7650i gibi bir Canon PIXMA yazıcı
  • Canon Mat Fotoğraf Kağıdı veya standart yazıcı kağıdı (şablon yönergelerine bakın)
  • Makas
  • Cetvel
  • Yapıştırıcı/silikon tabancası/çift taraflı nokta yapıştırıcı
  • İp/kurdele

Şablonunuzu seçin

Tuttuğu akıllı telefondaki Creative Park uygulamasında kağıt el işi yılbaşı süslemesi için bir şablon gösteren bir el. Arka planda ise yazıcı tepsisinde Creative Park şablonu olan bir Canon PIXMA yazıcı.

Chris, "Yılbaşı ağacımız için bir yıldız şablonu istedim çünkü çok fazla süsümüz var ve farklı bir şekil arıyordum," diyor. "Yılbaşı bölümünde 'Süsleme' kategorisi altında arama yaptım ve beğendiğim renklerde (kırmızı ve altın rengi) iki şablon seçtim."

Chris ve Eli, yılbaşı ağacı süslemelerinin ana teması olarak yıldızları ve kar taneleri kullanmaya karar verdi. Şablonları bulmak için Creative Park'ta "süsler" yazıp aratın. Daha geniş kapsamlı sonuçlar elde etmek için "yılbaşı" yazıp aratabilirsiniz. Süsleme şablonlarından hiçbirini beğenmezseniz istediğiniz tasarımı seçip bir delgeçle delik açın. Ardından delikten bir ip geçirip ağacınıza asın. Sıra dışı bir tasarım için kelebek temasını seçip hepsini kurdeleyle asabilirsiniz. Yaratıcılığınızın ortaya çıkarın.

Creative Park şablonlarını hazırlamak, arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte yapabileceğiniz eğlenceli ve dinlendirici bir aktivite olabilir. Bu eğlenceli aktiviteyi okulun tatil olduğu günlerin akşamlarında yaparak yılbaşı ruhunu hissedebilirsiniz.

Şablonlarınızın baskısını alma

Canon PIXMA yazıcıdan çıkan Creative Park kağıt el işi yıldız şablonları.

Chris, PIXMA TS7650i yazıcısını evinin Wi-Fi ağında kurdu ve ardından akıllı telefonunu kullanarak Creative Park uygulamasına bağladı. Siz de bu şekilde kolayca ilk adımı atıp Chris'in yıldızlarla yaptığı gibi çok sayıda kullanmak istediğiniz bir şablonun birkaç baskısını alabilirsiniz.

Creative Park kağıt el işi yıldız şablonunu dikkatlice kesen bir erkek çocuğun elleri.

Bu yıldızlar gibi daha basit projeler, fazla kesmeye ve yapıştırmaya gerek olmadan ortaya güzel bir süsleme çıkarabildiğinden çocukları sürece dahil etmek için idealdir.

Akıllı telefonunuzu kullanarak PIXMA yazıcınıza bağlanabilir ve şablonlarınızı Creative Park uygulamasından veya web sitesinden indirdikten sonra baskılarını alabilirsiniz. Yanlışlıkla çift taraflı baskı almadığınızdan emin olun.

Chris, "PIXMA yazıcının renklerine bayıldım. Hepsi çok canlı çıktı. Yıldız şablonlarındaki sim dokusu da çok gerçekçiydi," diyor.

Seçtiğiniz şablonları indirip baskılarını aldıktan sonra kesmeye başlayabilirsiniz. Makas veya daha karmaşık tasarımlar için maket bıçağı kullanabilirsiniz. Tüm tasarımlarınızı kestikten sonra çevrimiçi talimatlardan nasıl katlamanız gerektiğini öğrenin ve katlama çizgilerinden katlayın. Yapıştırdığınız şablonların kusursuz bir şekilde birbirine uyum sağlaması için katlamadan önce çizgileri işaretleyin. Chris, "Kesinlikle kağıdı katlayacağınız yeri işaretlemenizi öneririm," diyor. "Şekilleriniz çok daha belirgin ve temiz olur."

Şablonları işaretledikten sonra çevrimiçi rehberi kullanarak birbirine yapıştırabilirsiniz. Çift taraflı nokta yapıştırıcı, çubuk yapıştırıcı, PVA, silikon tabancası veya çevre dostu bir alternatif kullanabilirsiniz. Yapıştırıcıyı kullandıktan sonra sıradaki adıma geçmeden modellerinizin kurumasını bekleyin. Kullandığınız yapıştırıcı, süslemelerinizi geri dönüştürüp dönüştüremeyeceğinizi etkileyebilir. Silikon tabancaları aşırı ısınabilir. O yüzden aktiviteye küçük çocukların da dahil olabilmesi için PVA kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak bu yöntemle tasarımların kuruması biraz daha uzun sürer.

Süslemeleri hazırlama

Chris, oğlunun kağıt el işi yıldız süslemesinin üst kısmındaki delikten ip geçirmesine yardım ediyor.

Kağıt el işi süslemeler hazırlamayı ailenizle ve arkadaşlarınızla yapabileceğiniz eğlenceli ve yaratıcı bir yarışmaya dönüştürebilir, sıcak çikolata ve zencefilli kurabiye eşliğinde yılbaşını kutlayabilirsiniz.

Çizgili el işi ipine asılmış bir kağıt el işi Noel Baba yılbaşı ağacı süslemesi tutan bir çift el.

Bu sevimli Noel Baba figürleri gibi kağıt el işi süslerinin baskısını almak, plastik süslere harika bir alternatiftir. Favori tasarımlarınızı yıllarca kullanabilir veya kolayca geri dönüştürebilirsiniz.

Parçaları birleştirip yapıştırıcıyı kuruttuktan sonra süslemelerinize kurdele veya ip takabilirsiniz. Bunun için bir delgeçle delik açabilir veya tasarımın üst kısmında boşluk varsa içinden ip geçirebilirsiniz. Süslerinizi kalem, boya veya çıkartmalarla kişiselleştirebilirsiniz.

"Süslemelere ip takmak çok basitti," diyor Chris. "Biraz zahmetli olacağını düşünüyordum ama sadece bir delik açtık ve ipi geçirdik. Ağaca asmak gerçekten çok kolaydı." Chris ve Eli çizgili bir el işi ipi kullandı ancak süslemelerinizi kahverengi ipten kırmızı kurdeleye ve ince püsküle kadar dilediğiniz her malzemeyle kişiselleştirebilirsiniz.

Chris, şablonlara hayat verirken tamamen o ana odaklandığını belirtti. "Yıldız ve kar tanesi kesmenin çok tatmin edici bir yanı var. Tasarımları kesmeden birbirine yapıştırmaya kadar her an, sadece yaptığınız şeye odaklanıyorsunuz."

Bu Eli için sürecin en zor aşamalarından biriydi ama biraz destekle başarabildi. "Bazı parçalarda, özellikle de kesme kısmında zorlandım ama babamdan yardım aldım," diyor.

Süslemeye başlayın!

Yılbaşı ağacına kağıt el işi yıldız asan bir erkek çocuk.

Yılbaşını kutlamayı seven Chris ve ailesi, bu dönemi genellikle İngiltere'nin Bristol şehrinde akrabalarıyla birlikte geçiriyor ve ardından Galler'deki evlerine dönüyor. Chris, gülerek "Evimizde iki kedi var. Yılbaşını onlarla da kutlamak istediğimiz için kedilerimizi fazla yalnız bırakmayı sevmiyoruz," diyor.

Arka planında bulanık ışıklar bulunan, yılbaşı ağacına asılmış bir Canon Creative Park kağıt el işi yıldız.

Chris "Kesinlikle tekrar yılbaşı ağacı süslemeleri veya yıl içinde başka ev süslemeleri yapacağım," diyor. "Yılbaşı ağacı süslemelerinin en az birkaç yıl dayanmasını umuyorum. O yüzden, bir dahaki sefer ilkbahar temalı kağıt el işi yapacağım."

Tasarımlarınızı tamamlayıp kurdele veya ip geçirdikten sonra yılbaşı ağacınızı kendi hazırladığınız süslerden gurur duyarak süslemeye başlayabilirsiniz. Favori süsünüzü en çok dikkat çeken noktaya yerleştirin. Dilerseniz ağacın tepesine koyabileceğiniz bir süs yapmayı da deneyebilirsiniz.

Chris, "Tasarımlar ağaçta çok güzel duruyor," diyor. "Süslemeler gerçekten renkli. Oğlumla yaptığım için de satılan hazır süslemelere göre çok daha anlamlı. Süreç benim için çok tatmin ediciydi. Hem yılbaşı ağacınızı geri dönüştürülebilir malzemelerle süslüyor hem de ailenizle birlikte sıfırdan bir şeyler üretiyorsunuz. Ağacı süslemekle kalmıyor, sevginizi de katıyorsunuz."

Canon PIXMA yazıcının üzerinde duran ve arka planında bir fotoğraf kolajı görünen bir Canon fotoğraf makinesinin yukarıdan çekilmiş görüntüsü.

CANON CLUB

Sizin gibi içerik üreticiler için özel bir topluluk. Destek, ilham kaynakları, avantajlar ve daha fazlasıyla tutkunuzun peşinden gidin. Katılım çok kolay. Bir ürün satın alın. Kaydolun. Canon Club'a katılın.

Chris, ailesiyle birlikte kağıt el işi yapmayı çok sevdiğini söylüyor. "Bunu kesinlikle tekrar yapacağız," diyor. "Telefonda gezinmek yerine oğlumla vakit geçirip birlikte bir şeyler üretmek çok güzeldi." Eli de bu süreci çok sevdiğini ve babasıyla başka Creative Park tasarımlarına hayat vermeyi umduğunu söylüyor.

Kağıt el işi yılbaşı süslemeleriyle hem eğlenebilir hem de uzun süre hatırlayacağınız anılar yaratabilirsiniz. Hatta ailenize ve arkadaşlarınıza kağıt el işi süslemeler hediye edebilirsiniz. Ne de olsa ev yapımı hediyeler genellikle en anlamlı hediyelerdir.

El işini ve ev süslemelerini birleştiren bu aktiviteyi beğendiyseniz Creative Park şablonlarıyla neler yapabileceğinizi görmek için serimizin diğer bölümlerine de göz atın. İlham almak için Pinterest sayfamıza göz atın ve tasarımlarınızı #MadeWithPixma etiketini kullanarak paylaşmayı unutmayın!

Tamzin Wilks

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler