BASKI VE EL İŞİ

Baskı alarak incelikle düşünülmüş ev yapımı hediyeler hazırlayın

Güzel bir kağıt buketten eğlenceli bir pop-up karta kadar, Canon Creative Park ve PIXMA yazıcınızı kullanarak nasıl anlamlı hediyeler yapabileceğinizi öğrenin.
Ev yapımı kağıttan çiçek buketi, oturma odası ortamında bir çift elden diğerine geçiyor.

Bazen evde yaptığınız basit bir hediye, aileniz ve arkadaşlarınız için çok değerli olabilir. İster mutlu ister zor bir dönemden geçiyor olsunlar, mağazadan alınmış bir hediyeye kıyasla sizin tarafınızdan sevgi ve özenle hazırlanmış bir hediyeyi takdir edeceklerinden emin olabilirsiniz. Ayrıca yaratıcı yönünüzü geliştirme fırsatınız olur.

Canon Creative Park, kağıt işi şablonlarıyla doludur; yani mevsim ne olursa olsun kağıt işi bir çiçek buketi ve buna uygun bir kartı istediğiniz tarzda yazdırıp bir araya getirebilirsiniz. Bu hediyeler sadece yapımına harcanan zaman nedeniyle daha anlamlı olmakla kalmayacak, aynı zamanda gerçek çiçeklerden çok daha uzun süre dayanacak ve her odayı aydınlatacaktır.

Kağıt el işi aynı zamanda daha bütçe dostu bir hediye yöntemidir ve dinlendirici bir aktivite olarak da faydalı olabilir. Üstelik, konuya dair fikriniz değişirse veya çalışırken hata yaparsanız eserlerinizi her zaman geri dönüştürebilirsiniz (Daima yerel geri dönüşüm yönergelerinize bakın).

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda Canon; Canon Creative Park, bir PIXMA yazıcı ve kendi yaratıcılığını kullanarak partneri için mükemmel hediyeyi yaratması için kağıt işleri meraklısı Martin Stone'a meydan okudu.

Şablonlarınızı seçme: hediye fikirleri

Bir çift el, ekranında Canon Creative Park'tan çiçek şablonları bulunan bir akıllı telefonu tutarken aşağıdaki Canon PIXMA yazıcıdan taç yaprak şablonları çıkıyor.

Canon Creative Park, ev yapımı hediyeler yapmak için kullanılabilecek çok çeşitli şablonlara sahiptir. Kağıt işi meraklısı Martin Stone, bir çiçek buketi yapmayı tercih etti ve eserinin benzersiz görünmesi için ayrı ayrı çiçek şablonları seçti.

Genç bir adam masada otururken Canon Creative Park'tan basılmış bir kart şablonunu kesiyor.

Martin, "Hassas kesime başlamadan önce şekilleri kabaca kesin," diye öneriyor. "Bunu yaparak şeklin etrafındaki kart fazlalığını azaltmış olacaksınız. Bu, araya fazla kart girmeyeceği için resimlerin daha kolay kesilmesini sağlayacaktır."

Canon Creative Park şablonlarını kullanarak sevdikleriniz için hediye olarak hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz; yapabilecekleriniz çiçekle sınırlı değildir. Dinozorları seven bir kardeşiniz ya da yeğeniniz mi var? O zaman ona kağıt dinozor modelleri yapın! Rock gruplarına bayılan arkadaşınız için neden müzik temalı bir eser denemiyorsunuz?

Martin bu proje için kağıt buket ve kart yapmayı seçti. Martin, "Çiçek tasarımlarına bakarak bunları yapmanın oldukça karmaşık olduğunu düşünebilirsiniz," diyor. "Ancak önemli olan düzenli olmaktır. Basit ve takip etmesi kolay resimli talimatlar var."

Şablonlarınızın baskısını alma

Bitkiler, kağıtlar, el işi malzemeleri ve aletleri ile çevrili bir masanın üzerinde duran Canon PIXMA yazıcıdan bir baskı çıkıyor.

"Canon PIXMA yazıcıdan çıkan renkler inanılmazdı. Baskı baştan sona hep iyiydi," diyor Martin.

Hediyeniz için şablonları seçtikten sonra baskı alma zamanı gelir. Bunu, akıllı telefonunuzdaki Canon PRINT uygulaması veya bir dizüstü bilgisayar aracılığıyla PIXMA yazıcınıza bağlanarak yapabilirsiniz. Uyumlu bir yazıcınız varsa esnek planlar sunan ve mürekkebinizin hiç bitmemesi için doğrudan kapınıza teslim edilmesini sağlayan uygun maliyetli bir baskı çözümü olan PIXMA Print Plan'a1 abone olabilirsiniz.

Martin, Creative Park'ta gezinmeyi kolay buldu. Uygulamayı indirip kullanmadan önce akıllı telefonundan web sitesine erişerek gezinti yaptı.

Her şablon, kullanılması önerilen bir kağıt türüyle birlikte gelir; bu nedenle talimatları okumaya özen gösterin. Martin burada, ortalama baskı kağıdından daha kalın olan ve sağlam bir son model oluşturan Canon Mat Fotoğraf Kağıdı (170 gsm) kullandı.

Nasıl kağıt buket yapılır?

Bir çift el, kağıttan yapılmış bir çiçeğin iç kısmını dikkatlice katlıyor.

Martin, işinizi daha kolay ilerletmek ve zamanı istediğiniz gibi kullanabilmek için her bir çiçeğe ayrı bir şablon olarak yaklaşmanızı öneriyor. Şablonlarınızın çevresini dikkatlice kesin ve daha iyi bir şekil elde etmek için katlamadan önce katlama çizgilerini oluşturduğunuzdan emin olun. Bunu bir cetvelin kenarıyla yapabilirsiniz.

Bir çift el, ilk kağıt taç yaprağı bir çiçeğin sapına yerleştiriyor. Diğer taç yapraklar aşağıdaki kesme tahtası üzerinde görülebiliyor.

"Şablonların hazırlanmasının bu kadar kolay olacağını düşünmüyordum," diyor Martin. "En zor kısım yapıştırıcının kurumasını beklemekti." Kullanması gereken yapıştırıcının türüne titizlikle karar verdi. Sıvı yapıştırıcı taç yapraklar için işe yaradı ancak yaprakları gövdeye eklemek için çift taraflı bandın daha iyi olduğunu gördü. Yapışkan noktalar, tutkal tabancası veya yapışkan çubuklar da kullanabilirsiniz.

Martin, her zaman el işiyle ilgili sistemli bir yaklaşım benimsediğini söylüyor. Tüm şablonların baskısını aldıktan sonra, hangi şablonun hangi çiçek için olduğunu takip edebilmek için baskıları her çiçek için yığınlar halinde düzenledi. "Süreç boyunca her bir şablonu bu yığınlarda tuttum; bu sayede işler birbirine karışmadı," diyor.

Ardından Martin, katlamadan önce tüm şablonları kesti. Katlama işlemini kolaylaştırmak için talimatta belirtilen kenarları işaretlemek üzere ev yapımı bir işaretleme aracı kullandı. "Bu katlama çizgileri çok küçük ve hassasiyet çok önemli" diyor. "Kağıtları bu çizgilerden katlamak için ince uçlu cımbız kullandım. Temiz hatlar elde etmek için bu katlama çizgilerini perdahlamak [cilalamak] da önemli."

Martin, baskıları hazır olduğunda el işi aşamasına geçti. "Mürekkep anında kurudu; böylece bulaşma korkusu olmadan devam edebildim," diyor.

Parçaların yapıştırılması söz konusu olduğunda Martin, şablonların tamamen kuruduğundan ve kağıtta nem kalmadığından emin olmak için birkaç saat bekletilmesini öneriyor. Hazırladığınız çiçekleri seçtikten sonra, en iyi göründüğünü düşündüğünüz düzenlemede ip, tel veya hatta yapıştırıcı kullanarak bunları bir araya getirebilirsiniz.

Canon PIXMA yazıcının üzerinde duran ve arka planında bir fotoğraf kolajı görünen bir Canon fotoğraf makinesinin yukarıdan çekilmiş görüntüsü.

CANON CLUB

Sizin gibi içerik üreticiler için özel bir topluluk. Destek, ilham kaynakları, avantajlar ve daha fazlasıyla tutkunuzun peşinden gidin. Katılım çok kolay. Bir ürün satın alın. Kaydolun. Canon Club'a katılın.

Hediyenizi kişiselleştirin

Birleştirilmiş kağıttan çiçeklerin olduğu bir masanın üzerinde, çiçeklerin bir kısmını tutan bir çift el. Yanlarında, bir akıllı telefonun ekranında Canon Creative Park uygulamasında kağıttan yapılmış bir buketin resmi var.

Martin, "Çiçekler mükemmel tasarlanmış ancak ben yeşil kağıt pipetler kullanarak kendi çiçek saplarımı yapmayı tercih ettim," diyor. Bu şablonlarla gelecekte yapabileceği diğer hediyeler hakkında şimdiden fikirleri var. Örneğin, çiçekleri kutu çerçevesine sapsız bir şekilde eklemek ve ortaya bir fotoğraf yerleştirmek.

Creative Park'ta bir buket şablonu olmasına rağmen, daha benzersiz bir şey arıyorsanız veya hediye edeceğiniz kişi örneğin ayçiçeklerini çok seviyorsa kendi çiçek aranjmanlarınızı da seçebilirsiniz.

Martin, "Çiçeklerin son halini çok sevdim," diyor. "Çiçek buketine bakmak için ilk işe koyulduğumda, istediğim farklı türleri düşündüm. Çok çeşitli şablonlar, buketi istediğim gibi özgürce özelleştirebilmemi sağladı. Bu da işi çok daha keyifli hale getirdi; çünkü en sevdiğim çiçekleri seçebildim ve hediye edeceğim kişinin neyi seveceğini düşünme şansım da oldu."

El yapımı kartlar

Genç bir adam bir karta pop-up çiçekler yapıştırıyor. Yanındaki yüzeyde yapıştırıcı, makas ve bir paket Canon kağıdı var.

Martin, buketinin yanında hediye etmek üzere çiçek temalı bir pop-up kart yapmak için Canon Creative Park şablonunu kullandı. Web sitesinde ve uygulamada, ev yapımı hediyenize o son dokunuşu eklemek için geniş bir kart yelpazesi vardır.

Bir çift el, el yapımı bir zarfın içine bir kart yerleştiriyor. Aşağıdaki masada makas, yapıştırıcı ve bir paket Canon kağıdı bulunuyor.

Martin'in zarf tasarımındaki fikri, belki de en sevilen fotoğrafları veya konser biletleri gibi düz hatıraları saklamak için zarfın tekrar kullanılabilmesiydi. "Örneğin, partnerimle birlikte yaptığımız bir yolculuktan bazı tren biletlerini eklemeyi planlıyorum," diyor.

Martin daha sonra çiçek tasarımlarını tamamlayan eğlenceli bir pop-up kart yapmayı tercih etti. "Pop-up kart yapmak, adım adım talimatlar sayesinde çok basitti," diyor. "Şablonda çok sayıda düz çizgi olması da hoşuma gitti, bu sayede kağıt bıçağımla hızlıca kesebildim."

Martin kartı hazırlarken zarfın üzerine kendi dokunuşunu eklemeye karar verdi. "Zarflar tebrik kartlarında genellikle tek kullanımlık bir unsurdur; ben de zarf tasarımı çok güzel olduğundan bu alışkanlığı değiştirmek istedim," diye açıklıyor.

Martin, zarfın yırtılarak açılmasını önlemek için kendi bağlama tarzını yarattı, bunun için buket tasarımındaki papatya resimlerinden ikisini kullandı. "Birini zarf kapağına, diğerini de zarfın tabanına yapıştırdım," diyor. "Bunu köpük yapıştırıcı ile yaptım, bu yüzden yukarı kalktılar. Zarf kapağındaki köpük pedin altına, daha sonra zarfı birbirine tutturmak için sekiz şeklinde dairelerin etrafına sarmada kullanılabilecek bir parça sicim ekledim."

Birden fazla kişi için özel kart hazırlıyorsanız ve zaman çok önemliyse zarfla birlikte gelen Canon Çift Taraflı Mat Kağıt MP-101D'yi kullanabilirsiniz.

Son dokunuşlar

Oturma odasının ortasındaki bir vazoda rengarenk kağıttan çiçek demetleri duruyor.

Ev dekoru olarak sergilenebilen kağıt işi hediyeler, özel birinin sizi düşündüğünü hatırlatır.

Martin ileride yine kağıttan bir hediye yapabileceğini söylüyor. "Kağıt buketi gösterdiğim herkes çok etkilendi ve hepsi bir tane de kendisine istiyor. Bu mükemmel bir hediye ve en iyi yanı uzun süre dayanması. Artık dört gün sonra solacak taze çiçek almak yok!"

Martin, ön kapısına asmak üzere kendi çelengini yapmak için de Creative Park'tan ilham aldı. "Bu kişisel kullanım için olsa da, arkadaşlarımın ve ailemin de bir tane isteyeceğini ve güzel bir hediye olabileceğini biliyorum."

Fikri beğendiniz mi? Harika bir hediye olarak sıfırdan bir tane yapabilir veya daha basit bir tasarım için Creative Park çelenk şablonlarını kullanabilirsiniz. Yılın zamanına bağlı olarak yaz mevsimine uygun bir çelenk veya kış mevsimine uygun bir aranjman deneyebilirsiniz.

Sevdiklerinizin gününü aydınlatın

Siyah bir masanın üzerine yerleştirilmiş Canon PIXMA yazıcı, birkaç kavanoz ve mum. Yazıcının üzerinde el yapımı bir buket kağıt çiçek bulunuyor.

Kendi ellerinizle yaptığınız bir hediyeyi vererek birinin gününü güzelleştirin. İlham almak için Pinterest sayfamıza göz atın.

Kendi hediyelerinizi tamamladıktan sonra, elbette sıra bunları vermeye geliyor. Kağıt buketinizi ister bir arkadaşınıza vermek için kahverengi kağıda sarın ister evlerini renklendirmek için bir vazoya koyun, el işi baskısı hediyeler vermek, birine değer verdiğinizi göstermenin düşünceli ve yaratıcı bir yoludur.

Öyleyse neden denemiyorsunuz? Çalışmalarınızı sosyal medyada #MadeWithPIXMA etiketiyle paylaşmayı unutmayın. Kişiselleştirilmiş bir anı kutusunun nasıl oluşturulacağı gibi konularda daha fazla ilham arıyorsanız daha fazla el işi ipucu ve tekniği için Canon Club'a katılın!

Tamzin Wilks
 1. Uyumlu bir yazıcı gerektirir ve bölgenizde bulunabilirliğe bağlıdır.

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • BASKI VE EL İŞLERİ

  Sonbaharda iç mekanlara neşe katın

  Tasarımcı ve üretici Pippa Hiscock'un nasıl eğlenceli ve kişisel kağıt el işi doğum günü dekorları oluşturduğunu keşfedin.

 • BASKI VE EL İŞLERİ

  Patlayan kutu hazırlayın

  Lini Trinh, Canon SELPHY CP1500 yazıcıyı kullanarak yaptığı, kağıt el işinden "patlayan" kutuyu paylaşıyor.

 • YARATICI BASKI

  Kağıt el işinden masa süslemeleri

  Creative Park ile her durum için güzel masa süsleri oluşturun.

 • BASKI VE EL İŞLERİ

  Kağıt el işi sanatı

  Sanatçı Zack McLaughlin, bir Canon Creative Park yalıçapkını şablonundan ilham alıyor.