A child sits on a stepladder entertained by his parents.

Aile fotoğrafçılığı

Geçen yıldan daha iyi yılbaşı fotoğrafları çekmek için ne yapmalısınız?

Yılbaşını geleneksel bir şekilde geçirseniz de her tatil sezonu kendine özgüdür. Bu yüzden uçup giden eğlenceli aile anlarını ve yılbaşı buluşmalarını fotoğraflamak önemlidir. Rus aile fotoğrafçısı Lena Petrova, yılın bu özel zamanını hem habersiz çekimlerle hem de daha planlı (fakat yine neşeli ve samimi) grup çekimleriyle ölümsüzleştirme yöntemini mükemmelleştirdi.

Lena'nın aile fotoğrafçılığına yaklaşımı tek bir cümleyle özetlenebilir: "Herkes fotoğraf çekimini unutup birlikte vakit geçirmekten keyif almaya baktığında iyi çekimler yakalarsınız." Yani müzik açarak, şakalaşarak veya çocuklarla oynayarak güzel zaman geçirirken uzun ömürlü anılar oluşturabilirsiniz.

Planınız ister bu yıl ailenizin yılbaşı kartı fotoğraflarını çekmek, ister tatil döneminin ruhunu ve atmosferini yakalamak olsun, Lena'nın aşağıdaki 10 ipucu size birçok yılbaşı fotoğrafı fikri verecek ve evde nasıl aile fotoğrafı çekebileceğinizi gösterecektir. Ailenizin mükemmel yılbaşı fotoğraflarını çektikten sonra yılbaşı kartı şablonları, basılabilir resim çerçeveleri ve sevdiklerinize hediye edebileceğiniz fotoğraf albümleri gibi sayısız baskı seçeneği için Creative Park'ı ziyaret edin.

Lena Petrova'dan evde ve bahçede yılbaşı fotoğrafları çekmek için 10 ipucu

1. Önemli anları seçin

"Habersiz çekimleriniz için tatilin hangi öğelerinin sizin ve aileniz için önemli olduğunu düşünün. Yılbaşı ağacını süsleme ve hediyeleri açmanın dışında yılbaşı alışverişi yapma, akşam yemeğini hazırlama, kartları doldurma, Noel Baba'yı görme heyecanı ve şüphesiz hem sizin hem de sevdikleriniz için anlamlı olan daha birçok an vardır. Bu yüzden fotoğraf makinenizi her zaman hazır bulundurun..."

2. Önemli ayrıntılara odaklanın

"Gerçek hayatta sıcak bir atmosfer oluşturan unsurlar güzel bir fotoğraf için her zaman uygun olmayabilir, bu yüzden başkalarının evinde portre çekerken mobilyaları, fazlalık olan süslemeleri ve duvardaki resimleri kadrajdan çıkarırım. Habersiz çekimlerde bunu yapmam ama neyse ki yalnızca fotoğraf makinenizi kullanarak arka planı ayarlamanın birkaç yolu daha vardır. Fotoğrafı kadrajlarken iyi bir açı seçmenin yanı sıra f/1,8 gibi geniş bir diyafram açıklığıyla çekim yaparak bokeh efektli bulanık arka planlar oluşturabilirsiniz."

3. Arka planı düşünün

"Aile portresi çekerken arka planın çok kalabalık olmamasına dikkat ederim; böylece dikkatler fotoğraftaki insanların üzerine çekilir. Ama arka planın boş olması da gerekmez; tatil atmosferi oluşturmak için bir yılbaşı ağacı veya küçük süsleme ışıkları ekleyebilirsiniz."

4. Yardımcı malzemeler ve süslemeler kullanın

İlgili Makaleler
canon-get-inspired-christmas-craft-1-185

YARATICI EL İŞİ BASKISI FİKİRLERİ

Yazıcınızla üretebileceğinizi bilmediğiniz altı şaşırtıcı şey

Bu tatil sezonunda yaratıcılığınızı konuşturup kendi yılbaşı hediyelerinizi, süslemelerinizi ve oyunlarınızı oluşturun. Tüm şablonları ücretsiz indirip basabilirsiniz.

How to shoot festive pet portraits

EVCİL HAYVAN PORTRELERİ

Yılbaşı ruhuna uygun evcil hayvan portrelerinin çekimi

Bu en faydalı ipuçları ile evcil hayvan fotoğrafçılığı becerilerinizden nasıl daha iyi yararlanabileceğinizi ve yılbaşı ruhuna uygun portreler çekebileceğinizi keşfedin.

Christmas card printing

BASKI VE EL İŞİ

Yılbaşı kartı baskısı alma

Yılbaşı temalı bir fotoğraf çekimi tasarlayın ve özel yılbaşı kartları basın.

"Açık havada çekilen yılbaşı fotoğrafları için kadrajda ağaçlar, ışıklar ve süslemeler gibi yılbaşını simgeleyen öğeler olması gerekir. Dilerseniz çorap, oyuncak ya da şekerleme gibi kendi yardımcı malzemelerinizi de getirebilirsiniz. Fazla malzeme kullanmaktan korkmayın; kendinizi bir ya da iki tür yardımcı malzemeyle sınırlandırmak yerine her türlü malzemeden biraz olması daha iyidir. Yılbaşına uygun giysileri de unutmayın. Nesneleriniz ellerinde yardımcı yılbaşı malzemeleri tutarken ve küçük süsleme ışıklarıyla çevrelenmişken sıradan ceketler giyiyorlarsa garip durabilir. Ancak giysilerin güçlü veya kontrast oluşturan çok fazla renkle dikkatleri resimdeki yüzlerden uzaklaştırmadığından da emin olun."

5. Doğru lensi kullanın

"Nesnelerinizden 50 mm lens kullanabileceğiniz kadar uzakta durun. Sıkışık koşullarda kadraja daha fazla insan sığdırmak için geniş açılı lens kullanmak cazipmiş gibi gözükse de kısa odak uzaklıkları kullanmak ailenizin hoşuna gitmeyecek bozulmalara neden olacaktır. Özel bir portre lensiniz yoksa nesneden olabildiğince uzakta durun ve bir standart kit lensi kullanarak zum yapın."

6. Çekimi çocuklar için eğlenceli hale getirin

"Çocukların oyun oynarken güzel fotoğraflarını çekebilmenin en iyi yolu onlarla birlikte oynamak, onları hafifçe teşvik etmek, hayal güçlerini ve güvenlerini canlandırmaktır. Çocukların ne yapmak isteyeceğini öğrenmeye çalışın ve bunu gösterebilecekleri bir ortam oluşturun. En iyi çekimleri herkes eğlenirken yaparsınız."

7. Müzik çalın

"Grup çekimine hazırlık yaparken ortamın sessiz olmamasına gayret edin. Genelde acemi fotoğrafçılar teknik sorunlara odaklanırlar, kendi içlerine kapanırlar ve fotoğraf için poz veren kişileri unuturlar. Bu durum arkadaşlarınızın ve ailenizin sıkılmasına neden olur ve bu da fotoğraflarda kendisini gösterir. Onlara ne yaptığınızı anlatın ve rahatlamalarına yardımcı olması için müzik açın. Genelde çekimlere bu amaçla taşınabilir hoparlör götürürüm."

8. Grup çekimi kompozisyonunuzu mükemmelleştirin

"Grubu aile portresi için düzenlemek çok önemlidir. Hedefiniz, herkesin başının farklı seviyelerde durması olmalıdır. Farklı yükseklikte sandalyeler bulmaya çalışın ya da bir koltuk kullanın ve bir kişiyi kol dayanağına oturtun. Ben genelde kadrajın merkezinden başlar ve dışarı doğru giderek insanları teker teker eklerim. Ama aile büyükse vizöre bakarım, kadrajın büyüklüğünü belirlerim ve kadrajın sol ve sağ kenarlarına iki kişi yerleştiririm. Sonra diğer aile üyelerinden aradaki boş alanı doldurmalarını ister ve en iyi kompozisyonu oluşturmak için birkaç düzeltme yaparım.

Fotoğraf makinenizdeki zamanlayıcıyı ayarlayarak ya da uzaktan çekim yapmak için Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak aile portrenizde siz de yer alabilirsiniz. Birisinin göz kırpması ihtimaline karşı birkaç çekim yapmayı unutmayın."

9. Doğru alan derinliğini kullanın

"Grup portresi çekerken hemen her zaman iki sıra insanla çalışırsınız. İki sıradaki herkese net şekilde odaklanabilmek için diyafram açıklığı f/4-5,6 civarında olmalıdır."

10. Evcil hayvanları unutmayın

"Yılbaşı ışıkları ve oyuncakları, evcil hayvanlar için yeni ve heyecan verici eşyalardır, bu yüzden onlarla neşeli, eğlenceli yılbaşı fotoğrafları çekme ihtimaliniz yüksektir. Bir kediyi hediye paketi kurdelesi veya küçük süs ışıkları sallayarak oynatabilirsiniz; köpekler ise dışarıdaki karda çocuklarla keyif alarak oynayacaktır. Tüm bunlar, neşeli yılbaşı çekimleri için mükemmel konulardır."

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön