AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Geçen yıldan daha iyi yılbaşı fotoğrafları çekmek için ne yapmalısınız?

Bu 10 ipucuyla yılbaşı fotoğrafçılığınızı geliştirin.
Karla kaplı çimenler üzerinde, portatif bir merdivene oturmuş, ebeveynleri tarafından eğlendirilen bir çocuk. Üçü de sıcak tutan kış giysileri giymiş. Fotoğraflayan: Lena Petrova

Yılbaşını geleneksel bir şekilde geçirseniz de her tatil sezonu kendine özgüdür. Bu nedenle, ister evde ağacınızın yanı başında ister akrabaları ziyaret ediyor isterseniz de yürüyüş yaparak kış manzarasının keyfini çıkarıyor olun, aile eğlenceleri ve yılbaşı buluşmalarındaki kısa anları fotoğraflamak önemlidir.

Aile fotoğrafçısı Lena Petrova, yılın bu özel zamanını hem habersiz çekimlerle hem de daha planlı yılbaşı çekimleriyle ölümsüzleştirme yöntemini mükemmel hale getirmiş. Aile fotoğrafçılığına yaklaşımı tek bir cümleyle özetlenebilir: "Herkes fotoğraf çekimini unutup birlikte vakit geçirmekten keyif almaya baktığında iyi çekimler yakalarsınız." Yani yılbaşını geçirdiğiniz yer neresi olursa olsun, önemli olan uzun ömürlü anılar yaratırken keyifli zaman geçirmektir.

Burada, süsleme ışıklarını kullanarak güzel bokeh efektleri çekmekten telaşlı hediye açma anlarını bulanıklık olmadan yakalamaya ve doğal grup portreleri oluşturmaya kadar birçok yılbaşı fotoğrafı fikri için bazı ipuçları bulabilirsiniz.

Lena'nın paha biçilmez katkısıyla, Canon EOS R Sistemi fotoğraf makinenizi kullanarak evde ve dışarıda nasıl aile fotoğrafları çekeceğinizi ve Canon PIXMA veya SELPHY yazıcınızla bu fotoğraflara nasıl hayat vereceğinizi göstereceğiz.

Hazır mısınız?

1. Arka planı düşünün.

Gece karda mutlu bir şekilde oynayan iki erkek çocuk. Arka planda, bulanık bir şekilde, üstlerindeki süsleme ışıkları parıldayan bir çift yılbaşı ağacı. Fotoğraflayan: Lena Petrova

Lena, sahneleri ailenizin geleneklerine göre seçmenizi öneriyor. "Yılbaşı ağacını süslemenin ve hediyeleri açmanın yanı sıra akşam yemeğini hazırlama, kartları doldurma ve şüphesiz hem sizin hem de sevdikleriniz için anlamlı olan daha birçok an vardır," diyor. Oynayan çocukların güzel fotoğraflarını çekmek için yapılması gereken en iyi şey onlarla oynamaktır. "Çocukların ne yapmak isteyeceğini öğrenmeye çalışın ve bunu gösterebilecekleri bir ortam oluşturun," diye ekliyor Lena. "En iyi fotoğrafları herkes eğlenirken çekersiniz." 1/160 sn, f/2,2 ve ISO 1.250 değerlerinde çekilmiştir. © Lena Petrova

"Aile portresi çekerken arka planın çok kalabalık olmamasına dikkat ederim; böylece dikkatler fotoğraftaki insanların üzerine çekilir," diye açıklıyor Lena. "Ama arka planın boş olması da gerekmez; yılbaşı atmosferi oluşturmak için bir yılbaşı ağacı veya küçük süsleme ışıkları ekleyebilirsiniz."

Yılbaşı arka planlarınızı çeşitlendirmeyi unutmayın. Her çekimi evdeki ağacın önünde yapmak sıkıcı olabilir. Yılbaşının hangi unsurlarının sizin ve aileniz için önemli olduğunu düşünün ve bunları fotoğrafa dahil etmeye odaklanın.

Mutlaka dışarıda da çekim yapın. Yılbaşı gününde karla kaplı ağaçların önünde veya dışarıdaki bir kutlama alanında fotoğraflar çekebilirsiniz. Şehrinizde Noel Baba'yı görebileceğiniz özel bir yer bulunuyorsa ailenizdeki bir çocuğun Noel Baba'nın yanında oturduğu klasik bir fotoğraftan daha ilgi çekici çok az şey vardır.

2. Önemli ayrıntılara odaklanın.

"Gerçek hayatta sıcak bir atmosfer oluşturan unsurlar güzel bir fotoğraf için her zaman uygun olmayabilir. Bu yüzden başkalarının evinde portre çekerken mobilyaları, fazlalık olan süslemeleri ve duvardaki resimleri kadrajdan çıkarırım," diyor Lena.

Daha samimi çekimler için istenmeyen öğelerin görünmediği bir fotoğraf makinesi açısı seçebilir ya da kompozisyonunuzla ve kadrajla oynayarak fotoğrafa bakan kişilerin gözlerinin doğal olarak konunuza çekilmesini sağlayabilirsiniz. Konuyu merkeze yerleştirmeyi veya üçte bir kuralını uygulamayı deneyin. Alternatif olarak, dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak amacıyla zoom yapmak için Canon RF-S 18-45mm f/4.5-6.3 IS STM gibi bir lens kullanabilirsiniz. Arka planları bulanıklaştırmak ve konunuza ekstra dikkat çekmek için süper geniş f/1,8 maksimum diyafram açıklığına sahip Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM gibi bir lens kullanmayı da deneyebilirsiniz.

3. Yardımcı malzemeler ve süslemeler kullanın.

Karlı çimenler üzerine yerleştirilmiş bir yılbaşı sergisine bakan bir anne ve çocuk. İkisi de sıcak tutan kış giysileri giymiş. Fotoğraflayan: Lena Petrova

"Fazla yardımcı malzeme kullanmaktan korkmayın; kendinizi bir ya da iki yardımcı malzemeyle sınırlandırmak yerine her türlü malzemeden biraz olması daha iyidir," diyor Lena. "Yılbaşına uygun giysileri de düşünün. Konularınız ellerinde yardımcı yılbaşı malzemeleri tutarken ve küçük süsleme ışıklarıyla çevrelenmişken sıradan ceketler giyiyorlarsa garip durabilir. Ancak giysilerin güçlü veya kontrast oluşturan çok fazla renkle dikkatleri resimdeki yüzlerden uzaklaştırmadığından da emin olun." 1/250 sn, f/2,5 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir. © Lena Petrova

"Açık havada çekilen yılbaşı fotoğrafları için kadrajda ağaçlar, ışıklar ve süslemeler gibi yılbaşını simgeleyen öğeler olması gerekir," diyor Lena. "Bunun için çorapları veya süslemeleri bahçenize getirmek bile yeterli olabilir."

Ancak, yardımcı gereçleri ve süslemeleri çekimlerinize doğal olmayan bir şekilde dahil etmek zorunda değilsiniz. Yılbaşı yaklaşırken yılbaşı süslemelerinden kaçınmak zordur. Bu yüzden dışarıda dolaşırken bunları belgesel stilinde çekimlerinize doğal bir şekilde dahil edebilirsiniz. Örneğin, yılbaşı ağacını dahil etmek için ağacı aldığınız ve arabanıza sığdırmaya çalıştığınız güne veya geceye ait belgesel stilinde çekimler yapabilirsiniz.

4. Doğru lensi seçin.

Lena, "Sıkışık koşullarda kadraja daha fazla insan sığdırmak için geniş açılı lens kullanmak cazipmiş gibi gözükse de kısa odak uzaklıkları kullanmak ailenizin hoşuna gitmeyecek bozulmalara neden olacaktır," diye açıklıyor.

Bunun yerine, Canon RF 50mm F1.8 STM gibi bir lens kullanabilirsiniz. Bu lens, portre lensinden daha geniş açılıdır. Bu sayede kadraja daha fazla kişiyi sığdırabilirken silindir sapmasına yol açacak kadar geniş açılı değildir.

Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM veya Canon RF 24-105mm F4L IS USM gibi bir zoom lensi, hoş bir arka plan bulanıklığı oluşturmanıza olanak tanır. Bunun için konunuzdan uzaklaşarak, tam olarak istediğiniz efekti oluşturana kadar zoom yapmanız yeterlidir.

5. Havayla dost olun.

Başlarının üzerinde portakal tutan iki çocuk. Soldaki çocuk aynı zamanda kırmızı bir yılbaşı şapkası tutuyor. Canon EOS R100 ile çekildi.

Yılbaşı günleri her zaman kartpostallardaki gibi karlı olmasa da, bu dönemde havanın kötü olması olasıdır. Bu nedenle, her türlü hava durumunu kabullenmek ve fotoğraf makinenizi farklı koşullarda kullanmayı öğrenmek önemlidir. Canon EOS R100 ve Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM lens ile 20 mm, 1/320 sn, f/4,5 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir.

Çok soğuk bir bölgede yaşıyor olsanız bile Canon EOS R Sistemi fotoğraf makinenizin insanların zorlandığı koşullarda bile çalışabileceğini unutmayın. Örneğin, Canon EOS R100, 0 ile 40°C arasındaki sıcaklıklarda çalışabilir.

Karın yansıtıcı beyazı, fotoğraf makinenizin doğru pozlamayı belirlemesini zorlaştırarak karanlık fotoğraflar ortaya çıkmasına neden olabilir. Fotoğraf makinenizi Değerlendirmeli Ölçüm modundan Spot Ölçümü moduna (Ölçüm modu altında) geçirin ve konunuzun yüzü gibi, kardan daha koyu renkli bir nesne seçerek sahnenin tamamı yerine o bölgeye göre pozlama yapın.

Karlı ve yağmurlu havalarda veya bulutlu günlerde, çekimlerinizin çok gri ve donuk göründüğünü fark edebilirsiniz. Bu sorunun üstesinden gelmek için fotoğraf makinenizin beyaz dengesini Bulutlu ön ayarıyla değiştirin. Bu, fotoğrafınızın daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

6. Enstantane hızını dikkate alın.

Yılbaşında çekim yaparken enstantane hızını göz önünde bulundurmanız önemlidir. 1/60 olarak ayarlanan enstantane hızı genellikle fotoğraf makinesinin sarsıntısının ve hareketsiz durmayan kişilerin yol açtığı etkiyi gidermek için yeterlidir. Ancak bilerek hareket eden konular için hareket bulanıklığını önlemek amacıyla 1/250 saniyelik veya daha hızlı bir enstantane kullanmak isteyebilirsiniz.

Bununla birlikte, bulanıklığın her zaman kötü olmadığını ve fotoğraflarınızda hareket hissi uyandırabileceğini unutmayın. Fotoğraf makinenizi tripoda yerleştirerek düşük bir enstantane hızı kullanmak, kadrajınızda hareket eden insanları bulanıklaştırırken ortamın net ve odakta olmasını sağlayabilir. Örneğin, yılbaşı ağacına odaklanarak ailenizin ağacın etrafındaki hareketlerini bulanıklaştırmak için düşük bir enstantane hızı kullanabilirsiniz.

7. Dikkat çekici grup çekimleri yapın.

Yılbaşı kazakları giymiş ve ponponlu bereler takmış bir halde dışarıda ayakta duran, aralarında bir köpeğin de bulunduğu yedi kişilik bir aile. Arkalarında köknar ağaçlarının oluşturduğu bir duvar. Fotoğraflayan: Lena Petrova

Lena, grup portreleri ile ilgili, "Birisinin göz kırpması ihtimaline karşı birkaç çekim yapmayı unutmayın," tavsiyesini veriyor. 1/250 sn, f/3,5 ve ISO 3.200 değerlerinde çekilmiştir. © Lena Petrova

"Grup portresi çekerken hemen her zaman iki sıra insanla çalışırsınız," diye açıklıyor Lena. "İki sıradaki herkese net şekilde odaklanabilmek için diyafram açıklığını yaklaşık f/4-5,6 olarak ayarlayın. Hedefiniz, herkesin başının farklı seviyelerde durması olmalıdır. Farklı yükseklikte sandalyeler bulmaya çalışın ya da bir koltuk kullanın ve bir kişiyi kol dayanağına oturtun."

Birçok insan toplu yılbaşı fotoğraflarının nasıl çekileceğini merak eder. Canon EOS R50 ve Canon EOS R100 gibi belirli Canon fotoğraf makineleri bütün süreci çok daha kolay hale getirir. Bu fotoğraf makinelerinin ikisi de Grup Fotoğrafı moduna sahiptir.

"Grup çekimine hazırlık yaparken konuşmaya gayret edin," diyerek devam ediyor Lena. "Genelde acemi fotoğrafçılar teknik sorunlara odaklanırlar, kendi içlerine dönerler ve fotoğraf için poz veren kişileri unuturlar. Bu durum arkadaşlarınızın ve ailenizin sıkılmasına neden olur ve bu da fotoğraflarda kendisini gösterir. Onlara ne yaptığınızı anlatın ve rahatlamalarına yardımcı olması için müzik açın."

8. Fotoğrafçıyı fotoğraflayın.

Yılbaşının amacı, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmektir. Ancak fotoğraf makinesinin arkasında olduğunuzda bunu hatırlamak bazen zor olabilir.

"Fotoğraf makinenizdeki zamanlayıcıyı ayarlayarak ya da uzaktan çekim yapmak için Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak aile portrenizde siz de yer alabilirsiniz," diyor Lena.

Ancak aile portresinde öne yerleşmeyi unutsanız bile kendinizi fotoğraflara dahil etmenin yaratıcı yolları vardır. Kendinizi kadraja sanatsal bir şekilde sokmak için pencerelerin veya suyun yansımalarını, hatta evinizdeki aynaları kullanabilirsiniz.

9. Evcil hayvanları unutmayın.

Küçük bir yılbaşı ağacının önünde yatan, başına kağıttan taç takılmış bir kedi. Taç çok büyük ve hayvanın gözlerinin üzerinden aşağı kayıyor. Fotoğraflayan: Lena Petrova

Canon EOS R100 ve Canon EOS 5D Mark IV (burada kullanılan fotoğraf makinesi) gibi birçok Canon fotoğraf makinesinde hayvan algılama AF modları bulunur. Bu sayede evcil hayvanınız hareketsiz durmayı sevmese bile her seferinde onların mükemmel odaklanmış fotoğraflarını çekebilirsiniz. 1/200 sn, f/1,8 ve ISO 3.200 değerlerinde çekilmiştir. © Lena Petrova

Boynuna kırmızı bir atkı takılmış halde koltukta yatarken başını çevirmiş, fotoğraf makinesine bakan bir kedi. Arka planda, bulanık bir şekilde, üstündeki süsleme ışıkları parıldayan bir yılbaşı ağacı.

Fotoğraflar yalnızca içlerinde ne olduğunu görebiliyorsanız anı işlevi görür. Bu nedenle bulanıklıktan kaçınmak önemlidir. Canon EOS R Sistemi fotoğraf makineniz, evcil hayvanınızın yaramazlık, dalgınlık, sevimlilik gibi özelliklerini yakalamanıza yardımcı olur. Bunların hepsini aynı anda da fotoğraflayabilirsiniz.

"Yılbaşı ışıkları ve oyuncakları, evcil hayvanlar için yeni ve heyecan verici eşyalardır. Bu yüzden onlarla neşeli ve eğlenceli yılbaşı fotoğrafları çekme ihtimaliniz yüksektir," diyor Lena. "Bir kediyi hediye paketi kurdelesi veya küçük süs ışıkları sallayarak oynatabilirsiniz; köpekler ise dışarıdaki karda çocuklarla keyif alarak oynayacaktır. Tüm bunlar, neşeli yılbaşı çekimleri için mükemmel konulardır."

Ayrıca, yılbaşı temalı köpek bisküvileri yapabilir ve bisküviyi afiyetle yiyen hayvan dostunuzun yüzündeki ifadeyi fotoğraflayabilirsiniz. Alternatif olarak, yakınlardaki bir barınağı ziyaret edip hayvanların fotoğraflarını çekmek için izin alabilirsiniz. Daha da iyisi, orada bir gün boyunca gönüllü olarak çalışmaktır. Köpekleri yürütürken veya kedilerle oynarken harika fotoğraflar çekebilir ve hatta sahiplendirilmelerine yardımcı olabilirsiniz.

10. Anılara hayat verin.

Etrafına kırmızı bir fiyonk sarılmış ve etrafında süsleme ışıkları parıldayan Canon SELPHY yazıcı.

Yılbaşı kartları ve başka hediyeler hazırlamak amacıyla ailelerin fotoğrafını çekmeye yönelik başka bir ipucu da, planlı pozlar çekmenin yanı sıra haberlerinin olmadığı anlarda da çekim yapmaya çalışmaktır çünkü bu anlardaki doğal tepkiler sevdiklerinizin onları en iyi tanıdığınız hallerini gösterir. Daha sonra bunları Canon PIXMA veya SELPHY yazıcılarda basabilirsiniz. Sevdiklerinize hediye etmek üzere şablonlardan yazdırılabilir fotoğraf çerçevelerine ve fotoğraf albümlerine kadar sınırsız baskı ve el işi seçenekleri için Canon Creative Park'a gidin.

Mükemmel yılbaşı fotoğraflarınızı çektikten sonra yapmanız gereken tek şey onları basarak anılarınıza hayat vermektir. İlk adım, Canon'un baskı uygulamalarından birini kullanarak baskılarınızı hazırlamaktır.

Canon PIXMA TS5350a Serisi gibi bir Canon PIXMA yazıcı kullanıyorsanız Easy-PhotoPrint Editor uygulaması; kolajlar, takvimler ve albümlerden kendi yılbaşı kartlarınızı basmanıza olanak veren şablonlara kadar, yılbaşı fotoğraflarınızı yaratıcı şekillerde kullanmanıza yardımcı olacak birçok şablon, düzenleyici ve görüntü düzenleme araçları sunar.

Canon SELPHY CP1500 gibi bir Canon SELPHY yazıcı kullanan herkes için Canon SELPHY Photo Layout uygulaması, yılbaşı anılarınızın baskısı almanın birçok yeni yolunu sunar. Çok çeşitli düzenler arasından seçim yapın, damgalar veya metinlerle özelleştirin ve çeşitli yüzey kaplamaları arasından seçim yapın. Uygulama aynı zamanda baskılarınıza QR kodu eklemenize olanak tanır. Bu kod, ailenin yılbaşı fotoğraflarından oluşan çevrimiçi bir albüme bağlanmanıza olanak verir.

Bu ipuçlarıyla bu yılbaşını unutulmaz kılabilirsiniz!

Yazan: Pete Wolinski

İlgili ürünler

İlgili makaleler

 • BASKI VE EL İŞİ

  Yılbaşı kartı baskısı alma

  Yılbaşı temalı bir fotoğraf çekimi tasarlayın ve özel yılbaşı kartları basın.

 • YARATICI BASKI

  Kış temalı kağıt el işi aktivitesi

  PIXMA yazıcı ve Creative Park ile kar tanesi ve yılbaşı ağacı süsleri gibi döneme uygun kağıt el işi süslemeler hazırlayın.

 • EVCİL HAYVAN PORTRELERİ

  Eğlenceli ve festival havasında evcil hayvan portreleri

  Bu Yılbaşı zamanında çarpıcı evcil hayvan fotoğrafları çekmek için basit ipuçları, püf noktaları ve teknikler.

 • TEMEL BİLGİLER

  Baskı amaçlı çekim yapma

  Yedi önemli ipucundan faydalanarak baskılarda saklamak için anıları kaydedin.