YARATICI BASKI

Altı basit adımda, talebe özel göz alıcı tebrik kartları oluşturun

Biraz kağıdınız ve bir yazıcınız varsa ve yaratıcılığınızı konuşturmayı seviyorsanız evde aileniz ve arkadaşlarınız ile kağıt el işleri yapmayı deneyin.
Bir masada Canon yazıcının yanında duran el yapımı tebrik kartları destesi.

El yapımı tebrik kartları hem düşünceli hediyelerdir hem de el işi becerilerini öğrenmek için harika bir yoldur. Konu ailede önemli bir doğum günü, bir arkadaşınızın düğünü, yeni doğan bir bebek ya da bir mezuniyet olsun, hayatımızda, kişisel bir dokunuş taşıyan anı niteliğinde bir kartın büyük anlam katacağı çok sayıda önemli olay vardır. Güzel tebrik kartları yapmak için profesyonel bir sanatçı olmanız da gerekmiyor, sadece başlangıcı yapın ve hayal gücünüzü serbest bırakın.

13 yıl önce Pakistan'dan İngiltere'ye taşındıktan sonra el işleri Tania Ahmed'in yeni hayatına alışmasına yardımcı oldu. "Pakistan'da, İngiltere'de olduğu gibi el işleri için kolayca malzeme bulamıyorsunuz," diyor. "Bu sebeple yaratıcılığımı göstermek için işleme, takı, boncuk ve örgü işleri yaptım. İngiltere'ye taşındığımda YouTube'u keşfettim ve YouTube sayesinde kart ve kağıt sanatları dünyasıyla tanıştım. Oldukça meraklanmıştım. Bana yakın bir mağaza buldum ve internet üzerinden bazı malzemeler alabildim. Ben de bu ülkede düzenimi bu şekilde kurdum."

Tania burada, bir zanaatkâr ve el yapımı kartlara odaklanan ve internet üzerinden karma medya dersleri veren yaratıcı bir işletme sahibi olarak, Canon PIXMA TS7450 Serisi yazıcıyı kullanarak nasıl kart yapılacağına dair en iyi püf noktalarını paylaşıyor ve bilgi veriyor.

1. Kitinizi oluşturun.

Yeni hobinize başlamadan önce kart yapımı için kullanacağınız tüm ekipmanların elinizin altında olduğundan emin olun. İşte ihtiyacınız olanlar:


Opsiyonel:
 • Etiketler ve değerli taşlar
 • Köpük noktacıkları
 • Maket bıçağı

2. Tasarımınızı seçin.

Bir akıllı telefonda yazdırılabilir kart şablonlarına bakan bir kadın.

Canon'un ilhamla dolu ücretsiz içerik hizmeti Creative Park'ta deneyebileceğiniz yüzlerce şablon var. Doğum günü, davetiye, teşekkür, Yılbaşı ve tebrik kartlarına kadar her durum için bir kart bulabilirsiniz.

Canon PIXMA yazıcıda bir kart bastırmak için akıllı telefonunu kullanan bir kadın.

Tania'ya göre Canon PIXMA TS7450 Serisi yazıcı kolay ve hızlı bir şekilde kurulabiliyor. "15-20 dakika içinde kullanmaya başlayabildim. Telefonumu yazıcıya ne kadar kolay ve hızlı bağlayabildiğimi görünce şaşırdım."

Araçlarınızı temin ettikten sonra sıra bir tasarım seçmeye geliyor. Canon'un ücretsiz Creative Park uygulaması indirebileceğiniz ve yazdırabileceğiniz şablonlarla dolu. Mini kartlardan ve üç boyutlu kartlardan oluşan geniş bir yelpaze içinden seçim yapabilirsiniz. Ayrıca her türlü özel güne uygun konulu zarflar da var. Yılbaşı sezonu öncesinde kendi Yeni yıl kartlarınızı ve hatta bir kardan adam ya da Noel Baba'nın kızağını ön plana çıkartan üç boyutlu bir kart yazdırmaya ne dersiniz?

Yaratıcılığınızı gerçekten zorlamak için tamamen orijinal bir kart yaratmak üzere tasarımları birleştirmeyi ya da Creative Park'ın Kağıt İşleri bölümünden bir tasarım kullanmayı deneyin. Tania kendi kreasyonları için Creative Park'tan faydalandı. Seçimini "Normalde çelenk yapmak için oluşturulan bir tasarımı seçtim. Ama ben onu bir kartta kullandım," şeklinde açıklıyor. "Tasarımı Canon PIXMA TS7450 Serisi ile yazdırdım, çiçeklerini keserek çıkardım ve ihtiyacım olan tüm bileşenleri kullandım.

Tania bize "Kalıpların dışında düşünün ve bir kartta kullanabileceğiniz farklı şeyler arayın," şeklinde tavsiye veriyor. "Web sitesini başlangıç noktası olarak kullanın ve ilham alarak çalışın. Tasarımı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz."

3. En iyi kağıdı seçin.

Bir masada Canon yazıcı kağıdının yanında duran yazıcı, bir Creative Park tasarım sayfasını basıyor.

Şeklini koruyacak sağlam bir kağıt seçmek, özellikle Tania gibi kartlarınız için üç boyutlu dekorasyonlar oluşturmayı düşünüyorsanız önemlidir.

Kart için en ideal kağıtlar güçlü ve dayanıklı kağıtlardır. Doygun renkler ve net görüntüler için yüzeyleri mat olmalıdır.

Tania kendi kartlarında aslen ortadan katlamalı ve zarfla gelen Canon Çift Taraflı Mat Kağıdı, dekorasyon için ise Mat Fotoğraf Kağıdı kullandı. Kolayca kesilen kağıt, Tania'nın kartlarına ekstra bir boyut eklemesini sağladı. Tania bu işlemi "Çiçekleri sabitlemeden önce taç yaprakları kıvırdım," şeklinde anlatıyor. "Kağıt yeterince güçlü olduğundan postaladığımda ezilmeyecekti."

4. Kartınızı oluşturan bileşenleri bastırın.

Çiçek şekillerini makasla kesip çıkarırken gülümseyen bir kadın.

Benzersiz sonuçlar için kart yapım yöntemlerini bir arada kullanmak mümkün. "Çok sayıda hibrit çalışan olağanüstü kart sanatçısı var," diyor Tania.

Kağıttan yapılmış pembe çiçek şekillerini makasla kesen bir kadının elleri.

Kart yapımının temellerine hakim olduğunuzda bir hediyeye özel bir kişisel dokunuş eklemek için yapabileceklerinizin sınırı yoktur. El işleri ve yaratıcılık bir farkındalık egzersizi olarak da faydalı olabilir.

Kağıdınız hazır olduğuna göre, sıra şimdi baskıda. Creative Park web sitesini veya Creative Park uygulamasını kullanın ve Canon yazıcınıza bağlanın. Tania, Canon PIXMA TS7450 Serisinin bilgisayarınızdan veya akıllı telefonunuzdan doğrudan baskı almasını sağlayan kullanıcı dostu kablosuz bağlantı özelliğinden çok faydalandı.

Sonra mevcut yüzlerce seçenek arasından seçtiğiniz şablonlarınızı bastırın. Aklınızda özel bir gün yok mu? Creative Park'ta sadece birine önem verdiğinizi göstermek için kullanabileceğiniz çok sayıda "içimden geldi" temalı kart fikri var.

5. Özelleştirin, özelleştirin, özelleştirin.

Renkli el yapımı kartların, el işi araçlarının ve bir yazıcının doldurduğu bir masada oturan bir kadın, kağıttan yapılmış renkli bir çiçeği dikkatle elinde tutuyor.

Kendi kartlarınızı hazırlamanın en iyi yönlerinden biri kartı istediğiniz gibi yapabilmeniz. Ayrıca kağıt el işlerinde yeniyseniz kartlarla eğlenceli ve kolay bir başlangıç yapabilirsiniz.

El yapımı bir tebrik kartındaki bebek arabasının tekerleklerine gümüş boncuklar ekleyen bir kadın.

Creative Park'ı kullanmak, Tania'nın kart yapımının yeni bir yönünü keşfetmesine yardımcı oldu. "Mükemmeldi, çünkü dijital tasarımlarla çok fazla el işi yapmıyorum. Genellikle kartları sıfırdan oluşturuyorum, bunun için de görüntüyü damgalayıp kurşun ve keçeli kalemlerle renklendiriyorum. Bu da beni kalıpların dışında düşünmeye zorladı. Birçok olasılık var ve talimatları indirebiliyor ve yazdırabiliyorum."

Çıktılarınız hazır olduğunda ve kart tasarımınıza yapıştıracağınız bölümlerin hepsini dikkatlice kestiğinizde yapıştırma ve özelleştirme aşamasına geçebilirsiniz. Sim ve folyodan renkli kartlara ve etiketlere kadar, rengarenk ya da tam anlamıyla göz alıcı bir kart yapmak için kullanabileceğiniz tekniklerin ve malzemelerin sınırı yok.

"Çiçeklerin orta kısımları için biraz daha çıkartma ve metalik altın renkte kart kullandım," diyor Tania. "Sonrasında hepsini üst üste yapıştırdım ve en üstüne inciler ekledim."

Tania, yöntemini bildiğinizde kartınıza ekstra derinlik katmanın kolay olduğunu ifade ediyor. "Düz bir kartı biraz daha üç boyutlu hale getirmek isterseniz ve kolayca kesilebilecek merkezi bir öğesi varsa aynı şablonu iki kez bastırabilirsiniz," şeklinde açıklıyor. "Sonrasında tabanı olduğu gibi kullanabilirsiniz ancak ortadaki süslemeyi kesin ve biraz boyut ve ekstra görsellik kazandırmak için köpük noktacıklarından bir katmanla zenginleştirin."

6. Bu çalışmayı bir sosyal aktivite haline getirin.

Bir masada iki Canon yazıcı kağıdı kutusunun yanında duran tamamlanmış bir üç boyutlu çiçek kartı. Bir kadın arka planda el işi yaparken görülüyor.

Tania, el işlerinin alışkanlık olduğu yaratıcı bir aileden geliyor. "Çocukluğumda annemin yaptığı ve sattığı elbiseleri giyiyordum. Çevremde de yaratıcılıklarını bir şekilde ifade eden insanlar vardı. Babam çok yetenekli bir marangoz. Bebek evi, kitap rafları ve mobilyalar yaptı. Ailemizde sanatçılar da var, bu sebeple bu tür şeyleri herkesin yaptığını düşünüyordum," diyor.

Tüm ihtiyacınız olan bir yazıcı, biraz kağıt, yapıştırıcı ve bir makas olduğundan, kart yapımı, arkadaşları ve aileleri bir araya getirmek ve grup halinde yaratıcı bir aktivite yapmak için harika bir yoldur.

Yılbaşına özgü atıştırmalıklar ve içecekler ile Yılbaşı akşamında kart yapımı etkinliği düzenleyebilir ya da bir doğum öncesi partisinde arkadaşlarınızla toplanıp tebrik kartları yapabilirsiniz.

Tania, ilham eksikliği yaşıyorsanız fikirler ve renk kombinasyonları için Pinterest'e göz atmanızı öneriyor. "Renk teorisine dair temel seviyede videoları da izleyebilirsiniz," şeklinde bir de önerisi var.

Daha fazla ilham almak ve kreasyonlarınızı paylaşmak için #MadeWithPixma etiketini kontrol etmeyi unutmayın.

Yazan: Lorna Dockerill

İlgili ürünler

İlgili makaleler

 • BASKI VE EL İŞİ

  Yılbaşı kartı baskısı alma

  Yılbaşı temalı bir fotoğraf çekimi tasarlayın ve özel yılbaşı kartları basın.

 • BASKI VE EL İŞİ

  İncelikle düşünülmüş kağıt işi hediyeler için önemli ipuçları

  Canon Creative Park ve PIXMA yazıcınızı kullanarak nasıl anlamlı hediyeler hazırlayabileceğinizi keşfedin.

 • YARATICI BASKI

  Kağıt el işinden masa süslemeleri

  Creative Park ile her durum için güzel masa süsleri oluşturun.

 • YARATICI BASKI

  Yazdırılabilir Cadılar Bayramı fikirleri

  Eğlenceli ve ürkütücü dekor, kostümler, ikramlar ve daha fazlası için döneme uygun fikirler.