BEBEK FOTOĞRAFÇILIĞI

Bebek fotoğrafçılığıyla ilgili hemen kullanabileceğiniz 12 ipucu

Bu değerli anları koruyun ve bebek fotoğrafçılığını eğlenceli hale getirmek ve harika sonuçlar elde etmek için akıllıca yöntemlerimizle bebeğinizin gelişimini yakalayın.
Yatak üzerinde bir yamalı battaniye üzerinde oturan ve elinde bir oyuncak ayıyla doğrudan kameraya gülümseyen bir bebek. © Tomsickova Tatyana / Shutterstock

Bebeklerin fotoğrafını çekmek; çocuğuna düşkün pek çok ebeveynin, aile üyelerinin ve arkadaşların, ailenin yeni üyesi ile tanışır tanışmaz hemen yapmak isteyecekleri bir şeydir. Bunun nedenini anlamak ise zor değil: Bebekler çok şirindir ve büyüdükçe kişilikleri de kendini iyice göstermeye başlar. Bebeklerin gülerken, meraklı veya düşünceli bakarken, kıpır kıpırken bebeklerin fotoğrafını çekmek, çok hızlı ve özel şekilde gelişimlerini takip etmenin ve korumanın en iyi yollarından biridir.

Herkes fotoğraf çekebilir ancak bu teknikler, böylesine değerli anları doğru bir şekilde yakalayan muhteşem görüntüler oluşturmanıza yardımcı olur ve bunları yakındaki veya uzaktaki aileniz ve sevdikleriniz ile paylaşmaya hazır hale getirir.

1. En iyi zamanı seçin

Kahverengi bir battaniye üzerinde yan yatarak fotoğraf makinesine bakan ve gülümseyen, pembe şapkalı ve gri/kahverengi süveterli bir bebek.

Bebeğiniz ne kadar mutlu olursa çektiğiniz görüntü o kadar iyi olur. Bu nedenle, o anı yakalamak için en iyi zamanı seçtiğinizden ve ayarlarla zamanınızı boşa harcamak zorunda kalmamak için kullanımı kolay bir fotoğraf makinesini kullandığınızdan emin olun. © Samuel Borges Photography / Shutterstock

Yenidoğanlar hariç bebekler, alışkanlık edinen varlıklardır. Neredeyse tüm bebekler günün belirli saatlerinde belirli şeyleri yapmaya alışırlar. Bebeğinizin ne zaman en keyifli olduğunu anlarsınız; bu anlarda çekim yapmaya çalışın. Örneğin bebeğiniz, mamasını yedikten hemen sonra en sakin anlarında olabilir. Öğleden önce uykusundan hemen sonra da sakin olabilir.

2. Göz hizasında çekim yapın

Yumuşak bej bir battaniyenin yanında yatan açık pembe üstlü bir bebek.

Çocuğunuzla aranızdaki samimi bağı gösteren bir fotoğraf çekmek için bebeğinizin göz seviyesine yaklaşın. Otomatik odaklamanın mümkünse Tek nokta veya Yüz + izleme olarak ayarlandığından emin olun; böylece bebeğinizin gözlerine net bir şekilde odaklanabilirsiniz. Canon EOS R10 ve Canon RF 50mm F1.8 STM lens ile 1/100 sn, f/2,8 ve ISO 640 değerlerinde çekilmiştir. © Mark Fensome

Klasik yenidoğan çekimleri arasında minik ayaklar ve ellerin yakın çekimleri veya annenin ya da babanın omuzunda uyudukları anlar yer alır. Yürümeye başlayan veya daha ileri yaşlardaki çocuklar için ise onları oyun oynarken veya gündelik hayatlarındaki hallerinde yakalayan hareket içerikli fotoğraflar adeta zamana meydan okuyan anlardır. Bu tarz çekimlerin en önemli kuralı, yakınlık hissi oluşturmak için göz hizalarından çekim yapmaktır.

Çekimlerinizi planlamak her zaman iyi bir fikirdir. Bebeğinizin ruh halinin ne zaman değişeceğinizi asla bilemezsiniz, bu nedenle zamanınız azalıyorsa daha az önemli olan çekimleri atlamaya hazır olun.

3. Çekim yapmadan önce fotoğraf makinenizi ayarlayın

Bisiklet süren torununun fotoğrafını Canon EOS R100 ile çeken büyükbaba. Büyükanne gülümseyerek yanında oturuyor.

Çocuğunuzun veya torununuzun yeni bir şey öğreneceğini bildiğinizde fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurun. Hayatta bir kez yaşayacağınız anları mümkün olan en iyi kalitede yakalamak önemlidir; böylece gelecekte bu anları anımsamanın keyfini çıkarabilirsiniz. © Gary Morrisroe

Bebeklerin fotoğrafını çekerken kaybedecek zamanınız yoktur. Sakin anlarda fotoğraf çekmek için 10 dakikanız olabilir. Geri sayım başladığında bebeğiniz mutluyken onunla mümkün olan en fazla zamanı geçirebilmek için ekipmanınızın hazır olduğundan emin olun. Elbette ışıklar değişir ve bebekler hareket eder. Bu nedenle çekim sırasında ayarlarınızı düzenlemek zorunda kalmanız kaçınılmazdır. Ancak lensinizi, pozlama modunu, sürücü modunu ve diğer temel işlevleri önceden ayarlamak, çekime daha fazla zaman ayırmanızı sağlar.

Canon EOS R100 gibi fotoğraf makineleriyle fotoğraf makinenizi elinize alıp çekim yapmak çok kolaydır. Otomatik modlar ile kılavuzlu menüler ve ekranlar, ayarları yapmanıza yardımcı olur; böylece asıl önemli olan şeye, yani ölümsüzleştirmek ve gelecek yıllara taşımak istediğiniz o değerli ana odaklanabilirsiniz.

4. Doğal ışıkla çalışın

Kafasında pembe fiyonk ile siyahi bir kız bebek, doğrudan kameraya gülümsüyor. Yan pencereden gelen doğal ışık, yüzünün her tarafına eşit bir şekilde yayılıyor.

Reflektör kullanmayı düşünüyorsanız bebeğinizin cilt tonu için hangi rengin doğru olduğunu test ettiğinizden emin olun. Altın renkli olanın aslında gümüşten daha göz alıcı olduğunu fark edebilirsiniz. © pixelheadphoto digitalskillet / Shutterstock

Sallanan sandalyede oturan ve doğal ışığın geldiği pencereye bakan bir çocuk.

Bazen bir fotoğraf için en iyi an, mutfağınızda bebeğiniz için mama hazırlamak gibi sıradan bir şey yaparken ortaya çıkar. Bu nedenle fotoğraf makinenizi çekime hazır halde bulundurmak önemlidir. Canon EOS R6 ve Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lens ile 1/400 sn, f/2,0 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir. © Ilvy Njiokiktjien

Bebeğinizin fotoğraflarına aydınlık katmanın en hoş ve samimi yolu, doğal ışıktan en iyi şekilde faydalanmaktır. Basit tekniklerden biri, pencereden gelen ışığı etrafa yansıtmak için reflektör kullanmaktır. Profesyonel bir reflektör gerekli değildir; beyaz bir çarşaf veya büyük beyaz bir kağıt ya da karton da işinizi görür. Çocuğunuzu pencerenin yanına oturtun ve pencereden gelen ışığın, bebeğin yüzünün pencereye dönük olmayan tarafındaki gölgeleri aydınlatması için bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden reflektörün açısını ayarlamasını rica edin.

Bazen görüntüyü oluşturan ışıktır ve tek yapmanız gereken o anı yakalamaktır. Fotoğraf makinesinin bebeğinizin gözüne odaklandığından ve kompozisyonun iyi göründüğünden emin olun ve o anı ölümsüzleştirmek için deklanşör düğmesine hızlıca basın.

5. Lenslerinizi hazırlayın

Parmağıyla yeni çıkan dişlerine dokunuyor gibi görünen ve uzaklara bakarak derin düşüncelere dalan bir çocuk.

Sabit olarak da bilinen sabit odak uzaklıklı lensler, düşük ışıkta portre çekimleri için idealdir. Canon EOS R6 ve Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lens ile 1/1.600 sn, f/2,0 ve ISO 2.500 değerlerinde çekilmiştir. © Ilvy Njiokiktjien

Bebeğin yüzünü gözleri kapalı ve uzun kirpikleri odakta olacak şekilde gösteren ve yukarıdan çekilen siyah-beyaz bir fotoğraf.

Bazen renk dikkat dağıtıcı olabilir ve ayrıntılar siyah-beyaz çekimlerde daha güçlü olur. Görüntü Stilleri menüsüne giderek bebeğinizin fotoğrafının siyah-beyaz daha iyi görünüp görünmediğini fotoğraf makinesinden kontrol edebilir veya RAW formatında çekim yapıyorsanız çekim sonrası işleme modunda bunu değiştirebilirsiniz. Canon EOS R ve Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM lens ile 1/160 sn, f/2,8 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir. © Helen Bartlett

Kullanacağınız lensler çekmek istediğiniz fotoğraf türüne bağlıdır. Genel çekimler için yatak odaları gibi düşük ışıklı ortamlara kolaylıkla uyum sağlayan Canon RF 50mm F1.8 STM gibi bir sabit lens veya bebeğinizin emekleme veya mama yeme gibi hareketli anlarını yakalamanıza yardımcı olan otomatik odaklama hızına sahip Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM gibi bir portre lensi deneyin.

Bebeğinizin elleri, ayak parmakları ve kirpikleri gibi küçük özelliklerinin net yakın çekimlerini elde etmek istiyorsanız yukarıda belirtilen Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM veya Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM gibi makro lensler mükemmel seçimlerdir.

50 mm veya 85 mm gibi sabit odak uzaklığına sahip lensler, geniş diyafram açıklıkları sayesinde genellikle yüksek miktarda ışık aldıkları için karanlık ortamlarda harika iş çıkarır. Ancak bebeğinizin hareketli olduğu durumlar için zum lens tercih etmeniz daha iyi olabilir. Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM gibi bir zoom lens, bebeğiniz hareket ederken kadrajı korumanızı sağlar ve çekimi daha kısa bir zaman diliminde gerçekleştirme şansınızı artırır.

6. Sessiz olun! Sessiz bir şekilde çekim yapın

Kırık beyaz renkte yünlü zıbın giyen siyahi bir kız bebek uykusunda gülümsüyor.

Bebeğinizin uyku saati çok değerlidir; bu nedenle bebeğinizin masum ifadelerini yakalamaya çalışırken onu deklanşör sesiyle uyandırmamaya dikkat edin. Canon EOS 5D Mark II (5D Mark IV'ün eski modeli) ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM ile çekildi © Mellz Photography Ltd

Yüksek "bip" veya deklanşör sesleri bebeklerin dikkatini dağıtabilir hatta korkmalarına neden olabilir. Bu noktada sessiz çekim modu yardımınıza koşar. Canon EOS R100 gibi bir EOS fotoğraf makineniz varsa sahne modları arasından sessiz modu seçebilirsiniz. Bir diğer seçenek, hedeflediğiniz ruh haline bağlı olarak yatıştırıcı veya neşeli bir müzikle deklanşör sesini maskelemektir.

7. Enstantane önceliği modunda çekim yapın

Siyahi bir çocuk, elini bir şeye uzanıyor gibi yukarıda tutarak kameraya doğru yürüyor.

Bir çocuğun fotoğrafını çekiyorsanız modu Tv olarak değiştirerek fotoğraf makinenizin hareket halindeki bir konuya göre ayarlandığından emin olun. Canon EOS R100 ve Canon RF 16mm F2.8 STM ile 1/100 sn, f/3,5 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir © Gary Morrisroe

Tv (Enstantane Önceliği) modunda istediğiniz enstantane hızını seçebilirsiniz; fotoğraf makinesi de en iyi diyafram açıklığını buna uygun şekilde hesaplar. Bu mod, çekim ortasında bir sürü ayar yapma telaşı olmadan hızlı ve yaratıcı bir şekilde çalışma özgürlüğü sunar. Örneğin, hareketin bulanıklaşmaması için enstantane hızının yeteri kadar yüksek olması gerekir. Bu nedenle hareketli bir bebeğin fotoğrafını çekerken 1/250 saniye iyi bir başlangıçtır. Bu noktadan başlayın ve aktiviteye göre ayarlama yapın.

Genellikle bebeğinizin yüzünün tamamına odaklanmak isteyeceğiniz için alan derinliğinizin çok sığ olmamasına dikkat etmek önemlidir. ISO'yu otomatik ayara almak, istediğiniz enstantane hızı ve diyafram açıklığı ayarlarını elde etmenize yardımcı olacaktır; ancak ISO ne kadar düşükse görüntü kalitesinin o kadar yüksek olacağını unutmayın.

8. Sürekli çekim modunu kullanın veya video çekin

Canon EOS R100 ile çekilen ve ellerini kaldırarak fotoğraf makinesine doğru yürüyen bir çocuğun videosu.

Diğer fotoğrafçılık çeşitlerinde muhtemelen her seferde tek kare çekim yapıyorsunuzdur. Ancak bebek portrelerinde fotoğraf makinenizin sürücü modunu sürekli çekim ayarına geçirmeniz gerekir. Sürekli çekim (seri çekim modu olarak da bilinir), özellikle de hareketli bir bebeğiniz varsa oldukça kullanışlıdır! Hiçbir bebek, dilediğiniz pozu uzun süre koruyamayacağı için bu mod, bebeğinizin ani hareketlerinin tümünü çekmenize yardımcı olacak ve o mükemmel anı yakalama şansı sunacaktır.

Daha da iyisi, bir video oluşturabilirsiniz! Canon EOS R100 gibi fotoğraf makineleri, ilk adımlarını atarken bebeğinizin yüzünün net görünmesine yardımcı olacak mükemmel video görüntüsü sabitleme ve otomatik odaklama özelliğine sahiptir. Böyle anlar en iyi kaliteyi hak eder ve 4K çözünürlükte çekim yaparsanız bebeğinizin fotoğraf albümüne eklemek üzere baskı almak için video çekiminden fotoğraf bile alabilirsiniz.

9. Odak noktalarıyla denemeler yapın

Mavi bir battaniyeye sarılmış bir bebek, küçük pembe ayakları odakta olacak şekilde yatakta uzanıyor.

Fotoğraf makinesi ayarınızı Sahne Modu Makro veya Yakın Çekim olarak değiştirerek bebeğinizin küçük ayakları ve elleri gibi sevimli özelliklerinin fotoğraflarını çekin ve arka plandaki her şeyi bulanıklaştırın. © James Paterson

Genelde portre çekimlerde nesnenin gözlerine odaklanılır. Ancak bebek portrelerinde arada sırada bu kuralı yıkarak çarpıcı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bebekler minicik olduğundan vücutlarının eller ve ayaklar gibi bölgeleri ilginç nesneler olabilir. Canon EOS R10 modelinde olduğu gibi, fotoğraf makinenizin dokunmatik ekranı varsa odaklamak için ekranda el veya ayak parmaklarını gördüğünüz kısma dokunmanız yeterli olur. Geniş diyafram açıklığı kullanmak fotoğraftaki diğer nesneleri bulanıklaştırır ve odağı, vurgulamak istediğiniz özellikte tutar.

10. Flaşı yansıtın

Genç bir kadın, ailesiyle çevrili bir masada oturan bir çocuğa yandan ve yukarıdan doğrulttuğu bir Speedlite flaş ve fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekiyor.

Çocuklarınızın fotoğraflarını çekerken daha yaratıcı olun ve daha fazla doğrudan ışık eklemek için harici flaşla denemeler yapın. © Tom Martin

Işığı flaşla kontrol etmek istediğiniz durumlarda flaşı doğrudan bebeğinizin gözlerine tutmamak önemlidir çünkü flaştan yayılan ışık, bebekler ve çocuklar için son derece şiddetli olabilir. Bunun yerine harici flaş kullanın ve ışığını tavandan veya karşı duvardan yansıtın. Flaş kullanmayı denemek istiyorsanız Speedlite EL-100, hem fotoğraf makinesinde hem de harici olarak kullanılabilir ve başlamak için ideal ve uygun fiyatlı bir seçenektir. Daha yüksek kaliteli bir flaşa yatırım yapmak istiyorsanız Speedlite EL-5 tam size göre.

11. Tripod kullanın

Torununu kollarında tutan ve onunla konuşan bir büyükanne.

Kendinizi fotoğrafa dahil etmek istiyorsanız tripod kullanmak en kolay yol olabilir. Canon EOS R100 ve Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM ile 1/320 sn, f/4,0 ve ISO 640 değerlerinde çekilmiştir © Gary Morrisroe

Arkalarındaki duvarda "happy birthday" (iyi ki doğdun) yazan balonların olduğu bir kanepede oturan, ebeveynler ve 3 çocuktan oluşan bir aile portresi.

Bu özel durumlar için tüm ailenizi bir fotoğrafa dahil etmek istediğinizde tripod ve uzaktan çekim işlevini kullanabilirsiniz. Canon EOS 800D (EOS 850D'nin eski modeli) ve Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM lens ile 1/200 sn, f/5,6 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir © Tom Martin

Bebekler ani hareketler yaptıklarından tripod çok ideal bir aksesuar olmayabilir; ancak bebeğinize poz verdirmek veya bebeğinizin dikkatini dağıtmak ve dilediğiniz yüz ifadelerini ortaya çıkarmak için ellerinizin serbest kalmasını sağlar.

Tripod kullandığınızda siz de fotoğrafa dahil olabilir ve ellerinizle bebeğinizin elleri veya ayaklarına daireler çizdirerek zamana meydan okuyan, klasik çekimler yapabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi tripoda yerleştirin ve sürücü modunu otomatik zamanlayıcıya ayarlayın. Genellikle 2 veya 10 saniyelik seçenekler olur. 10 saniyeliği seçin. Uzaktan fotoğraf çekmeyi son derece kolay hale getirmek için Canon Tripod Tutacağı HG-100TBR gibi Bluetooth kumandalı bir tripod da kullanabilirsiniz. Önce kendinizi çekerek test edin ya da partnerinizden veya bir arkadaşınızdan durmayı planladığınız yerde durmasını isteyin; bu sayede odak ve pozlama ayarlarını doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Dilerseniz bebeğinizin iyi bir ruh halinde olduğu andan en iyi şekilde yararlanmak için yerinizi alabilir ve çekim yapmaya başlayabilirsiniz.

12. Uygulamalardan faydalanın

Bir siluet, akıllı telefonun yanında bir Canon EOS R100 fotoğraf makinesini tutuyor; aynı görüntü fotoğraf makinesi ekranında ve telefondaki Canon Camera Connect uygulamasında görünüyor.

Canon Camera Connect uygulamasını yalnızca cihazınızdan uzaktan çekim yapmak için değil, aynı zamanda aileniz ve arkadaşlarınız ile hızlı bir şekilde paylaşmak üzere fotoğraf ve video aktarmak için de kullanabilirsiniz.

Çekim yapmayı, öğrenmeyi ve paylaşmayı daha kolay ve daha eğlenceli hale getiren pek çok kullanışlı Canon uygulaması mevcuttur.

Wi-Fi özellikli bir fotoğraf makineniz varsa fotoğraf makinenizi Android veya iOS cihazınızdan uzaktan kontrol ederek fotoğrafa dahil olmak ve fotoğraf makinesinin titreme ihtimalini ortadan kaldırmak için ücretsiz Canon Camera Connect uygulamasını kullanabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi tripoda yerleştirerek doğrudan bebeğinizle ilgilenebilir, fotoğraf makinenizin Canlı Kontrol özelliğini telefonunuzdan takip edebilir ve istenen an geldiğinde deklanşöre basabilirsiniz. Ayrıca bu uygulamayı, fotoğraflarınızı hızlı bir şekilde doğrudan telefonunuza aktarıp kolayca paylaşmak için de kullanabilirsiniz. Canon EOS R100 gibi bazı giriş seviyesi fotoğraf makineleri bile otomatik aktarımı destekler; böylece fotoğraflarınızı çekimden hemen sonra mobil cihazınızdan inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz! image.canon gibi hizmetler de görüntülerinizi sonraki aşamalarda daha fazla işlemek ve paylaşmak üzere buluta aktarmak ve saklamak için ideal bir alternatiftir.

Canon Fotoğraf Rehberi uygulaması, fotoğraf makinesi modelinize uygun kişiye özel ipuçları ve alıştırmalar sunar. İstendiğinde EOS fotoğraf makinesi modelinizi seçmeniz yeterlidir. Seçtikten sonra, fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirmenizi ve hareket halindeyken öğrenmenizi sağlayan, çocukların fotoğrafını çekmek gibi çeşitli konularla ilgili pek çok video eğitimi, ilham veren makaleler ve ipuçları parmak uçlarınızda olacak.

Ailenizde bir bebek varsa fotoğraf makinenizi alıp tüm değerli anılarınızı çekmeye başlayın ve bu görüntüleri SD kartta bırakmak yerine sizinle birlikte yaşayıp ileride sizi o özel anlara götürmesi için baskı alın.

Yazan: Jeff Meyer ve Agi Wojcik

İlgili Ürünler

 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R100

  Her zaman hazır olan bu sezgisel EOS R fotoğraf makinesiyle olağanüstü kalitede mükemmel anılar oluşturun.
 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R10

  APS-C boyutlu sensörle geliştirilen bir aynasız EOS R Sistemi fotoğraf makinesi ile fotoğraf ve video çekimlerinizi bir üst seviyeye taşıyın.
 • RF Lensler

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Geniş açılı perspektif, yakın odaklama ve Hibrit IS için hızlı diyafram açıklığına sahip 35 mm f/1,8 MAKRO lens.
 • Standart Lens

  RF 50mm F1.8 STM

  Geniş f/1,8 diyafram açıklığına sahip kompakt, sessiz ve hafif 50 mm RF sabit lens, yaratıcılığınızı çalışmalarınıza dökmek için idealdir.
 • RF Lensler

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  Üstün telefoto sıkıştırma ve 5 stop'lu görüntü sabitleme özelliğine sahip RF 85mm F2 MACRO IS STM, kompakt ve hafif bir gövdede yakınlaştırma için çok yönlülük sunar.
 • RF-S Lensler

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  Seyahat, vahşi yaşam, spor ve yaşam tarzı çekimleri için mükemmel olan geniş açılı-telefoto açılı EOS R serisi APS-C zoom lensi.
 • İlgili makaleler

 • AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Aile fotoğrafçılığı için 11 ipucu

  Canon Marka Elçisi Helen Bartlett ile mükemmel aile portreleri çekmeye yönelik ipuçlarını ve püf noktalarını keşfedin.

 • YARATICI BASKI

  Baskılarla ilk yıl anılarım

  Portre fotoğrafçısı Jemella Ukaegbu, bebeğinizin ilk yılına ait anıları saklamak ve korumak için en iyi ipuçlarını paylaşıyor.

 • AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Anı kolayca yakalayın

  Canon PowerShot PX'i kullanarak gündelik anları zahmetsizce yakalayın.

 • TEMEL BİLGİLER

  Baskı amaçlı çekim yapma

  Yedi önemli ipucundan faydalanarak baskılarda saklamak için anıları kaydedin.