YARATICI BASKI

Ev yapımı etiket baskısı alma

Canon yazıcınızla hazırlayacağınız el yapımı etiketler, reçel kavanozlarından hediye etiketlerine kadar hayatınızı, evinizi ve hobi malzemelerinizi düzenlemenize yardımcı olabilir.
Bir makas ve Canon SELPHY Square QX10 taşınabilir yazıcının yanındaki yeşil kesme tahtasının üzerinde bulunan ev yapımı etiket baskıları.

Markalı ticari çıkartmalar veya ev yapımı hediye etiketleri gardırop, yiyecek dolabı veya el işi malzemelerini düzenlerken ya da şık masa düzenlemeleri yaparken inanılmaz derecede faydalı olduğu gibi yaratıcılığınızı ifade etmenizi de sağlar.

İki el işi sanatçısı ve çevrimiçi içerik üreticisine etiketlerle düzenlemelerini nasıl şık ve güzel hale getirdiklerini sorduk. Caroline Prudhon, Linea's Papers (@lineaspapers) isimli el işi blogunu yönetiyor. Laetitia Lazerges (@Vert_Cerise) ise Kendin Yap (DIY) tarzı bir blogun yazarı ve profesyonel el işi sanatçısı. Ayrıca el işi ve kendin yap projeleri ile ilgili 19 kitabın yazarı.

El işi blogunu yazmaya 2007 yılında başlayan Laetitia, "Hayatımı kolaylaştırıp bana zaman kazandırdığı için evrak işlerinden mutfak malzemelerine kadar her şeyi düzenlemeye bayılıyorum," diyor. "Etiketleme, düzenleme ve yaratıcılığı bir araya getirmenin en iyi yolu."

Etiketlemeye nereden başlamalı ve etiketleme hayatınızı düzenlemenize nasıl yardımcı olur?

Mermer tezgah üzerindeki bir kase rendelenmiş peynir ve çiçek vazosunun yanında duran, üzerinde el işi etiketler bulunan bir deterjan şişesi ve karbonat kavanozu.

Düzenleme yapmak her zaman bir şeyleri saklamak demek değildir. Kavanozlarınızı mutfak tezgahınızda veya raflarda sergilemek için el işi etiketler hazırlamayı deneyebilirsiniz. Laetitia, "Açık raflı ev dekoru trendini seviyorum," diyor. "Sosyal medyada güzel duruyor ve rahat, derli toplu görünüyor." © Laetitia Lazerges

Renkli, ev yapımı etiket baskılarıyla düzenlenmiş ofis ortamındaki siyah saklama çekmeceleri.

Caroline, "Bir mobilyayı kendi tasarımlarımla yeniden düzenlemek ve etiketlemek istedim," diyor. "Düzenleme işi sıkıcı olabilir, bu nedenle renkli etiketler oluşturmak sürece neşe ve kişilik katmanın harika bir yolu olabilir." © Caroline Prudhon

Derli toplu alanlarla düzenli eşyaların verdiği sakinlik hissi, iç mekanları keyifli alanlara dönüştürmemize ve zihnimizi boşaltmamıza yardımcı olurken kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Laetitia, "Düzenli bir eve sahip olmak zihin için çok dinlendiricidir," diyor. "Kayıp eşyaları aramak için daha az zaman harcarsınız ve her şeyin nerede olduğunu hatırlamanız gerekmez."

Çocukluğundan beri el işine meraklı olan Caroline, işlerini Fransa'daki atölyesinden yürüttüğü küçük bir işletmeye sahip. Çalışma alanına bir karakter kazandırmak üzere ofis çekmeceleri için etiket hazırlamaya karar verdi. "Bu alanın düzenli ve işlevsel olduğu kadar güzel ve ilham verici olması gerek," diyor. "Derli toplu alanların zihni de derli toplu tuttuğuna gerçekten inanıyorum. Belirli bir alanın düzenlenip temizlenmesi, her şeyi net bir şekilde görmenize ve daha üretken hissetmenize yardımcı olacaktır. Kişisel olarak, evim dağınık olduğunda günlük görevlerimi yaparken her zaman stresli oluyorum veya panikliyorum. Ama her şeyi yerine koyar koymaz yeni bir güne başlamış gibi hissediyorum."

Ev yapımı etiketlerle hayatını düzene koyma

Canon SELPHY Square QX10 taşınabilir yazıcıdan çıkan, bitişik yazı tipine sahip bir metinle ayçiçeği motifleri içeren ev yapımı bir etiket baskısı.

Yaratıcı olduğu kadar düzenli bir görünüm için el yapımı etiketlerinizde tutarlı bir görünüm ve hissi tercih edin. "Bitişik [el yazısına benzer] yazı tipi hem okunaklı hem de eğlencelidir," diyor Caroline. © Caroline Prudhon

Siyah saklama dolabının çekmecesine ev yapımı etiket yapıştıran kızıl saçlı bir kadın.

Caroline, "İşin eğlenceli kısmı, her şeyin planlandığı gibi yerine oturduğunu görebildiğiniz yapıştırma kısmı," diyor. © Caroline Prudhon

Caroline, ev yapımı etiketlerini hazırlamadan önce neyi düzenleyeceğini ana hatlarıyla belirlemeyi seviyor. "Doğrudan düzenlemeye girişmek bunaltıcı olabilir," diye açıklıyor. "Bu yüzden nelerin önemli olduğunu, nelerin el atında olması gerektiğini ve nelerin birlikte saklanabileceğini belirleyin. Bu şekilde, tam olarak hangi etiketlere ve kaç etikete ihtiyacınız olacağını bilir, ne ve nereye gibi soruları düşünüp strese girmeden etiketleri hazırlama sürecinin keyfini çıkarabilirsiniz.

"Ayrıca güneş, su ve zamana dayanıklı etiketlere ihtiyacınız var," diye devam ediyor. "Kirli ellerinizle dokunmaktan korkmayacağınız ve sık sık değiştirmek zorunda kalmayacağınız etiketleriniz olmalı."

Laetitia da tasarıma başlamadan önce kendinize sormanız gereken sorular olduğuna katılıyor. "Ne tür etiketlere ihtiyacınız var? İdeal boyut nedir? Etiket tasarımınızda kabın boyutu, şekli ve türü belirleyici olacaktır," diyor.

El yapımı etiket ve çıkartmalarınızı tasarlama

Telefonunda Canon SELPHY Photo Layout uygulamasını kullanan kızıl saçlı bir kadın. Önündeki masanın üzerinde bir Canon SELPHY Square QX10 yazıcı duruyor.

Caroline etiketlerini SELPHY Square QX10 ile mükemmel çalışan Canon SELPHY Photo Layout uygulamasını kullanarak oluşturdu. "Güzel etiketler tasarlamak için kişiselleştirme seçenekleri mükemmel," diyor. "Çok kolay ve tatmin edici." © Caroline Prudhon

Bir ofisteki makinenin üzerine yapıştırılmış, üzerinde "You got this" (Başarabilirsin) yazan ev yapımı bir etiket baskısı.

Caroline şöyle diyor: "Düzen seçeneklerini çok sevdim. Kağıt israfı olmadan daha küçük etiketler hazırlayabilirsiniz. Uygulamada bazı benzersiz etiketler oluşturdum ve her yere ilham verici alıntılar ekledim." © Caroline Prudhon

Caroline, "Genellikle birkaç etikete ihtiyacımız olur, bu yüzden her biri için çok fazla zaman harcamak istemeyiz," diyor.

Canon yazıcılar için ücretsiz kağıt el işi kaynakları sunan Canon Creative Park uygulaması üzerinden kendi el yapımı etiket tasarımlarınızı oluşturabilir veya indirip yazdırabileceğiniz hazır şablonları aratabilirsiniz. Uygulama mesaj etiketleri ya da Japon tarzı tasarımlar gibi kendinize ait görsel ve mesajlarla kişiselleştirebileceğiniz özelleştirilebilir kağıt el işi projeleriyle doludur. Mevcut seçeneklerden bazılarını görmek için "Çıkartmalar" yazarak arama yapabilirsiniz.

Laetitia kontrast ile farklı yazı tipi boyutu ve genişlikleriyle denemeler yaparak eşyalara tam anlamıyla damganızı vurmanın eğlenceli olduğunu söylüyor. "Etiketleri çok fazla yazıyla doldurmadan temel bilgileri dahil ettiğinizden emin olun," diyor. "Beyaz alanlardan korkmayın. Kontrastla oynayın. Dikkat çekmek için farklı boyut ve kalınlıktaki en fazla iki veya üç yazı tipi belirleyerek farklı yazı tipleri kullanın. Renkler, çizimler ve grafiklerle tasarımınıza yaratıcılık katarak eğlenin."

Ev yapımı etiketleri yazdırma

Makas ve kesilmiş etiketler ile üzerinde bir etiket baskısı bulunan kozmetik kabı kapağının yanındaki yazıcıdan çıkan ev yapımı bir etiket sayfası.

Canon PIXMA TS7450 Serisi yazıcı, her türlü yaratıcı medya üzerine baskı almanızı sağlayan sanatsal projeler için ideal bir ev tipi kablosuz yazıcıdır. © Laetitia Lazerges

Bir tezgahın üzerinde, yanında bir kağıdın üzerine basılmış ev yapımı etiketler duran yazıcı kağıdı destesi ve etiketli birkaç küçük kozmetik malzemesi kabı.

Laetitia, "Fotoğraf kağıdı kullanmayı seviyorum," diyor. "Parlak yüzey, muhteşem ve profesyonel görünüyor." © Laetitia Lazerges

Etiketlerinizi oluşturduktan sonra işin eğlenceli kısmı onları baskıyla canlandırmaktır. Laetitia, çoğu Wi-Fi özellikli yazıcıyla çalışan Canon PRINT uygulamasıyla etiketlerini doğrudan telefonundan yazdırmak için Canon PIXMA TS7450 Serisini kullandı. "Kablosuz olarak baskı alabilmeyi seviyorum ve kalitesi canlı renkleri sergilemek için harika," diyor.

Canon PIXMA TS7450 Serisi, farklı yaratıcı medyalarla uyumludur ve Laetitia kavanoz gibi objeler için ideal olan hediye ve kozmetik etiketleri için Canon Red Label Superior yazıcı kağıdı ile Canon Plus Glossy II Fotoğraf Kağıdını kullandı.

Caroline, etiket projesi için arkası yapışkanlı kare formatındaki ayrıntılı ve zengin baskılar ortaya koyan taşınabilir Canon SELPHY Square QX10 yazıcıdan faydalandı. "Canon SELPHY Square QX10'u kullandım ve bir kağıdın üzerine dört etiket baskısı aldım," diyor. "Mükemmeldi. Renkler canlı ve zengin, mürekkep anında kuruyor ve baskı kolayca kesiliyordu."

Canon SELPHY CP1300 eviniz için mini etiketler hazırlamak üzere harika özelliklere sahip başka bir Wi-Fi özellikli yazıcıdır. Hızlı ve taşınabilir yazıcı, stüdyo kalitesinde baskılardan ev yapımı çıkartmalara kadar çok çeşitli medyaları yazdırmak için idealdir ve SELPHY Photo Layout uygulamasıyla da uyumludur.

Ayrıca cep boyutunda 2'si 1 arada fotoğraf yazıcısı Canon Zoemini S2 veya Canon Zoemini yazıcıyla da ev yapımı etiketler oluşturabilirsiniz. Her ikisi de Canon ZINK 1,3 inç Önceden Kesilmiş Yuvarlak Çıkartma Kağıdı ile uyumludur. Böylelikle anında tasarım oluşturabilir, baskı alabilir ve bunları yapıştırabilirsiniz. Canon Zoemini ile basılan etiketlerinize kişisel bir dokunuş eklemek için Canon Mini Print uygulamasını kullanın.

Hediye ve paketler için el yapımı etiketler oluşturma

Çalışma masasının üzerindeki Canon SELPHY Square QX10 taşınabilir yazıcı ve el yapımı bir bilezik ile birlikte Canon SELPHY Photo Layout uygulamasını görüntüleyen bir telefon.

Ücretsiz Canon SELPHY Photo Layout uygulaması filtre, metin ve grafik ekleme seçeneği sunar. Böylelikle bu ister etiketlenecek kavanozlar, ister hediyeler olsun, etiketlerinizi projenize göre özelleştirebilir ve ardından Canon SELPHY Square QX10 ile doğrudan telefonunuzdan baskı alabilirsiniz. © Caroline Prudhon

Bir çalışma masasının üzerindeki kurdeleyle tamamlanmış bir dizi etiket ve hediye etiketi baskısının yanında duran bir yazıcı.

Ev yapımı etiketler, özellikle el yapımı hediyeler için iyi bir tamamlayıcıdır. "Hediye vermek ailenize, arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza değer verdiğinizi göstermenin bir yoludur," diyor Laetitia. "Hediyeleri güzelce paketlemek için zaman ayırın. Genellikle önce ilgiyi çeken son dokunuşlardır." © Laetitia Lazerges

Hediye verirken hediye paketi için özen göstermek ve zaman ayırmak arkadaşlarınızı kesinlikle mutlu edecektir. Peki paketlerinize el yapımı etiketler eklemeye ne dersiniz? Farklı fikirler arıyorsanız Creative Park, hediye etiketleri ve paketleme aksesuarları da dahil mükemmel seçeneklere sahiptir.

Caroline, "Paketleme, hediye vermenin en sevdiğim kısımlarından biri," diyor. "Paket açmayı hediyenin bir parçası haline getirmek üzere pakete hoş ipler ve isim etiketleri gibi dekoratif ayrıntılar eklemeye bayılıyorum. Bir etiket oluşturabilir ve bunu hediyeyle ilgili bir resim veya eğlenceli bir ipucuyla kişiselleştirebilirsiniz," diye ekliyor.


Yazan: Lorna Dockerill

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler