YARATICI BASKI

Dünya dışı tasarımlar: Uzay temalı kağıt el işleri

Canon Creative Park, PIXMA yazıcı, kağıt, makas ve yapıştırıcı ile yıldızlara ulaşın.
Ahşap bir masa üzerinde duran ve etrafında Canon Creative Park'ın uzay temalı diğer kağıt el işi şablonlarının bulunduğu, kağıt el işinden bir astronot.

Çocukların geçtikleri dönemler hızla değişebilir, bu nedenle geri dönüştürülebilir el işleri yeni tutkuları keşfetmenin harika bir yoludur. Web sitesi ve uygulama olarak kullanıma sunulan Creative Park, binlerce şablon ve kağıt el işi fikirleriyle dolu, harika ve ücretsiz bir kaynaktır. Basit bir güneş sistemi dönencesinden Mars aracı "Curiosity"nin karmaşık detaylara sahip kopyalarına kadar, her yaş ve beceri düzeyindeki kağıt el işi meraklılarına uygun olan ve uzay tutkunlarının aralarından seçim yapabileceği birçok seçenek vardır.

Kağıt el işleri aynı zamanda aktivite yoluyla eğitim fırsatı sunarak genç zihinlerin sorularla harekete geçmesine ve hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olur. Böylece, uzay temalı oyunların keyfini haftalar boyunca çıkarabilirsiniz. Hatta kozmik el işi çalışmalarınızın zamanını süper ay, tutulma veya meteor yağmuru gibi, yaklaşmakta olan bir gökyüzü olayı ile bile ilişkilendirebilirsiniz.

Uzaya büyük bir ilgi duyan Mike ve Gen Sidaway ile üç çocukları Chloe, Halle ve Luke, çeşitli astronomi tasarımlarıyla yaratıcılıklarını ateşlemek için sabırsızlıkla işe koyuldu. Neler yaptıklarını keşfedin.

Yıldızlar arası maceranızı planlama

Üzerinde Canon PIXMA yazıcı ve Creative Park şablonlarından yapılmış uzay temalı kağıt el işi modelleri bulunan bir sehpanın etrafında oturan bir aile.

Burada Mike, Chloe, Halle ve Luke ile birlikte fotoğraflanmış olan Gen, "Bu yalnızca birlikte zaman geçirmenin harika bir yolu olmakla kalmadı, aynı zamanda iyi bir bilinçli farkındalık çalışması da oldu," diyor heyecanla. "Sanırım bir dahaki sefere albüm şablonlarını deneyeceğim ama aynı zamanda yapmak istediğim çok sayıda mevsime özel süsleme de var."

Creative Park'ta bulabileceğiniz çoğu kağıt el işi seçeneği gibi, uzay seçenekleri için de özel ekipman gerekmez. Bazı şablonlar ip, elastik bantlar veya boya kalemleri gibi malzemeler gerektirdiğinden, seçtiğiniz her şablona yönelik talimatları kontrol ettiğinizden emin olun. İhtiyacınız olan genel ekipmanların listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 • Creative Park uygulaması (veya web sitesi)
 • PIXMA TS7650i gibi bir Canon PIXMA yazıcı
 • Canon Mat Fotoğraf Kağıdı veya standart yazıcı kağıdı (şablon yönergelerine bakın)
 • Makas
 • İşaretlemek için cetvel veya mürekkebi bitmiş bir kalem
 • Yapıştırıcı veya çift taraflı bant

Uzay şablonunuzu seçin

Dizüstü bilgisayarındaki Canon Creative Park'taki uzay temalı şablonlara göz atan bir kişi. Dizüstü bilgisayarın yanında bir paket Canon fotoğraf kağıdı ve arkasında, Canon PIXMA yazıcı ve bir rafta kağıt el işinden tamamlanmış bir astronot.

Gen ve Mike, çocuklarının beceri seviyelerine en uygun kağıt el işlerinin hangileri olduğuna karar vermek için Creative Park'ta her şablonla birlikte listelenen yıldız derecelendirmelerini rehber olarak kullanmış. "Sunduğu şablon çeşitliliğini çok seviyorum," diyor Gen. "Kızlar yapmak istedikleri bazı bebek evlerini seçti, Luke ise dinozor modellerinin görünümünü beğendi."

Üzerinde hevesle çalışacağınız tasarımı seçmek kulağa oldukça kolay gelse de, aralarından seçim yapacağınız uzay temalı onlarca kağıt el işi seçeneği olduğu düşünüldüğünde, bu sandığınızdan daha zor olabilir. Parlak renkli asılı ay süslemeleri küçük çocukları sevindirirken, Saturn V veya Space Shuttle seti gibi farklı roketler, yetişkinlere el işi çalışmaları sırasında ilham verecektir. Çocuğunuzun ne tasarlamak isteyebileceğini tartışmak, güneş sistemimizdeki gezegenlerden bir uzay aracının nasıl çalıştığına kadar çok sayıda konuyu araştırmaya başlamak için harika bir yoldur. Hatta kendiniz de bir şeyler öğrenebilirsiniz!

Her bir el işi şablonunda, zorluk seviyesini gösteren bir yıldız derecelendirmesi ve yapımının yaklaşık olarak ne kadar süreceğine dair bilgiler bulunur. Sidaway'lerin farklı yaş gruplarından çocukları olduğu için akıllıca seçim yapmaları önemliydi. "Puanlar gerçekten faydalı oldu," diye açıklıyor Gen. "Creative Park çok kapsamlı ve çok fazla seçenek sunuyor, bu da her çocuk için en iyi seçeneği belirlememize yardımcı oldu. Burada gerçekten herkese yönelik bir şey bulduk."

Baskıya hazırlanın

Tamamlanmış uzay temalı kağıt el işi modellerin yanında duran Canon PIXMA yazıcıdan çıkmakta olan Creative Park şablonunun kenarını tutan bir el.

" Canon PIXMA TS7650i'nin kurulum kolaylığından çok etkilendim; prize takmanız yeterli ve ne yapmanız gerektiğini tam olarak söylüyor," diyor Mike. "Hem telefon uygulamasıyla, hem de bilgisayarla baskı işlemi de son derece basitti."

Tasarımınızı seçip yazdır tuşuna bastıktan sonra şablonunuz saniyeler içinde hazır olur. Mike, Creative Park uygulamasıyla doğrudan akıllı telefonundan baskı alma kolaylığını beğendiğini söylüyor. "Doğrudan uygulamadan ve bilgisayardan baskı almayı denedik ve her iki yöntemin de gerçekten kolay ve sezgisel olduğunu gördük," diye ekliyor. "Basit talimatları izlemeniz ve gerisini yazıcıya bırakmanız yeterli."

Yazıcının uzun ömürlü PIXMA mürekkebi sayesinde şablonlar saniyeler içinde basılır ve anında kurur. "Şablonların baskısını bu kadar hızlı alabilmekten çok memnun kaldım çünkü bu her çocuğa yapabilecekleri bir şey sağladı," diyor Gen. "Böyle olmasaydı uzun süreler boyunca beklemek gerekecek, bu da çocukların çok sıkılmasına ve dikkatlerinin başka bir şeye kaymasına yol açacaktı. Ayrıca, kullandığımız Canon Mat Fotoğraf Kağıdı sayesinde, mürekkep güzelce kurudu, böylece hiç bulaşma olmadı."

Şablonlarınızı birleştirme

Oğlunun Canon Creative Park'tan alınmış uzay temalı bir kağıt el işi şablonunu makasla kesmesine yardımcı olan bir anne.

Ailenin her üyesi, kesme ve kenarları işaretlemeden katlama ve yapışmaya kadar, uzay temalı kağıt el işi modellerinin oluşturulmasında rol almış.

Biri Güneş ile ilgili bilgiler içeren bir kitapçığı, diğeri Creative Park'tan alınmış, kağıt el işinden tamamlanmış bir şablonu tutarak masada oturan iki çocuk.

Güneş'in Dünya'dan 149 milyon kilometre uzakta olması, Sidaway çocuklarının el işi yaparken uzayla ilgili edindikleri çok sayıda bilgiden yalnızca biri.

Şablonunuzu bastıktan sonra, kesme ve katlama zamanı geldi. Makas veya daha gelişmiş şablonlar için maket bıçağı ve kesme tahtası kullanabilirsiniz. Şablonların şekillerini koruması için katladıktan sonra çizgileri işaretlemeyi unutmayın ve çoğu şablonla birlikte verilen adım adım talimat listesini takip edin. "Desenleri inceleyin ve kimin hangi parça üzerinde çalışacağını önceden belirleyin," diyor Mike.

Gen ekliyor: "Benim verebileceğim en önemli ipucu, parçaları işaretlemek için mürekkebi bitmiş eski bir kalem ve cetvel kullanmaktır. Tamamen kesmez ancak yine de yeterince derin bir iz bırakır. Bunu yapıştırmadan önce yapmayı unutmayın."

PVA, silikon tabancası, çift taraflı nokta yapıştırıcı, bunların çevre dostu bir alternatifi ve hatta bant ile şablonlarınızı birbirine yapıştırarak sabitleyebilirsiniz. Kullandığınız yapıştırıcı, eserlerinizin geri dönüştürülebilir olup olmadığını da belirleyebilir. Şablonlarınız kururken şekillerini korumak için onları klips veya mandallarla tutturmanız gerekebilir. Gen, yapışmayı hızlandırmak için hızlı kuruyan yapıştırıcı ve hatta çift taraflı ince bir bant kullanmayı öneriyor.

Bazı modelleri ailenizle kaliteli zaman geçirmek için birlikte yapsanız da, çocuğunuzun özsaygısını artırmak için bazı görevleri kendi başına yerine getirmesine izin verin. Mike ve Gen bu stratejiyi uygulamış ve kızları Chloe de bundan çok keyif aldığını söylüyor. "Okulda uzayı öğrendik ama annemle birlikte Güneşin yapısını gösteren modeli oluşturmak bana bilmediğim şeyler öğretti. Aynı zamanda bir aile olarak birlikte zaman geçirmek ve yaratıcı bir şeyler yapmak da çok güzeldi."

Chloe ve Gen, Güneş modeli ve beraberindeki bilgi kitapçığının yanı sıra daha karmaşık bir astronot modeli üzerinde çalışırken Mike ise Halle ve Luke'un Mars ve Ay dioramaları yapmasına yardımcı olmuş. Mike, "Küçükler kesip çıkartma ve yapıştırma işlerini sevdiler ama bence en çok her şey bittikten sonra diorama setleri üzerinde astronot ile oynamaya bayıldılar," diyor.

Uzaya doğru eğlenceli bir yolculuğa çıkın

Bir Creative Park şablonundan oluşturulan kağıt el işinden Güneşi rafa yerleştiren bir kişi.

"Bu eğitici ve eğlenceli kağıt el işlerini aile olarak birlikte yapmaktan bu kadar keyif almamız beni hem şaşırttı hem mutlu etti", diyor Gen. "Çocuklar hala onlarla oynuyor ve onları yapmaktan ne kadar keyif aldıkları hakkında konuşuyorlar."

Creative Park Ay dioramasına kağıt el işinden bir astronot yerleştiren bir çocuk.

Creative Park'tan aldığınız kağıt el işi şablonlarını oluşturmak yalnızca eğlenceli ve zenginleştirici bir aile aktivitesi olmakla kalmaz, aynı zamanda modellerle tekrar tekrar oynayabilirsiniz. Halle ve Luke, astronotun yeni gezegenleri keşfe çıktığı oyunlar oynayarak saatler geçirmiş.

Tüm el işleri tamamlandıktan ve yapıştırıcı kuruduktan sonra arkanıza yaslanın, eserinizin tadını çıkarın ve uzay maceranıza başlayın. Ortanca çocuk Halle, "Uzay adamımızla oynarken çok eğlendik," diyor. "Uzay adamımız evin dört bir yanında maceralara çıkıyormuş ve gezegenden gezegene atlıyormuş gibi yapıyoruz". Oldukça ayrıntılı olmasını ve kollarının ve bacaklarının hareket ettirilebilmesini seviyorum." En küçükleri Luke, "Onu havada uçurmayı seviyorum," diye ekliyor.

Gen, yeni uzay modellerinin oyun oynarken kullanılabilmelerinin yanı sıra, çocukların yatak odaları için de harika süsler olacaklarını söylüyor. "Dioramalar kitap raflarında göz alıcı görünüyor, ayrıca hepsi de tekrar tekrar oynayabilecekleri şeyler." Aileyle birlikte geçirilen güzel zamanların yürek ısıtan, somut birer anısı olduklarını da eklemek gerek.

Artık çocuğunuz gece geniş gökyüzüne bakıp size orada neler olduğunu sorduğunda, bilgiye olan merakını ateşlemek ve hayal gücünü harekete geçirmek için Creative Park'ı kullanın. Belki de Creative Park'tan ilham alarak bir teleskoptan gördüklerinizi basabilir veya bir gezegeni, yıldızı veya uyduyu fotoğraflayarak nasıl göründüklerini karşılaştırabilirsiniz. Kağıt el işleriyle ilgili daha fazla ilham almak için Pinterest sayfamıza göz atın ve uzay tasarımlarınızı #MadeWithPIXMA etiketini kullanarak sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Natalie Denton tarafından yazıldı

İlgili Ürünler

 • Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

  Matte Photo Paper MP-101

  Mat kaplaması ile Mat Fotoğraf Kağıdı yüksek kaliteli fotoğraflar, grafikler ve metinlerin elde edilmesini sağlar. Ayrıca, tebrik kartları, görsel sunumlar ve kağıtla yapılan el işleri gibi daha yaratıcı kullanımlar için de uygundur.
 • İlgili makaleler