Deer close up wildlife in focus

Odaklama Teknolojileri

Bir fotoğrafa veya filme baktığımızda ilk dikkatimizi çeken şeylerden biri fotoğrafın veya filmin odakta olup olmadığıdır.

Canon'un lens içine odaklama yapan bir motor yerleştiren ilk şirket olduğu 1987'den bu yana, hızlı hareket eden nesneleri yakalamak ve odağı takip etmek üzere tasarlanan pek çok motor piyasaya sunuldu. Bir yandan da odak hassasiyeti, netliği ve sessizliği muhafaza edilmeliydi.

Günümüzde Canon lenslerinde kullanılan üç tür ana odaklama motoru teknolojisi mevcuttur. Bunlar STM, USM ve daha geleneksel olan DC motorudur. Farklarını anlayabilmeniz ve ihtiyaçlarınıza uygun bir lens seçebilmeniz için bu motorlar arasındaki farklara bir göz atalım.

STM

STM lensler muhteşem fotoğraflar ve hatta çok daha iyi videolar çeker. Bu lensler, adını Kademeli Motor denilen ve lensin net ve sessiz odak (video çekimi için iki muhteşem özellik) yapmasını sağlayan bir teknoloji elemanından alır.

Lenslerde kullanılan bazı motorlar odaklama sırasında oldukça duyulabilir ve dikkat dağıtan mekanik sesler çıkarırken, STM lensler sessizce odaklanarak bir ortamda doğal olarak duyduğunuz sesleri kaydetmenize olanak tanır. Canon'un STM teknolojisi, yine çoğu senaryoda fotoğraf yakalamanıza yetecek kadar hızlı olan son derece sessiz bir lens serisi sunar.

Dişli tipi STM

EF 50mm f/1.8'i de içeren daha küçük, daha kompakt STM lensleri ürün serimizde, "dişli tipi STM" bulunur. "Dişli tipi STM", odağı ayarlamak için sarmal dişliler kullanan son derece kompakt bir STM motordur.

Kurşun vida tipi STM

Fiziksel olarak daha büyük olan STM lenslerde "kurşun vida tip"' STM kullanılır. Bu STM, "dişli tipi" STM'ye kıyasla daha üstün sessizlik ve hız sunar.

USM

USM (Ultrasonik Motor), Canon EF lensleri serisinde bugüne kadar en yaygın olarak kullanılan AF motor türüdür. Tüm USM motorlar, ortak bir özellik olarak lensi hareket ettirmek için ultrasonik titreşim enerjisini dönme gücüne dönüştürür. Bu motor, şu anda Canon serisindeki en hızlı odaklama motorudur. Yine de, otomatik odaklamayı tamamen kapatmak zorunda kalmadan odak üzerinde manuel olarak ince ayar yapmanıza olanak tanır.

Halka tipi USM

Canon'un profesyonel lenslerinin çoğunda bulunan halka tipi USM, kontrole olanak tanır, yüksek hız ve hassasiyet sağlar. USM motor, hızı azaltacak bir dişli sistemine gerek duymadan büyük telefoto lenslerdeki ağır lens gruplarını hızlıca ve kolayca hareket ettirecek kadar güçlüdür. USM motorlar aynı zamanda üst düzey tutma gücüne sahiptir. Bu sayede, motor kapandığında başka bir girdiye gerek kalmadan odaklama lens grubu yerinde tutulur. Halka tipi USM motor, STM motorlar kadar sessiz değildir ancak, gösterdikleri performansa göre yine de son derece sessizdir.

Halka tipi USM mekanizması bir rotör ve piezo elektrik seramik voltaj elemanı bağlı elastik bir gövde olan statörden oluşur. Statöre 30.000 Hz civarında rezonans frekanslı A/C akım uygulanarak rotörün sürekli dönmesine neden olan titreşimler oluşturulur. 30.000 Hz, ultrasonik aralık içindedir ve USM motorlar adını buradan alır.

Ring type USM and Mirco USM comparison diagram

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM

Canon EF lens serisindeki en ünlü spor ve aksiyon lenslerinden biri. Vahşi yaşam ve spor fotoğrafçılığı için gereken inanılmaz hızlı otomatik odak yakalama ve takip etme performansının arkasındaki itici güç USM tarafından sağlanır.

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM lens
Motorbike rider action

Mikro USM

Halka tipi USM, lensin dairesel silindirine uyacak şekilde tasarlanmışken, başka bir USM türü olan Mikro USM motor, lens silindiri boyutuyla kısıtlanmaksızın geniş bir lens yelpazesine uygun olacak şekilde üretilmiştir. Bir USM motorda rotör, statör ve hareket dişlisi, halka tipi USM dişlisinin yaklaşık olarak yarısı kadar ağırlıktaki tek bir ünitede bir araya getirilmiştir.

Nano USM

Nano USM, Canon'un odaklama teknolojisindeki en son yeniliğidir. 2016'nın başlarında tanıtılan bu USM, Halka tipi USM'nin hızı ile STM'nin sessizliğini ve netliğini bir araya getirir. Bu tür motor, özellikleri sayesinde sessiz ve net odağın odaklama için ideal olduğu durumlarda hızlı hareketi ve filmleri yakalamak için son derece uygundur.

Nano USM ünitesi; esnek metal bir gövde, seramik voltaj elemanı ve sürücü ünitesinden oluşur. Voltajın seramik elemana uygulanması ve ayarlanması, sürücü ünitesinin yönünü ve hızını kontrol eder. Bunun sonucunda, hassas hız kontrolü ve net odaklama sunan bir odaklama sistemi elde edilir.

EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM

Canon'un Nano USM içeren ilk lensi olan bu lens, özellikle doğal görünen odak geçişleri için net odağın olmazsa olmaz olduğu durumlarda kullanışlıdır. Nano USM, nesneniz fotoğraf makinesine yaklaşırken ya da makineden uzaklaşırken odaklandığınız anlarda nesneyi net olarak takip etmenize olanak sağlayan mükemmel kontrol sunar.

EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM lens
Basketball players action

Doğrudan Sürücülü Motorlar

Düşündüğünüz lensin adında "USM" ya da "STM" bulunmuyorsa lens muhtemelen otomatik odaklama sunan; ancak STM ya da USM teknolojilerinin yüksek hız, netlik ve sessizlik gibi avantajlarına sahip olmayan daha geleneksel bir DC veya doğrudan sürücülü motor kullanıyordur.