MAKALE

Canon EOS-1D X Mark III: Netliği koruyun. Odakta kalın.

Canon EOS-1D X Mark III
© Ben Thouard

İster Canon EOS-1D X Mark III'ün heyecan verici optik vizörü ile çekim yapın, isterseniz 3,1 inçlik geniş dokunmatik ekranını kullanın; devrim niteliğindeki AF sisteminin hızını, hassasiyetini ve keskinliğini fark etmeden geçemeyeceksiniz. Yüz ve Göz algılama özelliği, gözlük veya kask taktıklarında bile sporcuların yüzlerini takip edebilen gelişmiş takip özelliği ile birleştirilirken, derin öğrenme algoritmaları da farklı spor dallarının tanımlanabileceği şekilde programlanmıştır.

Hareketler ne kadar hızlı olursa olsun, Canon EOS-1D X Mark III her zaman daha hızlı hareket eder ve ihtiyaç duyduğunuz anda hassas odaklama sağlayabilmeniz için odaklamayı ayarlar.

Odaklama için özel bir görüntü sensörü ve işlemcisi

1987'de EOS 650'yi ilk sunduğumuzda, hat tipi CMOS otomatik odaklama sensörleri ile SLR piyasasında devrim yaratmıştık. Bu sensörler o kadar işlevseller ki bugün dahi EOS DSLR'lerde kullanılıyorlar. Ancak artık Canon EOS-1D X Mark III yeni teknolojisiyle bir sonraki adımı atıyor.

Canon EOS-1D X Mark III

Canon EOS-1D X Mark III'ün optik vizörüyle kadrajınızı ayarlayıp, odaklayıp, deklanşöre bastığınızda AF tasarımında bir devrim deneyimliyor olacaksınız. Özellikle otomatik odaklama, geliştirilmiş hassasiyet ve keskinlik sağlamak için özel olarak tasarlanmış bir CMOS görüntü sensörü kullanılır ve bu, vizörde yeni birçok odaklama noktası kullanılmasına olanak sağlar. AF, tek görevi optik vizör kullanıldığında AF ile ilgilenmek olan özel bir DIGIC 8 işlemci sayesinde bu süreci başarıyla yürütür.

Canon EOS-1D X Mark III, düşük ışık koşullarında hızla hareket eden sporcuları ve hayvanları hassasiyetle odaklayabilmek için ideal olan, 155 adedi ekstra hassasiyet sağlamak üzere çapraz tipte tasarlanmış 191 AF noktasına sahiptir. Bu AF noktaları, daha da seçici bir odaklama sağlamak için tek başlarına veya kadraj içinde hareket ettirilebilecek küçük gruplar ve alanlar halinde kullanılabilir ya da fotoğraf makinesinin en iyi sonucu verecek olanları otomatik olarak seçmesi sağlanabilir.

Canon EOS-1D X Mark III

Fotoğraf makinesinin sürekli odaklama sistemi, fotoğrafını çektiğiniz sahnenin özelliklerine göre ayarlanabilir. Dört farklı ön ayardan birini seçmeniz ya da sahnenin gerektirdiği en uygun eylemi seçecek olan yeni Otomatik ön ayarı kullanmanız yeterlidir.

Ayna sistemi

Canon EOS-1D X Mark III'ün yüksek hızlı sürekli çekim sırasında hassas odaklama yapabilmesi için refleks ayna sistemini tamamen yeniden tasarlamamız gerekti. Fotoğraf makinesinin aynalarının, AF sensörüne doğrudan ışığı iletebilmesi için çekim arasındaki her bekleme konumuna mümkün olan en hızlı ve en hassas şekilde dönmesi ve bunu "ayna yansıması" olmaksızın yapması çok önemlidir. Bu işlem, Canon EOS-1D X Mark III'ün içinde saniyede 16 defaya kadar gerçekleşmektedir. Bu, mekanik mühendisliğinin olağanüstü bir başarısıdır.

Dual Pixel CMOS AF

Otomatik odaklama, Canon EOS-1D X Mark III'ü Canlı Kontrol modunda aynasız fotoğraf makinesi gibi kullanırken, meşhur Dual Pixel CMOS AF sistemimiz tarafından gerçekleştirilir. Bu, fotoğraf makinesi sensöründeki hemen hemen her bir pikseli, bir görüntüleme pikseline ve faz algılamalı bir AF pikseline dönüştürür.

Dual Pixel CMOS AF; fotoğraf çekerken hızlı bir şekilde çalışabilir, hareket eden nesneleri kadraj içinde izleyebilir ve odağı bir nesneden diğerine aktarmak için profesyonel içeri odaklama efektlerini kullanabilmenizi sağlayarak daha akıcı video görüntüleri elde etmenize olanak tanır.

Canon EOS-1D X Mark III'teki Dual Pixel CMOS AF teknolojisi, odaklanabilir pikselleri kadrajın tam yüksekliği boyunca ve genişliğinin yüzde 90'ından fazlasında görür. Performans; hızlı, hassas ve sürekli odaklama ile 20 fps hızında çekim yapmanın mümkün olacağı şekilde artırıldı. Fotoğraf makinesinde vizör ile çekim yaparken kullanılan derin öğrenme teknolojisine sahip AF algoritmasının aynısı, Dual Pixel CMOS AF'de de kullanılır. Böylece takip edilen nesne, hayvan veya kişinin görüntüsünde üstün netlik elde edebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Canon EOS-1D X Mark III

< Canon EOS-1D X Mark III'e genel bakış sayfasına geri dön

İlgili Makaleler