MAKALE

Canon EOS-1D X Mark III: Profesyonel film yapımcılığı

Canon EOS-1D X Mark III

Yaratıcı film yapımcıları ve görsel hikaye anlatıcıları, Canon EOS-1D X Mark III'ü saniyede 60 kare hız ile tam kare 4k videolar çekmek için kullanabilir. Ayrıca düzenleme sırasında kolay renk tonlaması ve genişletilmiş dinamik aralık elde etmek için 10 bit HEVC/H.265 kodek kullanılarak çekimler Canon Log veya 12 bit Raw ile dahili olarak kaydedilebilir.

4K kayıt ve 5.5K Raw

Görüntü düzenleme iş akışınız nasıl olursa olsun; Canon EOS-1D X Mark III yeni görüntü kalitesi ve yaratıcılık seviyelerini mümkün kılan, her alana uygun görüntüler yakalayabilmenizi sağlar.

Lenslerinizin görüntüyü tıpkı fotoğraf çekerken olduğu gibi görmesini sağlamak için sensörü* tam genişlikte kullanarak yüksek hızda işlenmiş DCI 4K/60p videoları dahili olarak çekin. Canon EOS-1D X Mark III, 17:9 DCI veya 16:9 UHD en-boy oranlarında çekim yapabilir ve sonuçları Canon Log ile H.264 kodek veya 10 bit H.265 kodek kullanarak kaydedebilir. Bu şekilde çekilen görüntüler üretim sonrasında kolayca renk tonlaması yapılabilmesi için kasıtlı olarak düşük kontrastlı kaydedilir.

Canon EOS-1D X Mark III

Canon EOS-1D X Mark III, 5,5K RAW video çekimlerini de CFexpress kartlarına dahili olarak kaydedebildiği için film yapımcılarına benzersiz görüntü kalitesi sunar. 12 stop'lu vurgu ve gölge ayrıntılarını görebilmenizi sağlayan daha doğal renk geçişleri ve daha geniş dinamik aralığa hazır olun.

Bu 5.472 x 2.886 piksel, 12 bit, CRM dosyalar; standart veya sıkıştırılmış formatlarda kaydedilebilir ve size verilen Digital Photo Pro yazılımı kullanılarak veya önde gelen pek çok doğrusal olmayan düzenleme yazılımıyla işlenebilir. Ayrıca Canon EOS-1D X Mark III, düzenleme iş akışlarını hızlandırmak amacıyla bir 4K proxy dosyasını da eş zamanlı olarak kaydedebilir.

Ayrıca, 120 kare/sn'ye kadar kare hızlarında Dual Pixel AF ile Full HD kayıt yapılabilir. Bu seçenek özellikle çeyrek hızda çekilen ağır çekim efektleri için idealdir.

* UHD 4K, fotoğraf makinesi sensörünün tam genişliğini kullanmaz.

Dual Pixel CMOS AF

Dual Pixel AF, video çekerken dokunmatik ekrana (ya da Canon Camera Connect uygulamasını kullandığınız akıllı cihazınızın ekranına) dokunarak seçilen nesnelerde sorunsuz odaklama yapılabilmesini sağlar.* Yüzler ve diğer nesneler kadraj içinde takip edilebilir ve odağı korumak için kamera net bir şekilde yeniden odaklama yapabilir. Hatta odaklama sisteminin hangi gözü önceliklendireceğini kendiniz seçebilir veya kameranın kendine en yakın olanı seçebilmesi için önceliklendirme işini kameraya bırakabilirsiniz.

* Dual Pixel AF, 60p/50p kayıt sırasında kırpma olmadan çekilen 4K veya RAW kayıt modu dışındaki tüm modlarda çalışır.

Odak artırma

Odak arttırma, manuel odaklama sırasında sahnedeki odak içi alanları renkli bir çerçeveyle vurgular. Seçilen diyafram açıklığında net olarak görünecek yerleri vurgulayarak, alan derinliğini de görmenizi sağlar.

Videolar için görüntü sabitleme

Movie Digital IS, son derece etkili beş eksenli görüntü sabitleme özelliği ile tripodsuz çekim yaparken kameranın hareketinden kaynaklanan sarsıntıyı yumuşatır. Gelişmiş mod, örneğin hareket halindeki bir nesneyi takip etmek için kamerayla yürürken ortaya çıkan hareketi algılar ve düzeltir.

Özel üst düzey video kameralarla çekilenlerin yanında profesyonel görünen, tek kelimeyle mükemmel, sabit ve net görüntüler elde edeceksiniz.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraf kareleri elde etme

4K çözünürlükte çekilen videolar, 8,8 megapiksel fotoğraflar üretmek için kullanılabilir. İstediğiniz fotoğraf karesini elde etmek için videoyu kamerada yavaş çekimde yeniden oynatın ve deklanşöre basın. Bu, hızlı hareket eden nesneler için harika bir yöntemdir; artık 4K 60p hızında çekim yapılabilir ve sonrasında istenen fotoğraf kareleri elde edilebilir.


< Canon EOS-1D X Mark III'e genel bakış sayfasına geri dön

İlgili Makaleler