MAKALE

Canon EOS-1D X Mark III: Görüntü Kalitesi

Canon EOS-1D X Mark III
© Marina Cano – Canon Elçisi

İyi ışık, kötü ışık, neredeyse hiç ışık olmaması... Koşullar ne olursa olsun Canon EOS-1D X Mark III üstün görüntü kalitesi sunar. Çektiğiniz görüntülerdeki gölgelerdeki ayrıntılardan, renklerin doğruluğuna kadar her açıdan mükemmel sonuçlar alacağınıza emin olabilirsiniz.

Özel yapım 20,1 megapiksel CMOS sensör

Canon EOS-1D X Mark III, gelişmiş yeni nesil CMOS görüntüleme teknolojimizi kullanır. Görüntü kalitesi, performans ve iş akış hızı arasındaki ideal dengeyi kuran, özel olarak tasarlanmış 20,1 megapiksel çözünürlüklü tam kare sensöre sahiptir.

Canon EOS-1D X Mark III

Canon EOS-1D X Mark III, önceki modellerle karşılaştırıldığında, tüm ISO hassasiyetlerinde artırılmış dinamik aralık, gelişmiş kumlanma azaltma özelliği sunar ve daha hızlı görüntü verisi okuma becerisine sahiptir. Doğal ISO hassasiyeti artık ISO 100 ile 102.400 aralığındadır ve etkileyici ISO 50-819.200 aralığına kadar genişletilebilir. Bu sayede düşük ışık performansında yeni standartları belirler.

Canon EOS-1D X Mark III'te ayrıca Gaussian düşük geçiş filtresi (LPF) bulunur. Bu filtre, harelenmeyi standart LPF tasarımlarından daha etkili bir şekilde azaltır ve aynı zamanda daha net ve detaylı görüntüler sunar.

DIGIC X görüntü işlemcisi

Canon EOS-1D X Mark III'te bulunan tek bir DIGIC X işlemci, kaliteden ödün vermeyen fotoğrafçılara yepyeni performans seviyeleri sağlar. Güç verimliliğinde de yeni standartları belirler. Pil ömrü EOS-1D X Mark II'nin iki katından fazladır.*

Sürekli AF ve AE ve 1.000'den fazla çekim görüntü arabelleği ile Canlı Kontrol modundayken 20 kare/sn ve Canon EOS-1D X Mark III'ün optik vizörüyle 16 kare/sn çekim hızına ulaşabilirsiniz. Ancak DIGIC X daha fazla hız sağlamakla kalmaz.

DIGIC X, geliştirilmiş Otomatik Işık Optimizasyonu (ALO) ve Vurgulama Tonu Önceliği+ teknolojisiyle tüm ISO hassasiyetlerinde daha düşük kumlanma seviyelerine, yepyeni netlik ayarıyla geliştirilmiş keskinliğe ve ekstra dinamik aralığa ulaşmanızı sağlar.

*CIPA standartlarına göre

Canon EOS-1D X Mark III

DIGIC X, Canon EOS-1D X Mark III'ün derin öğrenme teknolojisine sahip AF algoritmalarının arkasındaki beyindir ve aynı zamanda dahili Dijital Lens Optimizasyonu özelliklerini de güçlendirir. Bu üstün görüntü işleme özellikleri, sapma ve kırınım gibi sadece lens tasarımıyla düzeltilemeyecek optik sorunların ortaya çıkmasını engeller. Dijital Lens Optimizasyonu, Canon EOS-1D X Mark III'ü hiçbir şekilde yavaşlatmadığından en yüksek hızlarda çekim yapan haber, spor ve vahşi yaşam fotoğrafçıları tarafından da kullanılabilir.

Dosya formatı seçenekleri

Canon EOS-1D X Mark III, elinizdeki işe en uygun olanı seçebilmeniz için görüntü dosyası biçimleri arasından pek çok seçenek sunar.

CR3 Raw dosyaları

CR3 Raw dosya biçimi artık EOS-1D serisine katıldı.

  • Görüntü kalitesini, sunduğu olağanüstü dinamik aralık ve renk kanalı başına 16.384 ton geçişiyle en üst düzeye çıkararak sıkıştırılmamış fotoğraflar çekilebilir. Bu biçim, görüntülerin üretim sonrasında yoğun bir şekilde işleneceği durumlar için idealdir.
  • Bunun yerine, görüntü kalitesinden çok az bir miktarda ödün verilerek sıkıştırılmış dosya formatı ile dosya boyutunda yüzde 40'a varan oranda tasarruf da sağlanabilir.

CR3 Raw dosyaları; Canon EOS-1D X Mark III ile birlikte ücretsiz olarak sunulan Digital Photo Professional yazılımımız ve Adobe ve Apple gibi büyük üçüncü taraf yazılım geliştiricileri tarafından tamamen desteklenmektedir.

JPEG ve HEIF dosyaları

Şu ana kadar görüntülerinizi hızlıca aktarmanız gerektiğinde JPEG dosyalar dışında bir alternatif yoktu. Canon EOS-1D X Mark III, HVEC video kodeğini temel alan HEIF dosyaları (yüksek verimli görüntü biçimi) ile de çekim yapabilmenizi sağlar.

HEIF dosyaları, JPEG dosyalarıyla karşılaştırıldığında yaklaşık olarak aynı dosya boyutuyla çok daha yüksek görüntü kalitesi sunar. Bu format, HDR PQ görüntüler çekilmesine olanak tanıyarak, daha dinamik bir aralık için 10 bitlik renge izin verir.

HEIF dosyalarının uyumluluğu gün geçtikçe artarken, dilerseniz fotoğraf makinesinde bu dosyaları standart JPEG dosya formatına da çevirebilirsiniz.

Hiper hassas pozlama ölçümü

Özel 400k RGB+IR ölçüm sensörü, 216 ölçüm bölgesine ayrılmış 400.000 pikselle pozlama hassasiyetini yeni boyutlara taşır. Fotoğraf makinesinin optik vizörünü kullanırken, parlaklık her bir bölgede değerlendirilir ve pozlama son derece büyük bir hassasiyetle hesaplanır.

Bu, tıpkı sizin gibi tam renkli gören bir pozlama sensörüdür. Yüzleri ve diğer nesneleri algılayabilir ve fotoğraf makinesinin AF sisteminin, hareket halinde olan bu nesneleri net odaklayabilmesine yardımcı olur.

Canon EOS-1D X Mark III

Sensör, kızılötesi ışığı tıpkı görünür ışık gibi algılar ve yüksek oranda kızılötesi ışık yansıtan nesneleri tanımlayarak pozlama hesaplamasını buna uygun olarak yapar. Kızılötesi hassasiyet karışık ışık koşullarında otomatik odaklama hatalarının önlenmesine de yardımcı olur. Otomatik Beyaz Dengesi, Otomatik Resim Stili, Otomatik Işık Optimizasyonu ve Titreme Algılaması teknolojilerinin hassasiyetini artırır.

Canon EOS-1D X Mark III
© Marino cano

E-TTL Dengesi

Canon EOS-1D X Mark III'ün 400k RGB+IR ölçüm sensörü, doğru flaş pozlama ölçümü sağlar. Fotoğrafçılara flaş ve ortam ışığının birbirine karıştığı durumlarda daha fazla kontrol olanağı sunmak için yeni bir E-TTL denge özelliği de eklenmiştir.

Aydınlatma oranı, Ortam önceliği (doğal ışığın baskın ışık kaynağı ve flaşın dolgu ışığı olarak kullanıldığı durumlarda) ile Flaş önceliği (tam tersi durumlarda) arasında değiştirilebilir. Mevcut EOS fotoğraf makinelerinde olduğu gibi flaş ve ortam ışığına eşit ağırlık veren bir standart mod da kullanılabilir.


< Canon EOS-1D X Mark III'e genel bakış sayfasına geri dön

İlgili Makaleler