Daha Fazla Netlik

Yeni bir tür otomatik odaklama deneyimi yaşayın

EOS R10'a kadrajın neresinde olurlarsa olsunlar insanları, hayvanları ve araçları keskin ve hassas bir odaklamayla tanımayı öğretmek için derin öğrenme teknolojili yapay zeka ve gerçek dünyadan binlerce görüntü kullandık.
Canon EOS R10 - Avantaj - Daha Fazla Netlik

İNSANLAR

İster portre çekimi yaparken, ister seyahatlerinizi belgelerken ya da düğün gibi aile etkinliklerini yakalarken, EOS R10 ile konularınıza net şekilde odaklanın. Fotoğraf makinesi öncelikle konunun gözlerine öncelik verir ve bunlar görünür değilse yüz takip edilir. Konunuz bir süreliğine arkasını dönerse (örneğin, bir futbolcunun yüzünü fotoğraf makinesinden uzağa çevirmesi) başı ve ardından da vücudu takip edilir.

HAYVANLAR

EOS R10 kedileri, köpekleri ve kuşları tanıyıp takip ederek hızlı değişen hareketler yaptıklarında bile net şekilde yakalanmalarını sağlar. Ailenizin köpek ve kedi üyelerini bile tanır. Vahşi yaşam fotoğrafçılık tutkunları, bu alandaki en zor konulardan olan uçan kuşlara odaklanma imkanına bayılacak.

Canon EOS R10 - Hayvan Algılama

ARAÇLAR

EOS R10, motor sporlarını fotoğraflarken hızlı hareket eden yarış arabalarını ve motosikletleri kolaylıkla takip eder. Açık ve kapalı kokpitli araçlar arasında bile ayrım yapabilen fotoğraf makinesi, sürücünün kaskı görünür ise buna odaklanabilir.

Dört AF modundan biri seçilerek Sürekli AF'yi özelleştirilmek de mümkündür.
 • Mod 1 – Genel. Çoğu hareketli konu için idealdir.
 • Mod 2 – Engelleri yok sayar ve konuları takip etmeye devam eder. Konuların ön plandaki diğer nesnelerle geçici olarak engellenebileceği spor ve vahşi yaşam çekimleri için idealdir.
 • Mod 3 – Hızlı tepki verir. Bir konunun karede görünmesini beklerken (ör. bir kaykaycının aniden kareye girmesi) kullanabilirsiniz.
 • Mod 4 – Fotoğraf makinesine doğru koşan bir köpek veya pistte koşan sporcular gibi hızlı ivme kazanan veya kaybeden konular için uygundur.
 • Mod A – Fotoğraf makinesi yukarıdaki durumlar için en uygun olan modu otomatik olarak seçer.
Çektiğiniz hareket türüne uygun olarak Takip Hassasiyeti ve Hızlanma/Yavaşlama Takibi ayarlanarak her modun daha da ince ayarlanması mümkündür.

Düşük ışıkta bile hassastır

EOS R10 düşük ışık koşullarında bile konuları net şekilde odaklamaya devam eder. Sektör lideri Dual Pixel CMOS AF II teknolojimiz, -4EV1 gibi karanlık koşullarda bile hızlı, doğru ve hassastır. Bu değer, ay ışığının değeriyle yaklaşık olarak aynıdır.

Bu hassasiyet, yapay ışıkla aydınlatılan akşam partileri ve kutlamalarda veya düğün gibi kapalı mekan etkinliklerinde fotoğraf çekerken mükemmeldir. Vahşi yaşam ve spor tutkunları, EOS R10'un küçük maksimum diyafram açıklığına sahip lensler (taşınabilir RF 600mm f/11 IS STM gibi) kullanılırken sunduğu otomatik odaklama özelliğini çok sevecek. Hatta otomatik odaklama, yalnızca f/22 değerindeki maksimum diyafram açıklığı ile bile mümkündür ve bu sayede tele dönüştürücülerin de kullanılmasına imkan tanır.

Canon EOS R10 - Düşük ışıkta hassasiyet

Otomatik (25.600)

Yüzde 100 kapsama

Aynasız EOS R10, DSLR'lerin aksine oldukça hassas AF bölgeleri sunarak vizörün yüzde 100'ünü kapsar2 ve konular sahnenin neresinde olursa olsun bunlara odaklanmanıza imkan tanır. Merkez dışında kalan portreler ve beklenmedik şekilde değişen sahneler için idealdir. Bu odak bölgeleri ayrı ayrı, gruplar halinde veya toplu olarak kullanılabilir. Böylece seçime dayalı şekilde veya kadrajın herhangi bir yerindeki nesneleri algılayarak çalışabilirsiniz.

Fotoğraf makinesini gözünüze getirdiğinizde hemen başparmağınızın altında kalan sezgisel ve kolayca bulunabilen kumanda kolu kontrolünü kullanarak etkin odak noktasını veya alanını hareket ettirin. Alternatif olarak, etkin AF noktasını parmağınızla veya başparmağınızla fotoğraf makinesinin dokunmatik ekranı üzerinde sürükleyerek de hareket ettirebilirsiniz.

Odak basamaklama

Yakın çekim yaparken, alan derinliği çok sınırlı olabilir. Bu nedenle EOS R10'un odak tarama özelliği makro fotoğrafçıları için çok avantajlıdır. Deklanşör düğmesine bir kez basıldığında sürekli çekim tetiklenir. Odak ise ilk konumundan sonsuz değere kadar otomatik olarak ayarlanır.

Tamamen farklı odak noktalarında elde edilen fotoğraf dizisi, önden arkaya mükemmel alan derinliği için Digital Photo Professional yazılımımız kullanılarak tek bir kompozit görüntü olarak birleştirilebilir. Buna ek olarak, EOS R10'un derinlik birleştirme özelliği, bu işlemin artık fotoğraf makinesinde gerçekleşmesini sağlar. Alan derinliği kırpma ise fotoğrafçıların odak noktasının nerede azalmaya başlayacağını belirlemesine olanak tanır.

Canon EOS R10 - Odak Basamaklama

Odak Basamaklama

 1. 23°C/73°F'de, f/1,2 lens, Merkez AF noktası, Tek Çekim AF, ISO100 ile fotoğraf çekimi sırasında. Odak Dışı Düzleştirme kaplamalı RF lensler hariç.
 2. Takip sırasında konu karesi gösterildiğinde ve tam AF aralığı etkinken fotoğraf makinesine uyumlu bir lens takıldığında veya konu başka bir alan modunda başarılı şekilde algılandığında geçerlidir. Desteklenen lenslerle ilgili ayrıntılar için "cam.start.canon" adresinden [EOS R7/EOS R10] için [Ek Bilgiler] bölümüne göz atın.

İlgili makaleler

 • AVANTAJLAR

  Anlık sahneleri yakalama

  Hayat hızlı akar. Bu yüzden tekrarlanmayacak o anları yakalamak için yüksek hızda bir fotoğraf makinesi gerekir

 • AVANTAJLAR

  Kendi hikayenizi kendi tarzınızla anlatın

  Mükemmel fotoğraflar çekmek için kullandığınız fotoğraf makinesiyle olağanüstü videolar çekin. Yüksek kapasiteli içerikler oluşturan EOS R10, hikayenizi hareketli veya hareketsiz görüntülerle anlatmanızı sağlar.

 • AVANTAJLAR

  Görün. Çekin.

  İster akıllı telefondan ister DSLR'den geçiş yapıyor olun, Canon EOS R10 ile hızlı şekilde çalışmaya başlayabilir ve daha önce mümkün olmayan yaratıcı çekimler yapabilirsiniz.

 • AVANTAJLAR

  Süper bağlantı özellikli fotoğraf makinesi

  Akıllı telefon kullanışlılığı ile buluşan EOS kalitesi, sosyal medya için içerik çekmeyi, hareket halindeyken düzenleme yapmayı veya fotoğraf makinesini uzaktan kontrol etmeyi tercih eden herkes için mükemmel bir kombinasyon sunuyor. İster blog yazarı, ister sosyal medya fenomeni, ister arkadaşlarınızla ve ailenizle görüntü paylaşmayı seven biri olun, yaratıcılığınızı online ortamda hiç olmadığı kadar kolay paylaşın.

 • BÜLTEN

  İlham alın, hemen kaydolun

  Canon'dan en yeni teklifleri, ipuçları, yardımcı bilgileri, haberleri ve yerel etkinliklere davetleri asla kaçırmayın.