OTOMATİK ODAKLAMA

En önemli şeylere odaklanın

EOS R6, gelişmiş Dual Pixel CMOS AF II otomatik odaklama özelliğiyle hareketli konuları daha önce hiçbir aynasız fotoğraf makinesinin başaramadığı şekilde algılar ve takip eder. Tam olması gereken seviyede netlik sunan EOS R6 ile makinenizin profesyonel seviyede performans sağlayacağını bilerek kendinizden emin çekimler yapın.

Fotoğraf makinesinin otomatik odaklaması, konunun gözlerini, yüzünü, başını ve vücudunu tanımak ve takip etmek için derin öğrenme teknolojili yapay zekadan faydalanan DIGIC X işlemcisinden güç alır. İnsanlar profilden veya yalnızca bir gözleri görünür olduğunda bile nettir. Konunuz kısa bir süre için başka bir yöne dönerse (örneğin, yüksek tempolu bir sporu fotoğraflarken) EOS R6 konunun başını veya vücudunu takip etmeye devam eder ve konunuz tekrar size doğru döndüğünde yüzünü net bir şekilde yakalar.

Oyuncunun aniden sırtını döndüğü veya yüzünün bir kısmını gizleyen bir kask takması gereken futbol veya hokey gibi spor karşılaşmalarında, vücut ve baş gibi öğeleri takip edebilmek çok önemlidir.

Bu teknoloji EOS R6'da kedi, köpek ve kuşlara kadar uzanarak vahşi yaşam fotoğrafçılığında sürekli odak takibini önemli ölçüde kolaylaştırır.

EOS R3, kask veya güneş gözlüğü taksalar bile insanları takip edebilir. Ürün yazılımı güncellemesi sayesinde fotoğraf makinesi, motor sporlarını fotoğraflarken motosikletleri ve yarış arabalarını tanıyabilir ve hatta kapalı ve açık kokpitleri bile ayırt ederek kaskı görünen pilotun kaskına tam odaklama yapabilir.

Couple performing ballet in the theatre

© Wanda Martin / Canon Ambassador ® Teatro Massimo

Süper hassas odaklama

Fotoğraf makinesinin Dual Pixel CMOS II AF sistemi o kadar hassastır ki 0,05 saniye3 kadar kısa bir sürede odaklanabilir ve yaklaşık yarım ayın yaydığı ışık olan -6,5 EV1 gibi karanlık ışık seviyelerinde çalışabilir. EOS R6, f/22 kadar düşük maksimum diyafram açıklıklarıyla odaklama olanağı sağlayan hassasiyet seviyesine sahip ilk EOS fotoğraf makinesidir. Bu diyafram açıklıkları, tele dönüştürücülerin RF 800MM F11 IS STM ve RF 600MM F11 IS STM gibi ultra taşınabilir süper telefoto lenslerimiz de dahil olmak üzere nispeten dar diyaframlı lenslerle kullanılmasına olanak tanır.

Lens için tam zamanlı manuel destek

AF modundayken bir düğmeye dokunmanıza bile gerek kalmadan odağı manuel olarak iyileştirin veya kilitleyin. Eski EF USM lens kullanıcıları arasında popüler olan bu özellik, RF lensler ve yeni nesil odaklama motorları için yeniden tasarlandı.

Odak basamaklama

EOS R6 odak basamaklama özelliğine sahiptir. Bu özellik, fotoğrafçıların yalnızca küçük diyafram açıklıkları kullanıldığında üretilebilenden çok daha fazla alan derinliğine sahip odak yığınlı kompozit görüntüler oluşturmasına imkan tanır. Bu, alan derinliğinin doğal olarak sığ olduğu yakın çekim veya makro görüntüler için özellikle kullanışlı bir tekniktir.

Odak Basamaklama modunda tek bir düğmeye dokunduğunuzda, EOS R6 belirlediğiniz odak mesafesinden başlayıp her çekimde kademeli olarak sonsuza doğru hareket ederek art arda bir dizi kareyi yakalamanızı sağlar. Bu görüntü dizisi, fotoğraf makinesiyle birlikte verilen Digital Photo Professional gibi bir yazılım kullanılarak prodüksiyon sonrasında nihai bir kompozit resim oluşturacak şekilde üst üste "yığılabilir".

Bale dansı pozu veren kadın

Mükemmel olmayan koşullarda mükemmel görüntü kalitesi

EOS R6'nın kalbinde, alanında lider olan EOS-1D X Mark III fotoğraf makinemizde de yer alan teknolojileri bulacaksınız.

"Yüz takibi, modelime ayak uydurmamı ve dinamik ve duygusal duruşlarını yakalamamı sağlayarak bana güven verdi."

Takip davranışı

Fotoğraf makinesinin AI Servo takipli otomatik odaklamasının davranışı, "Takip hassasiyeti" veya "takip hızlandırma/yavaşlatma" gibi hassas parametreler ayarlanarak ya da farklı aksiyon fotoğrafçılığı türleri için ideal olan dört "Case"den biri seçilerek ayarlanabilir.

EOS R6'da, varsayılan olarak ya da başlangıç aşamasında, fotoğraflanan harekete göre otomatik olarak uyum sağlayan Case A da bulunmaktadır.

EOS R6 otomatik odaklama iş üstünde

Kolay odak noktası seçimi

EOS R6'nın otomatik odaklama alanı, karenin2 yaklaşık %100'ünü kapsar ve 6072 seçilebilir konuma kadar tek bir odak alanı olarak ayrı ayrı, bölgeler halinde veya birlikte kullanılabilir. Olağanüstü hassasiyet için çok küçük bir AF alanı kullanan Nokta AF de eklenmiştir.

Fotoğrafçılar, etkin odak noktasını veya bölgeyi ekranda manuel olarak hareket ettirmek için çok yönlü kumanda kolu kontrolünü kullanabilir. Gözünüz fotoğraf makinesindeyken kolayca yönetebileceğiniz bu hassas kontrol, kişisel tercihlerinize göre üç seviyeden birine ayarlanabilir.

Etkin odak noktasının konumunu ayarlamak için alternatif olarak fotoğraf makinesinin dokunmatik ekranı da kullanılabilir. Bunun için canlı kontrol modunda çekim yaparken fotoğraf makinesini gözünüzden ayırmadan, dokunmatik ekranda dokunabilir ya da sürükleyebilir veya Dokun ve Sürükle teknolojisini kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Canon EOS R6'nın bu kadar çok alanda nasıl üstün olduğunu keşfetmek için bu makaleleri inceleyin.

 • VİDEO HİBRİT

  Fotoğraf ve Video için Tek Fotoğraf Makinesi

  EOS R6 , mükemmel kalitede fotoğrafların yanı sıra olağanüstü videolar da üretiyor.

 • GÖRÜNTÜ KALİTESİ VE GÖRÜNTÜ SABİTLEME

  Mükemmel olmayan koşullarda mükemmel görüntü kalitesi

  EOS R6'nın kalbinde, alanında lider olan EOS-1D X Mark III fotoğraf makinemizde de yer alan teknolojileri bulacaksınız.

 • HIZ

  EOS R6 - Sessiz, kesintisiz çekim

  EOS R6 ile saniyede 20 kareye kadar şaşırtıcı bir hızda kesintisiz ve sessiz çekim yapabilirsiniz.

 • KULLANIM VE BAĞLANTI

  Canon Tarafından Sizin İçin Tasarlandı

  EOS R6'nın tasarımı, ilk andan itibaren aşina olduğunuz güven hissini verir.

  1. 23°C/73°F'de, f/1,2 lens, Merkez AF noktası, Tek Çekim AF, ISO100 ile fotoğraf çekimi sırasında. Odak dışı Düzleştirme kaplamalı RF lensler hariç
  2. Yatay: %100 × Dikey: %100 (Maksimum yaklaşık) AF alan kapsamı, Yüz+İzleme AF modu etkinken ve RF lensler (RF600mm F11 IS STM / RF800mm F11 IS STM ve Extender RF hariç), EF lensler (bazı güncel ürünler hariç), Extender EF (III) (ana lens AF alanı moduna bağlıdır) kullanılırken konu karesi gösterildiğinde geçerlidir. Bazı sahneler ve konular için geçerli olmayabilir. Uyumlu lenslerle ilgili ayrıntılar için lütfen Canon resmi destek sitesine bakın.
  3. Görüntü düzleminde faz farklılığı algılamalı AF ve kontrast algılamalı AF özellikli 35 mm tam kare eşdeğer görüntü sensörlerine sahip değiştirilebilir lensli dijital aynasız fotoğraf makineleri arasında 0,05 saniye ile dünyanın en hızlı AF odaklama hızı. EOS R6'nın AF hızı, EOS R, EOS RP ve EOS R5 ile aynıdır. 9 Temmuz 2020 itibarıyla piyasada bulunmaktadır. (Canon Araştırmalarına göre). CIPA kılavuzlarına göre ölçülen AF hızına dayalı olarak hesaplanmıştır. (Çekim koşullarına ve kullanılan lenslere bağlı olarak değişir.) Dahili ölçüm yöntemi. [Ölçüm koşulları] Odaklama parlaklığı: EV 12 (oda sıcaklığı, ISO 100) Çekim modu: M, Kullanılan lens: RF24-105mm F4L IS USM (24 mm odak uzaklığında), Deklanşör düğmesiyle fotoğraf çekimi, AF yöntemi: 1 noktalı AF (Merkez AF noktasıyla), AF işlemi: Tek Çekim AF