Two cross-country skiers travel along the narrow spine of a mountain, using their poles.

Aksiyon fotoğrafçılığı

"16 yaşımdaki kadar heyecan verici." Richard Walch, kış sporları fotoğrafçılığına olan tutkusunu anlatıyor

Ekstrem spor fotoğrafçısı Richard Walch, helikopterden sallanırken de pistte zikzak yaparak kayarken de oldukça mutlu. Bu sayede ağızları açık bırakan ve içten anları yakalayabiliyor. Fotoğrafçılık tutkusu arkadaşlarıyla kayak yaparken başlamış. 16 yaşındayken ilk fotoğrafı gazetede yayınlanmış ve o yaştaki tutkusunu hala koruyor.

Yaratıcı yaklaşımını, en iyi çekiminin arkasındaki hikayeyi ve nelerden ilham aldığını paylaşıyor.

16 yaşından beri profesyonel olarak fotoğraf çekiyorsunuz. Fotoğraf tutkunuzu nasıl keşfettiniz?

"Fotoğraf tutkum, çok tesadüfi bir şekilde okul değiştirip profesyonel düzeyde karanlık odası olan bir okula geçtiğimde ortaya çıktı. Orada çok zaman geçirdim. Bu, notlarım için iyi olmasa da fotoğrafçılığım açısından faydalı oldu. Canon EOS-1N ile başladım ve Canon EOS-1D X Mark II'ye kadar çıktım. Aynı zamanda tüm hafta sonlarımı dağlarda kayak yaparak geçiriyordum. Aslında planım profesyonel kayakçı olmaktı ama doğrusunu söylemek gerekirse yeteri kadar iyi değildim. Ben de, "Madem sponsorluk alabilecek kadar iyi değilim, o halde fotoğraf makinemi alıp başarılı olan arkadaşlarımı çekerim," dedim.

Kış sporlarının fotoğrafını çekmenin en zor yanı nedir?

"Konu tamamen organize olmaktan ve çekime hazırlanmaktan ibaret. Resmi bir fotoğrafçılık eğitimi almadım; aklınıza gelebilecek her hatayı yaptım ve hataları yalnızca bir kez yapmaya çabaladım. En zor öğrenme eğrilerimden birini, okulu bitirdikten sonra Whistler, Kanada'ya gittiğimde yaşadım. Bir hafta boyunca filmle çekim yaptım, Vancouver'daki laboratuvara gittim ve masaya 10 rulo film bıraktım. Fotoğrafları aldığımda hepsi üç kademe yetersiz pozlanmıştı çünkü fotoğraf makinesini yanlışlıkla -3'e ayarlamışım. Muhteşem fotoğraflar boşa gitmişti çünkü üç kademe koyuydular. Analog film kullandığım için düzeltmenin imkanı yoktu. Bir daha asla bu hatayı yapmıyorsunuz."

Nasıl organize oluyorsunuz?

"Gitmem gereken yere nasıl gideceğime, nasıl güvende kalacağıma ve çekim için nasıl hazırlık yapacağıma oldukça dikkat ediyorum. Açık havada veya dağlarda hatta yalnızca selfie çekerken bile etrafınızda olan bitenden haberdar olmanız gerekir. Dikkatli olun, gözlemleyin ve fotoğraf makinesini elinize alıp çekim yapın."

"Resmi bir fotoğrafçılık eğitimi almadım; aklınıza gelebilecek her hatayı yaptım ve hataları yalnızca bir kez yapmaya çabaladım."

Kendinizi bazen riskli konumlarda buluyor olmalısınız. Şimdiye kadarki en heyecan verici kış sporu çekiminizi anlatabilir misiniz?

"Kış sporları ve kayak çekimlerine başladığımdan beri Alaska'ya gitmeyi hayal ettim. Ancak Alaska'ya öylece gidip neler olacağına bakamazsınız. Son derece sıkı bir ekibin parçası olmanız gerekir. Avrupa'nın öncü kayakçıları olan, Legs of Steel adında bir grupla gittim. Ücretsiz kayak için Alaska'daki en iyi yer olan Haines'e, helikopterli kayak (heliski) yapmaya gittik. Kar, dikey duvarlara yapışmış durumda olduğundan [aşağıdaki fotoğrafta gösterilmiştir] dünyanın başka hiçbir yerinde kayamayacağınız bir diklikte kayabiliyorsunuz. Oldukça yüksek baskı altındasınız çünkü sporcular iyi ihtimalle altı ila on tur kaymak için 10.000 - 15.000 € ödüyor. Yani helikopterin içinde açık kapıdan çekim yaparken doğru çekimi elde ettiğinizden emin olmanız gerekiyor. Sonuçlar iyiydi. Herkes gösterisini yaptı ve kimse yaralanmadı."

İlgili Makaleler
A snowboarder in red trousers walks through the snow, carrying his board, with his back to the photographer.

DIŞ MEKAN

Kış tatili fotoğrafçılığı için ipuçları ve püf noktaları

Profesyonel spor fotoğrafçısı Richard Walch, mükemmel kış fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi seçiminden en iyi ayarlara kadar kendi uzman ipuçlarını paylaşıyor.

How to shoot in cold weather

MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

Soğuk havada çekim yapma

Sıfır derecenin altındaki sıcaklıklar fotoğraf makinenize zarar verebilir. Bu nedenle karlı ve buzlu koşullarda çekim yaparken bu profesyonel ipuçlarını uygulayın.

Alan Rowan holds a Canon SX740 HS camera, with a lake and hills in the background.

DIŞ MEKAN

Munroe Moonwalker dağ manzaralarını nasıl çekiyor?

Renkli makrolardan sisle kaplı dağ zirvelerine kadar Alan Rowan'ın mükemmel doğa fotoğraflarını yakalamak için Canon PowerShot SX740 HS'yi nasıl kullandığını buradan keşfedin.

Şu anda özellikle ilgi çekici bulduğunuz herhangi bir fotoğraf makinesi teknolojisi var mı?

"America's Cup'ta (yelkencilik) Yeni Zelanda takım kaptanı şöyle söylerdi: "Tekneyi hızlandırmayan şey bizi ilgilendirmez." Bir özellik, fotoğrafı daha iyi hale getirmiyorsa konuşmaya bile gerek yok. Odaklanmanız gereken, ürünü benzersiz kılan şeydir. Daha önce yapamayacağınız bir şey yapmanıza olanak sağlıyor mu? Canon EOS M5 ve Canon EOS M50, daha önce yapamadığınız bir şeyi gerçekten yapmanızı sağlayan fotoğraf makineleri. Boyutları son derece küçük olduğundan aşırı hızlı davranabiliyor ve dikkat çekmiyorsunuz. Özellikle de Canon EF-M 32mm f/1.4 STM sabit lensle birleştirdiğinizde mükemmel kombinasyonu elde ediyorsunuz."

Profesyonel Canon kitiyle çekim yapıyorsunuz ancak efektlerden bazıları daha düşük düzeyde bir fotoğraf makinesiyle de elde edilebilir mi?

"Evet! Muhteşem çekimi elde etmek, teknolojiden çok tekniğe dayanıyor. Ancak tüm Canon fotoğraf makinelerinde bulunan otomatik odaklama özelliği de oldukça iyi. Ayrıca genellikle gelişmiş bir teknoloji, fotoğraf meraklıları düzeyindeki bir fotoğraf makinesinde kullanıldıktan sonra üstün kaliteli fotoğraf makinelerine eklenir. Örneğin, Canon EOS R sistemindeki dokun ve sürükle otomatik odaklama teknolojisi aslında Canon EOS M5 ve Canon EOS M50 ile sunulmuştu."

Şu ana kadar kariyerinizdeki en önemli an neydi?

"16 yaşındayken kız kardeşim ABD'de öğrenci değişim programındaydı. Ben de hem kardeşimi hem de birlikte kaldığı aileleri yaz tatilinde ziyarete gittim. Ailelerden birinde Dallas Morning News'da genel müdür olan biri vardı; bir yaz orada fotoğraf stajyeri olarak çalışmama izin verdiler. Çok genç olduğumdan fotoğrafçıların hepsi orada ne yaptığımı merak ediyordu. Tam bir enerji topuydum, oradan oraya koşuyordum. Bir görevde büyük bir yelkenli tekneyi çekmemiz gerekiyordu. Ben de teknenin direğine tırmandım ve kaptanın fotoğrafını çekmek istediğim için benimle birlikte tırmanmasını istedim. Bu sayede kaptanı üstten, arka planında tekne varken çekebilecektim.

"Bu fotoğrafı elde etmek için elimden geleni ardıma koymadım. Benimle birlikte gelen personel fotoğrafçısı kaptanı dümenin arkasına yerleştirmişti. O da oldukça güzel bir fotoğraf elde etti ama gazete yayınlanan benimki oldu. O zamanlar bu benim için çok büyük bir olaydı. Olağanüstü bir fotoğraf çekmek istediğinizde bunun kendiliğinden gerçekleşmeyeceğini erken yaşta öğrenmiş oldum. Gerçekten çabalamanız gerekiyor. Daima kafamdaki görüntüye karşı bir çekim yapıyorum ve hala ilk başladığım gün kadar heyecan verici."

Fikir konusunda çıkmaza girdiğinizde ne yapıyorsunuz?

"Duşa giriyorum ve aklıma fikir geliyor [gülüyor]. Gerçekten de böyle oluyor. Ama genellikle tam bir sünger gibiyim, her şeyden ilham almaya çalışıyorum. Sanat müzesine gidip oradan ilham alabilirim, ardından bir tasarımcıyla konuşup oradan bir fikir edinebilirim; bir gezginle konuşup onun fikrini alabilirim ve daha sonra internette bir şeyler izleyebilirim. Bu bilgileri son derece ayrıntılı bir şekilde gözlem yaparak elde ediyorum ancak tüm bilgileri sindirirken bunları nerede kullanacağımı bilmiyorum. Kayak fotoğraflarına bakarsanız bunların aynısını çekmekten öteye gidemezsiniz ve bu hiç iyi olmaz. Ancak bir kayak fotoğrafçısının yaptıklarına bakıp bunları yelken fotoğrafçılığında kullanırsam ve sonra sanatçının ne yaptığına bakıp bunu sporda kullanırsam kendi stilimi oluşturabilir ve sahneye yeni bir dokunuş katabilirim."

Bu kayak sezonunda nasıl daha iyi kış sporları fotoğrafları elde edeceğinizi öğrenmek için Richard'ın en iyi ipuçlarını okuyun.

Yazan: Kathrine Anker

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm Hikayelere geri dön