A woman lifts a Canon EOS 250D to take a photo of her daughter.

AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Canon EOS 250D ile tek dokunuşta mükemmel aile fotoğrafları nasıl çekilir?

Aile fotoğraflarınız, hayatınızın geri kalanı boyunca dönüp bakacağınız zaman kapsülleridir. Bu yüzden doğal olarak, görüntülerin çekildikleri an sırasında oldukları kadar net ve canlı olmasını istersiniz.

Büyüyen çocuklar ve oyun oynayan evcil hayvanlardan gün batımı gezilerine kadar tüm aile fotoğraflarınızın zamana karşı koyabilmesi için küçük boyutlu ancak güçlü özelliklere sahip bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız var. 4K video, düşük ışık özellikleri, çok sayıda kare hızı veya Dual Pixel CMOS Otomatik Odaklama (AF) gibi çeşitli modern görüntüleme teknolojileri sayesinde her anı her yerde yakalayabilir ve tek bir dokunuşla güzel anıları saklayabilirsiniz.

Burada bir ailenin, dünyanın en hafif ve hareketli ekrana* sahip DSLR fotoğraf makinesinin özelliklerini nasıl keşfettiğinin hikayesine yer veriyoruz ve Canon EOS 250D'nin özelliklerinin ve işlevselliğinin etkileyici sonuçlarını sergiliyoruz.

Daha fazla heyecan verici perspektif bulun

Aile portreleri çekerken kompozisyon çok önemlidir. Nesnelerinizi en mükemmel hallerinde göstermek için doğru açıyı bulmak gerekir. Canon EOS 250D'nin Değişken Açılı dokunmatik ekranı, sunduğu esneklik sayesinde sıra dışı görünümler bulmanızı sağlar. Ekran tamamen dönebilir, bu yüzden istediğiniz açıyı vererek her bakış açısından çekim yapabilirsiniz. Bu, kompozisyonlarınızda yaratıcılığınızı konuşturmanıza ve örneğin çocukları göz hizalarından çekmenize ya da ekranı çevirerek kendinizi de fotoğrafa dahil etmenize imkan tanır.

Dokunmatik ekran, hiçbir anı kaçırmamanız için hızlı şekilde çalışarak odakta olmasını istediğiniz çerçeve alanına dokunmanıza ve ayarlarınızı değiştirmenize imkanı tanır.

İlgili Makaleler
A girl holds a frisbee in front of her like a picture frame around her face.

AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Daha iyi portreler çekin: Aile fotoğrafçılığının eğlenceli zorlukları

Aile blogu yazarı Katja Gaskell, akıllı telefonu yerine Canon EOS M50'yi kullandı ve sonuçlar karşısında büyülendi: Bu teknikleri deneyerek kendinizi şaşırtın.

A mother picks her son up to hug, both of them wearing sunglasses.

AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Doğal ve yaratıcı aile portreleri nasıl çekilir?

Profesyonel portre fotoğrafçısı Christian Anderl, ailenizle eğlence dolu samimi anları çekmek için Canon fotoğraf makinenizi nasıl kullanacağınızı paylaşıyor.

Print your family's life story

YARATICI BASKI

Ailenizin hayat hikayesinin baskısını alın

Ailenizle geçirdiğiniz değerli anlarda çektiğiniz fotoğrafların baskısını alın ve el becerilerinizi konuşturun.

Çerçeveleme ve kompozisyona odaklanmak istiyorsanız işin geri kalanını fotoğraf makinesine bırakın. Makineyi Otomatik moda ayarladığınızda, Canon EOS 250D ışığı ölçer ve görüntünüz için en iyi pozlama ayarlarını tespit eder. Mükemmel tonlara sahip görüntü elde etmeniz için en iyi enstantane hızı, diyafram açıklığı ve ISO ayarları kombinasyonunu seçer.

Yaratıcı Asistan ile kendi stilinizi seçin

Hareket halindeyken, uçup giden anları yakalamak için Otomatik mod faydalı olabilir. Ancak yaratıcı süreçte daha fazla kontrol sahibi olmak istediğinizde, Canon'un Rehberli Kullanıcı Arabiriminde fotoğraf makinesinin çekim seçeneklerini kolayca keşfedebilirsiniz. Burada ayarların nasıl çalıştığı konusunda ipuçları, öneriler ve bilgiler bulabilirsiniz.

Canon EOS 250D, ek bir özellik daha sunar: Yaratıcı Asistan. Bu özellik sayesinde görüntülerinizi bir adım ileri taşıyabilir ve onlara kendi kişisel stilinizi katabilirsiniz. Yaratıcı Asistan, daha iyi fotoğraflar çekebilmeniz için bir görüntüye çekim öncesinde veya sonrasında uygulayabileceğiniz bir dizi efekt, filtre ve renk ayarı aracı sunar. Aile portrelerinize zamana meydan okuyan klasik bir hava katmak için siyah beyaz filtreyi deneyin. Aile tatilinin heyecanını yakalamak istediğinizde ise güçlü, canlı renkleri olan bir filtreyi deneyin.

Parlak koşullarda dış mekan portreleri çekerken gölgeli yüzler çok karanlık çıkabilir. Canon EOS 250D'de "destek ışığı" olarak kullanabileceğiniz dahili bir açılır flaş bulunur. Bu özellik, nesnenizin yüzündeki gölgeleri genel pozlamayı etkilemeden doldurmak için yeterli miktarda ışık sağlar.

Fotoğraf ışıklandırmasını bir üst seviyeye taşıyabilmeniz için Canon EOS 250D'de bir flaş yuvası bulunur. Daha yoğun ve hassas ışıklandırma için bu yuvaya Canon'nun Speedlite flaşlarından birini takabilirsiniz.

Her koşulda yaratıcılığınızı konuşturun

Akşam yemekleri, partiler, Yılbaşı yemekleri gibi aile toplantılarının çoğu düşük ışıkta gerçekleşir! Çok sık flaş kullanmak soluk renkli bir sahneye yol açabilir. Ayrıca tripod ve uzun pozlama ayarı kullanmak da pratik olmayabilir. Buna yanıt olarak modern teknoloji, aralık boyunca harika renk ve netlikte ISO özellikleri sunar.

Canon EOS 250D, 100-25.600 ISO aralığında (ISO 51.200'e kadar genişletilebilir) düşük ışıkta olağanüstü sonuçlar sunar. Bu yalnızca fotoğraflarla sınırlı değildir. Canon EOS 250D, zorlu ışık koşullarında video çekmenize de imkan tanır. Video için 1080p'de (Full HD) çekim yaparken ISO 12.800'e veya 4K'da çekim yaparken ISO 6400'e kadar kapasite imkanı sunar.

Kompozisyonunuzu oluşturun, yaratıcılığınızı konuşturun ve ışık koşulları nasıl olursa olsun anı yakalayın!

Görüntünüzü paylaşma söz konusu olduğunda bağlantı, modern çağın gerekliliğidir. Canon EOS 250D, görüntülerinizi çeker çekmez doğrudan akıllı telefonunuzla paylaşma imkanı sunar. Fotoğraf makinesine bağlanmak için Canon Camera Connect uygulamasını kullanın ve ardından anılarınızı arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmak için görüntüleri aktarın.

Canon EOS 250D ile nasıl mükemmel resimler çekeceğiniz hakkında daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz? Canon Fotoğraf Rehberi uygulamasında daha fazla bilgi, fikir ve ilham bulacaksınız.


Yazan: Jeff Meyer


*EOS 250D (Siyah/Gümüş); tamamen dönebilen LCD ekrana sahip, dijital tek lens yansımalı, APS-C boyutunda sensörlü tüm fotoğraf makineleri arasında dünyanın en hafif fotoğraf makinesidir. CIPA yönergeleri uyarınca pil ve hafıza kartı dahildir. 9 Nisan 2019 tarihi itibarıyla (Canon tarafından yapılan araştırmaya göre).

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön