A girl playing in a park holds a yellow frisbee in front of her, framing her face. Taken on a Canon EOS M50 by Katja Gaskell.

AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Daha iyi portreler çekin: Aile fotoğrafçılığının 5 eğlenceli zorluğu

Seyahat blogu yazarı Katja Gaskell için ailesiyle seyahat ederek dünyanın dört bir yanında geçirdikleri özel anların fotoğrafını çekmekten daha iyi bir şey yok. Katja, eşi ve üç çocuğuyla birlikte 12 yıl boyunca Avustralya, Hindistan ve Meksika'da yaşadıktan sonra kısa süre önce İngiltere'ye geri döndü. Bu süre boyunca maceralarını 400-550 £ değerindeki akıllı telefonuyla seyahat blogu Globetotting'de kayıt altına aldı ve fotoğraflarını Instagram'da 16,4 bin takipçisiyle paylaştı.

Çocukları dört kıtada büyüdü: Alfie (şu an 11 yaşında) Sydney'de, Tess (9) Delhi'de ve Sam (4) Meksiko'da dünyaya geldi. "Aileyle seyahat etmeye çok önem verenlerdenim ve seyahatin en iyi eğitim olduğunu düşünüyorum." diyor. Fotoğraf, hayatlarının önemli bir kısmını oluşturuyor. "Hem işim hem de aile hayatım ve seyahatleri kayıt altına almak için fotoğraf çekmeyi çok seviyorum.

"Globetotting'de başladığımdan beri telefonla fotoğraf çekiyordum." diyor Katja. "Ancak bir süredir fotoğrafçılığımı geliştirmek istiyorum ve telefon kamerasının insanı kısıtladığını fark ettim."

Katja, ayrıntılara yakınlaşmak için ortalama bir telefon kamerasının sunamayacağı zum özelliklerinin yanı sıra farklı boyutlarda aile fotoğrafları basmak için yüksek kaliteli dosyalara ihtiyaç duyuyor. "Her yıl bir yıllık fotoğraf albümü oluştururum ama bazen telefonumla çektiğim fotoğrafları kullanamıyorum çünkü bana göre bu fotoğrafların kalitesi oldukça düşük."

Katja şu an Londra'da ailesinin fotoğraflarını çekmenin yeni yolları üzerinde çalışıyor. Başlangıç seviyesindekilere yönelik Canon EOS M50 ve Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM lens ile Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens kullanarak alan derinliği ve enstantane hızı gibi manuel özellikleri keşfediyor.

"Canon EOS M50'nin en iyi yanlarından biri, son derece taşınabilir olması." diyor. "Omzunuza asarak her yere götürebilirsiniz. Fotoğraf makinesi küçük olsa da farklı durumlar için farklı lensler kullanabilirsiniz. Ailece dışarıda olduğumuz zamanlarda çocukların fotoğraflarını çekmek çok kolay oluyor."

İlgili Makaleler
A baby plays with an abacus.

BEBEK FOTOĞRAFÇILIĞI

Bebek fotoğrafçılığıyla ilgili hemen kullanabileceğiniz 12 ipucu

Bebek fotoğrafçılığını eğlenceli hale getiren ve harika sonuçlar sunan akıllı yöntemlerimizle değerli anları koruyun ve bebeğinizin gelişimini yakalayın.

A mother picks her son up to hug, both of them wearing sunglasses. Photo by Christian Anderl.

AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Doğal ve yaratıcı aile portreleri nasıl çekilir?

Profesyonel portre fotoğrafçısı Christian Anderl, ailenizle eğlence dolu samimi anları çekmek için Canon fotoğraf makinenizi nasıl kullanacağınızı paylaşıyor.

Print your family's life story

YARATICI BASKI

Ailenizin hayat hikayesinin baskısını alın

Ailenizle geçirdiğiniz değerli anlarda çektiğiniz fotoğrafların baskısını alın ve el becerilerinizi konuşturun.

Canon EOS M50 ile daha yaratıcı fotoğraflar çekmesine yardımcı olmak amacıyla Avusturyalı portre fotoğrafçısı ve Canon Elçisi Christian Anderl, Katja'nın fotoğrafçılık düzeyini artırarak daha yaratıcı ve etkileyici bir noktaya gelmesini sağlayacak teknikler ile ona bir dizi zorlu fotoğraf görevi verdi.

1. Sığ alan derinliği kullanın

A portrait of a girl smiling, the background blurred. Taken on a Canon EOS M50 by Katja Gaskell.

Katja, diyaframı genişleterek nesnenin odakta ve diğer her şeyin odak dışında olduğu sığ alan derinliğiyle portre çekimleri yapmayı deneyebilir. Christian, "Olabilecek en geniş diyafram açıklığını [en küçük f sayısı] kullanarak yakın portre çekimi yap ve ardından diyafram açıklığını yavaş yavaş daraltarak denemeler yap." diyerek yönlendiriyor. "Gözlere odaklan ve bir göz sana daha yakınsa (yani nesne doğrudan sana bakmıyorsa) sana en yakın gözün odakta olduğundan emin ol." Bazı akıllı telefon kameraları, insan gibi nesnelerde sığ alan derinliğini simüle edebiliyor ve uygulamalar, fotoğrafları çektikten sonra onlara benzer efektler eklemenize olanak tanıyor; ancak bu aslında gerçek bir alan derinliği ayarı olmuyor. "Zaman tanırsanız fotoğraf makinesinden çok daha fazla faydalanabileceğinizi görürsünüz." diyor Christian.

Katja, çocuklarının parkta, bahçede ve evlerinde portrelerini çekmek için Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens kullandı. Diyafram Önceliği (Av) modunda çekim yaparak, ortamın ona ne sunabileceğini keşfetmek için diyafram açıklığının iki uç noktasını da denedi. "Bu lensin en iyi yanlarından biri, f/1,4 diyafram açıklığına sahip olması. Bu sayede son derece sığ alan derinliği elde edebiliyorsunuz." diyor. "Bunu seyahatlerimde, çocukların ön planda ve bizim de arkalarında biraz bulanık kaldığımız anlarda kullandığımı şimdiden hayal edebiliyorum. Ayrıca Instagram akışımı da çok daha fazla ilgi çekici hale getirecek. Sonuçlardan çok memnunum; telefonumda filtre kullanmadan böylesine bir sonuç elde edememiştim. Gözlerin odakta ve arka planın daha yumuşak olduğu efekti ve bu efektin insanları öne çıkarmasını çok sevdim."

2. Çocuklarınız suyla eğlenirken fotoğraflarını çekin

Three pictures show a young boy playing with a cup of water. Taken on a Canon EOS M50 by Katja Gaskell.

Christian, Katja'nın Canon EOS M50'nin yüksek hızlı sürekli çekim modunu, çocuklar suyla oynarken onları çekerek test edebileceğini söylüyor. "Daha yüksek enstantane hızı kullan, iyi bir ışık bul ve fotoğraf makinesindeki yüksek hızlı sürekli çekim modunu kullanarak çekebildiğin kadar fotoğraf çek." diye öneride bulunuyor Christian. Bu, suyun hareketinin ve konumunun en ilginç olduğu ve görsel olarak en hoş olduğu çekimleri daha sonra seçebileceğiniz anlamına geliyor. "Güneşe bakacak şekilde durmaya çalış; bu sayede su damlacıkları arkadan aydınlatılmış olur. Koyu bir arka plan da suyu vurgulayabilir. Suyun üzerindeki yansımada gökkuşağı renklerini yakalamayı dene."

Katja, Enstantane Önceliği (Tv) modunu kullanarak Canon EOS M50'deki enstantane hızı ayarını manuel olarak yapmanın hareketi nasıl dondurabileceğini gördü. Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lensi kullanarak en küçük çocuğu Sam'in bardaktan suyu döktüğü anları fotoğrafladı. Fotoğraf makinesinin saniyede 10 kare özelliğinden ve f/1,4 diyafram açıklığından en iyi şekilde faydalanan Katja, akan suyu donduran bir fotoğraf çekmeyi başardı.

"Yüksek enstantane hızı kullanarak denemeler yaptım." diyor Katja. "Suyun hareketini yakalamaya çalışmak çok eğlenceliydi. Farklı şeylere odaklanmak gerçekten çok kolay oldu. Belirli alanlara manuel olarak odaklama yapmaktansa yalnızca enstantane hızını değiştirerek hangi efektleri elde edebileceğimi görüyorum."

3. Kahkahayı yakalayın

A brother and sister play in a huge tree, laughing. Taken on a Canon EOS M50 by Katja Gaskell.

"Fotoğraf makinesiyle hızlı sürekli çekim modu elde ediyorsun; dolayısıyla çocuklarının kahkahalarla hareket ettiği anları yakalayabilmelisin." diyor Christian. "Kaç tane keskin, kahkaha atan yüz elde edebileceğini görmeye çalış! Çocukların fotoğrafını çekerken çok fazla zamanın olmaz. Bu nedenle tek bir sahne oluştur ve çocuklar sıkılana kadar beş dakika denemeler yap."

Katja ve çocukları öğleden sonrası için parka doğru yola çıkıyor. Katja burada çocuklar eğlenirken onların fotoğraflarını çekecek. "Bence çocukları yanımda tutmanın en iyi yolu onları uzun süre bekletip ardından onlara ödül vermek değil." diyor. "Salıncaklarda oynarken, etrafta koşarken ve ağaçlara tırmanırken fotoğraflarını çektim. Bu fotoğraflarda çok fazla gülümseme ve kahkaha var ve bazılarında sığ alan derinliği de kullandım."

4. Eğlenceli hareketi çekin

A young boy swings on a swing, laughing. Taken on a Canon EOS M50 by Katja Gaskell.

Çocuklar nadiren oturur ve çocukların hareketliliğini çekebilmek, dinamik aile fotoğrafları elde edeceğiniz anlamına gelir. "Hızlı veya yavaş olsun fark etmez; etrafında olan biteni fark etmen gerekir." diyor Christian.

Katja, çocuklarının zıpladığı, dans ettiği ve salıncaklarda oynadığı anları çekmek için Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM lense geçiş yapıyor. "Hiçbir anı kaçırmadığımdan emin olmak için zum lens ve yüksek enstantane hızı kullandım. Lens son derece çok yönlü bir lens ve çocukları hareket halindeyken çekmek için her fırsatı sunuyor."

Katja bu fotoğrafı 1/640 sn, f/3,5 ve ISO 100 ayarlarıyla elde etti. "Harika bir deneyimdi çünkü Sam'in salıncakta sallanması gibi daha önce çekmediğim anları çekebildim. Çok daha fazla çeşit olduğundan fotoğraflarımı çok daha ilginç kılıyor."

5. Zaman atlamalı videolar oluşturun

Çeşitlilik katmanın en iyi yollarından biri, ailenizin zaman atlamalı kısa videolarını çekmeye çalışmaktır. Christian hareketli ve eğlenceli videolar çekmek için en iyi yolun, yavaş hareket eden nesneler yerine ilgi çekici aile aksiyonu bulmak olduğunu söylüyor. "Zaman atlamalı çekimi ilk kez deneyen herkes bulutları fotoğraflama ve her 10 saniyede bir resim çekme hatasına düşüyor. Bulutlar son derece yavaş hareket eder; bu da zaman atlamalı çekimin aşırı yavaş olmasına neden olur. Burada önemli olan, hareket eden çocuklar varsa etrafınızda olan biteni anlamak ve neyin işe yaradığını bulmaktır."

Katja, Canon EOS M50 ile zaman atlamalı çekim yapmanın kolay ve keyifli olduğunu söylüyor. "Zaman atlamalı çekim ayarını açmanız, çocukların iş birliği yapmasını sağlamanız ve kayıt tuşuna basmanız yeterli." diyor. "Başta çok fazla faydalanacağımı düşünmediğim eğlenceli bir işlev. Ama artık nasıl kullanacağımı anladım ve kendimi Globetotting için bu işlevi daha fazla kullanırken görebiliyorum."

A boy looks into a yellow bowl on the table in front of him. Taken on a Canon EOS M50 by Katja Gaskell.

Canon EOS M50, daha hırslı bir fotoğrafçı olması için Katja'ya ilham verdi. Aynı zamanda kompozisyonu düşünmek, ailesinin fotoğraflarını çekmenin yeni yollarını keşfetmesini sağladı. "Önceden tamamen bas-çek yaklaşımını benimsiyordum." diyor. "Yalnızca durmalarını söyler ve fotoğraf çekerdim. Aralarından da belki bir tanesi işe yarardı. Hazırlıksız çektiğim fotoğraflar yerine oluşturabileceğiniz görüntü konusunda daha yaratıcı düşünmek çok eğlenceli.

"Telefonumdan EOS M50'ye geçiş yapmak şaşırtıcı derecede kolay oldu. Kullanımı çok kolay, ayarlar size tam kontrol sağlıyor ve gelişime kapı açıyor; bu sayede fotoğrafçılık becerilerinizde sınırları zorlayabiliyorsunuz. Nesneleri farklı bir şekilde çekmek için çok daha fazla alan sunuyor."

Yazan: Lucy Fulford

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön