MODA FOTOĞRAFÇILIĞI

Arkadaşlarınızın moda mankeni gibi fotoğraflarını nasıl çekebilirsiniz?

Moda ve güzellik fotoğrafçısı Jade Keshia Gordon, sosyal medya akışlarınız veya alışveriş siteleriniz için şık çekimler yapmaya yönelik 6 basit ipucu veriyor.
Uzun örgülü saçları olan bir kadını, arkadaşı, elindeki Canon EOS R6 ile sokakta fotoğraflıyor.

Instagram akışınıza ikonik bir hava katmak veya giyim ürünleri satılan sitenize kusursuz bir görünüm kazandırmak isteseydiniz işe nereden başlardınız? Profesyonel moda fotoğrafçısı Jade Keshia Gordon, "Tasarım çok önemli," diyor. "Kıyafetten konuma, saçtan makyaja kadar her şey birbiriyle uyumlu olmalı. Tüm mesele bir his yaratmak. İnternette gördüğünüz çoğu manken fotoğrafı, sizi bir şeyler satın alma havasına sokacak şekilde tasarlanır. Bu yüzden fotoğrafçıların ışık, konum, renk ve pozları kullanarak bunu nasıl başardığını düşünün."

Londra'da yaşayan moda ve güzellik fotoğrafçısı Jade, 10 yıldır profesyonel çekimler yapıyor. Fotoğrafçı, havalı ve modern konseptleriyle ünlendi. Çoğu profesyonel gibi o da işini arkadaşlarıyla çekimler yaparak öğrendi.

Burada, EOS fotoğraf makinesiyle, Canon PowerShot'la ya da akıllı telefonla çekim yaparken portrelerinize manken estetiği katacak altı basit ipucu paylaşıyor.

1. Görünümü tamamlayan bir konum seçin.

Mavi batik bir tişört giymiş, uzun örgülü saçlı, gülümseyen bir kadının portresi.

Konumunuz, konunuz kadar önemli olabilir. Arka planınız yoğunsa sabit bir lens ve düşük diyafram açıklığıyla arka planı bulanıklaştırın. Canon EOS R6 ve Canon RF 85mm F1.2L USM lens ile 1/320 sn, f/2 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir. © Jade Keshia Gordon

Jade, "Odağı modadan uzaklaştırmayan ve ideal olarak genel görünüme katkı sağlayan bir konum seçmek önemlidir," diyor. "Fotoğrafladığım kıyafetler özellikle renkli ve parlaksa muhtemelen düz bir arka plan seçerdim.

Buradaki en önemli nokta arkadaşınızın bu alanda kendini rahat hissetmesi. Biraz utangaçsa onu herkesin izleyeceği yoğun bir yere götürmek istemezsiniz. Bunun yerine sakin bir açık alana veya bir otoparka gidin.

Yeterli alanınız varsa çekimi yatak odanızda veya salonunuzda bile yapabilirsiniz. Sade, beyaz bir duvarın karşında yapabileceğiniz pek çok şey var." Basit ev stüdyosu düzenlemeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun.

2. Bir çekim sırası belirleyin.

Pembe hırka giymiş, uzun örgülü saçlı bir kadın.

Kıyafetlerinizi önceden seçin ve konunuzun bunları hangi sırayla giyeceğine dair bir plan yapın. Canon EOS R6 ve Canon RF 85mm F1.2L USM lens ile 1/640 sn, f/1,4 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir. © Jade Keshia Gordon

Uzun örgülü saçları olan bir kadın, vücudu ters yöne bakacak şekilde oturmuşken başını fotoğraf makinesine doğru döndürmüş. Birbiriyle uyumlu batik bir üst ve tayt giyiyor.

Saç şekillerine bağlı olarak en sade olanlardan başlayarak çekim sırasını planlamak isteyebilirsiniz. Canon EOS R6 ve Canon RF 85mm F1.2L USM lens ile 1/200 sn, f/1,2 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir. © Jade Keshia Gordon

Saç ve makyaj, moda ve stil çekimlerinde kıyafetler kadar önemlidir. Jade önce kıyafeti ardından saç şeklini seçmenizi tavsiye ediyor. "Birkaç kıyafet göstermeyi planlıyorsanız çekim sırasını planlayın. Modelinizin saç şekilleri arasındaki geçişini kolaylaştırmak istersiniz. Hangi saç şeklinin hangi kıyafete gideceğini belirleyin ve sonra en sade saç şeklinden başlayarak bir çekim sırası oluşturun."

3. Pozlar hakkında fikir edinmek için araştırma yapın.

Kısa pembe hırka ve yüksek belli gri kot pantolon giymiş, uzun örgülü saçlı bir kadın kaldırımda poz veriyor.

Başta konunuz poz vermekten rahatsız olabilir. Bu nedenle işe, kendini rahat hissettiği, doğal pozisyonlarla başlayın. Canon EOS R6 ve Canon RF 85mm F1.2L USM lens ile 1/640 sn, f/1,4 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir. © Jade Keshia Gordon

Mavi batik bir kıyafet giyen kadın uzun örgülerini arkaya doğru savuruyor.

Pozlarınızı eğlenceye dönüştürün. Jade burada, arkadaşından örgülerini arkaya doğru savurmasını istedi. Bu, çekime hareket katıyor ve çekici bir moda portresi çekilmesine yardımcı oluyor. Canon EOS R6 ve Canon RF 85mm F1.2L USM lens ile 1/320 sn, f/2 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir. © Jade Keshia Gordon

Jade, size ve arkadaşınıza hedeflediğiniz görünüm tarzı hakkında fikir vermesi için bir ilham panosu hazırlamanızı tavsiye ediyor. "Çok yorucu bir şey olmasın," diyor. "Birkaç poz önerisi, saç ve makyaj önerisi ile muhtemel konumları gösteren bir Pinterest panosu veya dergilerden kesilmiş birkaç fotoğraf olabilir.

Modeliniz bir manken gibi poz vermeye alışkın değilse kıyafetleri ayna karşısında denediklerini hayal etmelerini isteyin. Genellikle ne istediğinizi göstermek için önce sizin pozisyon almanız daha kolaydır. Birinden size doğru yürümesini istemek de etkili olabilir. Bu, modelinizin rahatlamasına yardımcı olur. Bu esnada birkaç samimi ve hareketli çekim yapabilirsiniz."

4. Modelinize odaklanabileceği bir şeyler vermek için yardımcı malzemeleri kullanın.

Uzun örgülü saçlarıyla gözlüklü bir kadın leylak rengi bir kazak giymiş ve küçük mavi bir çanta takmış.

Model, ellerini çapraz taktığı çantaya koyabiliyor. Canon EOS 5D Mark III (Canon EOS 5D Mark IV lensin eski modeli) ve Canon EF 85mm f/1.8 USM lens ile 1/125 sn, f/1,8 ve ISO 50 değerlerinde çekilmiştir. © Jade Keshia Gordon

Batik tişört giymiş bir kadın elindeki tek kullanımlık bardaktan bir şey içiyor.

Yardımcı malzeme olarak gündelik eşyaların kullanılması pozların daha doğal görünmesini sağlar. Canon EOS R6 ve Canon RF 85mm F1.2L USM lens ile 1/400 sn, f/2 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir. © Jade Keshia Gordon

"Bir yardımcı malzeme bulun. Bu bir çanta, telefon veya bir bardak kahve bile olabilir. Modelinize ellerini oyalayacak bir şey verin. Modeliniz ısındıktan sonra ondan aynı hareketleri bu sefer yardımcı malzeme olmadan yapmasını isteyebilirsiniz. Bazen modellerden oturup sadece rahat bir poz vermelerini isterim. Tüm mesele dikkatlerini dağıtmak ve modellere odaklanabilecekleri bir şey vermek."

5. Farklı lensler ve çekim pozisyonları ile denemeler yapın.

Mavi batik üstüyle uyumlu bir tayt ve beyaz spor ayakkabı giyen bir kadın yere eğiliyor.

Dinamik ve farklı portreler çekmek için çekim pozisyonunuzu ayarlayın ve farklı açılarla denemeler yapın. Canon EOS R6 ve Canon RF 85mm F1.2L USM lens ile 1/320 sn, f/2 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir. © Jade Keshia Gordon

Mavi batik üstüyle uyumlu bir tayt giyen kadın duvara yaslanıyor.

Daha alçak açılardan çekim yapmak üzere çömelmek, konunuzun daha uzun görünmesini sağlamanın harika bir yoludur. Canon EOS R6 ve Canon RF 85mm F1.2L USM lens ile 1/250 sn, f/2 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir. © Jade Keshia Gordon

Jade, moda ve stil portreleri çekmeye başlarken pek çok kite ihtiyacınız olmadığını ve standart bir EOS fotoğraf makinesi kiti lensiyle birçok farklı görünüm seçeneğine sahip olduğunuzu söylüyor. "EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM gibi 18-55 mm bir lens yeterli. Çünkü ayrıntılara odaklanmak için görüntünüzü kırpabilir, ayakkabılar da dahil kıyafetin tamamını göstermek için uzaklaştırma yapabilirsiniz. Bir üst seviyeye geçmek isterseniz arka planı bulanıklaştırmanızı kolaylaştıran geniş maksimum diyafram açıklığına sahip Canon EF 50mm f/1.8 STM gibi uygun fiyatlı bir portre lensi harika bir yükseltme olanağı sunar."

Aynasız sistemleri tercih ediyorsanız Canon EOS RP gibi EOS R Sistemi fotoğraf makineleri için çok yönlü Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM lens de sokak çalışmaları ve yakın çekim fotoğrafçılık için idealdir. Canon RF 50mm F1.8 STM ve Canon RF 85mm F2 Macro IS STM lensler portre için mükemmel birer alternatiftir. Çok yönlü Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM ise gündelik kullanıma uygun, kompakt ve hafif bir zum lensidir.

Arkadaşınızın yakınında durup uzaklaştırma yapmaktansa uzakta durup ona zum yaptığınızda daha hoş bir portre elde edebilirsiniz. Seçtiğiniz fotoğraf makinesi açıları da fark yaratacaktır. Jade, "Zaten çok uzun değillerse çoğu insan olduğundan daha uzun görünmek ister," diyor. "Arkadaşınızın bacaklarının daha uzun görünmesini sağlamak için alçak bir açıdan çekim yaparak bunu başarabilirsiniz. Yani, eğilip alçak açıdan birkaç çekim yapmaktan korkmayın!"

Hangi lensle çalışırsanız çalışın Jade, fotoğrafı kırpmaya geçmeden önce işe tam boy çekimlerle başlamanızı öneriyor. "Ona ilk çekimlerinizi gösterin. Böylelikle onları gerçekten iyi göründüklerine inandırabilirsiniz. Sonrasında birkaç yakın çekim yapmayı önerebilirsiniz. Komik mimikler yapmalarını ya da şal veya şapkaları ile oynamalarını isteyebilirsiniz. Bu, konunuzun gevşemesine yardımcı olacaktır.

6. Fotoğraflarınızın yanında video da çekin.

The back of a Canon EOS R6 showing a portrait of a woman on the touchscreen.

Fotoğraf çekerken neden birkaç moda portresi videosu da çekmeyesiniz? Video ve fotoğraf çekimi arasındaki en büyük farklardan biri "kesme" noktalarını yani video klibinizin nerede başlayıp nerede biteceğini ya da nerede başka bir klibe geçeceğinizi belirleme ihtiyacıdır. Video yazılımlarında kliplerinizi daha kolay bir şekilde bir araya getirmek için çekime bu noktalardan önce başlayın ve sonra bitirin.

Jade, her bir kıyafet çekimi için video çekmenizi tavsiye ediyor. "Modeliniz kıyafetlerin nasıl hareket ettiğini ve bunun sonucunda kendisinin nasıl hareket emesi gerektiğini öğrenir," diyor. "Konu moda videolarının yönetilmesine geldiğinde herkesin eğlenmesini isterim. Modelimizden dönmesini, bana doğru yürümesin, ellerini fotoğraf makinesine doğru uzatmasını ve uzaklaşmasını istedim. Benim için gerçekten havalı birkaç tekme bile attı. Bu, çekimde ne kadar eğlendiğimizi gösteriyor."


Yazan: Marcus Hawkins

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Selfie'lerinizi bir üst düzeye çıkarın

  TikTok yayıncısı Nina Collins, evde nasıl yaratıcı otoportreler çekebileceğinizi anlatıyor.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Portrelerinizde mükemmel cilt tonlarını yakalama

  Profesyonel moda fotoğrafçısı Jade Keshia Gordon ile zorlu bir beceri olan doğal cilt tonlarını yakalamada uzmanlaşın.

 • EV PROJELERİ

  Evde ilham verici fotoğraflar

  TikTok yıldızı Michaela Efford'ın püf noktalarıyla evinizi bir stüdyoya dönüştürün.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Portre fotoğrafçılığı ipuçları

  Bu mükemmel ipuçları ve teknikler ile portre fotoğrafçılığınızı geliştirin.