MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

Yiyecek fotoğrafçılığında yakından çekim

Canon makro lenslerin etkileyici netliğiyle her gün kullandığımız nesnelerde gizli küçük dünyaları keşfedin ve fotoğraflayın.
İki adet meyveli şekerin makro çekimi. Ortalarındaki büyük şekerleme parçası, iki şekerin üzerine gelen bir gözyaşı şekli oluşturuyor. Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lensle Canon EOS R10'da çekilmiştir.

Makro fotoğrafçılık söz konusu olduğunda, böcekler ve çiçekler gibi daha alışılagelmiş konuların yanında yiyecekler genelde tercih edilmeyebiliyor. Ancak evinizde kolayca ulaşabileceğiniz çok sayıda potansiyel konu olduğundan, yiyecek fotoğrafçılığı son derece erişilebilir bir alandır. Ayrıca, mükemmel sonuçlar elde etmek için iyi hava koşullarına veya konunuzun sabit kalmasına ihtiyacınız yoktur.

Elbette bu, öğle yemeğinizin herhangi bir kısmını çekerek kolayca mükemmel fotoğraflar elde edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Yiyecek fotoğrafçılığına farklı bir yaklaşım da, bir makro lens kullanarak konunun çok yakınına girmek ve fotoğrafa bakan kişiyi büyüleyecek güce sahip çarpıcı soyut fotoğraflar çekmektir. Canon EOS R10 gibi Canon'un en yeni fotoğraf makinelerinde bulunan yenilikçi özellikler sayesinde artık her zamankinden daha kolay olan odak yığma gibi teknikleri de deneyebilirsiniz.

Makro fotoğrafçısı Matt Doogue'a yiyecek fotoğrafçılığına bir şans vermesi için meydan okuduk. Aslında böcekler, bitkiler ve mantarlar gibi konularda uzman ve makro çekimleri dışarıda yapmaya daha çok alışık. Bu yüzden evde, kendi mutfağında çeşitli konuları çekmek, makro fotoğrafçılığa tamamen farklı bir şekilde bakmasını sağlayan heyecan verici bir deneyim oldu.

Bu makalede, keşfettiği bazı noktaları bizimle paylaşıyor.

1. Farklı dokular, şekiller, renkler ve desenler arayın.

Bir adaçayı yaprağının kenarının makro çekimi. Yaprağın üzerindeki damarlar tüm ayrıntılarıyla görülebiliyor. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile çekilmiştir.

Matt, yiyeceği yakından çekerek adaçayı yaprağının tüm ayrıntılarını yakalayabildi. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile 1/60 sn, f/6,3 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir. © Matt Doogue

Ekşili şerit şekerlemenin renkli bir makro fotoğrafı. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile 1:1 büyütmede çekilmiştir.

Matt daha önce yakından yiyecek fotoğrafları çekmeyi düşünmemişti. "Her zaman fotoğrafçılığıma ilham verecek yeni bir meydan okuma arıyorum," diyor. "Başka konuları makro çekmek bana gerçekten ilham veriyor, bu yüzden 'Yiyeceklere neden bir şans vermiyorum?' diye düşündüm."

Çok yakın makro çekimlerde özellikle iyi sonuç veren yiyecekler ilginç bir dokuya, desene, renge veya şekle sahip herhangi bir şey olabilir. "Şekerle kaplanmış her şey muhteşem görünüyor çünkü yakından çektiğinizde şeker kristalleri elmasa benziyor," diyor Matt. "Çoğu şekerlemenin dokusu, çıkıntısı ve şekli iyi sonuçlar veriyor. Ayrıca şekerlemelerin genellikle kırmızı, sarı, pembe ve yeşil gibi canlı renkleri oluyor.

"Bunun ötesinde, karnabahar, lahana ve hatta soğan gibi sebzeler ilginç bir yapıya sahip. Ürün ne kadar doğal olursa simetri o kadar iyi oluyor ama şekerlemeler gibi üretilen ürünler daha iyi soyut sonuçlar verebiliyor."

2. Aydınlatmaya dikkat edin.

Bir emzik şekerin, ortadaki deliği siyah göstermek için aydınlatılmış makro çekimi. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile çekilmiştir.
Bir emzik şekerin, deliğin kenarındaki kristalleri göstermek için aydınlatılmış makro çekimi. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile çekilmiştir.

Üstten ışık

Yandan ışık

Matt için aydınlatma, makro çalışmalarında genellikle büyük bir rol oynuyor ancak yiyecekler normalde çektiği konulardan çok farklı. "Işığı, örneğin böcekler gibi parlak konuları çekerken normalde yapacağım kadar dağıtmam gerekmedi," diyor.

Matt, bu proje için uygun fiyatlı küçük bir stüdyo tipi softbox satın aldı ama elbette kendiniz yapmayı da deneyebilirsiniz. Ayrıca konunun farklı özelliklerini ortaya çıkarmak için LED ışıklar da kullandı.

"Her görüntünün tamamen farklı göründüğü bir seri de oluşturabilirsiniz," diye ekliyor Matt. "Örneğin, emzik şekerler ortasında siyah bir delik bulunan yuvarlak dairelerdir ancak her seferinde farklı açılardan ışık verirsem fotoğraf makinesi ve lens aynı olsa bile tamamen farklı görüntüler elde edebilirim."

Elinizde aydınlatma için bir cihaz yoksa özellikle yiyeceği bir pencerenin yakınında çekerek gün ışığıyla çalışabiliyorsanız doğal ışık da kullanabilirsiniz. Mutfakta kullandığımız alüminyum folyodan yapılmış ev yapımı bir reflektör kullanmak bile ışığı konunuza yönlendirmeye yardımcı olabilir.

3. Yiyecek fotoğrafçılığı için doğru makro lensi seçin.

Bir ahududunun, her bir çekirdeğin üzerindeki minik tüyleri gösteren makro çekimi. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile çekilmiştir.

Bir ahudunun tam büyütme ile yakından çekimi. Gölge ve şekil katmak için sağ üstten ve hafifçe arkadan aydınlatıldı. Bu, Matt'in Canon EOS R10 ile yaptığı ilk çekimdi ve makinenin yapabildiklerinden çok etkilendi. "Görüntü kalitesi, böylesine düşük bir fiyat noktasındaki bir fotoğraf makinesi için mükemmel," diyor Matt. "Gerçekten inanılmaz." Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile 1/60 sn, f/7,1 ve ISO 1.250 değerlerinde çekilmiştir. © Matt Doogue

Yiyecekleri birçok farklı lens türüyle çekebilirsiniz ancak en iyi ve en ayrıntılı sonuçları elde etmek için "makro" olarak tanımlanan bir lens kullanmanız gerekir.

Farklı bütçelere ve çekim stillerine uygun seçenekler mevcuttur. Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lens, yakın odaklama mesafesine sahip hafif ve mükemmel bir seçenektir. Büyütme oranı 0,5x olsa da yine de ayrıntılı çekimler yapabilir ve isterseniz daha fazla bağlam göstermek için biraz daha uzaklaşabilirsiniz. Daha yüksek bir bütçesi olup daha da yakından çekim yapmak isteyenler için RF 100mm F2.8L MACRO IS USM mükemmel bir tercihtir ve başka bir dünyayı çağrıştıran soyut çekimler için 1,4x büyütme sunar.

Daha fazla tavsiye için makro fotoğrafçılık için en iyi başlangıç kiti ve yiyecek fotoğrafçılığı için en iyi Canon lensleri kılavuzlarımıza göz atın. Fotoğraf makinenize, çekim yapmak istediğiniz türe ve en çok önem verdiğiniz özelliklere göre özel öneriler sunan Canon'un kullanışlı lens bulma aracını da kullanabilirsiniz.

4. Odak yığma özelliğini deneyin.

Bir bal peteği şekerlemesinin, hava kabarcıklarının tutarlılığını gösteren makro çekimi. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile çekilmiştir.

Tam büyütme ile çekilen bal peteği şekerlemeli çikolata barı. Gölge ve kontrast eklemek için sağ üstten ve hafifçe arkadan aydınlatıldı ve görüntünün her yerinin odakta olmasını sağlamak için tripod ve dahili odak yığma kullanılarak çekildi. "Yiyecekler, odak yığma konusunda pratik yapmak için mükemmel," diyor Matt. "Evde, istediğiniz alan derinliği için kaç yığın (görüntü) gerektiğini görmek amacıyla denemeler yapabilirsiniz." Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile 1/60 sn, f/7,1 ve ISO 1.250 değerlerinde çekilmiştir. © Matt Doogue

Arkadan aydınlatılmış bal peteği şekerlemesinin makro çekimi. Arkadan verilen ışık, hava kabarcıkları ile akkor köz efekti veriyor. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile çekilmiştir.

Bir başka bal peteği şekerlemesi çekimi. Bu sefer, akkor alev görünümü vermek için arkadan aydınlatıldı ve yine dahili odak yığma kullanıldı. "EOS R10 ile odak yığma çok daha kolay hale geldi," diyor. "Genellikle manuel olarak yığarım ancak EOS R10 ile bunu yapmak çocuk oyuncağı. Normalde saatlerimi alacak bu işi dakikalar içinde halledebiliyorum." Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile 1/50 sn, f/7,1 ve ISO 250 değerlerinde çekilmiştir. © Matt Doogue

Odak yığma, farklı odak noktalarıyla çekilen görüntülerin birleştirildiği bir tekniktir. Bunu, Canon'un Digital Photo Professional (DPP) yazılımındaki Derinlik Birleştirme aracı gibi araçlar ile manuel olarak yapabilirsiniz ancak Canon EOS R10 ve EOS R7 gibi modeller tüm bunları fotoğraf makinesinde yapmanıza olanak tanır.

"Bu bana çok zaman kazandıracak," diyor Matt. "EOS R10 ile bir dakikada 100 görüntüden oluşan bir odak yığını çektim ve ardından görüntü fotoğraf makinemde hızlıca işlendi. Daha önce bu tekniği denediğimde, görüntü dosyalarını işlemek ve görüntü düzenleme yazılımında birleştirmek için yeni bir üst düzey bilgisayar satın almam gerekti. Artık bir kompozit oluşturmak ve tek bir görüntü dosyasıyla hızlıca çalışmak için EOS R10'u almam yeterli. Bu avantaj beni gerçekten bu tekniği daha çok denemeye teşvik etti.

"Sadece bu da değil, fotoğraf makinesi ayrıca görüntüleri size tek tek sunuyor. Daha sonra, örneğin ön planda daha yumuşak bir görünüm istediğiniz için 'tam yığın' istemediğinize karar verirseniz bu özellik çok kullanışlı oluyor. Size tüm dosyaları verdiği için her şeyi tam olarak istediğiniz gibi ayarlama konusunda özgürsünüz ve yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz."

Tüm EOS R Sistemi fotoğraf makinelerinde ayrıca, görüntünüzün odaktaki alanlarını vurgulamak için parlak renkler kullanan manuel odak artırma görüntüleme seçeneği de bulunur.

5. Farklı konuları keşfedin.

Meyveli şekerin yüzeyindeki şeker kristallerinin makro çekimi. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile çekilmiştir.

Konuyu bir makro lensten görmek, Matt'in konunun yapısının güzelliğini anlamasını sağladı. Tam büyütme ile, bunun bir meyveli şekerin yüzeyi olduğu kesinlikle anlaşılmıyor. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile 1/60 sn, f/7,1 ve ISO 250 değerlerinde çekilmiştir. © Matt Doogue

Üç meyveli şekerin makro çekimi. Parlıyormuş gibi görünmesi için ortadaki şekere arkadan ışık verildi. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile çekilmiştir.

Bu çekim üç meyveli şekerle oluşturuldu. Yandaki şekerler arkadan ışık verilmiş şekerin üstünü kapatıyor. "Makro fotoğrafçılığı ilk önce cansız nesneler üzerinde deneyin," diyor Matt. "Aydınlatmaya ve fotoğraf makinesinin çalışma şekline alışın. Yiyecek fotoğrafçılığı evde denemek için mükemmel." Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile 1/60 sn, f/7,1 ve ISO 250 değerlerinde çekilmiştir. © Matt Doogue

Yiyecek fotoğrafçılığına yeni başladıysanız biraz yavaşlayıp daha planlı bir şekilde çalışmanın zorlayıcı olduğunu keşfedebilirsiniz. Ancak bu, konunuzu farklı yönlerden görebilmenizi sağlayabilir ve yeni görüntüler ortaya çıkararak fotoğrafçılığınızın daha bilinçli bir yönünü keşfetmeniz için bir fırsat yaratabilir.

"Bu deneyim gerçekten aklımı başımdan aldı, özellikle de meyveli şekerleri çekmek," diyor Matt. "Adeta yemek dünyasında kayboldum. Markete gittiğimizde, tüm bu küçük ürünleri sepetimize atar, evimize götürür ve yeriz; onları dikkatlice inceleyip karmaşıklıklarının ve tasarımlarının güzelliğini takdir etmeyiz. Bu özellikle doğal ürünler için geçerli. Birçok sanat eseri doğadan ilham alır, yakından çekim yaptığınızda ve doğanın eseri olan mükemmel tasarımları ve yapıları gördüğünüzde bunun nedenini anlayabilirsiniz."

6. İlgi çekici görüntüler yaratın.

Bir kırmızı lahana diliminin makro çekimi. Canon EOS R10 ve Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lens ile çekilmiştir.

"Yiyecekleri hiçbir zaman makro fotoğrafçılık konusu olarak düşünmemiştim ama artık kesinlikle düşüneceğim," diyor Matt. "Bazı desenler, dokular ve bunlarla yaratabileceğiniz soyut sanat gerçekten aklımı başımdan aldı." Canon EOS R10 ve Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lens ile 1/60 sn, f/7,1 ve ISO 250 değerleriyle çekilmiştir. © Matt Doogue

Yakın çekim soyut görüntüler oluşturmak, size fotoğraflarınızla büyüleme ve ilgi uyandırma gücü verir. Arkadaşlarınız, aileniz veya sosyal medyadaki takipçileriniz ile kendi "yemek tahmin etme" oyununuzu bile yaratabilirsiniz.

"Meyveli şekerin fotoğrafını [başlık resmi] iki jeolojiste gönderdim," diyor Matt. "Bunun ne tür bir kaya olduğunu düşündüklerini söylemelerini istedim. Pembe kuvarz ve bunun gibi birkaç tahminde daha bulundular. Hangisi olduğu konusunda ufak bir tartışmaya bile girdiler!

"Lahana fotoğrafını çektiğimde, yakın çekimde ortaya çıkan ayrıntılar nedeniyle ailemden biri bir daha asla lahana yemeyeceğini söyledi."

Her sanatta olduğu gibi fotoğrafçılık da izleyiciye bir şeyler hissettirmekle ilgilidir. Bu duygu şaşkınlık, açlık veya bu durumda, tiksinti olabilir. Güçlü duygular hissetmenizi sağlıyorsa amacına ulaşmış demektir.

Yiyecek fotoğrafçılığına bir şans vermek, Matt'in yaratıcı olasılıkları fark etmesini sağladı. "Fotoğraflarıma daha fazla doğal unsur ve bitkilerin, yaprakların ve çiçeklerin simetrisini daha fazla dahil etmek istiyorum," diyor. "Ayrıca mantarlar ve yosunların yanı sıra ağaçlar ve gövdelerindeki desenlere de daha yakından bakacağım. Meyveli şekerin kristal gibi görünmesini sağlayabiliyorsam eminim ki her zaman kullandığım konularla da harika şeyler yapabilirim."

Matt aynı zamanda atölyeler ve dersler düzenliyor ve bu meydan okumanın üstesinden gelmek ona yeni fikirler verdi. "Evde pratik yapmak için her zaman çiçek almayı önerirdim fakat şimdi gördüğüm mükemmel şeylerden dolayı kesinlikle yiyecekleri önereceğim."

Yazan: Astrid Pitman

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

  Makro için en iyi başlangıç kiti

  Detaylı makro fotoğraflar için fotoğraf makinesi, lens ve aksesuar seçimi.

 • MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

  Makro çekim ile ayrıntılarda kaybolun

  Makro fotoğrafçılığına başlamak ve sıradan nesneleri kullanarak olağanüstü fotoğraflar çekmek için dört yaratıcı ipucu.

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Yeni başlayanlar için odak yığma

  Fotoğrafçı Matt Doogue, Canon'un odak yığma araçlarının önden arkaya kadar keskinliğe sahip makro fotoğraflar ve manzara fotoğrafları çekmenize nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor.

 • VİDEO

  Nasıl profesyoneller gibi yüksek kaliteli yemek videoları çekersiniz?

  Jessie Bakes Cakes, ağız sulandıran yemek videolarıyla 100.000'den fazla takipçi topladı. Burada yemek videografisinde ustalaşmayı anlatıyor.