BASKI VE EL İŞLERİ

Kağıt el işinden, sevdiklerinize hatıra kalacak bir "patlayan" kutu yaparak yaratıcılığınızı ateşleyin

Canon SELPHY Craft Club serisinin ilkinde, kağıt el işi sanatçısı Lini Trinh, Canon SELPHY CP1500 yazıcıyı kullanarak kişiselleştirilmiş bir patlayan kutu hazırlama kılavuzunu paylaşıyor.
Kalp şeklinde fotoğraflar ve üzerindeki iplerden sarkan başka fotoğraflar ve origami objelerle süslenmiş, kağıt el işinden yıldızlarla dolu, kartondan mor bir patlayan kutunun yanında duran Canon SELPHY yazıcı.

Kağıt el işi, çok fazla para harcamadan veya karmaşık malzemeleri bir araya getirmekle uğraşmadan kendini sanatsal bir şekilde ifade etmenin mükemmel bir yoludur ve dış dünyanın karmaşasından uzaklaşarak kendinize zaman ayırmak için idealdir. Aynı zamanda, verildiği kişiyi gülümsetecek bireysel dokunuşlarla, özel biri için hediye oluşturmanın düşünceli bir yolu da olabilir. Kağıt el işi tutkunu Lini Trinh, çocukluğundan beri kağıt el işiyle uğraşmasına rağmen çalışmalarını daha yaklaşık bir yıl önce internette paylaşmaya başlamış. Rengarenk, ilgi çekici, eğlenceli ve şirin projeleriyle tanınıyor. Doğum günü pastalarından çiçeklere, yelpazelere ve hatta lambalara kadar her şeyle ilgili ilham verici çalışmalarını ve video eğitimlerini kaçırmamak için TikTok hesabını takip eden 800.000'den fazla kişi var.

Özellikle sevdiği aktivitelerden biri patlayan kutular yapmak. "Patlayan kutu, özel ve etkileşimli bir tebrik kartı veya hediye kutusu türüdür," diyor. "Bu kutu, açtığınızda yan duvarları 'patlayarak' içindeki bir sürprizi ortaya çıkaracak şekilde tasarlanmıştır. Bir kutu açarak gizli bir yaratıcılık dünyasını keşfetmek gibidir."

Canon SELPHY Craft Club serisinin ilkinde Lini, bizi başından sonuna kadar en son projesinin yaratım sürecine götürerek Canon SELPHY kompakt fotoğraf yazıcınızla kendi patlayan kutunuzu tasarlamanın keyifli ve sanatsal bir yolunu paylaşıyor.

Konsept

Renkli kartonlar, bir paket Canon yazıcı kağıdı, bir makas ve bir çubuk yapıştırıcının yanında duran bir Canon SELPHY yazıcı.

Renkli kağıt, makas, yapıştırıcı ve Canon fotoğraf kağıdı gibi temel malzemelerle patlayan kutu hazırlamaya başlayabilir, çalışmalarınızı yazdırmak ve kutunuzu kişiselleştirmek için akıllı cihazınızı ve Canon SELPHY CP1500 yazıcınızı kullanabilirsiniz.

Vietnam'ın Hanoi şehrinde doğan ve şu anda Almanya'da yaşayan moda tasarımcısı Lini, hayatı boyunca el işleriyle uğraşmış ve kağıt el işlerinin her yaştan insana verdiği keyif ve neşe duygusunu kendi deneyimlerinden biliyor. "Çok genç bir yaşta kağıtla çalışmaya başladım," diyor. "Çocukken el işleriyle çok uğraştım çünkü o zamanlar şimdiki çocuklar gibi video oyunlarımız veya cep telefonlarımız yoktu. Bu yüzden zamanımın büyük bir bölümünü kağıt ve diğer el işi malzemeleriyle çalışarak geçirdim."

Canon SELPHY Craft Club projesi içinse Lini, "Anıları yaşatma ve kişiselleştirilmiş bir hediye oluşturma fikrinden ilham aldım," diyor. "Oğlumun doğum günü için özel bir şey yapmak istedim ve bir patlayan kutunun paylaştığımız eğlenceli anları ölümsüzleştirmek için mükemmel bir yol olacağını düşündüm." Oğluna doğum günü için bir patlayan kutu hediye etmek; tutkusunu ona aşılamak ve eğlenceyi onunla paylaşmak ve belki de yeni nesil kağıt el işi sanatçılarına ilham vermek için mükemmel bir fırsat olmuş.

Süreç

Üzerinde küçük bir çocuğu tutan bir kadının olduğu baskısı alınmış bir fotoğrafa kalp şekli vermek için kullanılan bir makas. Arka planda bir Canon SELPHY yazıcı ve bir paket Canon fotoğraf kağıdı.

Lini oğluyla özel anılarının fotoğraflarını seçip ardından bunları düzenlemek için Canon SELPHY Photo Layout uygulamasını ve kablosuz baskısını almak için Canon SELPHY CP1500 yazıcıyı kullanmış. Sevgi sembolü olarak fotoğrafları kalp şeklinde kesmeye karar vermiş.

Bir tezgahın üzerinde duran, üzerine kalp şeklinde fotoğraflar yapıştırılmış ve ortasında açılır bir kalp olan artı şeklinde mor bir karton. Yanında bir Canon SELPHY yazıcı.

Lini, patlayan kutunun ortasında duracak şekilde tasarladığı bu açılır kalp şekli gibi farklı şekil ve katmanlarla denemeler yapmanızı öneriyor. Kağıt el işinden yıldızları ekledikten sonra, "patlamaya" yeni bir boyut katarak alan kişi kutuyu açtığında karşılaşacağı ekstra heyecan verici öğeler ekliyor.

Patlayan kutular oldukça etkileyici görünebilir ve özel anlara heyecan katar. Sevdiğiniz kişilerin bir kutuyu heyecanla ve merakla açıp kutudan çıkan sanatla harmanlanmış anıları keşfetmesine şahit olmak paha biçilmez bir deneyimdir. Temel becerilerde ustalaştıktan sonra, istediğiniz kadar basit veya karmaşık kutular yaratabilirsiniz. Lini, aşağıdaki aşamaları takip ederek patlayan kutunuzu adım adım oluşturmanızı öneriyor:


 • Malzeme toplama: Renkli ve desenli kağıt, fotoğraflar, çıkartmalar ve diğer dekoratif öğeleri toplayın. Akıllı cihazınızdaki Canon SELPHY Photo Layout uygulamasını kullanarak görüntülerinizi düzenleyebilir, ardından Canon SELPHY CP1500 yazıcınız ile kartpostallardan mini çıkartmalara kadar çeşitli şekil ve boyutlarda kablosuz olarak baskı almak üzere gönderebilirsiniz.
 • Tasarım ve düzen: Katman sayısı ve nasıl açılacağı dahil olmak üzere, patlayan kutunun yapısını ve düzenini planlayın. Temel yapı, basit bir kutu için bir ana kare ve her bir tarafta bir adet olmak üzere dört ek kare ile bir kapak içermelidir. Lini'nin TiKTok hesabında kutuların yapımını gösteren çok sayıda videosu var ve atık oluşumunu önlemek için bunları her zaman önce kullanılmış kağıtla test edebilirsiniz.
 • Kesme ve katlama: Kağıdı her katman için istediğiniz şekil ve boyutlarda kesin. Patlama etkisini yaratacak şekilde katlayarak hazır hale getirin.
 • Dekorasyon: Her katmana fotoğraflar, mesajlar ve dekoratif öğeler ekleyin. Bu aşamada, olasılıkların sınırı yoktur.
 • Birleştirme: Kutu "patlayarak" açılırken herhangi bir aksilikle karşılaşmamak için katmanları dikkatli bir şekilde birleştirerek birbirlerine tam oturduklarından emin olun. Kutunun kapağından sarkan öğeler eklemek istiyorsanız bu öğeleri iplere iliştirip kapak kapatıldığında da kutunun içine sığdıklarından emin olmalısınız.
 • Son dokunuşlar: Genel görünümü iyileştirmek için tüm son süslemeleri ve dekoratif öğeleri ekleyin. Sim kullanabilir, kendi şekillerinizi çizebilir, çıkartmalar ve kişiselleştirilmiş fotoğraflar yapıştırabilirsiniz.

Yazıcı

Ekranında Canon SELPHY Photo Layout uygulaması görülen bir akıllı telefonun, birkaç renkli kartonun ve bir paket Canon fotoğraf kağıdının yanında duran bir Canon SELPHY yazıcı.

Canon SELPHY Photo Layout uygulaması, projelerinize yaratıcı ve kişiselleştirilmiş dokunuşlar katmak için sonsuz olanaklar sunar. Çok sayıda şablon arasından seçim yapabilirsiniz ve uygulama, fotoğraflarınızı benzersiz hale getirmek için görüntülerinizi metin, kenarlık ve damgalarla özelleştirmenizi de sağlar.

Yanında kalp şeklinde fotoğraflar ve kağıt el işinden yıldızlarla birlikte bir tezgahın üzerinde duran mor bir karton parçası. Yanında bir Canon SELPHY yazıcı.

Canon SELPHY CP1500 yazıcı; kare, dikdörtgen ve mini çıkartmalar olmak üzere üç farklı boyutta çıkartma kağıdı ile kullanılabilir. Bunları kutunun küçük parçalarını süslemek için kullanabilirsiniz.

Lini, "Canon SELPHY CP1500 ile çalışmak harikaydı," diyor. "Canlı renklere ve belirgin ayrıntılara sahip baskıların kalitesi mükemmeldi. Projeme profesyonel bir dokunuş kattı."

SELPHY CP1500 ile basılan görüntüler kire, suya, yağa ve parmak izlerine karşı dayanıklı olan özel bir kaplama ile korunur. Bu görüntüler bir albümde saklandığında 100 yıla kadar dayanabilir1, bu da önemli anıları korumak için idealdir. Patlayan kutu, Lini'nin oğlu ile paylaştığı kaliteli zamanı ve özel anların değerini gösteren, gerçek anlamda kişisel bir hediye için ideal bir tercih olmuş.

Lini, SELPHY CP1500 yazıcısının projesine kattığı profesyonel kalitenin yanı sıra, onu akıllı telefonuna kablosuz olarak bağlayarak baskı almadan önce tasarımlarını düzenlemenin kolaylığını da sevmiş. "Fotoğrafların baskısını almadan önce seçmek ve düzenlemek için telefonumdaki SELPHY Photo Layout uygulamasını kullandım," diye açıklıyor. "Kullanımı kolaydı ve düzeni projemin gereksinimlerine göre özelleştirmeme olanak verdi. Kablosuz baskı özelliği de işimi çok kolaylaştırdı."

Lini, patlayan kutunuzun başarılı olması için son dört ipucunu paylaşıyor:


 • Kutunun dayanıklı olması için yüksek kaliteli kağıt kullanın.
 • Düzgün ve eşit katmanlar elde etmek için doğru şekilde ölçün ve kesin.
 • İlginç şekiller ve açılar oluşturmak için farklı katlama tekniklerini deneyin.
 • Sabırlı olun ve hata yapmamak için birleştirirken acele etmeyin.

Sonuçlar

Kalp şeklinde fotoğraflar ve üzerindeki iplerden sarkan başka fotoğraflar ve origami objelerle süslenmiş, kağıt el işinden yıldızlarla dolu, kartondan mor bir patlayan kutu. Yanında bir Canon SELPHY yazıcı.

Kartonu katlayarak temel kutu şeklinizi oluşturduktan sonra, dış kenarlara Lini'nin kalp şeklindeki fotoğrafları ve ortadaki, benzer bir kalp şekli oluşturacak şekilde düzenlenmiş kağıt el işinden yıldız koleksiyonu gibi, istediğiniz tüm süsleri ekleyebilirsiniz.

Kalp şeklinde fotoğraflar ve üzerindeki kapağa tutturulmuş iplerden sarkan başka fotoğraflar ve origami objelerle süslenmiş, kağıt el işinden yıldızlarla dolu, kartondan mor bir patlayan kutu.

Patlayan kutularının eğlenceli yönlerinden biri, kağıttan objeleri kutunun kapağına, kapak kaldırıldığında genişleyecek şekilde iple tutturmaktır. Lini burada bir çocuğun karyolasının üzerine yerleştirilmiş bir dönenceye benzer görünümde bir sonuç için pastel renklerde origami kuğular, ay ve yıldızlar eklemiş.

Lini, "Ortaya çıkan sonuçtan çok memnunum," diyor. "Oğlumun seveceğini bildiğim, benzersiz ve kişiye özel bir hediye." Lini daha önce Cadılar Bayramı için ürkütücü hayaletler, kağıt el işinden küçük bir doğum günü pastası, kalpler, yıldızlar ve origami kuğu gibi çeşitli patlayan kutular hazırlamış. "Yaptığım diğer patlayan kutularla karşılaştırıldığında, bu benim kalbimde özel bir yer tutuyor çünkü bunu çocuğum için yaptım," diyor.

"Kağıt el işleri ile ilgili en çok keyif aldığım şey, sunduğu yaratım özgürlüğü," diye devam ediyor. "Basit kağıt yapraklarını alıp güzel, yaratıcı tasarımlara dönüştürmeyi seviyorum. Benim için yaratıcılığımı ifade etmenin ve fikirlerimi hayata geçirmenin bir yolu."

Daha yaratıcı fikirler

Canon SELPHY CP1500, aklınıza gelen her türlü tasarımı kişiselleştirmek için farklı şekil ve boyutlarda görüntüler basabilir. "Olasılıklar sınırsız," diyor Lini, "Ayrıca unutulmaz hediyeler ya da hatıralar yaratmanın harika bir yolu. SELPHY yazıcıyı kullanarak patlayan kutular veya başka el işleri yaratmanın çok sayıda farklı yolu vardır. Daha fazla kişiselleştirme ve sürprizler eklemek için bir patlayan kutuya mini çıkartmalar, kare veya kartpostal boyutunda baskılar ekleyebilirsiniz."

İlhamı her yerde bulabilirsiniz. Lini, çalışmalarını sosyal medyada paylaşıyor ve aynı zamanda bu süreçte başkalarının üzerinde çalıştığı projeleri takip ediyor. "Takipçilerimle bağlantı kurmaktan keyif alıyorum çünkü başkalarına ilham vermeme ve benim de el işiyle ilgilenenlerden bir şeyler öğrenmeme olanak tanıyor," diyor. "Dünyanın dört bir yanından insanların bir araya gelerek el işi sevgilerini paylaşmalarını görmek inanılmaz." Lini, patlayan kutuların yanı sıra çiçekler, bulmacalar, tebrik kartları ve popüler karakterlerden ilhamla tasarlanan mini figürlerden oluşan mini kağıt el işi çalışmaları da hazırlamış.

Lini, "İlk kez bir patlayan kutu yapmak isteyen herkese bunu denemesini öneririm", diyor heyecanla. "Kendinizi ifade etmenize ve gerçek anlamda benzersiz bir şey yaratmanıza olanak tanıyan eğlenceli ve yaratıcı bir proje. Farklı tasarım ve tekniklerle denemeler yapmaktan çekinmeyin ve SELPHY yazıcının yüksek kaliteli baskılarla projenizi ileriye taşıyabileceğini unutmayın. Sürecin keyfini çıkarın, elde edeceğiniz sonuç buna değecek!"

Yazan: Kat Halstead

 1. Bir albümde saklandığında. 23°C / 73,4°F sıcaklık ve %50 nem varsayılarak hızlandırılmış teste dayalıdır.

İlgili ürünler

İlgili makaleler