BASKI VE EL İŞLERİ

Canon SELPHY Square QX10 ile fotoğraflarınızı yılbaşı süslerine dönüştürün

El işi sanatçısı Duygu Turgut Gökpınar, Canon SELPHY Craft Club makale serimizin ikincisinde, yılbaşı süslemeleri hazırlamak için adım adım kılavuzunu paylaşıyor.
Canon SELPHY Square QX10 yazıcı ile birlikte çeşitli yılbaşı fotoğrafı süslemelerinin üstten çekilmiş bir fotoğrafı.

Kendi yılbaşı süslemelerinizi yapmak; yılbaşı ruhunu yakalamak için eğlenceli bir aktivite, harika bir kişiye özel hediye fikri, yoğun yılbaşı programına mola vererek bilinçli farkındalık pratiği yapmanın iyi bir yolu ve tatillerde evinize renk katmak için uygun fiyatlı bir yöntem olabilir. Londra'da yaşayan el işi sanatçısı, içerik üreticisi ve yazar Duygu Turgut Gökpınar, "Yılbaşı sezonunda el işleriyle uğraşmak evimi büyülü bir yere çeviriyor," diyor. "İster yılbaşı ağacı için süsler yapıyor, odayı kağıttan kar taneleriyle dolduruyor, zencefilli kurabiyeden bir ev inşa ediyor, ister sevdiğim insanlar için hediyeler hazırlıyor olayım, el işleri yılbaşı ruhunu yakalamama yardımcı oluyor."

Aslen Türk olan Duygu, el işi yapmaya çocukken başlamış ve tutkusu bir kariyere dönüşmüş. "Annem sayesinde çok küçük yaşta örgü örmeyi ve tığ işi yapmayı öğrendim, ardından makrame, sepet örme, suluboya ve daha birçok el işi dalına merak sardım," diyor. "El işi yapmak benim yaratıcı bir şekilde deşarj olmamı sağlayarak sorunları çözmeme, alışılmadık şekillerde düşünmeme ve basit malzemeleri güzel şeylere dönüştürme sürecinden keyif almama yardımcı oluyor. Uygulama süreci sayesinde günlük yaşamın stresinden uzaklaşarak bilinçli farkındalık ve yaratıcılık hissimi besliyorum."

Duygu, sekiz yıl boyunca öğretmen ve içerik üreticisi olarak çalıştıktan sonra, hayallerinin peşinden gitmeye karar vermiş ve kendi yaratıcı stüdyosunu kurmuş. Bu stüdyoda diğer el işi meraklıları için 200'den fazla el işi atölyesine ev sahipliği yapmış. Eylül 2023'te, kanaviçe sanatı ile ilgili, yılbaşı temasını da içeren ikinci kitabını yayınlamış.

Canon SELPHY Craft Club serisinin ilk makalesinde patlayan kutu yapmayı anlattık. Bu makalede ise Duygu, Canon SELPHY Square QX10 yazıcıyı kullanarak fotoğrafların nasıl yılbaşı ağacı süslerine dönüştürüleceğini açıklıyor.

Adım adım fotoğraflı yılbaşı süslemeleri

Bir yılbaşı ağacının yanında dallardan sarkan, Canon SELPHY Square QX10 ile basılmış ve üzerine pullar serpiştirilmiş iki yılbaşı fotoğrafı süslemesi.

Duygu, kendi kişisel yılbaşı süslerini yapmak isteyenlere basit bir başlangıç yapmalarını tavsiye ediyor: "Bu, kendinize olan güveninizi artırmanıza ve farklı tasarımlarla denemeler yapmanıza yardımcı olur."

Duygu'nun anlattığı 10 basit adımı izleyerek kendi kişiselleştirilmiş yılbaşı süslerinizi hazırlayın:

 1. Kullanmak istediğiniz fotoğrafları seçin.
 2. Fotoğraflarınızı SELPHY Photo Layout uygulamasıyla düzenleyin. Bu aşamada fotoğraflarınıza metin, filtre, çıkartma ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz.
 3. Akıllı telefonunuz veya uyumlu başka bir cihazınızdaki "yazdır" düğmesine basın ve Canon SELPHY Square QX10 ile Wi-Fi üzerinden fotoğraflarınızın baskısını alın.
 4. İstediğiniz boyutta (fotoğraflarınızdan biraz daha büyük) iki parça saydam asetat yaprağı keserek bir çerçeve oluşturun.
 5. Basılı fotoğrafınızı film parçalarının arasına yerleştirin.
 6. Fotoğrafın etrafındaki filmi üç kenarından ütüleyerek iki malzemenin birbirine yapışmasını sağlayın.
 7. Çerçevenin soğuması için 30 saniye bekleyin.
 8. İçine sim veya pul ekleyerek ekstra ışıltı katın.
 9. Kalan kenarı da ütüleyin ve üst kısma bir delik açın.
 10. Süslemenizi asmak için delikten bir parça süsleme ipi geçirin.

Plastik kullanmak istemiyorsanız fotoğrafları delik açılacak kenar üste gelecek şekilde basıp simleri, altın yaprakları veya pulları doğrudan yüzeye yapıştırarak çerçevesiz süslemeler de yapabilirsiniz.

"İşte bu kadar," diyor Duygu. "Ağacınızda sergilenmeye hazır, güzel, kişiselleştirilmiş, fotoğraf süsleri yaptınız!"

Kendi el işi yolculuğunu çevrimiçi olarak paylaşmaya 10 yıl önce başlayan Duygu, süreci takip etmesine yardımcı olması için bu proje kapsamında bir video hazırlamış. "Takipçilerle etkileşime geçmenin en sevdiğim yanı bir topluluğa ait olma hissi. Fikirleri paylaşmak, başkalarına ilham vermek ve el işi sanatına yönelik duyulan ortak heyecana tanık olmak son derece tatmin edici," diyor.

Canon SELPHY Square QX10 ile çalışma

Yılbaşı temalı çeşitli fotoğraf baskıları, bir Canon SELPHY Square QX10 yazıcı ve yılbaşı süslemelerini gösteren üstten çekilmiş bir fotoğraf.

Canon SELPHY Square QX10'un kullanımı kolaydır ve Wi-Fi üzerinden akıllı cihazlarınıza kolayca bağlanabilir. Bu sayede, fotoğraflarınızı dakikalar içinde düzenleyip basarak kişisel süslemelerinizi oluşturabilir ve yılbaşı temalı şarkılardan oluşan çalma listenizin sonuna gelmeden ağacınıza asabilirsiniz!

"SELPHY yazıcıyla çalışmak benim için ezber bozan bir deneyim oldu," diyor Duygu. "Kişisel açıdan, fotoğraflarımın bu netlikte ve bu kadar canlı renklerle hayat bulduğunu görmek son derece tatmin ediciydi. Canon SELPHY Square QX10'un kalitesi beklentilerimi aştı ve el işi projelerimi, paylaşmaktan gurur duyduğum yüksek kaliteli işlere dönüştürdü."

SELPHY Square QX10'un kullanımı kolaydır. Tek yapmanız gereken, ücretsiz SELPHY Photo Layout uygulamasını indirip yazıcıyı bu uygulamaya bağlamaktır. Bunun ardından doğrudan akıllı telefonunuzdan kablosuz olarak baskı alabilirsiniz. "Uygulamanın kullanımı çok kolay," diye açıklıyor Duygu. "Telefonumun uygulama mağazasından yükledim ve tasarımıma en uygun düzeni seçtim. Uygulamada kolaj düzenleri veya süsler için özel olarak tasarlanmış şablonlar gibi çeşitli seçenekler var. Sonra, fotoğrafları telefonumun galerisinden aktardım ve beğendiğim fotoğrafların boyutunu, konumunu ve yönünü ayarladım. Uygulama ayrıca metin, çıkartma veya diğer dekoratif öğeleri ekleme seçenekleri de sunuyor. Düzenden memnun kaldıktan sonra, SELPHY Square QX10 ile fotoğrafları bastım."

SELPHY Square QX10'dan alınan baskılar 100 yıla kadar dayanır1; bu da onu hediye edilebilecek ve gelecek yeni yıllar boyunca keyfi çıkarılabilecek süslemeler oluşturmak için ideal hale getirir. "XS-20L fotoğraf kağıdı canlı, pürüzsüz ve zengin baskılar sunuyor," diyor Duygu. Özel kaplaması sayesinde su, toz, yağ ve parmak izine karşı dayanıklıdır. Bu sayede süslemeler, şeffaf film çerçeve olmadan da güçlü ve dayanıklı olur.

Nihai sonuç

Canon SELPHY Square QX10 yazıcı ve çeşitli yılbaşı fotoğrafı süslemeleri ile birlikte pulları ve yılbaşı aksesuarlarını gösteren üstten çekilmiş bir fotoğraf.

Duygu, "Kendiniz veya süsü hediye edeceğiniz kişi için anlamlı öğeleri dahil etmeyi düşünün." diyor. "Bu, en sevilen renk, sevgiyle hatırlanan bir anı veya önem taşıyan bir sembol olabilir."

Bir yılbaşı ağacının ve yılbaşı temalı bir maket evin yanında dallardan sarkan, Canon SELPHY Square QX10 ile basılmış ve üzerine pullar serpiştirilmiş üç yılbaşı fotoğrafı süslemesi.

Duygu, "Kendimi 'el işi maceracısı' olarak adlandırıyorum." diyor. "Tanıdık olmayan ancak heyecan verici yeni deneyimlerle ve el işi fırsatlarıyla karşılaşmaktan çok keyif alıyorum." Duygu, başkalarını da el işlerine benzer bir tutkuyla yaklaşmaya, el işleriyle uğraşırken eğlenmeye ve sonucun olduğu kadar sürecin de mümkün olduğu kadar tadını çıkarmaya teşvik ediyor. "Canon SELPHY Square QX10, çok önemli olan o kişisel dokunuşları katmanızı sağlıyor," diye ekliyor.

Duygu, "Yılbaşı süslemelerinizi geliştirmenin en iyi yollarından biri kişisel bir dokunuş katmaktır ve hiçbir şey mutlu anlardan daha kişisel değildir," diyor. "En sevdiğiniz yılbaşı anılarını veya yeni yürümeye başlayan ilk bebeğiniz veya evlenme teklifi aldığınız an gibi önemli anları fotoğraflarla kutlamanın harika bir yoludur. Yılbaşı aynı zamanda sevgiyle hatırladığımız anları ve değer verdiğimiz insanları düşündüğümüz bir dönemdir. Bu, tatil sezonunda yanımızda olamayanları anmak veya aile ve arkadaşlarla paylaşılan özel anları kutlamak için bir yol olabilir."

Duygu, süsleri "pratik ve yapılması kolay" olarak tanımlıyor ve bunun birlikte eğlenerek yılbaşı havasına girmek için harika bir etkinlik olduğunu düşünüyor. "Yılbaşı, geleneklerin sonraki nesillere aktarıldığı bir zaman," diyor. "Fotoğrafları süslere dahil etmek de süreklilik hissi yarattığından ve ailenin geçmişinin görsel bir temsilini oluşturduğundan, başlı başına bir gelenek haline gelebilir.

"Kişiselleştirilmiş süslemelerin özel bir anlamı ve duygusal değeri var," diye devam ediyor. "Bunları adlar, fotoğraflar veya mesajlarla özelleştirerek benzersiz bir hediye yaratabilirsiniz. Bu kişisel dokunuş, düşünceliliğinizi ve gösterdiğiniz özeni vurgulayarak hediyenin daha anlamlı olmasını sağlar."

Kağıttan yılbaşı süslemeleri için diğer fikirler

Duygu, yılın bu dönemini saran kutlama ruhundan çok keyif alıyor. "Sıcaklık, nezaket ve birliktelik duygusu benim için çok anlamlı," diyor. "Yeni yıla yaklaşırken, yeni başlangıçlar yapma fırsatlarına kucak açarak ve kutlama sezonunun beraberinde getirdiği pozitif anları düşünerek heyecanla doluyorum."

Duygu her yıl, işlemeli ağaç süsleri, altın çelenkler ve kutlama sezonu için yenilenmiş eşyalar başta olmak üzere, çeşitli süslemeler yapıyor. "Canon SELPHY yazıcı kullanmak, benzersiz ve kişiselleştirilmiş yılbaşı süsleri ve dekorları oluşturmak için sayısız fırsat yaratıyor," diyor. Bundan böyle, yazıcının isimler, yılbaşına özgü tasarımlar ve fotoğraflar eklenerek daha da özel hale getirilebilecek hediye etiketleri oluşturmak için ideal olacağını düşünüyor. Özellikle arkalarını soyarak baskıları etiketlere çevirebileceğiniz için bir yılbaşı öncesi takviminin de çok işe yarayacak bir fikir olduğunu düşünüyor. "Yılbaşına kadar her günü işaretlemek için küçük fotoğraflar veya sayılar basabilir ve bunları bir ipe asabilir ya da bir panoya yapıştırabilirsiniz."

Duygu, ilk kez yılbaşı süsleri yapacak olan kişilere yaratım sürecine kucak açmalarını ve bu süreç boyunca keyifli zaman geçirmelerini tavsiye ediyor. "Süsler yapmak, kişisel tarzınızı ifade etmenin ve yılbaşı süslemelerinize kişisel bir dokunuş katmanın harika bir yolu olabilir," diyor. "Süsler yapmanın zevkinin yalnızca elde edeceğiniz sonuçta değil, yaratma sürecinin kendisinde olduğunu unutmayın. Tüm kusurlara kucak açın ve benzersiz bir şey yaratmanın keyfini çıkarın."

Yazan: Kat Halstead

 1. Bir albümde saklandığında. 23°C/73,4°F sıcaklık ve %50 nem varsayılarak hızlandırılmış teste dayalıdır.

İlgili Ürünler

 • Ev Yazıcıları

  SELPHY SQUARE QX10

  Özel anılarınızı, her yerde kablosuz olarak özenle hazırlayabileceğiniz harika baskılar halinde saklayın.
 • Ev Yazıcıları

  SELPHY CP1500

  Bu kullanımı kolay kompakt fotoğraf yazıcısıyla saniyeler içinde zengin renkli ve son derece dayanıklı baskılar elde edin.
 • Ev Yazıcıları

  Canon Zoemini 2

  Cep boyutunda, pille çalışan Zoemini 2 yazıcı ile akıllı telefonunuzdan dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde anında baskı alın.
 • İlgili Makaleler

 • YARATICI BASKI

  Kağıt el işinden masa süslemeleri

  Creative Park ile her durum için güzel masa süsleri oluşturun.

 • BASKI VE EL İŞİ

  Yılbaşı kartı baskısı alma

  Yılbaşı temalı bir fotoğraf çekimi tasarlayın ve özel yılbaşı kartları basın.

 • YARATICI BASKILAR

  En iyi Canon taşınabilir yazıcılar

  Hangisinin size uygun olduğunu bulmak için Canon'un kompakt yazıcı serisini keşfedin.

 • BASKI VE EL İŞLERİ

  Patlayan kutu hazırlayın

  Lini Trinh, Canon SELPHY CP1500 yazıcıyı kullanarak yaptığı, kağıt el işinden "patlayan" kutuyu paylaşıyor.