YARATICI BASKI

Kendi nakış desenlerinizin baskısını alın

Bu adım adım nakış deseni baskısı kılavuzu ile özel bir sanatsal duvar çalışması oluşturun veya düz beyaz tişörtünüze yeni bir hava katın.
Üzerine ev bitkilerinden oluşan nakış deseni basılmış beyaz bir tişörtün yanında bir paket Canon ütülü aktarım kağıdı bulunuyor.

Zihnimizi sakinleştirecek, gözlerimizi televizyon ve bilgisayar ekranlarından uzaklaştıracak hobiler aradığımız bu yıllarda nakış giderek daha popüler hale geliyor. Peki kendi nakış desenlerinizi oluşturmak için yazıcınızı kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

PIXMA yazıcı, kendi motifinizi tasarlamayı ve kumaşa aktarmayı kolay hale getirir. Bu adım adım kılavuz ile düz beyaz bir tişörtü süslemeyi veya özel bir sanatsal duvar çalışması oluşturmayı öğrenin.

İhtiyaç listesi:

 • PIXMA TS5350 Serisi gibi bir Canon yazıcı
 • Açık renkli1 veya koyu renkli2 kumaşlar için ütülü aktarım kağıdı ya da Mat Fotoğraf Kağıdı
 • Tercih ettiğiniz nakış deseni tasarımı
 • Tercih ettiğiniz kumaş (malzeme en az %50 oranında pamuklu olmalıdır ve çamaşır makinesinde 30°C'de yıkanabilmelidir).
 • Makas
 • Ütü masası ve ütü
 • İğne ve iplik
 • Kasnak

1. Nakış deseni tasarımınızı seçme

Canon yazıcının yanında basılı nakış desenli tişört ve duvar çalışması bulunuyor.

Nakış deseni olarak sevdiğiniz herhangi bir deseni seçebilir ve hatta kendi deseninizi oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Bir kadın, bitki desenli tişörtü kasnağa yerleştiriyor.

Gizlemek istediğiniz kısımların üzerini dikişlerle kapatabildiğiniz sürece tasarımınızın mükemmel olması gerekmez.

Yapacağınız nakış için aklınızda zaten bir desen olabilir. Embroidery Barn şirketinde el işi sanatları ustası olan Rosie, bu proje için iki tasarım seçti. Birincisi, düz beyaz tişörte canlı bir hava katmak için bitki desenli bir motifti. İkincisi Rosie'nin ilham verici bir duvar çalışması oluşturmak için beyaz kumaşa dikmeyi planladığı, kalp şeklindeki iki elden oluşan bir tasarımdı.

Rosie tasarımları kendisi oluşturdu ama siz nakış fikri bulmakta zorlanıyorsanız Creative Park'tan veya Creative Park uygulamasından3 ilham alabilirsiniz. İki sitede de çeşitli sanatçılar ve illüstratörlerden tasarımlar ve desenler bulunur. Kaktüs Partisi veya Barışçıl Muhabbet Kuşları desenlerine göz atın!

2. Nakış deseninizin baskısını alma

Canon PIXMA yazıcı, A4 kağıda iki tasarımın baskısını alıyor.

El işi sanatları ustamız, hem tişört hem de yuvarlak kasnak tasarımını açık renkli kumaşa yönelik bir A4 ütülü aktarım kağıdına yazdırdı.

Nakış deseninizi seçtikten sonra baskısını almanız gerekir. Canon PIXMA TS5350 Serisi dahil olmak çoğu Wi-Fi özellikli Canon yazıcıyla uyumlu olan, ücretsiz Canon PRINT uygulaması, yazıcınızı doğrudan akıllı telefonunuzdan kontrol edebilmenizi ve hatta bulut bağlantısı kurabilmenizi sağlar.

Kumaşınız inceyse nakış deseninizi Mat Fotoğraf Kağıdı gibi normal bir kağıda basabilir ve üzerinden geçerek deseni doğrudan kumaşa aktarabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için deseni pencereye bantla yapıştırın, üzerine kumaşı yerleştirin ve çizgilerin üzerinden tekstil kalemi ya da tükenmez kalem ile geçin.

Rosie, açık renkli kumaş için ütülü aktarım kağıdı kullandı. Bu, işlemi biraz daha basit hale getirir. Bu kağıt A4 boyutunda olduğu için büyük tasarımlar oluşturabilir veya israftan kaçınmak amacıyla aynı kağıdın üzerine birden fazla küçük motif basabilirsiniz (düzeni belirlemek için Canon Easy-PhotoPrint Editor uygulamasını kullanarak).

3. Basılı nakış deseninizi aktarım için hazırlama

Bir kadın makasla ev bitkisi motifini kesiyor.

Aktarımın boş kısımları tasarımınızın son halinde görüneceği için tasarımın kenarlarını özenle keserek düzgün bir çerçeve oluşturun.

Bir kadın tişörtün üzerine ev bitkisi tasarımını yerleştiriyor.

Kestiğiniz tasarımdan memnun olduğunuzda tasarımı kumaşın üzerinde nereye yerleştirmek istediğinize karar verin.

Deseninizi kumaşa aktarmadan önce tasarımınızı keskin bir makas ile keserek kağıttan ayırın. Mümkün olduğunca tasarımın kenarlarına yakın şekilde kesebilir veya motiflerin etrafında bir çerçeve bırakabilirsiniz. Tasarımı kumaşın üzerine yerleştirin. Tişörte aktarım yapıyorsanız tasarımı doğru yere yerleştirdiğinizden emin olmak için önce deneme yapmanızı öneririz. Yerleştirdiğiniz konumdan memnun olduğunuzda tasarımı kumaşa dönük olacak şekilde ters çevirin.

4. Nakış deseninizi ütüleyerek kumaşa aktarma

Bir kadın, tişörtün ve aşağıya bakacak şekilde yerleştirilmiş aktarım tasarımının üzerinden ütüyü geçiriyor.

Tasarımınızı aşağıya bakacak şekilde kumaşın üzerine yerleştirin ve deseni tişörte aktarmak için önceden ısıtılmış bir ütü kullanın.

Bir kadın beyaz kumaş üzerindeki aktarım kağıdının arkasındaki kağıdı çıkarıyor.

Deseninizi görmek için arka kağıdı dikkatlice çıkarın.

Kumaşınızı ve tasarımınızı ütü masasına yerleştirin. Ütünüzü yaklaşık 170°C'ye ayarlayın (çoğu ütüde "pamuklu" ayarına eşdeğerdir) ve eşit oranda basınç uygulayarak ütüyü yavaşça kumaşın üzerinden geçirin. Görüntünün kağıttan ayrılıp kumaşa aktarıldığından emin olmak için dairesel hareketler kullanın. Desenin kumaşa aktarıldığından emin olduğunuzda bir elinizle kumaşı sabit tutun ve diğer elinizle arka kısımdaki kağıdı yavaşça kumaştan ayırın.

5. Basılı nakış deseninizin üzerine dikiş dikme

Bir kadın, kumaş üzerine el tasarımının dış hatlarını dikiyor.

Kasnak veya çerçeve kullanmak, yaptığınız nakışın sabit kalmasına yardımcı olur.

Kasnaktaki kumaşın üzerinde kalp şeklinde iki el bulunan bir nakış tasarımı baskısı var.

Tasarımınızın dış hatlarını belirlemek için basit bir düz teyel dikiş yaptığınızda tasarımınız daha görünür hale gelir.

Deseninizi yerleştirdiğimize göre şimdi eğlenceli kısma geçebiliriz! Bu adımda yaratıcılığınızı özgür bırakabilirsiniz. Tüm desenin üstüne nakış yapmayı veya daha minimal bir yaklaşım izlemeyi seçebilirsiniz. Rosie, tişört tasarımındaki saksılara renk katmak ve bitkileri vurgulamak için temel nakış dikişlerini kullandı. El motifinin dikkat çekmesi için bu tasarımın dış hatlarında koyu renkli iplik kullandı.

Dikiş işini tamamladığınızda eserinizi sergileyin. Tişörtü kişiye özel bir hediye olarak kullanabilirsiniz. Tahta kasnak, hazır çerçeve görevi gördüğü için el işinizi sergilemek üzere özel sanatsal duvar çalışmanızı hemen asabilirsiniz.

Kağıt el işleri sanatıyla ilgili daha fazla ilham almak için Pinterest hesabımızı takip edin. Çalışmalarınızı sosyal medyada #MadeWithPIXMA etiketiyle paylaşmayı da unutmayın.

Yazan: Andrea Ball

 1. Açık Renkli Kumaş Üzerine Ütülü Aktarımlar LF-101 uyumluluğu: PRO-100/PRO-100S, TS serisi (TS31xx serisi/TS20x serisi hariç), TR serisi (TR45xx serisi hariç), MG77xx serisi/MG75xx serisi/MG68xx serisi/MG67xx serisi/MG57xx serisi/MG56xx serisi/MG36xx serisi, iX68xx serisi
 2. Koyu Renkli Kumaş Üzerine Ütülü Aktarımlar DF-101 uyumluluğu: PRO-100/PRO-100S, TS serisi (TS31xx serisi/TS20x serisi hariç), TR serisi (TR45xx serisi hariç), G serisi (GM40xx serisi/GM20xx serisi hariç), MG77xx serisi/MG75xx serisi/MG67xx serisi, iP87xx serisi/iX68xx serisi
 3. Desteklenen Canon mürekkep püskürtmeli yazıcı modelleri için şu web sayfasına göz atın: https://ij.start.canon/cpapp-model.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

 • YARATICI BASKI

  Gardırobunuzu baştan tasarlayın.

  Yazılı tişörtler, kişiselleştirilmiş bez çantalar, benzersiz hediyeler… Tekstil baskısı için bir kılavuz.

 • YARATICI BASKI

  Baskı ve el işi kelebek duvar sanatı

  Kağıt el sanatları ustası Aimee Graham, baskıyla nasıl özel süslemeler yapılacağını anlatıyor.

 • Pembe, yeşil tonlu ve tropikal baskılı renkli kağıttan kesilmiş olan tropikal yaprak şekillerinin kullanıldığı bir duvar çalışması.

  YARATICI BASKI

  Basit biyofilik süslemeler

  Evinizde size huzur verecek alanlar oluşturmak için doğayı tasarımla birleştirin.

 • Canon PIXMA G6050 yazıcı ve Canon Mıknatıslı Fotoğraf Kağıdı; dinozorlu dönence, tek boynuzlu at kafası ve kedi çıkartmalarından oluşan kağıt el işi eserlerle bir masada yan yana durmaktadır.

  YARATICI BASKI

  Şık ev dekorları yapın

  Evinizi Creative Park ve PIXMA G6040 yazıcıyla süsleyerek hünerinizi sergileyin.