BASKIYLA İLGİLİ İPUÇLARI

Yazıcı, mürekkep ve kağıt ile ilgili SSS

Canon Europe baskı uzmanı Suhaib Hussain en sık sorduğunuz baskı sorularını yanıtlıyor.
Canon yazıcının ayar çubuğunda gösterilen mürekkep seviyeleri.

Mürekkebi kağıda aktarmanın çok çeşitli yöntemleri vardır ve kullanabileceğimiz çok sayıda mürekkep ile kağıt türü mevcuttur. Bu nedenle, konu baskı alma olduğunda günlük ev kullanıcılarından profesyonel fotoğrafçılara kadar herkesin kafasında bazı sorular oluşmaktadır. Canon Europe baskı uzmanı Suhaib Hussain; baskı, mürekkep ve kağıt ile ilgili en sık sorduğunuz bazı soruları burada yanıtlıyor.

Yazıcı mürekkep ve kağıt seçme:Yazıcı özelliklerini anlama:

Mürekkebi anlama ve yönetme:

Mürekkep püskürtmeli, lazer ve diğer yazıcı türleri arasındaki farklar nelerdir?

Lazer baskı, kağıt ile fotoelektrik tambur arasındaki fiziksel temasa dayanır. Tambur, kuru toner tozunu alır ve daha sonra bu tozu ısı yoluyla kağıda kaynaştırır. Bu işlem, lekeye dayanıklı baskılar elde edilmesini sağlar ve temel gereksinimin düz kağıda belge yazdırmak olduğu ofis kullanımı için son derece uygundur.

Mürekkep püskürtmeli baskıda ise sıvı mürekkep damlacıkları fiziksel temas olmadan kağıdın üzerine bırakılır. Bu işlem, çok daha geniş yelpazede medya türünün ve kağıt kalınlığının kullanılmasına olanak tanır ve fotoğraf baskılarında çok daha iyi renk doğruluğu ve canlılığı sunar.

Boya süblimleşmesi işlemini kullanan Canon'un taşınabilir SELPHY fotoğraf yazıcıları, uzun ömürlü ve stüdyo kalitesinde baskıları pürüzsüz, kesintisiz renklerle üretir. Özel kuşe kağıt gerektiren bu ürün, anında yüksek kaliteli baskılar almak için idealdir.

Küçük formatlı Canon Zoemini serisi fotoğraf yazıcılarında, ısıtıldığında tepkimeye giren mikro kristaller eklenmiş özel kağıt kullanılan ZINK1 teknolojisinden [adını "Zero Ink" (Sıfır Mürekkep) özelliğinden alır] yararlanılır. Lekeye ve suya dayanıklı görüntülerin mürekkep olmadan üretilmesini sağlayan bu teknoloji, küçük ve kolayca taşınabilen yazıcılar için mükemmel bir seçenektir.

Canon SELPHY CP1300 ile baskı almak için akıllı telefonunu kullanan bir kadın ve yakınında duran bir zarf destesi.

Canon'un Canon SELPHY CP1300 gibi kompakt SELPHY fotoğraf yazıcıları, boya süblimleşmesi teknolojisine dayanır. Bu teknolojide, üç farklı renkte mürekkep arka arkaya geçişlerle bir film şeridinden kağıda kaynaştırılır, ardından yazıcıdan dördüncü ve son geçişte koruyucu kaplama uygulanır.

Evde kullanım için en iyi yazıcı hangisidir?

Hem belge hem de fotoğraf baskıları üreten tek bir yazıcı arıyorsanız mürekkep püskürtme teknolojisi en uygun seçim olacaktır. Canon'un PIXMA serisi yazıcılarına, tekli mürekkep kartuşlarına veya yeniden doldurulabilir mürekkep tanklarına sahip modeller dahildir. Bu özellikler baskı hacmi büyük olduğunda maliyetin daha uygun olmasını sağlayabilir. Aşağıdaki "Tekli mürekkepler ile FINE kartuşları arasındaki fark nedir?" sorusuna bakın.

Özellikle de çok sayıda baskı almayı planlıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken önemli unsurlardan biri de baskı hızı olabilir. Aşağıdaki "IPM ne anlama gelir?" sorusuna bakın. Diğer özelliklerin yanı sıra, Otomatik Çift Taraflı Baskı özelliği verimli çift taraflı baskı için kullanışlı olup kağıt maliyetlerini de düşürebilir. Belge veya fotoğrafları taramanız veya kopyalamanız gerekiyorsa yerleşik tarayıcıya sahip çok işlevli yazıcılar mükemmel bir tercih olacaktır. Kablosuz bağlantı özellikleri de baskı işlerini kolaylaştırabilir.

Canon'un evde baskı için PIXMA ve ev-ofis ya da küçük ölçekli ofisler için MAXIFY olarak ayrılan ana yazıcı kategorileri karar verme sürecini kolaylaştırmaktadır.

Canon imagePROGRAF PRO-300 cihazından alınmış bir baskıyı elinde tutan Sanjay Jogia.

Profesyonel sınıf A3+ geniş formatlı fotoğraf yazıcısı Canon imagePROGRAF PRO-300, hem renkli hem de siyah-beyaz baskıların kalitesini en üst düzeye çıkarmak için gri, mat siyah ve fotoğraf siyahı dahil olmak üzere pigment bazlı 10 mürekkep ve bir Chroma Optimiser içerir. Cihaz çok çeşitli fotoğraf ve güzel sanatlar medyaları için uygundur. © Sanjay Jogia

Canon fotoğraf kağıtları serisi

Üstün fotoğraf kalitesi elde edilmesi amacıyla Canon'un güzel sanatlar medyalarına, çeşitli kağıt beyazı seviyeleri (maksimum parlaklığa eş değer) ve pürüzsüzden zengin dokuya kadar geniş çeşitliliğe sahip yüzey seçenekleri dahil edilmiştir. Canon PIXMA PRO ile Canon imagePROGRAF fotoğraf yazıcıları, Canson ve Hahnemühle dahil olmak üzere uzman kağıt şirketlerinin güzel sanatlar kağıtlarını ve diğer medyalarını da doğrudan destekler.

Fotoğraf baskısı almak ve belge yazdırmak için en iyi mürekkep hangisidir?

Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda genellikle boya bazlı mürekkepler kullanılır ancak Canon, pigment bazlı siyah mürekkebi boya bazlı renkli mürekkeplerle birleştiren hibrit mürekkep sistemlerinde yıllara dayanan uzmanlığa sahiptir. Düz kağıt ve zarflarda bile kirlenmeye dayanıklı olan ve uzun ömürlü kullanım sağlayan siyah pigment, belgelerde net ve zengin siyah metinler sunarken boya bazlı mürekkepler özellikle parlak ve lustre kağıttaki fotoğraf baskılarında canlı renkler elde edilmesini sağlar.

Canon'un giriş seviyesi hibrit mürekkep püskürtmeli yazıcılarında, pigment bazlı siyah kartuş ve üç renkli boya bazlı kartuş kullanılır. Daha gelişmiş modellerde siyah pigmente ek olarak, Fotoğraf Siyahı ve bazen Fotoğraf Mavisi veya Gri dahil olmak üzere boya bazlı dört ya da beş ayrı mürekkep mevcuttur. Bu özellikler, Canon PIXMA TS705a ve Canon PIXMA G640 gibi yazıcıların daha geniş ton aralığı ve kontrastın yanı sıra fotoğraf baskısı için daha geniş bir renk paleti veya gamı sunmasını sağlar.

Renkli ve siyah-beyaz görüntüler dahil olmak üzere fotoğraf baskısı alırken kendinizi özgürce ifade edebilmeniz için Canon'un imagePROGRAF PRO yazıcılarında kullanılan pigment bazlı LUCIA PRO mürekkep teknolojisi kullanılır. Örneğin, on adet pigment bazlı mürekkep kullanılan A3+ formatlı Canon imagePROGRAF PRO-300, mat fotoğraf kağıdında ve özel güzel sanatlar medyalarında rakipsiz kalite sunar. Parlak medyalarda pürüzsüzlüğü ve genel kaliteyi artırmak için bu yazıcıda Chroma Optimiser kartuşu kullanılır.

Fotoğraf baskısı ve belge yazdırma için hangi tür kağıtlar en uygundur?

İyi kalitede düz kağıt veya kart, belge yazdırma için idealdir ancak fotoğraf baskısı söz konusu olduğunda kağıt çeşidi sayısı da artmaktadır. Canon parlak, lustre ve mat fotoğraf kağıtları sunmaktadır. Çift taraflı mat fotoğraf kağıdı albüm hazırlamak için idealken bu kağıdın ortadan katlamalı ve zarfla gelen bir versiyonu kutlama kartları hazırlamak için idealdir. Parlak ve lustre fotoğraf kağıtları, özellikle de boya bazlı mürekkeplerde iyi performans gösteren koruyucu bir üst katmana sahiptir. Boyanın görece küçük molekülleri dış katmanın altında tamamen emilir ve orada tutulur.

Arkasında fotoğraf baskılarının asıldığı bir duyuru panosu bulunan ve ön kısmındaki mürekkep seviyesi görüntüleme pencereleri görünen MAXIFY GX6050 MegaTank yazıcı.

Canon'un PIXMA G ve MAXIFY GX serisi MegaTank yazıcıları, geleneksel kartuşlar yerine yeniden doldurulabilir mürekkep tankları içerir ve böylece mürekkep doldurma işlemleri arasında 6.0002 adede kadar baskı alınmasına olanak tanır. Yazıcıların önüne yerleştirilen görüntüleme pencereleri sayesinde mürekkep seviyelerini görsel olarak kontrol etmek çok kolaydır.

Meyve ve çiçek resimleri basılan, ahşap masa üzerinde duran bir Canon PIXMA TS705 yazıcı.

Canon'un diğer hibrit mürekkep püskürtmeli yazıcıları gibi Canon PIXMA TS705a de siyah pigment mürekkep ve boya bazlı cam göbeği, eflatun, sarı ve Fotoğraf Siyahı mürekkepler kullanır. Standart, XL ve XXL3 kapasitelerinde sunulan siyah ve renkli mürekkep kartuşları farklı baskı hacmi ihtiyaçlarını karşılar.

IPM ne anlama gelir ve neden önemlidir?

Baskı hızı genellikle PPM (sayfa/dakika) ile ifade edilir ancak bu yanıltıcı olabilir çünkü hız değeri sayfa içeriğine ve çözünürlük ayarına bağlı olarak değişecektir. Canon bunun yerine IPM (görüntü/dakika) ölçümlerini kullanır. Bu ölçümler çeşitli metin, grafik ve görüntünün dahil edildiği standart ISO test sayfalarının sabit bir çözünürlükteki çıktısına dayandığından daha hassastır. IPM, bir yazıcının gerçek anlamda ne kadar hızlı olduğunu çok daha net bir şekilde gösterir.

Kenarlıksız baskı nedir?

Fotoğraf baskısının çeşitli boyutları için sıklıkla kullanılan kenarlıksız seçeneği, beyaz kenarlığı ortadan kaldırmak için kağıdın kenarına kadar baskı alabilmenizi sağlar. Canon PIXMA TS5350a Serisi gibi çoğu ev yazıcısı 3,5 x 3,5 inçten A4'e kadar çeşitli boyutlarda kenarlıksız baskı alma özelliğine sahiptir. Canon imagePROGRAF PRO-300 ve Canon imagePROGRAF PRO-1000 dahil en yeni imagePROGRAF PRO yazıcılarda kenarlıksız seçeneği, mat ve güzel sanatlar medyalarının yanı sıra parlak ve lustre fotoğraf kağıtları için de kullanıma sunulmuştur.

Giderek daha popüler hale gelen bu özellik, Wi-Fi bağlantılı bir akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar kullanarak ve cihazınızı fiziksel olarak yazıcıya bağlamak gerekmeden, ev ya da ofisinizin neresinde olursanız olun Wi-Fi bağlantısı aracılığıyla baskı almayı mümkün hale getirir. Canon PRINT, Creative Park ve Easy-PhotoPrint Editor gibi Canon uygulamaları, yazıcınızı kontrol etmenize ve akıllı cihazlardan bir dizi işlevi gerçekleştirmenize olanak tanır. Diğer bir popüler özellik, yönlendirici gerekmeden yazıcı ile akıllı cihaz arasında doğrudan kablosuz bağlantı kurulmasını sağlayan kablosuz doğrudan bağlantıdır. Bulut tabanlı tarama ve baskı özelliği ise gerçek bir uzaktan baskı deneyimi için giderek daha yaygın hale gelmektedir. İşlevler farklı yazıcı modelleri arasında değişiklik göstermektedir.

Masanın üzerinde duran ve doğum günü süslemeleri için görüntülerin baskısını alan Canon PIXMA TS6350 yazıcı.

Son derece uygun maliyetli olan 5 mürekkepli Canon PIXMA TS6350a Serisi, çok yüksek hızlarda belge ve fotoğraf yazdırıp çıktı almada eşit derecede yetkindir. Mevcut ürün yelpazesiyle aynı şekilde Wi-Fi bağlantısı özelliğine sahip olan bu seri, evin neresinde olursa olsun dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet ve diğer cihazlardan baskı almayı kolaylaştırır. Cihazı kablo yardımıyla yazıcıya fiziksel olarak bağlama ihtiyacının ortadan kaldırılması sayesinde, tarama ve baskı alma çok daha basit hale gelir.

Tekli mürekkepler ile FINE kartuşları arasındaki fark nedir?

Canon'un çoğu mürekkep püskürtmeli yazıcısında FINE (Full-photolithography Inkjet Nozzle Engineering) adı verilen yenilikçi bir baskı kafası teknolojisi kullanılır. Bu teknoloji güçlü ve dayanıklı olup yüksek kaliteli baskılar üretilmesini sağlar. FINE baskı kafaları, mürekkebi sadece püskürtmek yerine ısıtarak mürekkebin tek bir atımda dışarı çıkarılmasını sağlar. Böylece, verimliliğin artması ve daha yüksek mürekkep damlacığı yerleştirme hızlarının elde edilmesi sayesinde daha yüksek doğruluk sağlanır.

Bazı Canon PIXMA yazıcılarda tekli mürekkep kartuşu kullanılırken bazılarında Canon'un FINE kartuş sistemi tercih edilmektedir. Bu sistemde, biri siyah ve biri üç renkli olmak üzere sadece iki kartuş vardır. FINE kartuş sisteminin büyük avantajı, kullanım kolaylığı sunması ve bakım için daha az süre gerektirmesidir. FINE kartuşlarda baskı kafaları kartuşların içine entegre edilmiştir ve dolayısıyla her kartuş değiştirme işleminde yenilenir. Her bir mürekkep için ayrı kartuşa sahip yazıcılarda kartuşlar, baskı kafalarını besleyen bir tepside durur. Teoride, ayrı kartuşlar uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir çünkü yalnızca biten kartuşları değiştirmeniz gerekecektir. Belirli bir zaman aralığında bir rengin baskın olduğu çok sayıda görüntünün baskısını alıyorsanız bir mürekkep rengi diğerlerinden daha önce bitecektir. Bu da aynı anda sadece bir kartuşu değiştirmeyi daha kolay ve uygun maliyetli hale getirecektir.

Mürekkep kartuşlarını nasıl değiştirebilirim?

Mürekkep kartuşlarını değiştirmek son derece basit bir işlemdir. Bilgisayarınızdaki yazıcı sürücüsünde veya yüklüyse akıllı cihazınızdaki Canon PRINT uygulamasında mürekkep kartuşunun azaldığını ya da bittiğini gösteren bir uyarı alırsınız. Mürekkep bilgileri, yerleşik ekrana sahip Canon yazıcılarda doğrudan da gösterilir.

Mürekkep kartuşlarını değiştirmek için sadece yazıcının kapağını açmanız, kullanılmış kartuşu çıkarmanız ve yeni kartuşu yerine takmanız yeterlidir. Canon'un tek mürekkepli çoğu kartuşunda, kartuş azaldığında veya bittiğinde kırmızı renkte yanıp sönen LED'ler de mevcuttur. Böylece hangi kartuşların değiştirilmesi gerektiğini kolayca görebilirsiniz.

Mürekkep kartuşlarını hangi sıklıkla değiştirmem gerekir?

Genellikle metin belgeleri yazdırıyorsanız görece yüksek oranda mürekkep tüketen geniş boyutlu fotoğraf baskılarını düzenli olarak almanıza kıyasla kartuşlarınız çok daha uzun süre dayanacaktır.

Farklı ihtiyaçları karşılamak amacıyla mevcut Canon yazıcıların çoğu için standart kapasiteli seçeneklerle birlikte XL ve hatta XXL3 kartuşlar kullanıma sunulmuştur. Baskı hacminiz çok yüksekse geleneksel kartuş yerine yeniden doldurulabilir mürekkep tankları kullanılan Canon MegaTank yazıcı size avantaj sağlayacaktır. Kartuşlu yazıcılarda 150 ila 200 sayfa baskı alınabilirken bunlar genellikle yaklaşık 6.0002 sayfaya yetecek kadar mürekkep barındırır.

Amacınız ister evde veya ofiste baskı almak ister el işi yapmak olsun, her türlü baskı ihtiyacınız için ideal yazıcıyı bulun.


Yazan: Matthew Richards

 1. ZINK, Zero Ink ve ZINK logosu, ABD'de ve diğer ülkelerde kayıtlı ZINK Holdings, LLC'nin ticari markalarıdır.
 2. Sayfa verimi, ISO/IEC 24712 tablosu kullanılarak yapılan Canon'a ait test yöntemi ve ilk kurulum sonrasında yedek mürekkep şişeleri kullanılarak yapılan sürekli baskı simülasyonu baz alınarak hesaplanan tahmini değerdir.
 3. XXL mürekkepler bölgenizde mevcut olmayabilir.

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • BASKI VE EL İŞLERİ

  Kağıt türleri hakkında bilgiler

  Bu kullanışlı alıcı kılavuzuyla farklı Canon kağıt türlerini keşfedin.

 • BASKIYLA İLGİLİ İPUÇLARI

  Sizin için en uygun yazıcı hangisi?

  Aileler, öğrenciler veya ev ofis çalışanları için ihtiyaçlarınıza en uygun Canon yazıcıyı bulun.

 • BASKI

  Size uygun Canon baskı uygulaması

  Canon'un baskı uygulamalarıyla yaratıcı ve organize olun. Her projeye uygun bir uygulama mutlaka vardır.

 • BASKI

  Mürekkep püskürtmeli mi lazer mi, sizin için en uygunu hangisi?

  Canon'un mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcıları arasındaki farkları keşfedin ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulun.