VAHŞİ YAŞAM

Vahşi yaşam fotoğrafçılığı: Bir profesyonel ve bir hobi fotoğrafçısı, Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM'yi test ediyor

Doğa fotoğrafçısı Guy Edwardes, azimli hobi fotoğrafçısı Pete Lau ile bir araya gelerek Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM ile etkileyici vahşi yaşam görüntüleri yakalamaya yönelik en iyi ipuçlarını paylaşıyor.
Çarpıcı sarı gözleriyle doğrudan fotoğraf makinesine bakan bir Laponya peçeli baykuşunun Guy Edwardes tarafından Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens ile çekilmiş bir fotoğrafı.

Vahşi yaşam benzersiz bir fotoğrafçılık türüdür. Her an sıra dışı anları ortaya çıkarmak için bir fırsattır ancak gerçek güzelliği, herkesin bu türü deneme olanağının bulunmasında yatar. Eski itfaiye görevlisi, şimdi ise tutkulu bir fotoğrafçılık meraklısı olan Pete Lau, bunu Hampshire, Birleşik Krallık'taki Hawk Conservancy Trust'ta profesyonel doğa ve manzara fotoğrafçısı Guy Edwardes ile yaptığı bire bir vahşi yaşam çekimi sırasında kanıtladı.

Pete ve Guy, 800 mm'ye kadar odak uzaklığına sahip hafif süper telefoto lens Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM'yi kullanan ilk fotoğrafçılar arasındaydı. Bu lens, hayvanları ve kuşları rahatsız etmeden herhangi bir konumdan fotoğraflamak için idealdir. Ciddi hobi fotoğrafçılarına yönelik olan bu lens, f/6,3-9 diyafram aralığına, 5,5 stop'lu Optik Görüntü Sabitleyiciye ve fotoğraflanan an ne kadar kısa olursa olsun netlik ve keskinlik sağlayan, ışık hızında otomatik odaklama özelliklerine sahiptir. RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, Canon'un profesyonel L serisi lenslerine eşdeğer toz ve nem geçirmezlik özelliğiyle değişken hava koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, güneş altında çekim yaparken güvenilir optik performans için yansıtıcı beyaz bir kaplamaya sahiptir.

Daha önce uzaktaki konuları yakalamak için Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM ve RF 800mm F11 IS STM kullanan Pete, "Bu lensin etkileyici yanı menzili," diyor. "200 - 800 mm menzil inanılmaz ve bir an birkaç metre uzaklıktayken bir sonraki an 40 metre uzaklıkta olabilen bir konuyu fotoğraflarken yalnızca tek bir lens kullanabilme olanağı, bana iki lens arasında geçiş yapmaya kıyasla çok daha fazla esneklik sağlıyor. RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, olağanüstü sonuçlar ve olağanüstü özellikler sunarken paranızın karşılığını gerçekten veriyor."

Vahşi yaşam türünde çekim yapan hobi fotoğrafçısı Pete Lau'nun bir vesikalık fotoğrafı.

Pete Lau

2014 yılında geçirdiği bir dağ bisikleti kazasından sonra Pete'in göğsünden aşağısı felç kalmış ve Pete şu anda tekerlekli sandalye kullanıyor. Sürekli yaşadığı sıkıntılara rağmen vahşi yaşam fotoğrafçılığına olan tutkusunu keşfetmiş; şimdi de hareket etmek için yardımcı araçlar kullanan insanların doğaya nasıl erişebilecekleri konusunda tavsiyeler veren bir web sitesi işletiyor.

Guy, "RF 200-800mm F6.3-9 IS USM'nin ilk şaşırtıcı özelliği ağırlığıydı, daha doğrusu ağır olmamasıydı," diye ekliyor. "Nispeten kompakt ve odak uzaklığı düşünüldüğünde son derece hafif bir lens. f/9'a kadar çekim yapabilmesi, ağırlık ve boyuttan yaptığınız tasarruf sayesinde çekebileceğiniz fotoğraflar düşünüldüğünde makul bir taviz."

Guy, RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lensi Canon EOS R5 ile birlikte kullanmayı tercih ederken Pete, bu lensi EOS R7 ile birlikte kullanıyor. Guy ve Pete burada vahşi yaşamın harikalarını yakalama deneyimlerini paylaşıyor ve onlar RF 200-800mm F6.3-9 IS USM'yi yırtıcı kuşları fotoğraflamak için kullansalar da, burada paylaştıkları dersler tüm canlılar için geçerli.

Manzara ve doğa fotoğrafçısı Guy Edwardes'in bir vesikalık fotoğrafı.

Guy Edwardes

Guy yaklaşık 30 yıldır manzara ve doğa fotoğrafçısı olarak çalışıyor. Çoğunlukla Britanya'nın vahşi yaşamını ve vahşi bölgelerini fotoğraflıyor ancak dünyanın çeşitli yerlerinde atölye çalışmaları da yürütüyor ve stok fotoğraf kitaplıklarına binlerce fotoğrafla katkıda bulunmuş.

1. Hayvanların göz hizasında çekim yapın.

Çimenlerde durarak kanatlarını kabartmış bir bıyıklı doğanın, Pete Lau tarafından Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens ile çekilmiş bir fotoğrafı.

Pete ayakta duramadığından, diz çökemediğinden veya tekerlekli sandalyesinden kalkıp tekrar oturamadığından ikili, bıyıklı doğan gibi kuşları yerde fotoğraflamanın yaratıcı yollarını bulmak zorunda kalmış. Canon EOS R7 ve Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens ile 800 mm, 1/1.600 sn, f/9 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir. © Pete Lau

Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens takılmış Canon fotoğraf makinesini alçakta, yere yakın bir şekilde tutan, tekerlekli sandalye üzerinde bir kişi.

"Guy, Canon EOS R7'nin değişken açılı dokunmatik ekranını açıp Canlı Kontrol özelliğini etkinleştirmemi önerdi," diyor Pete. "Fotoğraf makinesini dikkatlice yere indirirken cihazı kontrol etmek için diğer elimi kullandım. Dokunmatik ekran bana bakacak şekilde tutarak çekimi yapabildim."

Guy, hayvanların fotoğraflarını onların göz hizasında çekmeyi tercih ediyor. "Konu çimler, kum veya su üzerinde ise yere yatarım veya mümkün olan en alçak açıdan çekim yaparım," diyor. "Ön planda ışık güzel bir şekilde dağılır ve arka planı odak dışına daha hızlı bir şekilde atar. 15-30 cm'lik küçük bir ayar bile fotoğrafın görünümü açısından büyük bir fark yaratabilir. Ayrıca, yırtıcı kuşları çekerken, [kuşların bacaklarına bağlı olan] ipleri gizlemenizi de sağlar."

Pete'in yere inmesi, Guy'ın yardımıyla bile imkansızmış. Neyse ki ikili, Canon EOS R7'nin değişken açılı dokunmatik ekranını kullanarak bir çözüm bulmuş. "Fotoğraf makinesini tekerlekli sandalyesinin yan tarafında tutarak ekranı kullanmak Pete'in çok düşük bir açıdan çekim yapmasına yardımcı oldu," diyor Guy. "Yerden yaklaşık 30 cm yüksekten çekim yaptı ve bu, fotoğraflarının görünümünü tamamen değiştirdi."

Yıllardır azimli bir hobi fotoğrafçısı olan Pete, bunun normalde yapacağı bir şey olmadığını söylüyor. "Muhteşem bir fikir çünkü bana çok daha fazla esneklik kazandırdı," diyor.

2. Daha iyi bir arka plan bulmak için bakış açınızı değiştirin.

Ağaçlarla çevrili bir açıklıkta, RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens takılmış fotoğraf makinelerini kullanan, biri tekerlekli sandalye üzerinde, iki fotoğrafçı.

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM son derece çok yönlü olmasının yanı sıra, bu zoom aralığına sahip bir lens için nispeten kompakt ve hafiftir. Bu da onu yalnızca yeni başlayanlar ve hobi fotoğrafçıları için değil, aynı zamanda Pete gibi hareket kısıtlamaları olan kişiler için de uygun hale getirir.

Bir ağacın dalına tünemiş, fotoğraf makinesine bakan bir Laponya peçeli baykuşunun Guy Edwardes tarafından Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens ile çekilmiş bir fotoğrafı.

"İlgi çekici bir arka plan elde etmek için çok fazla hareket etmenize gerek yoktur," diyor Guy. "Pete, tekerlekli sandalyesini bir tarafa doğru birkaç santim hareket ettirdi ve bu, kullanılabilir bir çekim elde etmek üzere arka planı değiştirmek için yeterli oldu." Canon EOS R5 ve Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens ile 600 mm, 1/640 sn, f/8 ve ISO 3.200 değerlerinde çekilmiştir. © Guy Edwardes

"Baykuş gibi harika bir konunuz olsa bile bu bazen yeterli değildir. Arka planı düşünmeniz gerekir," diyen Guy, küçük bir hareketin bile büyük bir fark yaratabileceğini açıklıyor. "RF 200-800mm F6.3-9 IS USM'nin 800 mm'lik menzili çok dar bir görüş alanı sağlıyor, bu nedenle arka planınızı tamamen değiştirmek için vücudunuzu hafifçe hareket ettirmeniz yeterli oluyor."

Tekerlekli sandalyesinin konumunu hafifçe değiştirmesinin, çekimlerinin kompozisyonunu belirgin bir şekilde iyileştirdiğini görmek Pete için hoş bir sürpriz olmuş. "Bunun epey hareket etmemi gerektireceğini düşünmüştüm ama öyle olmadı," diyor. "İlk olarak, sağdan soldan dalların göründüğü dağınık arka planlarla çekim yapıyordum ama sadece birkaç santim sola veya sağa hareket etmek büyük bir fark yarattı."

3. Mümkün olan en uzun menzili kullanın.

Bir Afrika atmaca kartalının uçarken çekilmiş, bulanık arka plana sahip fotoğrafı. Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens ile Guy Edwardes tarafından çekilmiştir.

"Odak uzaklığı ne kadar fazla olursa arka plan ve ön plandaki unsurlar odak dışına o kadar çabuk düşer ve konunuz net kalır," diyor Guy. "Ayrıca, konunuzdan ne kadar uzaklaşırsanız onu rahatsız etme olasılığınız o kadar düşük olur." Canon EOS R5 ve Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens ile 455 mm, 1/2.500 sn, f/8 ve ISO 1.000 değerlerinde çekilmiştir. © Guy Edwardes

Bir tepeli şahinin uçarken çekilmiş, bulanık arka plana sahip bir fotoğrafı. Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens ile Pete Lau tarafından çekilmiştir.

200-800 mm odak uzaklıklarını kapsayan RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, hepsi bir arada vahşi yaşam lensi arayan fotoğrafçılar için idealdir. Pete, "Bir hobi fotoğrafçısı olarak 500 mm, 600 mm ve 800 mm'lik özel bir lense yatırım yapmak benim için pek mantıklı değil," diyor. "Ancak RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, bana esnek bir menzil ve daha önce çekemediğim fotoğrafları çekme olanağı sunuyor." Canon EOS R7 ve Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lensle 742 mm, 1/8.000 sn, f/9 ve ISO 1.250 değerlerinde çekilmiştir. © Pete Lau

Guy, vahşi yaşamı fotoğraflamak için genellikle Canon RF 600mm F4L IS USM lensi Canon Uzatıcı RF 1.4x ile birlikte kullanıyor ancak RF 200-800mm F6.3-9 IS USM'nin 800 mm'lik menzili onu etkilemiş. "Konuya kilitlenme açısından, RF 200-800mm F6.3-9 IS USM'nin takip özelliği düşük ışıkta bile çok başarılıydı," diyor. "Fakat bu mesafeden çekim yapmanın en iyi yanı daha hızlı otomatik odaklama. Size doğru uçan bir kuşun fotoğrafını 800 mm lensle çektiğinizi düşünün. Kuş çok uzakta olacaktır ve otomatik odaklamanın kuşu takip etmesi için çok az hareket etmek yeterlidir. Aynı boyuttaki bir kuşu 300 mm lens ile kadraja almak için kuşun size çok daha yakın olması gerekir. Bu, lens elemanının kuşu odakta tutmak için daha fazla ve daha hızlı hareket etmesi gerektiği anlamına gelir. Temelde, odak uzaklığı ne kadar fazla olursa odaklama o kadar kolay çalışır ve o kadar etkili olur."

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM'nin 800 mm odak uzaklığı, Pete için ek avantajlar da sağlamış. "Beni en çok endişelendiren, konulara yaklaşamamak," diyor. "Bir patika veya yol üzerindeysem fiziksel olarak o alanla sınırlı olurum. Yoldan çıkarsam sandalyemden düşebilirim, bu yüzden bu odak aralığına sahip olmak harika. Hiç olmadığı kadar yaklaşabiliyorum."

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM'yi EOS R7 gibi bir APS-C fotoğraf makinesiyle birlikte kullanmak, küçük sensör görüntüyü etkili bir şekilde kırparak lensin menzilini artırdığı için özellikle faydalıdır. Lens menzilinin 800 mm ucunda APS-C sensör, tam kare fotoğraf makinesi ve 1.280 mm telefoto lensle çekim yaparken elde ettiğiniz görüş alanını sağlar.

Guy, lensin bir diğer harika özelliğinin de zoom aralığı olduğunu ekliyor. "Gökyüzünde bir kuş bulmaya çalışıyorsanız ve 800 mm'ye kadar tam zoom yaptıysanız kuşun yerini tespit etmekte zorlanırsınız," diye açıklıyor. "Konunuzu bulabilmek için lensi 300 veya 400 mm'ye kadar zoom'layarak başlayın, ardından kadrajı dolduran bir çekim elde etmek için 800 mm'ye zoom yapın."

4. Esneklik için tripodsuz çekim yapın.

Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lensin takılı olduğu bir Canon fotoğraf makinesini yukarı doğru kaldıran fotoğrafçı Guy Edwardes.

Guy, Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM gibi uzun bir lensi tutarken elin konumunun çok önemli olduğunu söylüyor. Maksimum esneklik için lensi avuç içinizle aşağıdan destekleyecek ve parmaklarınız zoom halkasını ayarlamak üzere öne uzanacak şekilde kavramayı öneriyor.

Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lensin takılı olduğu bir Canon fotoğraf makinesini yukarı doğru kaldıran Peter Lau.

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM'nin kompakt boyutu hem Guy hem de Pete için hoş bir sürpriz olmuş. "Normalde çok büyük ve ağır olduğundan, 800 mm'lik bir lensi elime alamam ama RF 200-800mm F6.3-9 IS USM son derece hafif," diyor Pete.

Guy, hızlı hareket eden canlıları yakalamak için tripodu evde bırakmanızı öneriyor. "Tripodsuz çekim yapmak, hızlı hareket etmeniz veya farklı yerlere geçmeniz gerektiğinde size esneklik sağlar," diyor. "Tek sorun, ağır bir telefoto lensle çekim yapmaktır. Böyle bir ağırlığı çok uzun süre taşıyamazsınız."

Pete sabitleyici olarak çoğunlukla, ekipmanının ağırlığını taşımasına da yardımcı olan monopodu tercih ediyor ancak Guy ona yeni bir teknik göstermiş. "Dirseklerimi içeri alıp karnımla desteklersem hareket eden bir konuyu takip ederken çok daha fazla esneklik elde ediyorum. Monopod kullandığımda belirli bir seviyeyle sınırlı oluyorum," diyor. "RF 200-800mm F6.3-9 IS USM o kadar hafif ki tek elle manevra yapabiliyorum. Bazı lensleri kullandığımda ise ağırlık kaldırma antrenmanı yapıyormuş gibi hissediyorum.

"Tasarım da gerçekten iyi düşünülmüş," diye ekliyor. "Bir parmağım ve başparmağımla her şeye ulaşabiliyorum ve bir süper telefoto lense göre çok kullanışlı ve kompakt."

5. Hızlı hareketi dondurmayı öğrenin.

Uçan bir Verreaux puhusunun Pete Lau tarafından Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lensle çekilmiş bir fotoğrafı.

Pete, yüksek bir enstantane hızı kullanarak Verreaux puhusunu uçtuğu sırada fotoğraflayabilmiş. "Pembe göz kapakları olan tek baykuş," diyor. "Kanatlarındaki büyük tüyler uçuş pozisyonunu ve yönünü değiştirmesine yardımcı oluyor. Bunu görmek harikaydı ve özellikle EOS R7'nin çok işe yarayan Hayvan Gözü Algılama AF özelliğinden memnun kaldım." Canon EOS R7 ve Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens ile 200 mm, 1/2.700 sn, f/6,3 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Pete Lau

Kanatları açık bir şekilde havada süzülen bir peçeli baykuşun Guy Edwardes tarafından Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lensle çekilmiş bir fotoğrafı.

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM'nin 5,5 stop'lu Optik Görüntü Sabitleyicisi, EOS R7'nin Dahili Görüntü Sabitleme özelliğiyle birlikte çalışarak 7,5 stop'a kadar sabitleme sunar. Böylece tripodsuz çekim yaparken hızlı tepki vererek uçan kuşların sarsıntısız görüntülerini yakalayabilirsiniz. Canon EOS R7 ve Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens ile 481 mm, 1/4.000 sn, f/8 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir. © Guy Edwardes

Guy, vahşi yaşam fotoğrafları çekerken, yüksek bir enstantane hızı kullanmayı öneriyor. "Tünemiş bir kuşu fotoğraflarken bile 1/2.500 saniye veya daha yüksek hızda çekim yapın," diyor. "Bu, kuşun aniden uçmasına hazır olmanızı sağlar."

Pete, yüksek enstantane hızının yalnızca hayvanın hareketlerini dondurmakla kalmayıp aynı zamanda kendi hareketlerini de telafi etmeye yardımcı olduğunu söylüyor. "Sabit durmakta çok zorluk çekiyorum," diye açıklıyor. "Vücudumun göğsümden aşağıda kalan kısmını kontrol edemiyorum, bu yüzden fotoğraf makinesi epey sarsılıyor. Enstantane hızını artırmak hem kuşun hem de benim hareketlerimi telafi ediyor. RF 200-800mm F6.3-9 IS USM'de bulunan Optik IS olağanüstü. Bu, benim gibi fiziksel kısıtlamaları olan kişiler için çığır açan bir özellik."

Guy, özellikle ışık seviyelerinin düşük olduğu gölgeli ağaçlık alanlarda, yüksek enstantane hızı elde etmek için ISO değerini 6.400'e ayarlayarak rahatça çalıştığını söylüyor. "Bence insanlar yüksek ISO ve kumlanma konusunda fazla endişeleniyor," diyor. "Çekimi tamamen kaçırmaktansa, biraz kumlanma içeren net ve canlı bir fotoğraf çekmeyi tercih ederim. Kumlanmayı daha sonra yazılım kullanarak giderebilirim." Ayrıca, modern fotoğraf makinelerinin yüksek ISO performansı ve kumlanma azaltma teknolojileri sayesinde, yüksek ISO değerleri kullanarak beklediğinizden daha net görüntüler elde edebilirsiniz.

Gagası açık bir şekilde duran bir kel kartalın Pete Lau tarafından Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens ile yakından çekilmiş bir portresi.

Pete, "Bu büyük kel kartal, barınağının içindeydi ama çite yakın duruyordu, bu yüzden lensin ayrıntıları nasıl görüntüleyeceğini görmek için portre çekimi yapmayı seçtim," diye anlatıyor. "Elde ettiğim sonuçlara ve çarpıcı renklere bakıldığında söze gerek kalmıyor." Canon EOS R7 ve RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens ile 338 mm, 1/400 sn, f/8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Pete Lau

Kuşları veya diğer hayvanları fotoğraflarken, Guy'ın önerdiği teknikler, Pete'in deneyimleri ve çok yönlü zoom aralığına ve etkileyici özelliklere sahip Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM gibi bir lens, vahşi doğanın ehlileştirilmemiş güzelliklerini yakalamaya bir adım daha yaklaşmanıza yardımcı olacak. Pete, "Sadece bir deneyin," diyor. "Bunu herkes yapabilir. Dışarı çıkın ve neler yapabileceğinizi görün."


Natalie Denton tarafından yazıldı

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

 • VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

  Vahşi yaşamı fotoğraflamak için ipuçları

  Profesyonel fotoğrafçı Dani Connor, genç bir vahşi yaşam fotoğrafçısıyla sektörde başarılı olmak için en iyi tavsiyelerini paylaşıyor.

 • VAHŞİ YAŞAM

  Kuşları fotoğraflama

  Kuş fotoğrafçılığı için tavsiyeler ve en iyi başlangıç kiti.

 • VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

  Vahşi yaşam fotoğrafçılığı için en iyi lensler

  Bu sabit lenslerle ve zoom lensleriyle vahşi hayvanların ve kuşların nefes kesen fotoğraflarını çekin.

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Lens seçimi

  Lens türlerinden aranacak özelliklere kadar lensler hakkında bilmeniz gereken her şey.