VAHŞİ YAŞAM

En iyi ipuçları ve en iyi kit: kuş fotoğrafçılığına başlama

Kuşlar güzel canlılardır ancak fotoğraflarını çekmek zor olabilir. İnanılmaz kareler yakalamak için önerilen kitimize göz atın ve vahşi yaşam fotoğrafçısı Aaron Sterling'in bunu nasıl yaptığını öğrenin.
Vahşi yaşam fotoğrafçısı Aaron Sterling tarafından Canon EOS R6 ile çekilen bir fotoğrafta, arka plan odak dışında, bir dal üzerinde duran parlak turuncu tüylere sahip bir kuş.

Doğal yaşam ortamlarında hayvan ve kuşların fotoğrafını çekmek hem zor hem de tatmin edici olabilir. Özellikle kuşlar her ne kadar öngörülemez olsalar ve en ufak bir hareket algıladıkları anda kaçabilseler de fotoğraflaması büyüleyici konulardır.

Peki kuş fotoğrafçılığında nasıl başarılı olunur? Bu nispeten küçük, hızlı hareket eden canlıları çekmek için doğru kite sahip olmak kadar sabırlı, ısrarcı olmak ve kuş davranışları hakkında temel bilgileri bilmek de önemlidir.

Vahşi yaşam fotoğrafçısı Aaron Sterling kendini bildi bileli kuşları izliyor ve fotoğraflıyor. Burada, kuşları rahatsız etmeden fotoğraf çekmek için ipuçlarını ve kuş fotoğrafçılığı yolculuğunuza başlamak için fotoğraf makinesi ve lens seçerken dikkat etmeniz gereken özellikleri paylaşıyor.

Nereye gideceğinizi ve ne arayacağınızı bilme

Kuş gözlemevinde yan yana oturan iki fotoğrafçı.

Aaron'a göre, kuş fotoğrafçılığında iki yaklaşımdan birini uygulayabilirsiniz. "Vahşi yaşamın size gelmesini bekler ve nadir bir şeyler görme şansınızı artırırsınız. Ya da hareket halinde olup çok daha fazlasını görürsünüz ancak hareket ederken kuşları ürkütme riskini göze alırsınız." Tek bir yerde kalmaktan memnunsanız bir fotoğrafçılık gözlemevi ideal bir seçenektir.

Yürüyüş direkleri yanında mavi bir sırt çantası üzerinde üstten çekilmiş bir Canon PowerShot SX740 HS fotoğraf makinesi.

Kuşları fotoğraflamak üzere dışarı çıkarken iyi hazırlanmak önemlidir. Enerji seviyenizi yüksek tutmak için rahat ayakkabılar giymeyi, yanınıza şemsiye almayı ve sırt çantanıza bazı atıştırmalıklar koymayı unutmayın.

Aaron, seçilen konuma erkenden ulaşmanın çok önemli olduğunu söylüyor. "Ürkmemeleri için hayvanların insanları görmeye alışık oldukları bir yer bulun" diyor. "Yeni başlıyorsanız bir doğal koruma alanına gidin ve o çevreye alışın."

Bir gözlemevinden çekim yapmak, konularınızı korkutmamak için idealdir. "Ben içinde delikler olan kamuflaj baskılı küçük bir çadır kullanıyorum" diye devam ediyor. "Sadece oturup sabırla bekliyorum. Dışarıda ne kadar çok zaman geçirirseniz nerenin iyi bir konum olduğu konusunda o kadar çok fikir edinirsiniz."

Bir doğal koruma alanına erişiminiz yoksa bölgenizde bulunan bir parktaki ve hatta bahçenizdeki kuşları fotoğraflayabilirsiniz. Aaron, "Bir kuş yemliği kurun" diye öneriyor. "Bunlar harikadır çünkü farklı kuşları çekerler. Doğal görünmesi için yemliğin yanına küçük bir dal koyun ve kuşlar üzerine konduğunda sanki dışarıdaymışsınız gibi görünsün." Yemliği son çekimde göstermemek için kadrajla oynayın.

Değişen hava koşullarına uyum sağlamayı öğrenmeniz gerekir. Temel fotoğrafçılık ilkelerini öğrenmeniz de önemlidir. "Enstantane hızı, diyafram açıklığı, ISO ve aradığınız çekim türü için neyin en iyi olduğu hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin," diyor Aaron.

Ayrıca konunuz hakkında bilgi edinmeniz de gerekir ancak bu gözünüzü korkutmasın. "Kuşları ne kadar çok gözlemlerseniz daha fazlasını öğrenmekle de o kadar çok ilgilenirsiniz," diyor Aaron. "Kuş çağrılarını tanımaya başlarsınız ve daha küçük kuşların genellikle çalılarda bulunduğunu, yırtıcı kuşların ise uzun ağaçların tepesine tünemeyi tercih ettiğini öğrenirsiniz."

Kuşları fotoğraflarken aranacak fotoğraf makinesi özellikleri

Ağırlık ve taşınabilirlik

Devrilmiş bir ağaç gövdesinin üzerinde duran Canon PowerShot ZOOM fotoğraf makinesi ve arka planda odak dışında kalan ormanlık bir manzara.

Aaron, " Canon PowerShot ZOOM, telefonumdan daha küçük, cebime sığıyor ve gerçek bir fotoğraf makinesinin işini yapıyor, bu sayede üzerimde ağırlık hissetmeden kendime zaman ayırabiliyorum," diyor.

Canon fotoğraf makinesiyle çekilmiş vahşi yaşam fotoğraflarını görüntülemek ve paylaşmak için akıllı telefondaki Canon Camera Connect uygulamasını kullanan bir el.

Aaron, fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmayı seviyor ve Canon Camera Connect uygulaması bu süreci kolaylaştırıyor. Uygulamayla, Canon fotoğraf makineniz ve akıllı telefonunuz arasında görüntü aktarabilirsiniz. Ayrıca fotoğraflarınıza coğrafi konum etiketi ekleyerek bir kızılgerdanı veya saz bülbülünü nerede gördüğünüzü asla unutmazsınız.

Bütün gün dışarıda dolaşmayı planlıyorsanız taşıması kolay bir kit istersiniz. Cep boyutunda, süper zoom özellikli monoküler fotoğraf makinesi Canon PowerShot ZOOM, kuş fotoğrafçılığı için idealdir ve 12,1 MP fotoğraflar ve Full HD videolar çekmenizi sağlar. Kompakt gövdesi, kuşun korkup kaçma riskini azaltır ve konunuzla kadrajın daha büyük bir kısmını doldurabilmeniz için 100 mm, 400 mm ve 800 mm odak uzunluklarıyla 3 kademeli zoom özelliğine sahiptir. Ayrıca PowerShot ZOOM Tam Otomatik olduğundan, ayarları değiştirmek için zaman harcamanıza gerek kalmaz.

Aaron, İngiltere'nin Birmingham kentinin eteklerindeki Christopher Cadbury Sulak Alan Koruma Alanı'nda Canon PowerShot ZOOM'u denedi ve fotoğraf makinesini cebine koyma ve bir kuş görür görmez çıkarabilme olanağı hoşuna gitti. Aaron, "Askıyı seviyorum çünkü cihazı çok kolay taşımanıza yardımcı oluyor," diyor. "Özellikle aceleniz varken elinizden kayıp gitmesi konusunda endişelenmeniz gerekmiyor."

Alternatif olarak yerleşik 40x optik zoom ve 20,3 MP CMOS sensöre sahip kompakt boyutlu fotoğraf makinesi Canon PowerShot SX740 HS ile kolayca yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebilirsiniz.

Değiştirilebilir lenslere sahip bir fotoğraf makinesi arıyorsanız 24,2 MP Canon EOS R50, yalnızca 375 gram ağırlığıyla küçük ve dikkat çekicidir.


Yüksek hızlı, sessiz çekim

Aaron Sterling tarafından çekilen bir fotoğrafta, bir dalda biri diğerini besleyen iki küçük kuş.

Aaron, böylesi dikkat çeken anlar yakalamanın milisaniyelerle ilgili olduğunu biliyor. Bir kuş göründüğünde, mükemmel görüntüyü elde etme şansınızı artırmak için seri çekim yapmak en iyisidir. Bu nedenle burada Canon fotoğraf makinenizin RAW seri çekim modunu kullanmayı deneyin. Canon EOS R6 ve Canon RF 600mm F11 IS STM lens ile 1/320 sn, f/11 ve ISO 2.500 değerlerinde çekilmiştir. © Aaron Sterling Photography

Kuşlar gibi hızlı hareket eden konuları çekmek için en iyi yöntem muhtemelen Seri çekim modudur. Canon EOS R50, anları 12 kare/sn'de (elektronik deklanşörle 15 kare/sn) yakalarken EOS R10, 15 kare/sn'ye (elektronik deklanşörle 23 kare/sn) kadar sürekli seri çekimler yapabilir.

Konunuzu rahatsız etmemek için yakın çekimde mümkün olduğunca az gürültü yapmak istersiniz ve sessiz elektronik deklanşör moduna sahip fotoğraf makineleri, ses çıkarmadan çekim yapmanızı sağlar.

Canon EOS R7 gibi fotoğraf makinelerinde bulunan ön çekimli RAW Seri çekim modu, öngörülemeyen konuların fotoğrafını çekmek için başka bir kullanışlı özelliktir. Deklanşör düğmesine yarım bastığınızda fotoğraf makinesi RAW dosyalarını yakalamaya başlar ve ardından tam bastığınızda, görüntüleri yarım saniyeye kadar çekim değerinde ara belleğe kaydeder. Aaron, "Kuşları fotoğraflarken bu son derece önemlidir çünkü ne zaman uçup gideceklerini asla bilemezsiniz," diye açıklıyor.

Evde kuşları fotoğraflamanın mükemmel bir yolu, bir kuş yemliğinin yanında tripod üzerine bir fotoğraf makinesi kurmak, kendinizi görüş alanı dışına çıkarmak ve uzaktan çekim yapmaktır. Birçok Canon fotoğraf makinesi Wi-Fi bağlantısına sahiptir ve tüm EOS R Sistemi fotoğraf makinelerinde Bluetooth bulunur. Canon Camera Connect uygulaması birçok farklı ayarı kontrol etmenize ve deklanşörü akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden tetiklemenize olanak tanır. Tüm EOS fotoğraf makinelerinde ilk yazılım kurulumuna dahil olan Canon'un EOS Utility yazılımı, fotoğraf makinenizi bilgisayarınızdan çalıştırmanıza ve fotoğraflarınızı daha büyük bir ekranda görüntülemenize de olanak tanır.


Hareketli konular için AF takibi ve Hayvan Gözü Algılama AF

Arka planında parlak mavi gökyüzü bulunan, ince dallarla çevrili bir ağaç dalına tünemiş küçük bir ötücü kuş. Canon EOS R10 ile çekildi.

Konuyu takip eden AF, yapraklar arasındaki bir kuşa bile odaklanabileceğiniz anlamına gelir. Canon EOS R10 ve Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM lens ile 500 mm, 1/1.000 sn, f/8 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir.

Aaron Sterling tarafından çekilen bir fotoğrafta karanlık, bulanık bir arka plana karşı bir dalın üzerine tünemiş küçük bir kuş.

Aaron, "Kuş fotoğrafçılığı, çevremiz üzerindeki etkimiz hakkında farkındalık yaratmanın harika bir yoludur," diyor. "Bunu yapmamın nedenlerinden biri de bu; kuşları seviyorum ve onların güzelliğini herkesle paylaşmak istiyorum." Canon EOS R6 ve Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM lens ile 400 mm, 1/250 sn, f/8 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir. © Aaron Sterling Photography

EOS R50 ve EOS R10 gibi EOS R Sistemi fotoğraf makinelerinde bulunan Dual Pixel CMOS AF II otomatik odaklama teknolojisi, hızlı konu takibi sağlamak için DIGIC X işlemciyle birlikte çalışarak hareket eden bir kuşa anında odaklanmanızı sağlar. Hayvan Gözü Algılamalı AF, uçuş halindeki kuşların net çekimlerini yapmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi gelişmiş otomatik odaklama özelliğinden biridir. AF, kadrajda kuşlar arayıp takip edilecek ana konular olarak bunlara öncelik verir ve algılayabilirse gözlerine kilitlenir. Bu, hareket halindeki bir kuşu çekerken net odaktan ödün vermeniz gerekmediği anlamına gelir.


Düşük ışık özellikleri

Canon EOS R10 ile çekilmiş, loş bir nehrin kenarındaki bir kısmı batmış bir dala tünemiş balıkçıl.

Aaron, aydınlatmanın daha elverişli olduğu gündüz saatlerinde çekim yapmayı tercih ediyor ancak Canon EOS R10 gibi fotoğraf makineleri, düşük ışıkta çarpıcı kuş fotoğrafları çekmenize yardımcı olabilir. Canon EOS R10 ve Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM lens ile 343 mm, 1/800 sn, f/5,6 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Baykuşlar gibi pek çok kuş, yalnızca geceleri veya sabahın erken saatleri gibi ışık koşullarının fotoğrafçılık için ideal olmadığı zamanlarda dışarı çıkar. 24,2 MP Canon EOS R10, -4 EV düşük ışıkta odaklanma özelliğine sahiptir ve ISO 32.000'lik maksimum hassasiyeti (ISO 51.200'e genişletilebilir) ay ışığında bile fotoğraf çekmenizi sağlar.

Kuş fotoğrafçılığı için bir lenste aranması gerekenler

Canon RF 800mm F11 STM lens ile çekilmiş, bulanık çimenlerin arasında bir dalın üzerine tünemiş bir ipekkuyruk.

Bir kuş gözlemevinden fotoğraf çekmek sizi konularınızdan güvenli bir mesafede tuttuğundan daha büyük bir lens kullanmak kullanışlıdır. Canon RF 800mm F11 IS STM, Canon Extender RF 2x ile 1.600 mm'ye kadar uzatılabilir. Canon EOS R ve Canon RF 800mm F11 IS STM lens ile 1/40 sn, f/11 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir.

Aaron Sterling tarafından Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM lens ile çekilmiş, arka plan odak dışı konumunda, bir dalın üzerine tünemiş küçük bir kuş.

Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM gibi bir telefoto lensin sunduğu dar görüş açısı, bir kuşu kadraja almak üzere mükemmel yumuşak arka planı seçmeyi kolaylaştırır. Canon EOS R6 ve Canon RF 100-400mm F.5.6-8 IS USM lens ile 400 mm, 1/250 sn, f/8 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir. © Aaron Sterling Photography

Diğer vahşi hayvanlara kıyasla kuşlar genellikle daha küçüktür ve yaklaşılmaları daha zordur, bu sebeple kuşları fotoğraflamak için genellikle daha yüksek odak uzaklıklarına ihtiyaç duyarsınız. Aaron'un kuşları fotoğraflamak için tercih ettiği odak uzaklığı olan Canon RF 600mm F11 IS STM, kadrajınızı güzel ayrıntılara sahip görüntülerle doldurmanızı sağlayacak hafif bir süper telefoto lenstir. Ayrıca, fotoğraf makinesi sallanmasından kaynaklanan bulanıklıkları önlemeye yardımcı olmak için 5 stop'lu optik Görüntü Sabitleyiciye (IS) sahiptir.

Zoom lensleri size daha fazla kadraj seçeneği sunarak kuşları doğal ortamlarında yakalayan geniş açılı çekimlerden, belirli özellikleri vurgulayan daha dar açılı portrelere kadar her türlü çekimi yapabilmenizi sağlar. Güçlü bir zoom aralığına (tam kare fotoğraf makinesinde 29-240 mm'ye eşdeğer) sahip Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, 4,5 stop'lu optik IS ile kompakt, hafif ve sessizdir. Kuş fotoğrafçılığına uygun odak uzaklığı aralığına sahip bir başka kompakt zoom da Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM'dir. 7 yapraklı neredeyse dairesel diyafram açıklığı, odak dışı alanlara hoş bir görünüm vererek daha etkili görüntüler için konunuzu öne çıkarır. Vahşi yaşam fotoğrafçılığı için en iyi giriş seviyesi lenslere yönelik kılavuzumuzda daha fazlasını öğrenin.

Keyif almak için bir kuş fotoğrafçılığı uzmanı olmanıza gerek yok. Üstelik hiçbir dezavantajı da yok. Aaron, "Kuş gözlemciliği oldukça bağımlılık yapıcı olabilir" diyor. "Bir seviyeyi tamamladığınız ve hemen bir sonraki seviyeye geçmek istediğiniz bir video oyunu gibi. Bir kuş görürsünüz ve sonra bir tane daha ve bir tane daha istersiniz. Doğa ile bağlantı kurma fırsatını değerlendirdiğinizde güzel gezegenimizi daha çok takdir etmeye başlayacaksınız. Unutmayın, kuşları izlemek bir ayrıcalıktır."


Yazan: Nikita Achanta

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

 • VAHŞİ YAŞAM

  Monoküler ve dürbünler: Kuş gözlemciliği için en iyisi hangisi?

  Canon PowerShot ZOOM, kuş gözlemciliği için ideal olan cep boyutunda monoküler bir kameradır. Peki Canon dürbünlere kıyasla ne gibi özelliklere sahip?

 • VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

  Vahşi yaşamı fotoğraflamak için ipuçları

  Profesyonel fotoğrafçı Dani Connor, genç bir vahşi yaşam fotoğrafçısıyla sektörde başarılı olmak için en iyi tavsiyelerini paylaşıyor.

 • VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

  Kendinizi doğaya bırakın

  Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı Tolga Aktaş, PowerShot ZOOM'un içinde bulunduğunuz anda kalmaya nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor.

 • VAHŞİ YAŞAM

  RF 200-800mm F6.3-9 IS USM ile kuş fotoğrafçılığı

  Bir profesyonel fotoğrafçı ve bir hobi fotoğrafçısı bir araya gelerek RF 200-800mm F6.3-9 IS USM'yi sahada test ediyor.