OTOPORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

Çarpıcı otoportreler için 8 ipucu

Fotoğrafçı Amaal Said, sıradan selfie'leri yaratıcı bir otoportreye dönüştürmek üzerine uzman tekniklerini paylaşıyor.
Fotoğrafçı ve şair Amaal Said'in gözleri kapalıyken ve kırmızı baş örtüsü omuzlarına dökülürken çekilmiş bir portresi.

İster kutlamaya değer önemli bir an olsun ister kendimizi ifade etme yöntemi olsun, selfie'ler hayatlarımızı kayıt altına almanın içgüdüsel ve yaratıcı bir yöntemi haline geldi. Ancak standart bir selfie'yi profesyonel kalitede bir otoportreye nasıl dönüştürebilirsiniz?

Londra'da yaşayan otoportre fotoğrafçısı ve şair Amaal Said'in 23.000'den fazla sosyal medya takipçisi var ve estetik selfie'lerinin hem kişisel hem fotoğrafik yolculuğunu kayıt altına almanın mükemmel bir yöntemi olduğunu söylüyor. "Otoportreler her zaman eski benliğime açılan bir kapı olmuştur, "diyor. "Hayatımın belirli bir döneminde nasıl hissettiğimi görebiliyorum ve yıllar geçtikçe kendi fotoğrafımı çekme konusunda daha iyi hale geldiğimi görmeyi seviyorum."

Amaal burada; paylaşmak, yazdırmak ve sonsuza kadar saklamak isteyeceğiniz otoportreler oluşturma konusunda kendi uzman tekniklerini paylaşıyor. Ayrıca, fotoğraf makinesini kız kardeşine vererek, onu ve eşini yönlendirip parkta yaptıkları basit bir otoportre kurulumuyla kendi özel anlarınızı kaydetmenin ne kadar kolay olabileceğini gösteriyor.

1. Otomatik modla başlayıp kendinizi geliştirin.

Fotoğrafçı ve şair Amaal Said kırmızı desenli bir baş örtüsü takıyor. Vazo içerisindeki kırmızı çiçekler yüzünün bir kısmını kapatıyor.

Başlangıç seviyesindeki birçok fotoğraf makinesinde Portre modu bulunur. Sonuçlar, fotoğraf makinesine göre değişse de görüntüler genelde cilt dokusunu güzel ve pürüzsüz göstermek adına daha az nettir. Canon EOS M6 Mark II ve Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens ile 1/60 sn, f/1,4 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir. © Amaal Said

Amaal, otomatik modun başlangıç için ideal bir nokta olduğunu belirtiyor. "Fotoğrafçılıkta tamamen yeniyseniz fotoğraf makinenizin otomatik ayarlarını kullanmaktan çekinmeyin," diyor.

Canon EOS M6 Mark II'de ve Canon EOS 250D gibi diğer başlangıç seviyesi modellerinde bulunan Otoportre ve Portre modu gibi kullanışlı fotoğraf makinesi ayarları; arka planları bulanıklaştırmaya, cilt tonlarını öne çıkarmaya ve saçları yumuşatmaya yardımcı olur.

Alan derinliğinde daha fazla kontrol sahibi olmak için Diyafram Önceliği (Av) modunda çekim yapmayı deneyin. Bu yarı otomatik mod, diyafram açıklığını (ışığın lensin içinden geçtiği açıklığın boyutu) seçmenize olanak sağlar. Düşük diyafram açıklıklarında lense daha fazla ışık girer. Odak dışı arka plan için f/1,4 gibi geniş bir diyafram açıklığı tercih edin.

Portreler için tasarlanmış geniş diyafram açıklığına sahip bir lensi tercih ederek özel bir görünüm elde edebilirsiniz. Amaal özellikle Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens ile çalışmayı çok sevdi. "Bulanık arka planları çok seviyorum ve bunu geniş diyafram açıklıkları ile elde edebiliyorsunuz. Daha fazla ışık girişi, konuyu arka plandan izole etmeyi sağlıyor," diye açıklıyor.

Amaal genelde Canon EF 50mm f/1.8 II lensini kullanıyor (Canon EF 50mm f/1.8 STM'nin eski modeli) çünkü yüzüne odaklanan otoportreleri tercih ediyor. "Daha yakın hissettiriyor," diyor. Canon EOS M6 Mark II fotoğraf makinenize Canon'un geniş EF ve EF-S lens serisindeki modellerden birisini seçip küçük ve hafif Canon Yuva Adaptörü EF-EOS M'yi kullanarak takabilirsiniz.

2. En önemli faktör konum

Tripod üzerine yerleştirilmiş bir Canon EOS M6 Mark II fotoğraf makinesinin arkasında ayarları yapan iki el.

Amaal, yerel bir parkta basit bir portre çekimi için kız kardeşini Canon EOS M6 Mark II'yi kullanması için yönlendirdi. © Amaal Said

Sonbahar yaprakları tarafından çevrelenmiş parkta duran bir adamın portresi.

İster dışarıda yapraklarla dolu bir parkta olun ister geçici bir stüdyo düzeneğinde olun, arka planınız son görüntülerinizin modunu geliştirir. Canon EOS M6 Mark II ve Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens ile 1/200 sn, f/1,6 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Amaal Said

Amaal; "Nasıl bir arka plan istediğinizi bilmek ve modu oluşturmak için doğru konumu bulabilmek çok önemli," diyor. "Farklı ayarlarda çeşitli fotoğraflar çekebilmek için parklarda portre çekimi yapmayı çok seviyorum. Çekimlerinizi yaparken diğer insanlar tarafından rahatsız edilmemek adına daha sessiz yerler bulabilmek önemli.

Ortam, otoportrenin havasını tamamen değiştirebilir ancak bazen boş tuval de yardımcı olur," diyor. "Yatak odamda beyaz bir duvarım var. Bu duvarı genellikle arka planım olarak kullanıp portrenin dikkat çekmesi için renkli bir şeyler giyiyorum. Ancak siz tripodunuzu kurup çekim yapabileceğiniz bahçenizdeki bir köşeyi veya evinizin başka bir bölümünü kullanabilirsiniz. Arka planınızın çok yoğun veya dağınık olmaması önemli."

3. Işık ve kompozisyonla oynayın.

Yüzünün önünde bir bitki tutan kırmızı baş örtülü bir kadının yakından portresi.

Karede dikkat dağıtıcı hiçbir unsur olmaması adına, Amaal genelde otoportrelerini boş beyaz arka planda çekmeyi ve kendisini merkezin hafif dışında konumlamayı tercih ediyor. Ayrıca, farklı şekillerde kırpabilmek adına yüzünüzün etrafında yeterli alan bırakmanızı öneriyor. Canon EOS M6 Mark II ve Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens ile 1/160 sn, f/1,4 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir. © Amaal Said

Amaal, gün doğumu veya gün batımı saatlerine denk gelen "Altın saatin sıcak tonlarını çok seviyorum," diyor. "Yumuşak güneş ışıkları her zaman işe yarar. Çok fazla gölge oluşturduğu için parlak gün ışığında çekim yapmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Bulutlu günlerde de çekim yaptım. Işığa uygun bir şekilde ayarlama yaptığınız sürece güzel sonuçlar elde edebilirsiniz."

Söz konusu kompozisyon olduğunda, Amaal karede dikkat dağıtıcı hiçbir unsur olmamasını öneriyor. "Çekim sırasında düzenlemeler yapın ve farklı açılardan çekim yapmayı deneyin," diyor. "Merkezden biraz uzaklaştığınızda fotoğraf tamamen değişiyor. Bununla oynayabilirsiniz."

Fotoğrafınızın etrafında alan bırakmak, fotoğrafı Instagram için kırparken size fazladan seçenek sunar. "Otoportrelerimi genelde yatay modda çekmeyi seviyorum böylece daha sonra her iki yanda oynayabileceğim fazladan alana sahip oluyorum," diye ekliyor.

4. Renkleri gözünüzde canlandırın.

Amaal Said'in pembe baş örtülü, iki yöne bakarken çekilmiş katmanlı bir portresi.

Renk ve kumaşlarla denemeler yapmak çarpıcı portreler oluşturmanın harika bir yolu. Amaal, bu çoklu pozlamaya sahip otoportre için toz pembelerin ve morların bulunduğu bir renk paleti tercih etmiş. Canon EOS M6 Mark II ve Canon Yuva Adaptörü EF-EOS M ile birlikte ve Canon EF 50mm f/1.8 II lens ile f/1,8, 1/30 sn ve ISO 600 değerlerinde çekilmiştir. © Amaal Said

Renk paletleriyle denemeler yapmak kişiliğinizi yansıtmanızı sağlayabilir. Amaal; "İşe her zaman nasıl hissediyorsam öyle başlıyorum ve ardından değişiklikler yapıyorum," diye açıklıyor. "Bazen karamsar bir görüntü elde etmek istiyorum ve ona göre giyiniyorum veya yeni rujumu otoportremde göstermek için heyecanlı olabiliyorum.

Renkleri seviyorum. Bunu otoportrelerime genelde baş örtüm ve rujumu kullanarak yansıtıyorum ancak rengi birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Bir duvar üzerine kumaş asarak veya kumaşları uzun bir şeyin üzerinden sarkıtarak denemeler yapın. Renkleri, çiçekleri kullanarak da yansıtabilirsiniz.

Renk planlamasını önceden yapmak etkili bir otoportre elde edilmesinde her zaman iyi bir yöntemdir. Üzerinizdeki renklerin arka planla uyumlu olup olmadığını veya sizi arka plandan yeteri kadar ayırıp ayırmadığını düşünün. Renkler, özellikle nişan veya düğün otoportrelerinde, sizin ve partnerinizin görüntüdeki ana eleman olmasını sağlamak açısından önemlidir."

5. Rahatlamayı öğrenin.

Fotoğrafçı ve şair Amaal Said'in pembe baş örtüsü ile çekilmiş bir otoportresi. Yüzü, elinde tuttuğu küçük ve yuvarlak aynaya yansıyor.

Yüzünüzün yanında küçük bir ayna tutarak hem ellerinizi meşgul edebilir hem de yaratıcı kompozisyonlar deneyebilirsiniz. Canon EOS M6 Mark II ve Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens ile 1/80 sn, f/1,4 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir. © Amaal Said

Amaal; "Otoportrelerin iyi yönü, fotoğraf makinesinin arkasında yüzünüzü yakından takip eden başka birinin olmaması," diyor. Ayrıca çiçek ve ayna gibi yardımcı elemanların, insanların kendilerini lensin önünde daha rahat hissetmesini sağlayabileceğini ve yaratıcı denemeler için fırsatlar yaratabileceğini de ekliyor.

"İnsanlar genelde ellerini nereye koyacaklarını bilemediklerini söylüyor ve bu çok normal. Ben de bu nedenle başlangıçta bir şeyler tutmalarını öneriyorum." Ayrıca tutabileceğiniz süslü küpeler veya büyük bir kolye takmak da faydalı olabilir.

6. Tripod ve otomatik zamanlayıcı kullanın.

Tripod üzerine yerleştirilmiş Canon EOS M6 Mark II'nin dokunmatik ekranı ile çekilmiş ormanda duran bir çift.

Amaal, kız kardeşine Canon EOS M6 Mark II'yi bir tripodun üzerine yerleştirmesini ve çekimlerin kompozisyonuna yardımcı olması için dokunmatik ekranı eğmesini önerdi. © Amaal Said

Bir ağacın sonbahar yapraklarıyla çevrelenmiş ormanlık alanda duran bir çift.

Hazırlanıp kompozisyon yaratacak vakit bulmaları için zamanlayıcıyı kullanmayı da önerdi. Canon EOS M6 Mark II ve Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens ile 1/200 sn, f/1,6 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Amaal Said

Amaal otoportrelerini çekmek için 180° katlanabilir dokunmatik ekranı ve dahili Wi-Fi'ı bulunan kompakt ve hafif 32,5 MP Canon EOS M6 Mark II'yi kullandı. Makineyi bir tripod üzerine yerleştirerek otomatik zamanlayıcı kullanılmasını da öneriyor.

"Canon EOS M6 Mark II denemeler yapmak için mükemmel bir fotoğraf makinesi ve otomatik zamanlayıcıyı etkinleştirmek de son derece kolay," diye açıklıyor. "İki veya 10 saniyelik zamanlayıcı seçebilirsiniz ancak ben hazırlanmak için yeterli vaktimin olmasını tercih ettiğim için 10 saniyelik zamanlayıcıyı kullanıyorum," diye ekliyor.

Dokunmatik ekranı yüzünüze doğru çevirmek de fotoğraf makinesinin önünde dururken çekimlerinizi oluşturmanız için çok kullanışlı bir özelliktir.

7. Portreleri uzaktan çekin.

Tripod üzerine yerleştirilmiş bir Canon EOS M6 Mark II'deki katlanabilir dokunmatik ekranda ayarlamalar yapan bir el.

Canon EOS M6 Mark II'deki katlanabilir dokunmatik ekran sayesinde çekimlerinizi her açıdan gerçekleştirebilir veya fotoğraf makinesinin önünde dururken ekranı kendinize doğru çevirebilirsiniz. © Amaal Said

Gözleri kapalı bir şekilde fotoğraf makinesine gülümseyen bir kadın. Tuttuğu kırmızı çiçekler yüzünün bir kısmını kapatıyor.

Fotoğraf makinenizin katlanabilir dokunmatik ekranı yoksa lensin önünde bir nesne tutarak odağı ayarlamayı ve ardından aynı konuma geçmeyi deneyebilirsiniz. Canon EOS M6 Mark II ve Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens ile 1/160 sn, f/1,4 ve ISO 250 değerlerinde çekilmiştir. © Amaal Said

Uzaktan çekim yapabilmek için Canon Camera Connect uygulaması üzerinden Wi-Fi özellikli Canon fotoğraf makinenizi Apple veya Android cihazlarınıza bağlayabilirsiniz. Fotoğrafı görüntüleyebilmek ve deklanşöre basabilmek için akıllı telefonunuzu kullanarak güzel ve net portreleri çok daha kolay bir biçimde elde edebilirsiniz. Amaal; "Çekimlerinizin net olup olmadığını kontrol etmek için fotoğraf makinenize gidip gelmek istemiyorsanız Camera Connect uygulaması tam bir hayat kurtarıcı," diyor. "Ayrıca, pozisyon değiştirdiğiniz zamanlar için de çok kullanışlı."

Canon EOS M6 Mark II'deki katlanabilir dokunmatik ekran, yüzlerin odakta olduğundan emin olmak için de çok kullanışlı. Amaal; "Nasıl göründüğünüzü kontrol etmek için ekranı katlayabiliyor olmak harika, ayrıca çok da zaman kazandırıyor," diyor.

Amaal görüntülerinin çok net ve renklerle dolu olmasını sevdiği için her şeyin oldukça net olmasını sağlamak adına çeşitli yöntemleri birlikte kullanıyor. "Katlanabilir ekranı olan bir fotoğraf makinemin veya uzaktan çekim yapma imkanımın olmadığı eski zamanlarda kullandığım bir yöntem, nesneyi (genellikle çiçekleri) fotoğraf makinesinin önünde tutup makinenin nesneye odaklamasını sağlamak ve ardından aynı konuma geçmekti," diye açıklıyor. "Yüz takipli otomatik odaklamayı kullanmayı da seviyorum ancak ön planda nesnelerin olduğu durumlarda her zaman kullanışlı bir yöntem değil."

8. Profesyonel görünüme sahip otoportreleri düzenleyin ve yazdırın.

Ayarlarınızı hem RAW hem de JPEG çekim yapacak şekilde düzenlemek, fotoğraflarınızı rötuşlarken size daha fazla seçenek sunacaktır. RAW görüntülerinizi; beyaz dengesini, doygunluğu, pozlamayı ve daha pek çok efekti ayarlamayı sağlayan araçlarla iyileştirmek için Canon'un ücretsiz Digital Photo Professional (DPP) düzenleme yazılımını kullanabilirsiniz.

Amaal; "Fotoğraflarınızı düzenlemek için profesyonel olmanıza gerek yok," diyor. "Fotoğraflar bazen istediğim kadar parlak olmadığı için pozlama benim için çok önemli. İstediğim görünümü elde etmek için kontrast ve gölge ile oynuyorum. Ayrıca düzenleme yaparken fotoğrafları döndürüp nasıl göründüğüne bakmayı da severim. Siyah-beyaz otoportrelere de bayılırım."

Düzenlemeyi bitirdikten sonra fotoğraflarınızı doğrudan telefonunuzdan kompakt Canon SELPHY Square QX10'a göndererek yazdırmayı deneyebilirsiniz. Koleksiyon defterleri, mantar panolar ve albümler için ideal olduğundan, en beğendiğiniz otoportrelerinizi saklamanız için hızlı ve eğlenceli bir yol sunar. Profesyonel kalitede baskılar elde etmek için görüntülerinize Canon PIXMA G serisi yazıcı ile hayat verebilirsiniz.


Yazan: Lorna Dockerill

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • Estetik fotoğraflar çekin

  TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Estetik fotoğraflar çekin

  Sosyal medya fenomeni Steffi Marla, görsellerinin çevrimiçi ortamda öne çıkmasını nasıl sağladığını anlatıyor.

 • Uzun sarı saçlı, kırmızı elbiseli bir kadın puslu bir günde bir kalenin penceresinde oturuyor. Rosie Hardy tarafından çekildi.

  PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Peri masalı portreleri

  Rosie Hardy ile unutulmaz mistik görüntüler yaratmak için on uzman ipucu.

 • RF 135mm F1.8L IS USM

  TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Etkileyici bir bokeh efekti oluşturma

  Arka planlarınızda hoş görünen bir bulanıklık elde etmek için bu ipuçlarını ve püf noktaları takip edin.

 • Siyah arka plan üzerinde elleri belinde duran bir modelin etrafında çok sayıda renkli ışık izi birbirine dolanıyor.

  PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Soyut portreler çekin

  Çoklu pozlamalar, ışıkla boyama, gölge oyunları ve daha fazlası ile denemeler yapın.