PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

Her durum için portrelere yönelik fotoğraf makineleri ve lensler

Portre fotoğrafçılığı için en iyi giriş seviyesi Canon kitini seçerek bebeklerden evcil hayvanlara, modadan aile portrelerine kadar tüm çekimlerde konunuzun güzelliğini ve karakterini yakalayın.
Başını yumuşak bir battaniyeden kaldırarak bir tarafa doğru bakan bir bebeğin Canon EOS R10 ile çekilmiş, yakınlaştırılarak kırpılmış bir fotoğrafı.

İster sevimli bir yenidoğanın ister çok sevdiğiniz evcil hayvanınızın veya sokaktaki ilgi çekici bir yabancının fotoğrafını çekiyor olun, portre fotoğrafçılığı için en iyi fotoğraf makinesi yaratıcılığınızı kısıtlamayan fotoğraf makinesidir. Portre fotoğrafçılığında, kitiniz konunuzun kişiliğini, karakterini ve güzelliğini yakalamanıza yardımcı olarak vizyonunuzu tamamlamalı ancak asla size engel olmamalıdır.

Portre fotoğrafları için fotoğraf makinesi seçerken göz önünde bulundurulması gereken çok şey vardır ve genellikle doğru seçim, çektiğiniz portre türüne bağlıdır. Ancak endişelenmeyin: Her senaryoya uygun bir Canon fotoğraf makinesi ve her seferinde mümkün olan en iyi portre fotoğraflarını çekmek için bunlarla birlikte kullanabileceğiniz harika lensler vardır.

Yenidoğan portreleri ve bebek fotoğrafları

Arkada bokeh efektleriyle, bir bebeğin bir yetişkinin omzunun üzerinden fotoğraf makinesine baktığı, R10 ile çekilmiş bir fotoğraf.

Canon EOS R10, minimum çabayla güzel çekimler yapabilen, kullanımı kolay bir fotoğraf makinesi isteyen yeni anne ve babalar için ideal bir seçenektir. Canon EOS R10 ve Canon RF 50mm F1.8 STM lens ile 1/25 sn, f/4,0 ve ISO 640 değerlerinde çekilmiştir. © Mark Fensome

Tamamen sessiz çekim yapmaya olanak veren elektronik deklanşörleri sayesinde Canon aynasız fotoğraf makineleri, sessizliğin genellikle kritik önem taşıdığı bebek portreleri için idealdir. Yalnızca 429 g ağırlığındaki hafif Canon EOS R10 mükemmel bir seçimdir. Gerektiğinde bebeği rahatsız etmemek için sessiz kullanılabilen bu fotoğraf makinesi aynı zamanda özel Portre Modu sayesinde hem cilt tonlarının hem de küçük ve hassas saç tutamlarının yumuşaklığını artırır. Ayrıca, cildin doğal dokusunu vurgulamak için siyah-beyaz filtre gibi yaratıcı filtrelerin yanı sıra her zaman mükemmel odaklama yapmanızı sağlayacak akıllı Göz Algılama AF özelliğine de sahiptir.

Doğru lensi seçmek de önemlidir ve EOS R10'u Canon RF 50mm F1.8 STM ile birlikte kullanmanızı öneririz. Sessiz STM odaklama motoru bebeği uyandırmaz. Süper geniş f/1,8 maksimum diyafram açıklığı ise loş ışıklı yatak odalarında bile mükemmel pozlanmış portreler için yeterli ışık sağlar. Geniş maksimum diyafram açıklığı, güzel bir şekilde bulanıklaştırılmış arka planlar için son derece ince bir alan derinliğiyle çekim yapmanıza da olanak sağlar.

Aile portreleri

Yapraklarla dolu bir ormanda, gülümseyen bir çocuğu kollarından tutarak kaldırmış bir çiftin Canon EOS RP ile çekilmiş fotoğrafı. 

Değişken açılı dokunmatik ekranı, otomatik zamanlayıcısı ve fotoğraf makinenizi akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden kontrol etmenizi sağlayan Canon Camera Connect uygulamasıyla sorunsuz entegrasyonu sayesinde EOS RP, bütün ailenizin grup portreleri için idealdir. Canon EOS RP ve Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM lens ile 1/640 sn, f/1,8 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir. © Valéria Fazekas

Yüz İzleme ve Göz AF özelliklerine sahip Canon EOS RP, sevdiklerinizin son derece net bir şekilde odaklanmasını sağlar. Bu özelliği onu en büyük ailelerin bile grup portrelerini çekmek için ideal hale getirir. Tam kare CMOS sensörü aynı zamanda grup çekimlerinde grubu kadraja sığdırmak için ideal olan geniş bir görüş alanı sağlar ve sanatsal bireysel portreler için alan derinliği üzerinde yüksek düzeyde kontrol olanağı sunar. Aile fotoğrafçıları EOS RP'nin alan derinliğini otomatik olarak ayarlayarak, ister önde ister arkada olsun herkesin odakta olmasını sağlayan Grup Fotoğrafı sahne modunu da kullanmak isteyecektir.

Aile kutlamasının en hareketli anlarında EOS RP'nizi Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM ile birlikte kullanın. Bu lens, dikkatleri üzerinize çekmeyecek kadar küçük olduğundan, samimi anları yakalamanıza olanak tanırken, parlak f/1,8 diyafram açıklığı düşük ışık koşullarında bile çekim yapmanıza yardımcı olur. Geniş 24 mm odak uzaklığı, ultra geniş açılı lensin neden olduğu bozulma olmadan kalabalık bir ailenin tüm üyelerini kadraja sığdırmak için idealdir. Ancak yakın çekim tercih ediyorsanız makro özelliği her bir küçük ayrıntıyı yakalamanızı sağlar.

Alternatif olarak, tamamen samimi görüntüler çekmek istiyorsanız Canon PowerShot PX harika bir seçimdir. Ailenin toplandığı alanda bir masaya veya tezgaha dikkat çekmeyecek bir şekilde yerleştirilen bu akıllı fotoğraf makinesi, konuları akıllı bir şekilde takip edip çekimleri kadraja aldığından, anı kesintiye uğratmadan günlük aktivitelerin belgesel tarzında fotoğraflarını çeker. Fotoğraf makinesi tarafından kaydedilen görüntüleri Mini PTZ Kamera için Canon Connect uygulamasına kablosuz bağlanarak görüntüleyebilirsiniz. Bu uygulama, sizin için en uygun görüntüleri bile önerebilir. Canon PowerShot PX, kısa Full HD video klipler de kaydedebilir ve bunlar uygulama aracılığıyla da aktarılabilir.

Moda ve güzellik portreleri

Yüzünü çerçeveleyen palmiye yaprakları ve dalları tutan ve üstünde kimono benzeri bir giysi bulunan bir modeli gösteren, Canon EOS R ile çekilmiş bir moda fotoğrafı.

Moda ve güzellik fotoğrafçılarının, her seferinde çektikleri modellere ve ürünlere dikkat çeken kusursuz görüntüler sunmaları önemlidir. Yüz ve göz algılama özelliğiyle Canon EOS R, odağı hiçbir zaman kaçırmamanızı ve her zaman son derece net portreler çekmenizi sağlar. Canon EOS R ve Canon RF 50mm F1.2L USM lens ile 1/160 sn, f/1,4 ve ISO 160 değerlerinde çekilmiştir. © Guia Besana – Canon Elçisi

Moda ve güzellik portrelerinizin sosyal medyada öne çıkmalarını sağlamak istiyorsanız Canon EOS R'de yüksek çözünürlüklü görüntüler sunan 30,3 MP CMOS sensör sayesinde her ayrıntıyı inanılmaz netlikte yakalayabilirsiniz. Büyük ve son derece hassas tam kare sensörü sayesinde -6 EV'ye kadar otomatik odaklama özelliğiyle EOS R, stüdyodan sokağa kadar fotoğraf çekiminin sizi götürdüğü her yerde, en zorlu aydınlatma koşullarında bile yüksek performans gösterir.

Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lens, moda ve güzellik portreleri için idealdir. Geniş f/2 diyafram açıklığı ve telefoto uzaklık sıkıştırma özelliği sayesinde bu lens, dar bulanıklık efektiyle yumuşak arka planlar oluşturarak portrelere zarif bir his verir ve konuları ortamlarından ayırır. Bunun gibi telefoto lensler aynı zamanda çok düşük miktarda bozulmaya neden olarak, başta yüzlere odaklanan çekimler olmak üzere, göz alıcı portreler oluşturur. Güzellik fotoğrafçılığı için elleri veya yüz detaylarını yakından çekmek istiyorsanız 0,5x makro büyütme özelliği ile RF 85mm F2 MACRO IS STM'ye güvenebilirsiniz. Dahası, gece sokak çekimi için dışarı çıkmaya karar verirseniz 5 stop'lu görüntü sabitleme özelliği sayesinde tripodu evde bırakabilirsiniz.

Evcil hayvan portreleri

Deniz kenarında çimenlerde oturan kabarık tüylü, kahverengi ve beyaz bir köpek.

Hızı ve görüntü kalitesini bir araya getiren Canon EOS R7, hareketli bir konuyu dondurmak veya düşük ışıklı bir sahnede tüm ayrıntıları yakalamak için ideal bir fotoğraf makinesidir. Canon EOS R7 ve Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM lens ile 59 mm, 1/30 sn, f/9 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Evcil hayvanlarınız genellikle tüm günü uyuyarak geçirse de fotoğraflarını çekmeye çalıştığınız anda aniden arkalarından biri kovalıyormuş gibi hareket etmeye karar vermeleri kaçınılmazdır. Canon EOS R7'yi evcil hayvan fotoğrafçılığı için ideal fotoğraf makinesi haline getiren de budur. Vahşi yaşam ve hayvan fotoğrafçılığı düşünülerek geliştirilen EOS R7, bir hayvan ne kadar hızlı hareket ederse etsin aksiyonu yakalamak için 30 kare/sn'lik son derece yüksek seri çekim hızına ve 1/16.000 sn elektronik deklanşör özelliğine sahiptir. Hayvan algılama ve AF izleme özellikleri sayesinde konunuz kadrajın neresinde olursa olsun net bir şekilde odaklanırken, 8 stop'a kadar görüntü sabitleme (takılı lense bağlı olarak) elde çekim yaparken bulanık görüntüler ortaya çıkmasını önler. Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısıyla EOS R7, Canon Camera Connect uygulaması üzerinden akıllı telefonlarla sorunsuz bir şekilde eşleşir; böylece evcil hayvanınızı oyalamaya ve doğru yönde hareket etmesini sağlamaya odaklanırken deklanşörü uzaktan tetikleyebilirsiniz.

EOS R7'deki Dahili Görüntü Sabitleme (IBIS), Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM lensteki optik IS ile birlikte çalışarak 7 stop'a kadar sabitleme sağlar ve bulanıklık riski olmadan elde veya düşük ışıkta, düşük enstantane hızlarında çekim yapmanıza olanak tanır. Tüm bu özellikler, en uzun ve en hareketli evcil hayvan çekimlerini bile zahmetsizce yapmanızı sağlayacak kadar hafif, 390 g ağırlığındaki kompakt bir lensle birlikte gelir. EOS R7'nin APS-C sensörü sayesinde bu lens, tam kare fotoğraf makinesindeki 24-48 mm lense eşdeğer bir görüş alanı oluşturarak çok yönlü bir zoom aralığı ve öngörülemeyen evcil hayvan çekimlerinde çok ihtiyaç duyulan esnekliği sağlar.

Çevresel portre

Arka planda ışıklı binalarla, gece sahilde dans eden beyaz elbiseli bir kadını gösteren, Canon EOS R6 fotoğraf makinesiyle çekilmiş bir fotoğraf.

Canon EOS R6, düşük ışık ve yüksek kontrast koşullarında etkileyici performans için tasarlanmıştır. Tam kare 20,1 MP sensörü bazı Canon fotoğraf makinelerinden daha az piksele sahip olsa da her pikseli daha büyük olduğu için ışığa karşı çok daha hassastır. Bunun sonucunda fotoğraf makinesi, -6,5 EV gibi şaşırtıcı değerlere kadar otomatik odaklama yapabilir. Canon EOS R6 ve Canon RF 50mm F1.2L USM lens ile 1/40 sn, f/1,4 ve ISO 32.000 değerlerinde çekilmiştir. © Javier Cortés – Canon Elçisi

Çevresel portrelerin öngörülemezliği, mümkün olduğunca çok yönlü bir fotoğraf makinesi gerektirir. Hava koşullarına dayanıklı gövdesi ile Canon EOS R6, çekim yapmanız gereken her yere götürebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Dahili Görüntü Sabitleme (IBIS) özelliği, elde çekim yaparken canlı ve bulanık olmayan görüntüler için 8 stop'a kadar sabitleme sağlarken büyük, ultra ışığa duyarlı tam kare sensörü ve geniş ISO aralığı, öngörülemeyen ve zorlu aydınlatma koşullarında mükemmel bir şekilde aydınlatılmış portreler çekmenize olanak verir. Dahası, gelişmiş göz algılama ve izleme, ayrıca -6,5 EV'ye kadar otomatik odaklama özellikleriyle EOS R6, konunuzun her zaman odakta olmasını sağlar. Ayrıca, 20 kare/saniyelik seri çekim hızıyla, ne kadar kısa sürerse sürsün doğal bir ifadeyi asla kaçırmazsınız.

Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM'yi aile portreleri için uygun kılan özellikleri onu çevresel portreler için de iyi bir seçim haline getirir. Yalnızca 270 g olan ağırlığıyla sizinle her yere gelir ve 5 stop'lu optik IS ve geniş maksimum diyafram açıklığı, aydınlatma koşulları nasıl olursa olsun yaratıcılığınızı ifade etmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Bu da bağlam sunan, ilgi çekici boy fotoğrafları çekmenize olanak tanır. Odak uzaklığı aynı zamanda bu lensin harika bir vlog lensi olarak da kullanılmasını sağlar.

Kedilerden kuzenlere, annelerden modellere kadar çektiğiniz her konu için doğru Canon fotoğraf makinesi ve lense sahip olmak, yola çıkmaya hazır olduğunuz anlamına gelir.


Yazan: Peter Wolinski

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Portreler için mükemmel lens

  Portre fotoğrafçılığı için lens seçerken düşünmeniz gerekenler.

 • BEBEK FOTOĞRAFÇILIĞI

  Bebek fotoğrafçılığı ipuçları

  Bebek fotoğrafçılığını eğlenceli hale getirin ve mükemmel sonuçlar elde edin.

 • KİT

  İyi bir fotoğraf makinesinin avantajları

  Canon EOS R100'ün değerli anılarınızı kaydetmenize nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Soyut portreler çekin

  Çoklu pozlamalar, ışıkla boyama, gölge oyunları ve daha fazlası ile denemeler yapın.