YARATICI BASKI

Adım adım kendi çocuk hikaye kitabınızı oluşturun

Canon SELPHY CP1500 ile kendi hikaye kitabınızı oluşturmak düşündüğünüzden daha kolay.
Canon SELPHY CP1500 ve Canon SELPHY Photo Layout uygulamasıyla hazırlanan hikaye kitabına bakarken koltukta oturan bir yetişkin ve iki çocuk.

Oyun ve yaratıcılığın, çocuk gelişiminde önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Evde bunların teşvik edilmesi, ailelerin birlikte güzel vakit geçirmesine yardımcı olabilir. Oyun tutkunu ve içerik üreticisi Alison (all.about.the.play), çocukları Isla ve Callum'ın yaratıcı yollarla öğrenmesinin önemli olduğuna inanıyor.

"İkisi de çok yaratıcı. Onlarla oturup bir şeyler üretmek çok eğlenceli." diyor. "Hayal güçlerini kullandıklarını görmek çok güzel." Sosyal medyada ailesiyle deneyimlerini paylaşan Alison, son projesinde Canon SELPHY CP1500 yazıcıyı kullanarak altı yaşındaki kızı Isla ile evde yaratıcı bir çocuk kitabı hazırladı.

Kendi hikaye hitabınızı oluşturmak kulağa zor gelse de SELPHY CP1500 süreci kolaylaştırabilir. Aileler özel bir hediye hazırlamak, okul projesi üzerinde çalışmak veya uyku hikayelerine kişisel bir dokunuş katmak için birlikte yeni fikirler üretebilir. Alison, "Birçok kararı Isla verdi." diyor. "Birlikte hazırlayabileceğimiz bir şey olması hoşuma gitti." Alison bu makalede, çocuk kitabı tasarlamayı tüm aile için kolay ve eğlenceli hale getirebilecek ipuçlarını paylaşıyor.

Gerekli malzemeler

Ahşap masada çeşitli baskılar, makas, açık bir anı defteri ve pembe renkli bir Canon SELPHY CP1500.

Canon SELPHY CP1500, Wi-Fi aracılığıyla akıllı telefonunuz üzerinden kolayca fotoğraflarınızın baskısını almanızı sağlar. Böylece çocuklarınızın beklemesine, sizin de karmaşık kablolarla uğraşmanıza gerek kalmaz.

Canon SELPHY CP1500'ün özelliklerinden biri de arkası soyulabilen çıkartma kağıdına baskı alabilmesidir. Böylece küçük çocuklarla çalışırken makas veya yapıştırıcı kullanmanız gerekmez. Kitabı hazırlarken Canon SELPHY Photo Layout uygulamasını kullanarak başka malzemelere ihtiyaç duymadan baskıya eklemeler de yapabilirsiniz. İşte ihtiyacınız olanlar:

  • Canon SELPHY CP1500
  • Canon SELPHY Photo Layout uygulamasının yüklü olduğu bir akıllı telefon
  • Anı defteri
  • Uyumlu Canon çıkartma fotoğraf kağıdı, kaset ve mürekkep

Kitaba eklemeler yapmak için şu malzemelere de ihtiyaç duyabilirsiniz:

  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Pullar
  • Boya, tükenmez kalem ve kurşun kalemler
  • Çevre dostu sim

Fikirler hakkında beyin fırtınası yapma

Gülümserken elinde renkli bir kağıt tutan ve yanında oturan yetişkine dikkatlice bakan bir çocuk.

Görsel öykü anlatımı, çocuğunuzla çeşitli konuları tartışmanın eğlenceli bir yoludur. Örneğin, hangi karakter özelliklerinin önemli olduğunu veya gezegenimizdeki sorunları bu yolla anlatabilirsiniz.

Hikayeyi ve kendi karakterlerinizi oluştururken çocuğunuzla deneyimleri, en sevdiği kitaplar ve TV programları hakkında konuşabilirsiniz. Bu size hem kitapta kullanacağınız fotoğraflar hem de hikayenin konusu, ana karakterleri, temaları ve vereceği mesajlar için bir fikir verir. Karakterleri oluştururken arkadaşlarından veya sevdiklerinden ilham almasını da isteyebilirsiniz.

Alison'ın kızı Isla kitapta kendine, erkek kardeşi Callum'a ve anne babasına yer vermek istemiş. "Evde plastik denize ulaştığında neler olabileceğini anlatan birkaç kitabımız var. Isla bu yüzden plajları temiz tutmamız gerektiğini biliyor. Çöp toplamayı seviyor. Arkadaşlarına da çöplerini yere atmamaları gerektiğini söylüyor."

Isla şöyle diyor: "Kaplumbağalar denizanalarını yemeyi sever. Ama denizde plastik poşetler varsa onları denizanası sanıp yiyebilirler. O zaman da çok hastalanırlar." Alison ve Isla'nın hikayesinin ana temasını hayvanlara ve çevreye duydukları saygı oluşturuyor.

Karakterleri oluşturma ve fotoğraf seçme

Çeşitli baskılar, kırtasiye malzemeleri ve Canon SELPHY CP1500'ün yer aldığı masada renkli kalemiyle anı defterine "mutlu" yazan ve gülen yüz çizen bir çocuk.

Çocuklar hikaye kitabına kendilerinin veya aile üyelerinin fotoğraflarını ekleyebilir, karakterlere onlara ilham veren farklı güçler veya iş rolleri verebilir.

Gülümserken elindeki kalemle anı defterine bir şeyler yazan bir çocuk ve yanında oturan bir yetişkin.

Alison, "Isla'nın kitabı hazırlarken yaratıcılığını kullanabilmesi çok hoşuma gitti." diyor. "Ona yardımcı olmamı istedi. İkimiz ortak proje yapıyor gibiydik."

Fotoğraflarla kendi kitabınızı hazırlarken yeni anılara da yer açmış olursunuz. Tatil fotoğraflarıyla hayali bir maceraya atılabilir, evcil hayvanlarınıza yeni bir kimlik verebilir veya çocuklarınızı süper kahramanlara, masal karakterlerine veya mucitlere dönüştürebilirsiniz. Hikaye kitabı oluşturmak sizi dışarı çıkıp yeni fotoğraflar çekmeye de teşvik eder ve çocukların kendilerini diledikleri gibi ifade etmelerine olanak tanır.

Alison şöyle açıklıyor: "Hikayede Isla ve Callum'ın plaja gideceğine karar verdiğimizde buna uygun fotoğraflar bulduk." "Isla, plajdaki çöpleri çekmenin iyi bir fikir olacağını düşündü ve çöp toplayıcımızın fotoğrafını kitaba eklemek istedi." Kitabı hazırlarken plaja atılmış çöpleri gördüğünde ne kadar üzüldüğünü belirtmek için üzgün yüz, pozitif bir değişim yarattığında mutlu olduğunu göstermek için ise gülen yüz çizdi.

Farklı formatları keşfetme

Canon SELPHY Photo Layout uygulamasında fotoğraf düzenlenen akıllı telefonu tutan ellerin yakın çekim görüntüsü.

Hikaye kitaplarınıza kişisel dokunuşlar katmak için el işi aletlerinden ve farklı malzemelerden yararlanabilirsiniz ama Canon SELPHY Photo Layout uygulaması, her şeyi ekrandan kolayca yapmanızı sağlar.

Her kütüphanede ve kitapçıda çizgi romanlar, resimli kitaplar, masallar ve biyografiler gibi çok çeşitli çocuk kitapları bulunur. Karakterler konuşma baloncukları, mısralar, anlatıcı veya günlük yazıları üzerinden konuşturulabilir.

Canon SELPHY Photo Layout uygulamasıyla fotoğraflara seçtiğiniz her formata uygun metinler, kenarlıklar ve damgalar ekleyebilirsiniz. Tekli veya çoklu fotoğraf düzenlerinin baskısını alabileceğiniz şablonlar ve farklı sonlandırma seçenekleri de kullanabilirsiniz. Çocuklar bu sayede baskı almadan önce denemeler yapıp ne istediklerine karar verebilir.

Alison, "Uygulamanın kullanımı çok kolaydı. Yaratıcı olabilmek de çok eğlenceliydi." diyor. "Birkaç çıkartmayı denedik ve kenarlıklı fotoğraflar tasarladık. Fotoğraflara metin ve kalp ekledik ve konuşma baloncuklarıyla denemeler yaptık. Uygulamadaki farklı özellikler sayesinde eğlenceli ve farklı bir hikaye kitabımız oldu."

Fotoğrafların baskısını alma ve kitabınızı tamamlama

SELPHY CP1500 ile baskısı alınan ve bir başkasının tuttuğu Canon çıkartma kağıdını soyan bir çocuk.

Çıkarma kağıdı, yaşça küçük çocukların makas veya yapıştırıcı kullanmadan sürece dahil olmasını sağlar. Çocuklar fotoğraf baskılarının arkasını kolayca soyarak kağıtları doğrudan hikaye kitabına yapıştırabilir.

Gülümserken önündeki anı defterine yapıştırmak üzere Canon çıkartma kağıdındaki numaralandırılmış küçük bir çıkartmayı soyan bir çocuk.

Canon SELPHY Photo Layout uygulamasında, ufak boyutlu çıkartmaların baskısını alabileceğiniz, Isla'nın da hikaye kitabına mavi ve beyaz renkli sayfa numaraları eklemek için kullandığı Etiket Düzeni seçeneği bulunur.

Fotoğrafların baskısını aldıktan sonra tüm öğeleri birleştirmeye başlayabilirsiniz. Karar vermeden önce istediğiniz düzeni bir kağıda çizebilir veya kağıtları masaya ya da yere sererek nasıl göründüklerine bakabilirsiniz. Alison şöyle diyor: "Birçok farklı fikir bulduk. Bunları bir kağıda yazıp hangilerini kitaba dahil edeceğimize baktık." "Ortaya çok güzel bir hikaye örgüsü çıktı. Hikayemizin başı, ortası ve sonunu belirledik."

Küçük çocuklar fotoğrafları yapıştırırken büyük çocuklar ve yetişkinler kesme işlemini üstlenebilir. Çizim yapma, yazı yazma veya kapak fotoğraflarını seçme gibi diğer yaratıcı süreçlere herkes dahil olabilir. Emeğinizi taçlandırmak için yazarların ve illüstratörlerin adlarını da eklemeyi unutmayın.

Tasarımlarınızı sergileme ve paylaşma

Canon SELPHY CP1500 yazıcı ve Canon SELPHY Photo Layout uygulamasıyla hazırlanmış anı defterindeki bir fotoğrafın kenarına dekoratif bant yapıştıran bir çocuk.

Bir araya gelip ekip olarak çalışarak özel bir tasarım ortaya koymak aileler arasındaki bağı da kuvvetlendirir. Kitabın bitmiş halini gören çocuklar da yaratıcılıkları hakkında daha öz güvenli hisseder.

Canon SELPHY CP1500 yazıcı ve Canon SELPHY Photo Layout uygulamasıyla hazırlanmış hikaye kitabını tutarken fotoğraf makinesine gülümseyen bir çocuk.

Alison, Isla'nın bu projeyi yapmaktan çok mutlu olduğunu söylüyor. "Yaratıcı olmak, kitaba çizimler yapmak ve hikayenin bir kısmını yazıp fotoğrafların nereye yapıştırılacağını seçmek çok hoşuna gitti."

Alison, kitaba "Isla'nın Plaj Maceraları" adını verdiklerini söylüyor. "Üç fotoğrafta siyah-beyaz filtre, başlığı hazırlarken ise kare çıkartmaları kullandık. Dikkat çekmesi için de metni mavi renkte hazırladık. Sonuçtan çok memnun kaldık."

Kendi kitabınızı hazırlayarak ailecek eğlenceli vakit geçirebilir, hayal gücünüzü özgür bırakabilir ve karakterler ile temalar hakkında konuşabilirsiniz. Canon SELPHY CP1500, Canon SELPHY Photo Layout uygulamasıyla birlikte kullanıldığında süreci basitleştirirken ailelerin tasarımlarını aşama aşama uygulamasına olanak tanır. Tasarımınızı kitaplığınızda veya başucunuzda sergileyebilir ya da sevdiğiniz birine hediye edebilirsiniz.

Alison, "Yaratıcı olun." diyor. "Hikaye kitabı oluşturmanın doğrusu veya yanlışı yoktur. Kitabınızı çocuğunuzun ilgisini çeken bir konuyu veya çıktığı bir macerayı temel alarak hazırlayabilirsiniz. Yağmurlu günler için ideal bir aktivite. Isla, kitabı Callum'a okumayı çok sevdi. Aslında kitabı yalnızca hazırlamak değil, başkalarıyla payaşmak da çok değerli."

SELPHY CP1500 ve SELPHY Photo Layout uygulamasıyla denemeler yapıp kendi maceranızı oluşturarak hayal gücünüzü özgür bırakın. Yazar sizseniz sınır yoktur.

Yazan: Kat Halstead

İlgili Ürünler

İlgili makaleler