GECE FOTOĞRAFÇILIĞI

Ay fotoğrafçılığına dair ipuçları: Geceleri olağanüstü gökyüzü görüntüleri çekme

Yaratıcı Ay fotoğrafları için bu adım adım kılavuzu izleyin ve kısa süre içinde Dünya'nın gökyüzündeki refakatçisinin zamana meydan okuyan fotoğraflarını çekin.
Ay'ın, astrofotoğrafçı Mara Leite tarafından Canon EOS R8 ile yaklaşık dörtte biri görülebilecek şekilde yakından çekilmiş fotoğrafı.

Ay, özellikle süper ay veya kanlı ay olarak göründüğü o nadir zamanlarda, dünyanın dört bir yanındaki fotoğrafçılar için her zaman büyüleyici bir konu olmuştur. Ancak bu çekimlerin hakkını vermek zor olabilir. Çok uzakta bulunan parlak bir konuyu düşük ışıkta çekmek kadar uzun odak uzaklıklarında kadrajlama ve odaklama da zorlu bir iştir. Ancak doğru fotoğrafçılık kiti, doğru pozlama ayarları ve yola çıkmadan önce yapılan doğru planlama ile mükemmel ayrıntılara sahip Ay fotoğrafları ve atmosferik Ay manzaraları çekebilirsiniz. Burada, astrofotoğrafçı Mara Leite'den ayarlar ve kitlerle ilgili uzman tavsiyeleri ve en iyi Ay fotoğraflarını nasıl çekebileceğinize dair ipuçlarıyla, Ay'ı fotoğraflamak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri paylaşıyoruz.

1. Ay hakkında bilgili olun.

Bir kilisenin iki sütunu arasından görünen hilal şeklindeki Ay'ın Canon EOS R10 ile çekilmiş bir fotoğrafı.

"Uygulamalar veya web siteleri, Ay'ın farklı evrelerini izlemek için kullanılabilir," diyor ödüllü manzara fotoğrafçısı ve astrofotoğrafçı Mara. "Dünya genelindeki konumlarda Ay'ın doğduğu ve battığı saatlerle ilgili bilgi içerirler." Canon EOS R10 ve Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM lens ile 100 mm, 1/5 sn, f/6,3 ve ISO 1.250 değerlerinde çekilmiştir. © Mara Leite

Bir dalın üzerindeki yaprakların bulanık dolunaya karşı silüetinin Canon EOS R10 ile çekilmiş fotoğrafı.

"Belirli uygulamalar, Ay'ın gökyüzündeki hareketini izleyerek ayın konunuza göre ne kadar büyük görüneceğini bile hesaplayabilir," diyor Mara. Canon EOS R10 ve Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM lens ile 400 mm, 1/320 sn, f/9 ve ISO 1250 değerlerinde çekilmiştir. © Mara Leite

Ay'ın Dünya'nın etrafında dönmesi 27,322 gün sürer. Bu döngü, evrelere ayrılır: Yeni ay, yeni hilal, ilk dördün, büyüyen şişkin ay, dolunay, küçülen şişkin ay, son dördün, eski hilal ve tekrar yeni ay. Her evre size Ay hakkında farklı bir bakış açısı sunmakla kalmaz, aynı zamanda parlak ışıldayan dolunaydan neredeyse hiç görünmeyen yeni aya kadar, ışık koşullarını da etkiler.

Ay takvimindeki bazı noktalar çok özeldir. Ay Dünya'ya daha yakın olduğunda ve bu bir dolunaya denk geldiğinde, yani Güneş, Ay ve Dünya'nın aynı hizaya geldiği zamanda, daha büyük bir dolunay veya süper ayla karşılaşırız. Normal Süper Ay'ın tam ay tutulmasına denk geldiği Kanlı Ay ise daha da nadir görülür. Öyle ki Dünya, Ay'a giden güneş ışınlarını tamamıyla engeller ve yalnızca Dünya atmosferinden yansıyan ışınlar Ay'a ulaşarak Ay'ın uçuk kan kırmızısı bir renkte görünmesini sağlar.

2. Önceden hazırlık yapın.

Gece gökyüzünde bir deniz fenerinin arkasından görünen hilal şeklindeki Ay'ın Canon EOS R8 ile çekilmiş fotoğrafı.

"Herkesin tahmin edebileceği nedenlerden dolayı hava durumunu önceden kontrol etmek gerekir," diyor Mara. "Yağmurun veya kapalı havanın aksine, bulutlar her zaman kötü değildir. Ay fotoğraflarınıza dramatik bir hava ve gizem katabilirler. Hava durumu web sitelerinden veya yerel hava tahmin merkezinden gökyüzündeki bulut yüzdesini ve rüzgar hızını kontrol etmenizi öneririm." Canon EOS R8 ve Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM lens ile 100 mm, 1,6 sn, f/5,6 ve ISO 6.400 değerlerinde çekilmiştir. © Mara Leite

Bir Portekiz manastırının üzerindeki dolunayın Canon EOS R8 ile çekilmiş fotoğrafı.

"Mümkünse planlanan çekim zamanından önce çekim yapacağım konuma bizzat gitmek, görüş alanımı engelleyecek bir şey olmadığını ve mekanın çalışma saatlerinden sonra açık olduğunu doğrulamak için benim için çok önemli," diyor Mara. Canon EOS R8 ve Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM lens ile 325 mm, 1/320 sn, f/8 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir. © Mara Leite

Ay fotoğrafçılığı yalnızca fotoğraf makinesi becerilerinize yönelik eğlenceli bir test değildir, aynı zamanda Dünya'nın ve uydusunun hareketlerini öğrenmek için keyifli bir fırsattır. Gelecekteki uzun yıllar boyunca Ay'ın tam olarak nereden doğacağını, gökyüzünde nasıl bir yay çizeceğini ve nereden batacağını biliyoruz. Açılarınızı hassas bir şekilde planlamanıza yardımcı olabilecek birçok faydalı telefon uygulaması vardır. Genel bir fikir vermek gerekirse dolunay batan Güneş'in tam tersi yönden doğar.

Günün saatini dikkate aldığınızdan emin olun. Ay'ın belki de en etkileyici olduğu an, ufukta ilk kez belirdiği andır. Bu, "ay doğumu" olarak bilinir. Ayrıca, bir Süper Ay'ın fotoğrafını çekiyorsanız bu zamanda çekim yapmak özellikle etkili olabilir. Işık, Dünya'nın atmosferinden size doğru yatay olarak yol alır ve bu, Ay'a sıcak ve kırmızı bir ton kazandırır. Ayrıca, her ne kadar göz yanılsaması olsa da Ay'ın en büyük göründüğü an bu andır. Ay, aslında gece boyunca aynı büyüklükte kalır ancak atmosferin kavisli yapısı büyüteç işlevi görür.

Dışarı çıkmadan önce hava durumunu kontrol etmek de önemlidir. Açık hava, size optimum görüş sağlar. Olup bitenleri iyi bir şekilde görmenizi sağlayacak yerleri araştırın ve ilgi çekici bir şehir silueti gibi, görsel açıdan cazip öğeler ekleyin ancak dikkat dağıtıcı unsurları minimum düzeyde tutun. Kitinizin hazır olduğundan emin olun. Yani, fotoğraf makinenizi tamamen şarj edin ve gerekli her şeyi yanınıza alın. Ay hızlı hareket eder; bu nedenle unuttuğunuz bir şeyi almak için eve koşmak istemezsiniz, aksi takdirde her şeyi kaçırırsınız!

3. Ay fotoğrafçılığı ayarları

Ay çekimi sırasında Canon EOS RP fotoğraf makinesinin değişken açılı ekranını ayarlayan bir kişi.

Karanlığın ortasında bu kadar parlak bir konuyu çekerken pozlama sorunları yaşayabilirsiniz. Bu yüzden, pozlamanızı manuel olarak ayarlamayı deneyin.

Artırma ayarlarını gösteren Canon EOS RP ekranı.

Ay'a kilitlenmekte zorluk yaşıyorsanız manuel odaklamayı deneyin. Canlı Kontrol özelliğini kullanarak odak artırmayı etkinleştirin ve ayrıntıların net olmasını sağlayın.

Otomatik pozlama modları Ay'ı çekerken her zaman tutarlı çalışmayabilir. Dolayısıyla, en iyisi manuel pozlama kullanmaktır. Temelde, Ay'dan yansıyan güneş ışınlarının yoğunluğu aynı kalır, bu yüzden rehber olarak kullanabileceğimiz basit bir pozlama kuralı vardır: "Looney 11" kuralı. Diyafram açıklığını f/11'e getirin ve enstantane hızını ISO değerinin aksiyle eşleşecek şekilde ayarlayın. Yani ISO 100 değerindeyken 1/100 sn; ISO 200 değerindeyken 1/200 sn vb. değerler kullanırız. Bu, yine de mutlak bir kural değildir. Enstantane hızınızı ve diyafram açıklığınızı, doğru görüntüyü yakalayana kadar bu değerlerin etrafında değiştirebilirsiniz.

4. Ay fotoğrafçılığı için en iyi kit

Bir sokak lambasının arkasından görünen hilal şeklindeki Ay'ın Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM lens ile çekilmiş fotoğrafı.

Canon EOS R10, loş ışıkta doğru şekilde odaklama yapmanızı sağlayan -4 EV düşük ışıkta odaklama özelliğine sahiptir. Ay'ın güzel fotoğraflarını çekmek için onu uygun fiyatlı ancak güçlü RF 24-105mm F4-7.1 IS STM lens ile birlikte kullanabilirsiniz. Canon EOS R10 ve Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM lens ile 105 mm, 1/5 sn, f/7,1 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir. © Mara Leite

Gökyüzünde ilk dördün evresinde olduğu görülen Ay'ın, Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM lens ile çekilmiş fotoğrafı.

5,5 stop'lu Optik Görüntü Sabitleyici ile Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, elde çekilen fotoğraflarda daha fazla sabitleme sağladığından, Ay fotoğrafçılığı için harika bir lenstir ve tripod kullanmak için zamanınızın olmadığı anlık çekimler için idealdir. Canon EOS R8 ve Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM lens ile 400 mm, 1/200 sn, f/8 ve ISO 1000 değerlerinde çekilmiştir. © Mara Leite

Uzun bir lens, yakın plan Ay fotoğrafları için olmazsa olmazdır ancak yeni başlıyorsanız endişelenmeyin. Ay çok parlak olduğundan, sınıfının en iyisi uzun lenslerin geniş diyafram açıklıklarına ihtiyaç duymayacağınız için hızlı ve pahalı bir lens zorunlu değildir. Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM veya RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM gibi standart bir zoom lens bile işe yarayabilir. Bu lensle kadrajı dolduramayabilirsiniz ancak fotoğrafı daha sonra kırpabilirsiniz. Yüksek çözünürlüklü EOS R Sistemi fotoğraf makineleri, bu noktada değerini gösterir. Tam kare Canon EOS R8, düşük ışıkta bile son derece yüksek netlik sağlarken Canon EOS R10 ve EOS R50'de bulunan APS-C sensörler lenslere daha dar bir görüş alanı sağlayarak daha geniş açılı lenslere ekstra menzil sunar.

5. Konuya yakınlaşın.

Yüzey özelliklerini ve ayrıntılarını gösteren bir yakın plan Ay fotoğrafı.

Küçülen veya büyüyen şişkin bir Ay (dörtte üçü görünür haldeyken) yüzeydeki ayrıntıları yakalamak için ideal bir evrededir. Canon EOS RP, Canon RF 800mm F11 IS STM lens ve Extender RF 2x ile 1.600 mm, 1/50 sn, f/22 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Dolunay muhteşem olsa da, kraterler gibi yüzey şekillerini yakalamak istiyorsanız fotoğraf çekmek için en iyi zaman olmayabilir. Fotoğraf makinesinin açılır flaşının bir yüzü aydınlatması gibi dolunay sırasında ön cepheden gelen güneş ışığı gölgelerin çoğunu ortadan kaldırır. Ayın başka günlerinde güneş ışığı yan taraftan gelebilir. Bu şekilde, Ay'ın yüzeyindeki konturları ve ayrıntıları yakalamak için gereken vurgular ve gölgeler oluşturulur. Yakın plan çekimler için mükemmel bir lens olan RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, uzun telefoto zoom ile görüntü sabitlemeyi bir araya getirir. Ayrıca, kadrajı tam anlamıyla doldurmak istiyorsanız RF 600mm F11 IS STM gibi çok uzun bir lens seçin. f/11 diyafram açıklığı, "Looney 11" pozlama kuralıyla uyumlu olduğundan Ay fotoğrafçılığı için mükemmeldir. Lenslerinizin menzilini genişletmek istiyorsanız Extender RF 1.4x ve Extender RF 2x gibi lens uzatıcılar kullanışlı olabilir.

6. Daha geniş bir görüş alanı elde edin.

Bir nehir, köprü, tekneler ve arka planda şehir silüetinden oluşan gece manzarasının üzerinde parlayan Ay.

Mara, yeni yerler keşfetmek için fotoğrafladığı alandaki ilginç nesneleri ve ön planları araştırmak üzere çevrimiçi haritalar ve sosyal medyadan faydalanıyor. "Yerel halka sormak da faydalı olabilir," diyor. Canon EOS R8 ve Canon RF 14-35mm F4L IS USM lens ile 19 mm, 20 sn, f/22 ve ISO 640 değerlerinde çekilmiştir. © Mara Leite

Gün doğumunda, gökyüzünde açık turuncu bulutların ve bir su kütlesinin üzerinde yükselmiş Ay'ın Canon EOS R8 ile çekilmiş fotoğrafı.

Canon RF 14-35mm F4L IS USM lensteki f/4 diyafram, bütün odak uzaklığı aralığında sabit kalır. Yani, aya zoom yaparken enstantane hızında ve ISO'da değişiklik olmaz. Canon EOS R8 ve Canon RF 14-35mm F4L IS USM lens ile 17 mm, 1/500 sn, f/6,3 ve ISO 2.500 değerlerinde çekilmiştir. © Mara Leite

Canon RF 14-35mm F4L IS USM gibi daha geniş açılı bir lens kullanarak yaratıcı denemeler yapın. Bu, Ay'ı mevcut bir manzaraya dahil etmenize olanak tanır. Ay genellikle tek başına görüldüğünde büyüleyici olsa da, tanıdık simge yapıları veya belirli bir silüeti kadraja dahil etmek fotoğrafa bağlam katmanıza yardımcı olur ve ilginç kompozisyonlar oluşturmanızı sağlar. Ayrıca, güçlü bir etki oluşturmak için ölçekle oynamanızı da sağlar.

Profesyonel fotoğrafçı Andrew Fusek Peters'ın sunduğu ipuçları ve ilham kaynakları ile Ay fotoğrafçılığınızı bir üst seviyeye taşıyın*.


Yazan: James Paterson, Phil Hall ve Rachel Segal Hamilton

*Yalnızca belirli dillerde sunulur.

İlgili ürünler

 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R8

  Tam kare fotoğrafçılığa ve videoya geçerek yaratıcılık hedeflerinizi gerçekleştirin.
 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R10

  APS-C boyutlu sensörle geliştirilen bir aynasız EOS R Sistemi fotoğraf makinesi ile fotoğraf ve video çekimlerinizi bir üst seviyeye taşıyın.
 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R50

  Net fotoğraflardan 4K videolar ve canlı yayınlara kadar bu EOS R aynasız fotoğraf makinesiyle en iyi etkileyici içeriklerinizi oluşturun. Hepsi tek bir özel cihazda.
 • Ultra Geniş Zum Lens

  RF 14-35mm F4L IS USM

  Canon'un ultra geniş RF lensi, 14-35 mm ile ayrıntıları L serisi hassasiyetiyle yakalar ve 5,5 stop görüntü sabitleme özelliğiyle elde çekim yapmayı kolaylaştırır.
 • RF-S Lensler

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  Seyahat, vahşi yaşam, spor ve yaşam tarzı çekimleri için mükemmel olan geniş açılı-telefoto açılı EOS R serisi APS-C zoom lensi.
 • RF Lensler

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Tam kare aynasız fotoğraf makinesi tutkunları için ideal günlük lens. Kullanım kolaylığı, düşük ağırlık ve kompakt boyut sunan RF 24-105mm F4-7.1 IS STM sayesinde fotoğrafçılığınızı bir adım öteye taşıyın.
 • Telefoto Zum Lens

  RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

  Ağırlık taşımadan vahşi yaşamı ve aksiyonu yakalamak için çok yönlü, kompakt ve hafif, 5,5 stop'lu IS özelliğine sahip RF 100-400mm zum.
 • RF Lensler

  RF 600mm F11 IS STM

  Çığır açan bu kompakt ve hafif süper telefoto lens; vahşi yaşam, safari veya tren fotoğrafçılığı için idealdir.
 • DSLR Lensleri

  RF 2x

  Netlik ve çok yönlülük sunan Extender RF 2x'in 2x ekstra büyütme oranı, uyumlu RF telefoto lenslerin ve zoom'ların erişim mesafesini iki katına çıkarır.
 • İlgili makaleler

 • GECE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Gece gökyüzü fotoğrafçılığı

  Zaman atlama ve yıldız izi fotoğrafları dahil gece yıldızları fotoğraflamak için başlıca teknikler.

 • GECE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Gece çekimleri için en iyi giriş seviyesi kit

  Göz alıcı gece fotoğrafları için fotoğraf makineleri ve lensler.

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Pozlama nasıl kontrol edilir?

  Diyafram açıklığı, enstantane hızı ve ISO ayarlarında ustalaşın.

 • YARATICI BASKI

  El işi güneş sistemi oluşturma

  Creative Park'ın uzay temalı kağıt el işleri koleksiyonu ile bağ kurmak, öğrenmek ve oynamak için zaman ayırın.