CANON EOS R5

Gelişmiş otomatik odaklama teknolojisi

EOS R5 olağanüstü hız, doğruluk ve hassasiyetle odaklanır. Konular sahnede hareket ederken onları tanıyıp takip edebilir. İnce keskinlikte ve netlikte ayrıntılarla dolu görüntüler yakalayın.

© Martin Bissig / Canon Elçisi

5940 alan ve tam kapsamaya sahip Dual Pixel CMOS AF II

Karenin neredeyse %100'ünü kapsayan 5940 AF alanı kullanan EOS R5, konunuzu bulunduğu her yerde bulup üzerine hızlı bir şekilde odaklanabilir. Bu odak alanları birlikte, ayrı ayrı veya hareketin olduğu yere göre kadrajda değiştirilebilen bölgelerde kullanılabilir.

AF noktaları, fotoğraf makinesinin arkasındaki özel bir çoklu kontrol aracı veya dokunmatik ekran kullanılarak, canlı kontrol modundayken dokunarak veya fotoğraf makinesini gözünüzden ayırmadan dokunmatik yüzey olarak kullanarak seçilebilir.

© Martin Bissig / Canon Ambassador

© Robert Marc Lehmann

© Ulla Lohmann / Canon Ambassador

Derin öğrenme teknolojili yapay zeka ve konu tanıma

EOS R5'teki EOS ITR AF X otomatik odaklama sistemi, çığır açan EOS-1D X Mark III DSLR fotoğraf makinemiz için geliştirilen derin öğrenime sahip bir yapay zeka kullanılarak programlanmıştır. Yüz/Göz algılama modunda sistem, yalnızca tek bir gözün görülebildiği profilden görünüm dahil olmak üzere yüzleri doğru bir şekilde tanır. Bu mod, nesneler öngörülmesi güç bir şekilde hareket ederken ve alan derinliği sığ olduğunda bile nesnelerin keskin görünümünü korur. Kişi kafasını fotoğraf makinesinden başka bir yöne çevirdiğinde sistem kişinin kafasını izlemeye devam eder, böylece kişi yüzünü makineye doğru döndürdüğünde görüntüsü net olur.

Ayrıca EOS R5'in derin öğrenime sahip yapay zekası; araçları, kedileri, köpekleri ve kuşları tanıyıp takip ederek vücutlarına, yüzlerine veya gözlerine odaklanabilmesi için programlanmıştır. Bu sayede spor etkinliklerini ve vahşi yaşamı, özellikle uçan kuşlar gibi nesneleri hiç olmadığı kadar kolay bir şekilde fotoğraflayabilirsiniz. EOS R5, motor sporlarını fotoğraflarken motosikletleri ve yarış arabalarını tanıyabilir ve hatta açık ve kapalı kokpitleri bile ayırt ederek kaskı görünen pilotun kaskına tam odaklama yapabilir.

© Robert Marc Lehmann

Hızlı ve hassas odaklama

EOS R5, bir tam kare aynasız fotoğraf makinesi için sınıfında lider performans sergileyerek 0,05 saniye kadar kısa bir sürede odaklama yapabilir.1 Otomatik odaklama, bir yarım ayın sağladığı aydınlatmayla neredeyse aynı olan -6EV'ye2 kadar düşük ışık seviyelerinde çalışabilir.

EOS R5'un f/22 kadar düşük maksimum diyafram açıklıklarıyla odaklama yapmasını sağlayan bu inanılmaz ışık hassasiyeti, tele dönüştürücülerin nispeten yavaş diyaframlı lenslerle ve RF 600mm F11 IS STM, RF 800mm F11 IS STM gibi son derece kompakt süper telefoto lenslerle kullanılmasına imkan tanır.

Lens için tam zamanlı manuel destek

AF modundayken bir düğmeye dokunmanıza bile gerek kalmadan odağı manuel olarak iyileştirin veya kilitleyin. Eski EF USM lens kullanıcıları arasında popüler olan bu özellik, RF lensler ve yeni nesil odaklama motorları için yeniden tasarlandı.

AF takibi davranışı

Fotoğraf makinesinin AI Servo takipli otomatik odaklama davranışı, "İzleme hassasiyeti" veya "takip hızlandırma/yavaşlatma" gibi hassas parametreler ayarlanarak ya da farklı fotoğrafçılık türleri için ideal olan dört "moddan" biri seçilerek ayarlanabilir.

EOS R5, konuya özel dört AF modundan birini fotoğraflanan konuya göre otomatik olarak seçen Case A'yı da içerir.

EOS R5 artık, dört konuya özel AF modundan birini fotoğraflanan konuya göre otomatik olarak seçen Case A'yı da içerir.

Manuel odak

Manuel odaklama yaparken kritik odak noktasının tam olarak istediğiniz yerde olmasını sağlamak için üç odak yardımı yöntemi kullanılabilir.

• Odak Büyütme
Görüntüyü önce 6x, sonra da 15x kadar büyüterek daha iyi görebilir ve odaklamayı değerlendirebilirsiniz.

• Odak Artırma
Sahnenin odak içindeki kısımlarının kenarları, seçtiğiniz bir renkle çerçevelenir.

• Dual Pixel Odak Kılavuzu
İlk olarak Cinema EOS C300 Mark II fotoğraf makinemizde kullanılan Dual Pixel Odak Kılavuzu, fotoğraf makinesi-konu mesafesini doğru ölçmek ve bunu mevcut manuel odak ayarıyla karşılaştırmak için fotoğraf makinesinin Dual Pixel CMOS AF II teknolojisini kullanır. Grafiksel bir kılavuz, odak noktasının fotoğraf makinesinin ölçülen değerinin önünde mi yoksa arkasında mı olduğunu gösterir ve iki değer birbiriyle çakıştığında doğru odağın yakalandığını göstermek için yeşile döner.

Sistem, manuel içeri odaklamayı daha kolay ve daha hassas hale getirir ve film yapımcılarına, 4K ve 8K çözünürlüklerle çalışırken ihtiyaç duydukları ince hassasiyeti sağlar.

Bu üç araç, uyumlu RF lensler, EF lensler veya manuel odaklı sinema lensleriyle kullanılabilir.

© Ulla Lohmann / Canon Elçisi

İlgili Makaleler

 • MAKALE

  Canon EOS R5'un ilk çekimleri: doğayı göz alıcı ayrıntılarla yakalama

  Ulla Lohmann ve Robert Marc Lehmann, Canon EOS R5'un 45 MP sensörü ve göz takip AF özelliğinin olağanüstü dış mekan çekimleri yapmalarına nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor.

 • MAKALE

  Canon EOS R5'ta 8K ve yüksek hızda örneklenen 4K film çekimi

  İlk Canon EOS R5 video çekimlerinde Martin Bissig ve Ivan D'Antonio, 8K yeteneklerinin çekim için harcanan zamanı nasıl azalttığı ve yaratıcı seçenekleri nasıl genişlettiğini keşfettiler.

 • MAKALE

  Canon EOS R5: kaçırılmaması gereken 10 özellik

  EOS R5'u ezberleri bozan bir fotoğraf makinesi yapan özellikleri keşfedin; 20 fps'ye kadar 45 MP fotoğraf ve 8K RAW video çekimleri yapma ve çok daha fazlası.

 • MAKALE

  Canon EOS R5 mu EOS R6 mı? Sizin için en uygunu hangisi?

  Canon, bir değil iki adet çığır açan Tam Kare aynasız fotoğraf makinesini sunuyor. Sizin için en uygunu hangisi? EOS R5 ve EOS R6'yı yan yana inceliyoruz.

  1. 3 Haziran 2020 itibarıyla, görüntü düzleminde kontrast algılamalı AF ve faz algılamalı AF bulunan 35 mm tam kare görüntü sensörüne eş değer değiştirilebilir lensli dijital aynasız fotoğraf makineleri arasındadır. CIPA yönergeleri baz alınarak, AF hızı ölçüm sonuçlarına göre hesaplanmıştır (çekim koşulları ve kullanılan lense göre değişkenlik gösterir). Dahili ölçüm yöntemleri kullanılarak hesaplanmıştır. Ölçüm koşulları: EV12 (ortam sıcaklığı/ISO 100), Manuel Mod, RF 24-105mm F4L IS USM (24 mm odak uzaklığında) kullanılarak şu ayarlar seçilmiştir: Çekim için deklanşör düğmesi kullanılmıştır, 1 noktalı AF (Merkez AF), Tek Çekim AF.
  2. 23°C/73°F'de, f/1,2 lens, Merkez AF noktası, Tek Çekim AF, ISO100 ile fotoğraf çekimi sırasında. Odak dışı Düzleştirme Kaplamalı RF lensler hariç