CANON EOS R5

Videografide çığır açıyor. Bir kez daha.

Canon olarak, EOS 5D serisi DSLR'ler ile Cinema EOS fotoğraf makineleri ve objektifleri gibi ürünlerle film yapımcılığının dönüştürülmesinde oynadığımız rolden gurur duyuyoruz. EOS R5 ve EOS R5 C, hibrit çekim yapanların ve film yapımcılarının küçük bir makineden bekleyebileceklerini yeniden tanımlayan, çığır açan video performansıyla bu mirası devam ettiriyor.

Karşınızda 8K RAW

EOS R5, gerçek sinematik görünüm için tam kare sensörünün tüm genişliğini kullanarak CFexpress kartında dahili olarak çarpıcı 8K DCI RAW videolar çekebilir. Hollywood bütçesiyle çekilmiş kadar iyi görünen çekimler yapmak için odak takibi özelliği de mevcuttur.

8K çözünürlük, gerçeğe yakın görüntü kalitesi sunmasının yanı sıra editörlerin çekimleri kırpmasına ve buna rağmen 4K son kesim elde etmesine imkan tanır.

EOS R5'te 8K formatında çekim yapmak için birçok seçenek sunulur:
12 bit RAW,
Atomos Ninja V+ aracılığıyla 10 bit ProRes RAW
10 bit 4:2:2 MP4/H.265
8 bit 4:2:0 MP4/H.265,

DCI veya UHD en boy oranları, ALL-I veya IPB sıkıştırma yöntemleri ve Canon Log, Canon Log 3 veya HDR PQ seçenekleri sunulur. 23,98p, 24p, 25p veya 29,97p kare hızları, istediğiniz görünüme ve hisse ulaşmanıza yardımcı olur. 8K, IPB sıkıştırma kullanılırken yüksek hızlı SD (v90) kartlara da kaydedilebilir.

8K RAW, en yüksek görüntü kalitesi ve esneklik düzeyini sunar: 4K'ya kadar dört kat daha fazla çözünürlük yakalayın ve Canon Cinema RAW Geliştirme yazılımını veya en sevdiğiniz doğrusal olmayan düzenleme uygulamasını kullanarak çekimden sonra beyaz dengesi gibi parametreleri değiştirin.* 8K RAW standart olarak veya RAW esnekliğine sahip küçük video dosyaları için sıkıştırılmış olarak mevcuttur.

Ayrıca 8K çekimlerden, ayrı 35 megapiksel JPEG dosyaları (veya çekim HDR PQ ile kaydedilmişse HEIF dosyaları) olarak fotoğraf kareleri de çıkarabilirsiniz; bu, aynı olaya ait video çekimleri ve fotoğraflar sağlamanız gereken durumlar için idealdir.

*Uyumluluk ve bulunabilirlik yazılım üreticisine göre değişir.

Ivan D'Antonio filming on a mountain with a Canon EOS R5 camera on a tripod.

120 fps'ye kadar her zamankinden yüksek 4K performans

Çığır açan nitelikteki 8K özelliklerinin yanı sıra EOS R5, videografikerlerin 120p'ye (119,88 kare/sn) varan kare hızlarında 4:2:2/10 bit kaliteyle 4K DCI (tam kare) ve 4K UHD çekimler yapmasını sağlarken etkileyici yüksek çözünürlükle akıcı ağır çekim efektleri sunar. 59,94 fps'ye kadar kare hızlarında, fotoğraf makinesi sensörünün tam genişliğini kullanabilir veya Süper 35 mm'ye benzer 1,6x kırpmayı seçebilirsiniz.

EOS R5'in 4K HQ modu, en yüksek 4K kalitesine ihtiyaç duyanlar için 8K çekimi yüksek hızda örnekleyerek 30p kare hızlarına kadar etkileyici ayrıntılar üretir. İnanmanız için sonuçları görmelisiniz.

EOS R5 tarafından sunulan çözünürlük ve kare hızı gibi sayısız seçeneğe yeniden tasarlanmış film modu menüsünden erişebilirsiniz. Bu sayede aradığınız ayar kombinasyonunu kolayca bulabilirsiniz.

EOS R5 tarafından sunulan çözünürlük, kare hızı gibi sayısız seçeneğe yeniden tasarlanmış film modu menüsünden erişebilirsiniz. Bu sayede aradığınız ayar kombinasyonunu kolayca bulabilirsiniz.

Dual Pixel CMOS AF II

Güncellenmiş Dual Pixel CMOS AF II sistemimiz, tüm kayıt modlarında net ve doğru sürekli odaklama sağlar. Ayrıca Yüz ve Göz algılama özelliği sayesinde belgeseller ve "hızlı tempolu" film çekimleri için idealdir. Bunların yanı sıra kediler, köpekler ve kuşları tanıyabilir ve onları kadrajda takip edebilir. Hedef kitlenizin dikkatini bir yerden başka bir yere çeken içeri odaklama efektleri oluşturmak kolaydır. Tek yapmanız gereken fotoğraf makinesinin dokunmatik ekranına dokunmaktır; EOS R5 sizin belirlediğiniz bir hızda yumuşak bir şekilde yeniden odaklama yapar.

Siz manuel odaklama yaparken EOS R5, kritik keskinliği doğru şekilde elde etmenize yardımcı olacak çeşitli araçlar sunar. Odak vurgulama, odak içindeki konuların kenarlarını sizin seçtiğiniz bir renkle vurgular. Dual Pixel Odak Kılavuzu ise konunun önde/arkada odaklanıp odaklanmadığını göstermek için grafiksel bir gösterge kullanır ve doğru odaklama elde edildiğinde yeşile döner.

© Robert Marc Lehmann

Görüntü sabitleme

Fotoğrafları fotoğraf makinesinin sarsıntısından koruyan aynı Akıllı Görüntü Sabitleme sistemi, EOS R5 video çekerken de çalışır ve istenmeyen fotoğraf makinesi hareketlerini engeller. Görülmemiş bir performans getiren elektronik Movie Digital IS sistemiyle birleştirildiğinde* muhteşem sonuçlar verir ve çekimler tıpkı bir gimbal veya dolly kullanılarak yapılmış gibi görünür.

*Movie Digital IS sistemi, 8K RAW formatında çekim yaparken kullanılamaz

8K zaman atlamalı çekim

8K çözünürlüğün ince ayrıntıları ve netliği ortaya çıkarması gibi zaman atlamalı çekim fotoğrafçılığı da tamamen farklı bir zaman diliminde gerçekleşen hareketin ayrıntılarını ortaya çıkarabilir. İkisi bir araya geldiğinde muhteşem bir görsel şölen sunarlar.

EOS R5, fotoğraf makinesinde film oluşturulurken 4K'da çekilebilecek bu tür yüksek çözünürlüklü zaman atlamalı çekimler yapmayı her zamankinden daha kolay hale getirir. Her kare arasındaki süre belirlenebilir ve ayrıca pozlamanın sekans başlangıcında kilitlenip kilitlenmeyeceğini ya da her çekim için yeniden ölçülüp ölçülmeyeceğini belirlemek de mümkündür.

Sezgisel kullanım konunuza daha yakın hissetmenizi sağlar

4K/60p kalitede temiz HDMI çıkışı sayesinde EOS R5 ile harici kayıt cihazları kullanılabilir. Hatta yedekleme amacıyla ve içinizin rahat etmesi için çekimler aynı anda dahili ve harici olarak kaydedilebilir. Atomos Ninja V+ harici kayıt cihazıyla kullanıldığında, 8K 30p kalitede 10 bit ProRes RAW veya 1,6x kırpma ile 12 bit 5K 60p ProRes RAW kayıt almak da mümkündür. Atomos Ninja V veya Atomos Shogun 7 kayıt cihazı ile kullanıldığında 1,6x kırpma ile harici olarak 5K 30p ProRes RAW kayıt alınabilir.

Servo motorlara sahip Cinema EOS zoom lensler artık EOS R5 tarafından desteklenmektedir. Fotoğraf makinesindeki tek bir düğmeye dokunarak zoom özelliğini kontrol edin. Bu olanak, gözünüzü konudan ayırmamanız gereken belgesel veya doğa tarihi projeleri için idealdir.

EOS R5, video çekimi yaparken sezgisel ve doğal bir deneyim sunacak şekilde tasarlanmıştır, böylece konunuza ve yaratıcı vizyonunuza odaklanabilirsiniz. Fotoğraf makinesi gövdesinden uzaklaşan ve 270˚ dönen değişken açılı ekran, farklı açılardan çekim yapmayı kolaylaştırır. Aşırı pozlama, çok parlak alanlarda uyarı veren çizgili "zebra" işaretleyicilerle vurgulanabilir.

Çekim Süreleri

EOS R5, yüksek bit hızında tam kare sensörün maksimum genişliğini kullanan, yüksek çözünürlük ve yüksek kare hızına sahip video kayıt seçenekleriyle sınıfında lider bir otomatik odaklama özelliği sunar. Önemli miktarda ısının açığa çıkmasına sebep olan bu özellik kombinasyonu, kayıt süresini kaçınılmaz olarak sınırlandırır. V1.60 ve üzeri ürün yazılımlarında, "Otomatik kapanma sıcaklığı" işlevi [Yüksek] olarak ayarlandığında daha uzun kayıt süreleri sunulur ancak bu ayar kullanıldığında fotoğraf makinesinin dışı çok ısınır.
Soğuk başlatmada 23°C / 73°F ortamlardaki mevcut çözünürlükler ve kare hızlarına yönelik yaklaşık çekim süreleri aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

8K 30P
- Tam Sensör Genişliği RAW harici kayıt cihazı: Sınırsız
Otomatik kapanma sıcaklığı - Standart
- Tam Sensör Genişliği: 20 dakika
- Tam Sensör Genişliği RAW: 20 dakika
Otomatik kapanma sıcaklığı - Yüksek
- Tam Sensör Genişliği: 45 dakika *2
- Tam Sensör Genişliği RAW: 45 dakika *2

4K 120P
- Tam Sensör Genişliği: 15 dakika *1

4K 60P
Otomatik kapanma sıcaklığı - Standart
- Tam Sensör Genişliği: 35 dakika *2
- APS-C kırpma (5,1K yüksek hızda örneklenmiş): 25 dakika
Otomatik kapanma sıcaklığı - Yüksek
- Tam Sensör Genişliği: En az 60 dakika *2
- APS-C kırpma (5,1K yüksek hızda örneklenmiş): 50 dakika *2

4K 30P
- Tam Sensör Genişliği: Isıyla sınırlı değil *2
- Tam Sensör Genişliği Yüksek Kalite (8,2K yüksek hızda örneklenmiş): 30 dakika
- APS-C kırpma (5,1K yüksek hızda örneklenmiş): Isıyla sınırlı değil *2

*1 Kayıt, yüksek kare hızında video için 7 dakika ve 30 saniyede durur. Kaydın hemen sürdürülebileceği süreyi belirtir.
*2 Kayıt, 29 dakika 59 saniye ile sınırlıdır. Kaydın hemen sürdürülebileceği süreyi belirtir.

Dikkat edilecek noktalar
* Yukarıdaki değerler, Canon test standartlarıyla uyumlu CFexpress kartları ve SD hafıza kartları kullanılırken Canon test koşulları temel alınarak elde edilmiştir.
* Ortam sıcaklığı +23°C/73°F üzerindeyse mümkün olan kayıt süresi daha kısa olacaktır.
* Vizörü (EVF) kullanırken mümkün olan maksimum kayıt süresi, fotoğraf makinesi ekranı kullanılırken mümkün olan süreden daha kısa olacaktır
* Fotoğraf makinesine USB üzerinden güç sağlanıyorken mümkün olan maksimum kayıt süresi, pil kullanılmasına kıyasla daha kısa olacaktır.
* Video kayıt kalitesine ve kullanılan hafıza kartının kapasitesine bağlı olarak, mümkün olan kayıt süresine ulaşılmadan kart dolabilir.
* [Otomatik kapanma sıcaklığı] [Yüksek] olarak ayarlandığında video kaydediliyorken kart çok ısınabilir. Hafıza kartını çıkarırken lütfen dikkatli olun.


Fotoğraf makinesi sıcaklık sınırına ulaşırsa ısı yayılımı sağlamak için fotoğraf makinesinin kapatılması önerilir.
23°C / 73°F ortam için yaklaşık geri yükleme süreleri aşağıda belirtilmiştir ancak bu süreler ortam sıcaklığı, fotoğraf makinesinin sürekli çalışması ve seçilen çekim çözünürlüğü gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Tam kayıt süresi kullanılabilir olana kadar geçen süre, ortam sıcaklığına göre değişir.

8K 30P
- 10 dakika soğuma yaklaşık 3 dakika kayıt süresi sunar
- 20 dakika soğuma yaklaşık 8 dakika kayıt süresi sunar

4K 60P
- 10 dakika soğuma yaklaşık 10 dakika kayıt süresi sunar

EOS R5 C'yi film yapımcılığına öncelik vererek hibrit çekim yapanlar için geliştirdik. EOS R5 ile aynı form faktörünü kullansa da EOS R5 C, 8K video ile çalışırken daha da fazla kodek ve daha uzun çekim süresi sunar. Karşılaştırma kılavuzumuzu kullanarak size en uygun fotoğraf makinesini bulun.

Fotoğraf Makinesi Gövdeleri

Dahili Görüntü Sabitleyici

Var
Yok (yalnızca elektronik)

Fotoğraf modundayken anında video çekin

Var
Yok

Çok İşlevli Yuva

Yok
Var

Speedlite uyumluluğu

Tüm Speedlite Flaşlarla uyumludur
580EX/600EX/EL-1 serisi Speedlite'lar için bazı sınırlamalar geçerlidir, ayrıntılar için teknik özelliklere bakın

Film klibi kaydı için süre sınırı

29 dk. 59 sn.
Sınırsız

Soğutma sistemi

Pasif
Fan ile etkin

Fotoğraf makinesinden akış (UVC/RTP aracılığıyla)

Yok
Var

Anamorfik kayıt

Yok
Var

Kodekler

12 Bit CRM Raw (Normal/Lite)

10 bit MP4 HEVC / 8 bit MP4 H.264

Harici Atomos Ninja V+ kayıt cihazına 10 bit ProRes RAW 8K 30P

12 Bit CRM Raw (HQ/ST/LT)

10 bit XF-AVC/10 bit MP4 HEVC/8 bit MP4 H.264

Harici Atomos Ninja V+ kayıt cihazına 10 bit ProRes RAW 8K 30P

Ağırlık ve boyut

650 g

138,5 x 97,5 x 88,5 mm

680 g

141,5 x 97,5 x 111 mm

İlgili Makaleler

  • MAKALE

    Canon EOS R5'un ilk çekimleri: doğayı göz alıcı ayrıntılarla yakalama

    Ulla Lohmann ve Robert Marc Lehmann, Canon EOS R5'un 45 MP sensörü ve göz takip AF özelliğinin olağanüstü dış mekan çekimleri yapmalarına nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor.

  • MAKALE

    Canon EOS R5'ta 8K ve yüksek hızda örneklenen 4K film çekimi

    İlk Canon EOS R5 video çekimlerinde Martin Bissig ve Ivan D'Antonio, 8K yeteneklerinin çekim için harcanan zamanı nasıl azalttığı ve yaratıcı seçenekleri nasıl genişlettiğini keşfettiler.

  • MAKALE

    Canon EOS R5: kaçırılmaması gereken 10 özellik

    EOS R5'u ezberleri bozan bir fotoğraf makinesi yapan özellikleri keşfedin; 20 fps'ye kadar 45 MP fotoğraf ve 8K RAW video çekimleri yapma ve çok daha fazlası.

  • MAKALE

    Canon EOS R5 mu EOS R6 mı? Sizin için en uygunu hangisi?

    Canon, bir değil iki adet çığır açan Tam Kare aynasız fotoğraf makinesini sunuyor. Sizin için en uygunu hangisi? EOS R5 ve EOS R6'yı yan yana inceliyoruz.