CANON EOS R5

Videografide çığır açıyor. Bir kez daha.

Canon olarak, EOS 5D serisi DSLR'ler ile Cinema EOS fotoğraf makineleri ve objektifleri gibi ürünlerle film yapımcılığının dönüştürülmesinde oynadığımız rolden gurur duyuyoruz. EOS R5, film yapımcılarının küçük bir fotoğraf makinesinden bekleyebileceklerini yeniden tanımlayan, çığır açan video performansıyla bu mirası devam ettiriyor.

Videografide çığır açıyor. Bir kez daha.

Karşınızda 8K RAW

EOS R5, gerçek sinematik görünüm için tam kare sensörünün tüm genişliğini kullanarak CFexpress kartında dahili olarak çarpıcı 8K DCI RAW videolar çekebilir. Hollywood bütçesiyle çekilmiş kadar iyi görünen çekimler yapmak için odak takibi özelliği de mevcuttur.

8K çözünürlük, gerçeğe yakın görüntü kalitesi sunmasının yanı sıra editörlerin çekimleri kırpmasına ve buna rağmen 4K son kesim elde etmesine imkan tanır.

EOS R5'te 8K formatında çekim yapmak için birçok seçenek sunulur:
12 bit RAW,
10 bit 4:2:2 MP4/H.265
8 bit 4:2:0 MP4/H.265,

DCI veya UHD en boy oranları, ALL-I, IPB ve düşük bit hızlı IPB sıkıştırma yöntemleri ve Canon Log 1 ve 3 veya HDR PQ seçenekleriyle. 23,98p, 24p, 25p veya 29,97p kare hızları, istediğiniz görünüme ve hisse ulaşmanıza yardımcı olur. 8K, IPB sıkıştırma seçenekleri kullanılırken yüksek hızlı SD (v90) kartlara da kaydedilebilir.

8K RAW, en yüksek görüntü kalitesi ve esneklik düzeyini sunar: 4K'ya kadar dört kat daha fazla çözünürlük yakalayın ve Canon Cinema RAW Geliştirme yazılımını veya en sevdiğiniz doğrusal olmayan düzenleme uygulamasını kullanarak çekimden sonra beyaz dengesi gibi parametreleri değiştirin.* 8K RAW standart olarak veya RAW esnekliğine sahip küçük video dosyaları için sıkıştırılmış olarak mevcuttur.

Ayrıca 8K çekimlerden, ayrı 35 megapiksel JPEG dosyaları (veya çekim HDR PQ ile kaydedilmişse HEIF dosyaları) olarak fotoğraf kareleri de çıkarabilirsiniz; bu, aynı olaya ait video çekimleri ve fotoğraflar sağlamanız gereken durumlar için idealdir.

*Uyumluluk ve bulunabilirlik yazılım üreticisine göre değişir.
A side profile of Canon Ambassador Ivan D'Antonio with his eye to the viewfinder of a Canon EOS R5 camera.

120 fps'ye kadar her zamankinden yüksek 4K performans

EOS R5, çığır açan 8K özelliklerinin yanı sıra 4K çekim yapan video grafikerleri için yeni standartlar da belirler. 120p'ye (119,88 fps) kadar kare hızlarında 4:2:2/10 bit kaliteyle 4K DCI (tam kare) ve 4K UHD çekimler yapmanızı sağlarken etkileyici yüksek çözünürlükle akıcı ağır çekim efektleri sunar. 59,94 fps'ye kadar kare hızlarında, fotoğraf makinesi sensörünün tam genişliğini kullanabilir veya Süper 35 mm'ye benzer 1,6x kırpmayı seçebilirsiniz.

EOS R5'un 4K HQ modu, en yüksek 4K kalitesine ihtiyaç duyanlar için 8K çekimi yüksek hızda örnekleyerek 30p kare hızlarına kadar etkileyici ayrıntılar üretir. İnanmanız için sonuçları görmelisiniz.
EOS R5 tarafından sunulan çözünürlük, kare hızı gibi sayısız seçeneğe yeniden tasarlanmış film modu menüsünden erişebilirsiniz. Bu sayede aradığınız ayar kombinasyonunu kolayca bulabilirsiniz.

Dual Pixel CMOS AF II

Güncellenmiş Dual Pixel CMOS AF II sistemimiz, tüm kayıt modlarında net ve doğru sürekli odaklama sağlar. Ayrıca Yüz ve Göz algılama özelliği sayesinde belgeseller ve "hızlı tempolu" film çekimleri için idealdir. Bunların yanı sıra kediler, köpekler ve kuşları tanıyabilir ve onları kadrajda takip edebilir. Hedef kitlenizin dikkatini bir yerden başka bir yere çeken içeri odaklama efektleri oluşturmak kolaydır. Tek yapmanız gereken fotoğraf makinesinin dokunmatik ekranına dokunmaktır; EOS R5 sizin belirlediğiniz bir hızda yumuşak bir şekilde yeniden odaklama yapar.

Siz manuel odaklama yaparken EOS R5, kritik keskinliği doğru şekilde elde etmenize yardımcı olacak çeşitli araçlar sunar. Odak vurgulama, odak içindeki konuların kenarlarını sizin seçtiğiniz bir renkle vurgular. Dual Pixel Odak Kılavuzu ise konunun önde/arkada odaklanıp odaklanmadığını göstermek için grafiksel bir gösterge kullanır ve doğru odaklama elde edildiğinde yeşile döner.

© Robert Marc Lehmann

Görüntü sabitleme

Fotoğrafları fotoğraf makinesinin sarsıntısından koruyan aynı Akıllı Görüntü Sabitleme sistemi, EOS R5 video çekerken de çalışır ve istenmeyen fotoğraf makinesi hareketlerini engeller. Görülmemiş bir performans getiren elektronik Movie Digital IS sistemiyle birleştirildiğinde* muhteşem sonuçlar verir ve çekimler tıpkı bir gimbal veya dolly kullanılarak yapılmış gibi görünür.

*Movie Digital IS sistemi, 8K RAW formatında çekim yaparken kullanılamaz

8K zaman atlamalı çekim

8K çözünürlüğün ince ayrıntıları ve netliği ortaya çıkarması gibi zaman atlamalı çekim fotoğrafçılığı da tamamen farklı bir zaman diliminde gerçekleşen hareketin ayrıntılarını ortaya çıkarabilir. İkisi bir araya geldiğinde muhteşem bir görsel şölen sunarlar.

EOS R5, fotoğraf makinesinde film oluşturulurken 4K'da çekilebilecek bu tür yüksek çözünürlüklü zaman atlamalı çekimler yapmayı her zamankinden daha kolay hale getirir. Her kare arasındaki süre belirlenebilir ve ayrıca pozlamanın sekans başlangıcında kilitlenip kilitlenmeyeceğini ya da her çekim için yeniden ölçülüp ölçülmeyeceğini belirlemek de mümkündür.

Sezgisel kullanım konunuza daha yakın hissetmenizi sağlar

EOS R5, video çekimi yaparken sezgisel ve doğal bir deneyim sunacak şekilde tasarlanmıştır, böylece konunuza ve yaratıcı vizyonunuza odaklanabilirsiniz. Fotoğraf makinesi gövdesinden uzaklaşan ve 270˚ dönen değişken açılı ekran, farklı açılardan çekim yapmayı kolaylaştırır. Aşırı pozlama, çok parlak alanlarda uyarı veren çizgili "zebra" işaretleyicilerle vurgulanabilir.

4K/60p'de net HDMI çıkışı, harici kayıt cihazlarının kullanılmasına ve eşzamanlı dahili/harici kayıt yapmaya imkan tanır.

Çekim Süreleri

EOS R5, yüksek bit hızında tam kare sensörün maksimum genişliğini kullanan, yüksek çözünürlük ve yüksek kare hızına sahip video kayıt seçenekleriyle sınıfında lider bir otomatik odaklama özelliği sunar. Önemli miktarda ısının açığa çıkmasına sebep olan bu özellik kombinasyonu, kayıt süresini kaçınılmaz olarak sınırlandırır. Soğuk başlatmada 23°C / 73°F ortamlardaki mevcut çözünürlükler ve kare hızlarına yönelik yaklaşık çekim süreleri aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.
8K 30P
- Tam Sensör Genişliği: 20 dakika
- Tam Sensör Genişliği RAW: 20 dakika

4K 120P
- Tam Sensör Genişliği: 15 dakika *1

4K 60P
- Tam Sensör Genişliği: 35 dakika *2
- APS-C kırpma (5.1K örneklenmiş): 25 dakika

4K 30P
- Tam Sensör Genişliği: Sıcakla sınırlı değil *2
- Tam Sensör Genişliği Yüksek Kalite (8.2K örneklenmiş): 30 dakika
- APS-C kırpma (5.1K örneklenmiş): Sıcakla sınırlı değil *2
*1 Kayıt, yüksek kare hızında video için 7 dakika ve 30 saniyede durur. Kaydın hemen sürdürülebileceği süreyi belirtir.
*2 Kayıt 29 dakika 59 saniye ile sınırlıdır. Kaydın hemen sürdürülebileceği süreyi belirtir.

Kamera sıcaklık sınırına ulaşırsa ısı yayılımı sağlamak için kameranın kapatılması önerilir.
23°C / 73°F ortam için yaklaşık geri yükleme süreleri aşağıda belirtilmiştir ancak bu süreler ortam sıcaklığı, sürekli kamera çalışması ve seçilen çekim çözünürlüğü gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Tam kayıt süresi kullanılabilir olana kadar geçen süre, ortam sıcaklığına göre değişir.

8K 30P
- 10 dakika soğuma yaklaşık 3 dakika kayıt süresi sunar
- 20 dakika soğuma yaklaşık 8 dakika kayıt süresi sunar

4K 60P
- 10 dakika soğuma yaklaşık 10 dakika kayıt süresi sunar
En yeni ürün yazılımı ile sunulan ek özellikler

EOS R5'in en yeni ürün yazılımı, film yapımcıları için ürünü daha ilgi çekici hale getirecek bir dizi faydalı güncelleme sunuyor. Dahili motorlara sahip Cinema EOS zum lensleri artık destekleniyor. Zum özelliğini fotoğraf makinesi üzerindeki bir düğmeden kontrol edebilirsiniz. 8K RAW çözünürlüğünde çekerken artık bağlı bir Atomos kayıt cihazı ile 12 bit Prores RAW çekim yapmak mümkün. Bu ürün yazılımı güncellemesi sayesinde VPG400 CFExpress kartları da desteklenmektedir. İndirmek için destek sayfalarını ziyaret edin.

İlgili Makaleler

 • MAKALE

  Canon EOS R5'un ilk çekimleri: doğayı göz alıcı ayrıntılarla yakalama

  Ulla Lohmann ve Robert Marc Lehmann, Canon EOS R5'un 45 MP sensörü ve göz takip AF özelliğinin olağanüstü dış mekan çekimleri yapmalarına nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor.

 • Bir dağ bisikletçisi güneşe karşı havada asılı kalıyor. Alçak bir açıdan çekilen fotoğraf, yamaçtaki gelincikler ve çimenle çerçeveleniyor

  MAKALE

  Canon EOS R5'ta 8K ve yüksek hızda örneklenen 4K film çekimi

  İlk Canon EOS R5 video çekimlerinde Martin Bissig ve Ivan D'Antonio, 8K yeteneklerinin çekim için harcanan zamanı nasıl azalttığı ve yaratıcı seçenekleri nasıl genişlettiğini keşfettiler.

 • MAKALE

  Canon EOS R5: kaçırılmaması gereken 10 özellik

  EOS R5'u ezberleri bozan bir fotoğraf makinesi yapan özellikleri keşfedin; 20 fps'ye kadar 45 MP fotoğraf ve 8K RAW video çekimleri yapma ve çok daha fazlası.

 • Yan tarafında Canon EOS R6 fotoğraf makinesi tutan bir adam.

  MAKALE

  Canon EOS R5 mu EOS R6 mı? Sizin için en uygunu hangisi?

  Canon, bir değil iki adet çığır açan Tam Kare aynasız fotoğraf makinesini sunuyor. Sizin için en uygunu hangisi? EOS R5 ve EOS R6'yı yan yana inceliyoruz.