CANON EOS R5

Görüntü kalitesi

EOS R5 beklentilerin ötesine geçen bir görüntü kalitesi sunar. 45 megapiksel sensör, DIGIC X görüntü işlemcisiyle birlikte çalışır ve teknik açıdan gelişmiş EOS-R sisteminin özelliklerini sergiler.

45 megapiksel çözünürlük ve DIGIC X işlemci

EOS R5'in kalbinde, daha önce duyulmamış görüntü kalitesi seviyeleri sunan yepyeni 45 megapiksel tam kare CMOS sensör bulunur. Renk üretimi, ton geçişleri ve dinamik aralığın yanı sıra göz alıcı ayrıntılar ve netlik sunar. Sensör maksimum ISO 51.200 hassasiyetiyle çalışır, böylece düşük ışık koşullarında bile EOS R5'in heyecan verici görüntü kalitesinden yararlanabilirsiniz.

Özel olarak tasarlanmış DIGIC X görüntü işlemcisi, fotoğraf makinesinin sensöründen verileri alır ve olağanüstü kalitede görüntü dosyaları üretir. Dijital kumlanma yalnızca yüksek ISO ayarlarında değil, tüm hassasiyetlerde en düşük seviyede tutulur. Geliştirilmiş Otomatik Işık Optimizasyonu (ALO) ve Vurgulama Tonu Önceliği+ teknolojisi sayesinde yepyeni netlik ayarıyla geliştirilmiş keskinlik ve ekstra dinamik aralık sunulur.

© Ulla Lohmann / Canon Ambassador

A paraglider with a yellow canopy high above the lush German Alps

© Ulla Lohmann / Canon Ambassador

© Robert Marc Lehmann

RF yuvası

EOS R5, EOS R sisteminde tasarlanan teknik geliştirmelerin tüm avantajlarından yararlanan bir fotoğraf makinesidir. Buna, daha önce imkansız kabul edilen optik tasarımlara olanak sağlayan geniş 54 mm çaplı ve 20 mm flanş mesafeli RF lens yuvası da dahildir.

RF yuvası ayrıca lens ve fotoğraf makinesi gövdesi arasında EF lens yuvasının on katı hızda veri aktarır. Bu da, daha hızlı otomatik odaklama, yeni Akıllı Görüntü sabitleme sistemi ve yeni dahili fotoğraf makinesi görüntü işleme düzeylerine olanak tanır ve Dijital Lens Optimizasyonu gibi teknolojiler kullanılarak görüntü kalitesini en üst düzeye çıkarmayı ve lenslerin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmayı sağlar.

400 MP'ye kadar yüksek çözünürlüklü görüntüler

Ürün Yazılımı Sürümü 1.81 ile fotoğraf makinesinde 400 MP'ye kadar yüksek çözünürlüklü inanılmaz görüntüler oluşturmak mümkündür. EOS R5, tripoda monte edildiğinde IBIS Yüksek Çözünürlük işlevi sayesinde art arda dokuz görüntü çekebilir ve dahili IS mekanizmasını kullanarak sensörü her görüntü için hafifçe hareket ettirip görüntüleri fotoğraf makinesinde birleştirebilir. Bu, fotoğraf makinesinin daha küçük pikselleri bile taklit etmesini sağlayarak yaklaşık 400 MP'lik daha yüksek çözünürlüklü bir görüntü elde edilmesini sağlar.

IBIS high resolution
IBIS Yüksek Çözünürlük AÇIK

IBIS Yüksek Çözünürlük AÇIK

IBIS Yüksek Çözünürlük KAPALI

IBIS Yüksek Çözünürlük KAPALI

8 kademeli Görüntü Sabitleyici1

EOS R5, IS barındırmayan lenslerle çekim yaparken fotoğraf makinesi sarsıntısına engel olmak için 5 eksenli hareket kontrolü sağlayan, dahili görüntü sabitleme özelliğine sahip ilk EOS fotoğraf makinesidir. Ancak EOS R5'e uyumlu bir IS donanımlı RF lensi takıldığında iki sabitleme sistemi birlikte çalışarak 8 stop'lu mükemmel bir avantaj sağlayan Akıllı Görüntü sabitleme sistemi oluşturur.

Bu, fotoğraf makinesi sarsıntısından kaynaklanan bulanıklık korkusu yaşamadan çok uzun enstantane hızlarında, elde fotoğraf çekimi yapmaya olanak tanır. Elde çekim yaparken akan bir şelalenin hareketini yakalamak için kasıtlı olarak düşük enstantane hızı kullanabildiğinizi düşünün. Bu, EOS R5'in fotoğrafçılara yaratıcı olmaları için sunduğu yeni imkanlardan yalnızca biridir.

Görüntü sabitleme yok

© Ulla Lohmann / Canon Elçisi

8 kademeli görüntü sabitleme

© Ulla Lohmann / Canon Elçisi

Movie Digital IS

Elektronik 5 eksenli dahili Görüntü Sabitleyici, video çekerken de çalışır*. Bu özellik, fotoğraf makinesinin dahili görüntü sabitleme sistemi ve bir lensin kendi IS'si ile birlikte çalışarak çok yüksek sabitleme seviyeleri sağlar. Bu, elde yapılan çekimlere belgesel çekimleri ve yaratıcı film yapımcılığı projeleri için mükemmel olan net, profesyonel bir görünüm ve his kazandırır.

* Movie Digital IS sistemi, 8K RAW formatında çekim yaparken kullanılamaz

HEIF görüntü formatı

EOS R5; JPEG ve CR3 RAW dosyalarının yanı sıra HEIF (Yüksek Verimli Görüntü Formatı) dosyalarını da kaydedebilir. Bu yeni nesil görüntü dosyası formatı, JPEG dosyalarından daha yüksek görüntü kalitesi sunar ancak yaklaşık olarak aynı dosya boyutuna sahiptir. Bu format ayrıca daha dinamik bir aralık için 10 bitlik renk imkanı da sunar ve HDR PQ görüntüler çekilmesine olanak tanır.

HEIF dosyaları, normal JPEG'lerden daha geniş dinamik aralığa sahip JPEG dosyaları oluşturmak için fotoğraf makinesinde de işlenebilir.

İlgili Makaleler

 • MAKALE

  Canon EOS R5'un ilk çekimleri: doğayı göz alıcı ayrıntılarla yakalama

  Ulla Lohmann ve Robert Marc Lehmann, Canon EOS R5'un 45 MP sensörü ve göz takip AF özelliğinin olağanüstü dış mekan çekimleri yapmalarına nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor.

 • MAKALE

  Canon EOS R5'ta 8K ve yüksek hızda örneklenen 4K film çekimi

  İlk Canon EOS R5 video çekimlerinde Martin Bissig ve Ivan D'Antonio, 8K yeteneklerinin çekim için harcanan zamanı nasıl azalttığı ve yaratıcı seçenekleri nasıl genişlettiğini keşfettiler.

 • MAKALE

  Canon EOS R5: kaçırılmaması gereken 10 özellik

  EOS R5'u ezberleri bozan bir fotoğraf makinesi yapan özellikleri keşfedin; 20 fps'ye kadar 45 MP fotoğraf ve 8K RAW video çekimleri yapma ve çok daha fazlası.

 • MAKALE

  Canon EOS R5 mu EOS R6 mı? Sizin için en uygunu hangisi?

  Canon, bir değil iki adet çığır açan Tam Kare aynasız fotoğraf makinesini sunuyor. Sizin için en uygunu hangisi? EOS R5 ve EOS R6'yı yan yana inceliyoruz.

  1. 105 mm odak uzaklığında RF 24-105mm F4 L IS USM ile CIPA standardına göre 8 kademeli.