CANON EOS R5

Güçlü profesyonel performans

EOS R5, eşzamanlı takipli otomatik odaklama ile saniyede 20 kareye ulaşan hızda 45 megapiksel görüntüler çekebilir. Özel olarak geliştirilmiş DIGIC X işlemciyle desteklenen bu performans, daha önce mümkün olmayan şekilde fotoğraflar çekmenizi sağlar.

Güçlü profesyonel performans

Bir dağ bisikletçisi güneşe karşı havada asılı kalıyor. Alçak bir açıdan çekilen fotoğraf, yamaçtaki gelincikler ve çimenle çerçeveleniyor

Martin Bissig, Canon EOS R5 film becerilerini test eden ilk profesyonellerden biri olarak dağ bisikletçilerinin ve kaykaycıların hızlı aksiyon görüntülerini çekiyor. Canon EOS R5 ve Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM lensle 15 mm, 1/800 sn, f/9 ve ISO250 değerlerinde çekildi. © Martin Bissig

Her zamankinden daha hızlı

EOS R5, tamamen sessiz şekilde ve tam AE ile AF takibi kullanarak saniyede 201 karelik şaşırtıcı hızlarda 45 megapiksel tam kare görüntüler yakalamanızı ve anlık hareketleri daha önce hiç olmadığı gibi fotoğraflamanızı sağlar.

Spor, röportaj, vahşi yaşam veya portre çekimleri yaparken EOS R5 size mükemmel anları yakalamak için daha fazla fırsat sunar. Mekanik deklanşörü kullanmanız gerektiğinde ise tam kare aynasız fotoğraf makinesi için sınıfında lider 12 fps'lik1 etkileyici bir performansla sürekli çekim yapılabilir.

© Robert Marc Lehmann

© Martin Bissig / Canon Elçisi

© Ulla Lohmann / Canon Elçisi

© Martin Bissig / Canon Ambassador

Son teknoloji ürünü elektronik vizör

EOS R5'un sahip olduğu oldukça gelişmiş elektronik vizör, fotoğrafladığınız konu ile aranızda hiçbir şey yokmuş gibi hissetmenizi sağlar. 5,76 milyon nokta çözünürlüğü, %100 kapsama alanı ve 120 fps yenileme hızı ile kendinizi tamamen sahneye kaptıracak ve aynı zamanda, çekim yaparken görüntülerin tam olarak nasıl görüneceğini de önizleyebileceksiniz.

EVF; 3,15 inç, 2,1 milyon noktalı Değişken açılı dokunmatik ekranla desteklenmektedir. Bu ekran zor açılardan rahat çekim imkanı sunmak için fotoğraf makinesinin gövdesinden uzaklaşır ve 270˚ döndürülebilir. Ayrıca ekran, koruma için döndürülüp fotoğraf makinesi gövdesine kapatılarak da saklanabilir.

EOS R5'un arka kısmında bulunan bir sensör, fotoğraf makinesini göz hizanıza kaldırdığınızda otomatik olarak EVF ile ekran arasında geçiş yapar ve ekranın açılıp açılmadığına bağlı olarak farklı şekillerde yapılandırılabilir.

DIGIC X Görüntü İşlemcisi

EOS R5'un olağanüstü sürekli çekim hızı, olağanüstü görüntü kalitesi ve sınıfında lider otomatik odaklama özelliği, fotoğraf makinesinin diğer işlevlerini de destekleyen ve hızlı hassas kullanım sağlayan DIGIC X işlemci ile kontrol edilir.

Çift kart yuvaları ve CFexpress

EOS R5 çift hafıza kartı yuvalarına sahiptir: Biri evrensel olarak uyumlu SD kartları içindir (yüksek hızlı UHS-II tipi SD medya desteğiyle). İkinci yuva ise 180 RAW dosyasına kadar sürekli 20 fps seri çekimler ve EOS R5'un yüksek çözünürlüklü video formatlarından bazıları için gerekli olan olağanüstü hızları sunan ultra yüksek hızlı CFexpress kartları içindir.


CFexpressV90 UHS-II SD
Maksimum aktarım hızıSaniyede 1,97 GBSaniyede 321 MB

Canon EOS R5'un kullanıcıya göre sağdan görüntüsü. İki kart yuvası yan taraftaki bir kapağın altındadır.

Canon EOS R5 da iki kart yuvası vardır: bir yüksek hızlı CFExpress kart yuvası ve bir evrensel uyumlu SD kart yuvası.

Yeni daha yüksek kapasiteli pil

EOS R5, eski LP-E6N pillere göre %20 daha fazla kapasite sunarak tek bir şarjla (ortalama olarak) 490 çekim yapmanızı sağlayan gelişmiş yeni bir LP-E6NH pille çalışır.*

LP-E6NH piller, 5 V/1,5 A güç sağlama (PD) özelliği sayesinde birlikte verilen pil şarj cihazı kullanılarak veya USB C 3.1 üzerinden fotoğraf makinesinin içinde şarj edilebilir. Uzun çekim süreleri için aynı anda iki pil barındırabilen BG-R10 battery grip de mevcuttur.

Daha eski LP-E6 ve LP-E6N piller EOS R5 ile uyumludur ancak LP-E6 kullanıldığında en yüksek çekim hızları ve dahili şarj özelliği kullanılamaz.

* Güç tasarrufu modunda LCD kullanılarak 23˚C'de CIPA standartlarına göre

Profesyonel üretim kalitesi

EOS R5, profesyonel kullanımın zorluklarına dayanacak şekilde tasarlanmış magnezyum alaşımlı bir gövdede üretilmiştir. Toza ve neme karşı korumalıdır ve hava şartları nasıl olursa olsun güven içinde çekim yapmanızı sağlar.

İlgili Makaleler

  1. AF/AE takibiyle yaklaşık 20 fps'lik elektronik deklanşör: Diyafram açıklığı tam genişlikteyken bazı RF/EF lensler için geçerlidir. Uyumlu lenslerin listesi için Canon'un resmi web sitesine göz atın. Seri çekim hızı; enstantane hızı, diyafram açıklığı ayarı, sürekli çekim sırasındaki diyafram açıklığı koşulu, konu koşulları, parlaklık (özellikle loş ortamlarda) ve lens türüne göre değişiklik gösterir. AF/AE takibiyle yaklaşık 12 fps'lik mekanik deklanşör: RF lensler ve bazı EF lensler kullanırken. Uyumlu lenslerin listesi için Canon'un resmi web sitesine göz atın. Seri çekim hızı; pil türüne, kalan pil şarjına, pil sayısına, kullanılan lense, sıcaklığa, dahili Wi-Fi (Açık/Kapalı) ayarına ve pil tutacağı ile WFT ünitesi, DC bağdaştırıcı veya USB güç adaptörü kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak 3 aşamaya kadar değişiklik gösterir. Yukarıdaki faktörlere ek olarak maksimum seri çekim hızı; enstantane hızı, diyafram açıklığı, flaş kullanımı, titreşim azaltma işlemi, konu koşulları veya parlaklık (özellikle karanlık bir yerde) nedeniyle azalabilir.