CANON EOS R5

Dual Pixel RAW görüntü işleme

EOS R5, Dual Pixel RAW moduna ayarlandığında fotoğrafçıların çekim yaptıktan sonra görüntüler üzerinde olağanüstü değişiklikler yapmasına imkan tanır. Portrelerde netlik konumunu, bokeh efektini ve aydınlatmayı ayarlayın ve manzaraların en iyi şekilde görünmesini sağlamak için arka plan netliğini kullanın.

Dual Pixel RAW görüntü işleme

Nasıl çalışır

EOS R5'un 45 megapiksel sensöründeki her bir piksel iki fotositeden oluşur. Dual Pixel RAW modunda her çekim yaptığınızda biri sol, diğeri de sağ taraftaki fotositelerle olmak üzere iki görüntü çekilir. Bu görüntülerin her birindeki çok az farklı görünümler karşılaştırılarak RAW dosyasına bir derinlik haritası gömülebilir, böylece bu 3B veriler kullanılarak elde edilen sonuçta ince ayarlar yapılabilir.

Dual Pixel RAW ayarları, ücretsiz olarak sunulan Canon Digital Photo Professional yazılımı kullanılarak yapılır. Fotoğraf makinesinde Yeniden Portre Aydınlatma ve Arka Plan Netliği uygulama, EOS R5 ile gelen yeni özelliklerdir.

Yeniden Portre Aydınlatma

(Dahili)

Bu yeni dahili fotoğraf makinesi işlevi, portrelerde konuların yüzlerindeki aydınlatmanın görünümünü değiştirir. Işığın yoğunluğu, yayılması ve yönünün görünümü, çekim sonrası işleme sırasında değiştirilebilir, böylece gölgeler aydınlatılarak veya koyulaştırılarak yeniden konumlandırılabilir ve bir reflektör etkisi simüle edilebilir.

Arka plan netliği

(Dahili)

Fotoğraf makinesinin RAW düzenleme menüsünü kullanarak bir fotoğrafın arka planında seçtiğiniz yerlerin netlik derecesini iyileştirin. Bu, manzara fotoğrafçılığında uzak mesafedeki bulanıklığı ortadan kaldırarak arka planın daha net görünmesini sağlamak için mükemmel bir ayardır.

Geliştirilmiş arka plan netliği yok

Arka plan netliği geliştirildi

Görüntü mikro ayarlama

(Digital Photo Professional yazılımı)

Maksimum netlik noktası, ücretsiz Digital Photo Professional yazılımı kullanılarak çekimin yapıldığı konumdan hafifçe kaydırılabilir. Bu özellik, kritik keskinlikte ince ayar yapmak (örneğin, konunun gözleri tam olarak odakta olmadığında bunu düzeltmek) isteyen portre fotoğrafçıları için idealdir.

Bokeh Geçişi

(Digital Photo Professional yazılımı)

DPP yazılımımızda bulunan Dual Pixel RAW Optimizasyonu kullanılarak görüntünün perspektifi soldan sağa kaydırabilir, böylece bir fotoğrafın odak dışı alanlarının görünümü ve uyandırdığı his ayarlanabilir.

Parlama ve gölgelenmeyi en aza indirin

(Digital Photo Professional yazılımı)

DPP yazılımımızda bulunan Dual Pixel RAW Optimizasyonu özelliğinin bir başka işlevi de kadrajdaki parlak ışık kaynaklarına bağlı olarak oluşan yapaylık görünümünü azaltmaktır. Sol ve sağ ikili piksel görüntülerden alınan görünümler karşılaştırılır ve seçilerek değiştirilir, böylece parlama noktaları ve gölgelenme en aza indirilebilir veya önlenebilir.

Digital Photo Professional

Digital Photo Professional (DPP), EOS dijital fotoğraf makineleri ve RAW özelliğine sahip PowerShot modellerine yönelik yüksek performanslı bir RAW görüntü işleme, görüntüleme ve düzenleme yazılımıdır.

İlgili Makaleler

 • MAKALE

  Canon EOS R5'un ilk çekimleri: doğayı göz alıcı ayrıntılarla yakalama

  Ulla Lohmann ve Robert Marc Lehmann, Canon EOS R5'un 45 MP sensörü ve göz takip AF özelliğinin olağanüstü dış mekan çekimleri yapmalarına nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor.

 • Bir dağ bisikletçisi güneşe karşı havada asılı kalıyor. Alçak bir açıdan çekilen fotoğraf, yamaçtaki gelincikler ve çimenle çerçeveleniyor

  MAKALE

  Canon EOS R5'ta 8K ve yüksek hızda örneklenen 4K film çekimi

  İlk Canon EOS R5 video çekimlerinde Martin Bissig ve Ivan D'Antonio, 8K yeteneklerinin çekim için harcanan zamanı nasıl azalttığı ve yaratıcı seçenekleri nasıl genişlettiğini keşfettiler.

 • MAKALE

  Canon EOS R5: kaçırılmaması gereken 10 özellik

  EOS R5'u ezberleri bozan bir fotoğraf makinesi yapan özellikleri keşfedin; 20 fps'ye kadar 45 MP fotoğraf ve 8K RAW video çekimleri yapma ve çok daha fazlası.

 • Yan tarafında Canon EOS R6 fotoğraf makinesi tutan bir adam.

  MAKALE

  Canon EOS R5 mu EOS R6 mı? Sizin için en uygunu hangisi?

  Canon, bir değil iki adet çığır açan Tam Kare aynasız fotoğraf makinesini sunuyor. Sizin için en uygunu hangisi? EOS R5 ve EOS R6'yı yan yana inceliyoruz.