Otomatik Odaklama

Beklentileri aşan otomatik odaklama

Kadrajın herhangi bir yerinde hızlı hareket eden konulara son derece net bir şekilde odaklanmak, fotoğrafçılığın en büyük zorluklarından biridir. Ancak EOS R7, derin öğrenme teknolojili yapay zeka ve Dual Pixel CMOS AF II özellikleri ile hem fotoğraf hem de video çekimlerinde bunu kolaylaştırır.
Canon EOS R7 - Avantaj - Beklentilere meydan okuyan otomatik odaklama

Hızlı hareket eden nesneleri karenin neresinde olurlarsa olsunlar takip edin

Binlerce gerçek fotoğraf kullanılarak eğitilen ve programlanan derin öğrenme teknolojili yapay zeka kullanan EOS R7, konuları karenin yüzde 100'ünde güvenilir bir şekilde tanıyıp izleyecek şekilde donatılmıştır.1

İnsan fotoğrafları çekilirken fotoğraf makinesi, görünür durumda olduklarında her zaman gözlere odaklanır. Gözler görünür olmadığında ise (örneğin güneş gözlüğü veya kask takılıyorsa veya konunun yüzü başka tarafa dönükse) EOS R7 ikinci öncelik olarak başı ve ardından da vücudu takip eder. Bu sayede, insanlar anlık olarak yüzlerini fotoğraf makinesinden öteye çevirse bile ve hatta yüzleri maske ile kapatılmış olsa da, sürekli olarak takip edilebilir. Baş aşağı duran konular ve kask takan sporcular bile tanınır ve net bir şekilde odağa alınır.

Canon EOS R7 - Avantaj - Otomatik Odaklama
Canon EOS R7 - Avantaj - Otomatik Odaklama
Canon EOS R7 - Otomatik Odaklama

Uçan kuşların fotoğrafını çekmek, vahşi yaşam fotoğrafçıları için en büyük zorluklardan biridir. Ancak kuşları tanıyabilen ve peyzaj boyunca uçarken mükemmel bir şekilde izleyebilen EOS R7, mekanik deklanşörü kullanarak 15 kare/sn'ye kadar veya fotoğraf makinesinin elektronik deklanşörünü kullanarak saniyede 30 kare hızla her türlü dikkat çekmeyen hareketi yakalamanızı sağlar.2 Fotoğraf makinesinin algoritması kedileri ve köpekleri de tanır.

EOS R7, motor sporları fotoğrafçıları için motosiklet ve otomobiller gibi araçları da takip edebilir. Açık ve kapalı kokpitli araçlar arasında bile ayrım yapabilen fotoğraf makinesi, sürücünün kaskı görünür ise buna odaklanabilir.

İlk veya başlangıç AF noktası veya bölgesi de ayarlanabilir. Böylece nereden başlayacağınızı kontrol edebilir ve fotoğraf makinesinin buradan izlemeye başlamasını sağlayabilirsiniz.

Konunuza mükemmel uyum sağlayacak şekilde iyileştirilen AF

EOS R7'nin bir konu türüne öncelik vermesi sağlanabilir ve hatta kareye giren farklı konular arasında ne kadar hızlı geçiş yapılacağı bile ayarlanabilir. Bu, örneğin belirli bir sporcunun fotoğraflarını çekerken çok faydalıdır.

Belirli bir konu için uygun olan ayarlar başka bir konu için uygun olmayabilir. Bu nedenle EOS R7'de, farklı çalışma yöntemlerine göre tasarlanan odaklama davranışı ön ayarlarıyla dört AF modu sunduk.

Mod 1:
Genel. Çoğu hareketli konu için idealdir

Mod 2:
Engelleri yok sayar ve konuları takip etmeye devam eder. Konuların ön plandaki diğer nesnelerle geçici olarak engellenebileceği spor ve vahşi yaşam çekimleri için idealdir.

Mod 3:
Hızlı tepki verir. Bir konunun karede görünmesini beklerken (ör. bir dağ bisikletçisinin aniden kareye girmesi) kullanabilirsiniz.

Mod 4:
Bir viraja giren veya virajdan çıkan motosikletler gibi hızla ivme kazanan veya kaybeden konular için uygundur.

Mod A [OTOMATİK]:
Fotoğraf makinesi yukarıdaki durumlar için en uygun olan modu otomatik olarak seçer.

Tam kare odaklama

651 odak bölgesi, tüm kare geneline yayılır. Hızlı hareket eden konuları izlerken birlikte kullanın ya da daha spesifik kullanım için tek tek ya da gruplar halinde kullanın. EOS R7'nin Esnek Alan AF özelliği, AF alanının büyüklüğünü ve konumunu tamamen ihtiyaçlarınıza göre özelleştirme imkanı sağlar.

1 noktalı AF
Tek bir AF noktasıyla odaklayarak tam kontrol sağlayın. Makro çalışmalar için mükemmeldir.

Nokta AF
Seçime dayalı üst düzey kontrol için 1 noktalı AF'den daha küçük bir alanla odaklanın.

AF Alanı Genişletme (Yukarı, aşağı, sağa veya sola)
Tek bir AF noktası seçilir ve fotoğraf makinesi, destek olarak yukarıda, aşağıda ve yanlarda odak noktaları kullanır. Seçim yapmanız gerektiğinde ve aynı zamanda konu hareketli olduğunda kullanışlıdır.

AF Alanı Genişletme (Çevre)
Yukarıdaki seçeneğe benzer ancak hareketli konularda daha da fazla hassasiyet için destek olarak daha fazla odak noktası kullanılır.

Esnek AF Bölgesi
Ayrı AF noktalarını bölge olarak gruplayarak kadrajın içinde taşımanıza imkan tanır. Fotoğraf makinesi yalnızca bu bölgeden AF noktalarını seçerek nesneyi bu bölge içinde hareket ederken izler. Bu, karenin belirli bir kısmındaki konulara odaklanmanız gerektiğinde iyi bir taktiktir.

Canon EOS R7 - Esnek Bölge AF

Tam AF Alanı
EOS R7'nin 651 odak noktasının tümünü aynı anda kullanır ve nesneleri kadrajın neresinde olurlarsa olsun bulup izler.

Karanlıkta da takılmadan odaklama yapabilen EOS R7, -5EV'ye kadar loş aydınlatma koşullarında bile hassas şekilde kilitlenir3. Bu hassasiyet sayesinde, f/22 gibi çok dar maksimum diyafram açıklıklarında bile otomatik odaklama mümkündür. Bu, tele dönüştürücüler ile ultra telefoto lensler kullanıldığında bile otomatik odaklama yapmaya imkan tanır.

Canon EOS R7 - Tüm Alan AF

Özelleştirilebilir, kontrol edilebilir, rahat.

EOS R7'yi elinize aldığınızda başparmağınızın, etkin odaklama noktasını veya alanı kadrajda taşımak için kullanılan dört yönlü AF kontrol cihazının üzerinde, doğal bir şekilde durduğunu fark edeceksiniz. Kontrol cihazını çevreleyen özelleştirilebilir kontrol kadranı, diğer işlevleri arama ihtiyacını ortadan kaldırır.

Canon EOS R7 - Özelleştirilebilir kontroller

Fotoğraf makinesi gözünüzdeyken, dokunmatik ekranı bir dizüstü bilgisayardaki dokunmatik yüzey gibi kullanarak dokunup sürükleme hareketleri yapabilir ve etkin odak noktasını taşıyabilirsiniz.

"Arka düğme ile odaklama" özelliğini tercih edenler için AF, deklanşör düğmesine yarım basma yerine fotoğraf makinesinin arkasındaki AF-on düğmesiyle de başlatılabilir. Bu AF-on düğmesi, izlemeyi başlatıp durdurmak ve AF yönü modlarını değiştirmek için de kullanılabilir.

Kritik odaklama, tam olarak ihtiyaç duyduğunuz yerdedir

Yakın çekim yaparken alan derinliği sığ olduğundan, EOS R7'nin odak tarama özelliği makro fotoğrafçıları için mükemmel bir avantajdır. Deklanşör düğmesine bir kez basıldığında sürekli çekim tetiklenir. Odak ise ilk konumundan sonsuz değere kadar otomatik olarak ayarlanır.

Tamamen farklı odak noktalarında elde edilen fotoğraf dizisi, önden arkaya mükemmel alan derinliği için Digital Photo Professional yazılımımız kullanılarak tek bir kompozit görüntü olarak birleştirilebilir. Buna ek olarak, EOS R7'nin derinlik birleştirme özelliği, bu işlemin artık fotoğraf makinesinde gerçekleşmesini sağlar. Alan derinliği kırpma ise fotoğrafçıların odak noktasının nerede azalmaya başlayacağını belirlemesine olanak tanır.

Dual Pixel RAW
EOS R7'nin 32,5 megapiksel sensöründeki her piksel, tıpkı gözleriniz gibi, her biri dünyayı biraz daha farklı bir şekilde gören iki fotodiyota bölünür. Fotoğraf makinesinin bu kadar hızlı ve hassas şekilde otomatik odaklama yapmasını sağlayan da, paralaks olarak bilinen bu küçük farklılıktır.

Normalde, bir fotoğraf çekildiğinde her iki fotositeden gelen sinyaller birleştirilerek son görüntü oluşturulur. Ancak fotoğraf makinesi Dual Pixel RAW moduna ayarlandığında, her fotositenin sinyali, aynı RAW dosyasında iki görüntü olarak ayrı ayrı kaydedilir.

Canon DPP yazılımında bu tür Dual Pixel RAW dosyalarını düzenlerken, sonucu iyileştirmek için belirli parametreleri ayarlamak mümkündür.

Görüntüde Mikro Ayarlama
Bir görüntünün belirli bir alanı yeterince net olmadığında, görüntü dosyasındaki derinlik bilgileri sayesinde kritik netliğe ulaşmak için ayar yapılabilir.

Bokeh Geçişi
Dual Pixel RAW ile odak dışında kalan alanların pozisyonu ayarlanabilir veya "bokeh" ile kompozisyon geliştirilebilir (örneğin, konuyu engelleyen ön plandaki odak dışı bir nesne kaldırılabilir).

Gölgelenme Azaltma
Lense doğrudan ışık girmesi, "gölgelenme" olarak bilinen dahili yansımalara neden olabilir. Bu durum, Dual Pixel RAW ile kontrol edilebilir ve dikkatli şekilde ayar yapılarak azaltılabilir.

 1. Takip sırasında konu karesi gösterildiğinde ve tam AF aralığı etkinken fotoğraf makinesine uyumlu bir lens takıldığında veya konu başka bir alan modunda başarılı şekilde algılandığında geçerlidir. Desteklenen lenslerle ilgili ayrıntılar için "https://cam.start.canon/" adresinden [EOS R7] için [Ek Bilgiler] bölümüne göz atın.
 2. Sürekli çekim hızı, çeşitli koşullara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ayrıntılar için teknik özelliklere bakın.
 3. 23°C/73°F'de, f/1,2 lens, Merkez AF noktası, Tek Çekim AF, ISO100 ile fotoğraf çekimi sırasında. Odak Dışı Düzleştirme kaplamalı RF lensler hariç.

İlgili makaleler

 • AVANTAJLAR

  Hız ve Performans

  Fotoğraflamak için mükemmel olan sahneler bir saniyeden bile kısa sürer. Bu yüzden EOS R7'yi olağanüstü hızlı olacak şekilde tasarladık.

 • AVANTAJLAR

  Görüntü Kalitesi

  İster fotoğraf ister video çekiyor olun, EOS R7 32.5 megapiksel CMOS sensör ve DIGIC X görüntü işlemcisi sayesinde etkileyici sonuçlar elde edin.

 • AVANTAJLAR

  Aynasız bir fotoğraf makinesine geçiş yapın

  Canon DSLR'nizi yükseltmeyi mi düşünüyorsunuz? Yeni teknolojilerle donatılan DSLR dostu EOS R7, aşina olduğunuz kullanışlılığı sunan sezgisel kontrollere sahiptir.

 • AVANTAJLAR

  Üst Düzey Görüntü Sabitleme

  Tripoda ihtiyaç duymadan elde uzun pozlamalı fotoğraflar çekebildiğinizi ve hareketli konuları özellikle bulanıklaştırabileceğinizi hayal edin.

 • AVANTAJLAR

  İzleyicilerinize ulaşın

  EOS R7, Canon Camera Connect uygulaması aracılığıyla akıllı telefonunuzla, tabletinizle veya bilgisayarınızla birlikte çalışabilen bağlı bir fotoğraf makinesidir.

 • BÜLTEN

  İlham alın, hemen kaydolun

  Canon'dan en yeni teklifleri, ipuçları, yardımcı bilgileri, haberleri ve yerel etkinliklere davetleri asla kaçırmayın.