YARATICI BASKI

Baskılarla "ilk yıl anılarım": Canon SELPHY CP1500 ile bebeğinizin önemli anlarını kutlayın

İlk yıllar yalnızca bir kez yaşanır ancak basılı fotoğraf albümleri ömür boyu dayanabilir. Portre fotoğrafçısı Jemella Ukaegbu, bu özel döneme ait anıları yakalamak ve korumak için en iyi ipuçlarını paylaşıyor.
Basılı fotoğrafları bir anı defterine yapıştıran eller ve Canon SELPHY CP1500'ün yanında duran diğer baskılar.

Herhangi bir özel ilişkinin ilk yılı, çocuğunuzun ilk kez gülümsemesi veya yeni sahiplendiğiniz yavru köpeğinizle ilk yürüyüşünüz gibi unutulmaz anlarla doludur. Hayatınızın geri kalanını birlikte geçireceğiniz kişiyle ilk buluşmanızda hissettiğiniz gerginlik bile bu unutulmaz anlara dahildir. Bu gibi olaylar gerçekten hatırlamaya ve kutlamaya değer.

Mellz adıyla bilinen portre fotoğrafçısı Jemella Ukaegbu, bir anı mükemmel bir şekilde nasıl yakalayacağını biliyor. Profesyonel yaşamında, çiftlerin ve yeni doğan bebeklerin portrelerinin yanı sıra düğünlerde, vaftiz törenlerinde ve doğum günü partilerinde müşterileri için fotoğraf çekiyor. Fotoğrafa olan aşkı, çocukken fotoğraf albümlerine ve ebeveynlerinin çektiği basılı fotoğraf yığınlarına bakarken başlamış. Fotoğraflar ona hayatın onun hatırlayamadığı zamanlarının nasıl olduğunu göstermiş.

"Fotoğraf albümlerini seviyorum, çünkü hem sözcüklerle hem de sözcükler olmadan, bakanların sayfalarda derinlere daldıkça takip edebileceği bir hikaye anlatıyorlar," diyor Mellz. Mellz, kızının ilk yılında çekilmiş fotoğraflara baktıktan sonra bu zamanların yalnızca dijital görüntülerde kalmasını istememiş; bu nedenle Canon SELPHY CP1500'ün yardımıyla bir fotoğraf albümü yapmış. Burada da böyle bir albümü nasıl hazırlayabileceğinize dair ipuçları paylaşıyor.

Başlangıç: Seçim süreci

Annesiyle aile fotoğraflarına bakan küçük bir çocuk.

Albümünüz için fotoğraf seçmek çok eğlencelidir ve çocuklarınızın kolayca dahil olabilecekleri bir aktivitedir. Canon SELPHY Photo Layout uygulaması, en sevdiğiniz görüntüleri doğrudan akıllı telefonunuzdan basmanıza olanak verdiği için bu işlemi basitleştirmenize yardımcı olur.

Dört fotoğraf içeren bir kolaj oluşturmak için akıllı telefonundaki Canon SELPHY Photo Layout uygulamasını kullanan bir kişi.

Canon SELPHY Photo Layout uygulamasında, aile albümünüze daha fazla fotoğraf sığdırabilmeniz için birden fazla görüntüyü tek bir baskıda düzenlemenizi sağlayan yerleşik şablonlar bulunur.

Bebeğinizin ilk yılı boyunca çektiğiniz her dijital fotoğrafı gözden geçirmek için zaman ayırmanız pek mümkün olmayabilir. Her değerli anı belgelemeye çalışırken telefonunuzdaki dijital albümler ve fotoğraf makinenizin hafıza kartları kaçınılmaz olarak binlerce görüntüyle dolar. Ancak, fiziksel bir fotoğraf albümü veya anı defteri farklıdır. Çektiğiniz binlerce fotoğraf arasından en iyilerini seçip baskılarını almanız bu anları hatırlama olasılığınızı artırır. Seçim süreci de tatmin edici olabilir.

"Bölümler halinde düzenlemeyi seviyorum," diyor Mellz. "Aylar halinde düzenlemek önemli olaylara göre düzenlemekten daha kolay, çünkü [akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlardaki] galerilerde aylara göre arama yapılabiliyor. Bu da fotoğraflarınızı seçmenizi kolaylaştırıyor." Her ayı en iyi özetleyen birkaç fotoğraf seçmek iyi bir başlangıçtır.

Seçmekte çok zorlanırsanız Canon SELPHY Photo Layout uygulaması size sekiz adede kadar görüntüyü tek bir baskıda birlikte düzenleme seçeneği sunar. Böylece yalnızca 50 adet fotoğraf kağıdı satın almış olsanız bile kendinizi yalnızca 50 fotoğraf ile sınırlamak zorunda kalmazsınız. Ayrıca düzenlemelerinize metin, çıkartma ve kenarlık ekleyerek onlara gerçek anlamda hayat vermenizi sağlar. Sık kullanılanlarınızı içeren bir klasör oluşturduktan sonra, yazıcınızı çalıştırmanın zamanı geldi.

SELPHY CP1500'ü kurma

Canon SELPHY CP1500'e kartuş takan bir çift el.

Canon SELPHY CP1500, kartpostal boyutundaki baskılar için standart bir kağıt kasetine (PCP-CP400) sahiptir. Kredi kartı boyutundaki ve kare şeklindeki baskı ve çıkartmaların yanı sıra mini çıkartmalar için PCC-CP400 kağıt kaseti de satın alınabilir.

Canon SELPHY CP1500'ü kurmak kolaydır. Öncelikle akıllı telefonunuza SELPHY Photo Layout uygulamasını indirin. Yüklendikten sonra, yazıcının QR kodunu taramak için uygulamayı kullanın. Bu işlem telefonunuzu yazıcıya kablosuz olarak bağlar ve tek yapmanız gereken kağıt ve mürekkep yüklemektir.

SELPHY CP1500, kartpostal boyutundaki kağıttan (RP-108 ve KP-36IP) mini çıkartmalara (KC-18IL) ve bunların arasındaki kredi kartı (KC-36IP ve KC-18IF) ve kare kağıt (KC-18IS) boyutlarına kadar çeşitli kağıt türlerini destekler. Her kağıt paketinde, gereken miktarda mürekkeple dolu bir mürekkep kartuşu bulunur.

Kağıdı ve mürekkebi yükledikten sonra SELPHY Photo Layout uygulamasını kullanarak akıllı telefonunuzdan bir fotoğraf seçebilirsiniz. Bilgisayarınızdan veya Canon fotoğraf makinelerinizden1 baskı almayı tercih ederseniz bunu Wi-Fi üzerinden veya USB-C kablosu kullanarak yapabilirsiniz. Yazıcıda SD, SDHC ve SDXC kartları destekleyen dahili bir okuyucu da bulunur.

Kurulum tamamlandıktan sonra bir fotoğrafın baskısını almak yalnızca 41 saniye sürer. Küçük ve hafif SELPHY CP1500, evinizin rahatlığında, bir baskı laboratuvarıyla aynı düzeyde yüksek kaliteli baskılar üretir.

"SELPHY CP1500 beni fotoğraf baskısı konusunda daha çok heyecanlandırıyor. Mutfağımızda kurabileceğimiz kadar kompakt ve onu görmek bende daha fazla baskı alma isteği uyandırıyor. Telefonuma bağlanıp uygulamayla her şeyi kontrol etmek çok kolay," diyor Mellz.

Fotoğrafları düzenleme

Bir masanın üstünde duran ve etrafında çeşitli baskılar bulunan Canon SELPHY CP1500'ün bastığı bir fotoğrafı tutan bir çift el.

Fotoğraflarınızı yapıştırmaya başlamadan önce sizi mutlu edecek bir kolaj oluşturmak için fotoğrafları düzenlemek her zaman iyi bir fikirdir. İhtiyaç duyduğunuzdan daha fazla baskı alırsanız bunları çerçeveleyip aile üyelerinize gönderebilir veya çıkartma kağıdına baskı alıyorsanız kağıdın arka kısmını çıkarıp evinizdeki düz yüzeylere yapıştırabilirsiniz.

Bir bebeği kucaklayan annenin fotoğrafını anı defterine yapıştıran bir kişi.

Çıkartma kağıdına baskı almak, ilave yapıştırıcı veya bant kullanmadan fotoğraflarınızı albümünüze veya anı defterinize yapıştırabilmenizi sağlar. Bunu yapmak daha kolay olamazdı.

"Çocuğunun ilk yılı için kendi fotoğraf albümünü yapan herkese bunu kronolojik sırayla yapmalarını tavsiye ederim. Tüm fotoğraf albümlerimi bu şekilde yapıyorum, çünkü yolculuğu yaşandığı sırayla yeniden yaşamak istiyorum," diyor Mellz.

Mellz, bütün deneyimi belgelemek için albümü hazırlamaya hamilelik çekimleriyle başlamış ve kızı doğmadan önce çekilen ultrason görüntülerini de eklemiş. Önerilerine uyup bütün yolculuğun baskısını alacaksanız fotoğraflarınızı basıp ardından albümünüze yapıştırmadan önce kronolojik sırayla düzenlemek iyi bir fikir olabilir.

Farklı düzenler deneyin ve tüm kağıt türleri ile yaratıcılığınızı ortaya çıkararak düzeninizi her yeni sayfaya göre uyarlayın. Her anı hatırlamak ve fotoğraf albümünüze çeşitlilik katmak için çocuğunuzun doğum belgesi veya doğumu kutlamak için gönderilen tebrik kartları gibi belgeler eklemek istiyorsanız belgenin bir fotoğrafını çekin ve Canon SELPHY CP1500 ile baskısını alın.

Devam ederken: Gelecek yılın albümü ve sonrası

Basılı görüntüleri makasla kesip çıkararak anı defterine yapıştırmak üzere hazırlayan bir kişi.

Birden fazla fotoğrafı tek bir çıkartma kağıdı üzerinde düzenledikten sonra, bir baskıyı birden fazla küçük çıkartmaya dönüştürmek için kesebilirsiniz. Albümlerinize hayat vermek için farklı kağıt boyutlarını birlikte kullanmayı deneyin.

Çocuğunun ellerini yönlendirerek onun bir anı defterine fotoğraf yapıştırmasına yardımcı olan bir kişi.

Ailenizle fotoğraf albümlerine bakmak eğlencelidir, fotoğraf albümlerini birlikte yapmaksa daha iyidir. Kirli parmaklar da sizi endişelendirmesin; Canon SELPHY CP1500 ile alınan baskılar, 100 yıla kadar korunabilecek şekilde özel bir filmle kaplanmıştır 2 .

İlk fotoğraf albümünüzü yaptıktan sonra, bir sonraki fotoğraf albümüne biraz farklı bir açıdan yaklaşabilirsiniz. Bir fotoğraf albümünde yer alacağını bildiğiniz anları yakalamak için daha fazla zaman ayırmak; özel günleri vurgulamak için doğum günü pastası veya balonlar gibi uygun malzemeleri de fotoğrafa dahil etmeniz veya okulun ilk gününde çekilen fotoğraflarda ya da aile portrelerinde ışığı ve kompozisyonu daha ayrıntılı düşünmeniz anlamına gelebilir. Mellz'in fotoğrafçılıkla ilgili tavsiyelerinden biri de "fotoğrafçılığın ışıkla çizim yapmak olduğunu unutmamak ve bu yüzden önemli anları günün en iyi saatlerinde veya iyi aydınlatılmış alanlarda yakalamayı düşünmek".

Fotoğraflarınızı çektikten sonra, sadece fotoğraf albümlerine koymak için baskı almakla kalmayıp daha fazlasını yapabilirsiniz. Daha sanatsal bir hatıra elde etmek için fotoğraflar kesilip anı defterlerine yapıştırılabilir. Kartpostal boyutundaki baskılar, kişisel bir hava katmanızı ve sevdiklerinizin gününü güzelleştirmenizi sağlar. Kredi kartı boyutunda baskıları, özellikle mutlu bir anı hatırlamak için çantanızda saklayabilirsiniz. Çıkartma baskıları kırtasiye malzemelerini, yatak odası mobilyalarını veya mutfak aletlerini süslemek için kullanılabilir.

Basılı fotoğraflarla hayatınızı güzelleştirmenin birçok yolu vardır ve Canon SELPHY CP1500, her gün baskı almanızı kolaylaştırır.

Hazırlayan: Matthew Bowen

 1. PictBridge uyumlu fotoğraf makineleri.
 2. Bir albümde saklandığında. 23°C/73,4°F sıcaklık ve %50 nem varsayılarak hızlandırılmış teste dayalıdır.

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • BASKI

  Fotoğraflar için en iyi Canon yazıcılar

  Fotoğraflarınızı ister çerçeveletmek ister bir albümde saklamak veya etikete dönüştürmek istiyor olun, yaratıcı ihtiyaçlarınıza en uygun yazıcıyı bulun.

 • TEMEL BİLGİLER

  Baskı amaçlı çekim yapma

  Yedi önemli ipucundan faydalanarak baskılarda saklamak için anıları kaydedin.

 • BEBEK FOTOĞRAFÇILIĞI

  Bebek fotoğrafçılığı ipuçları

  Bebek fotoğrafçılığını eğlenceli hale getirin ve mükemmel sonuçlar elde edin.

 • KİT

  İyi bir fotoğraf makinesinin avantajları

  Canon EOS R100'ün değerli anılarınızı kaydetmenize nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.