AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Aile fotoğrafçılığı için 11 ipucu

Canon Elçisi Helen Bartlett ile mükemmel aile fotoğrafları çekmeye yönelik en iyi ipuçlarını keşfedin.
Batan güneşin ışıkları ağaçların arasından vururken ormanlık arka planın önünde duran iki çocuğun silüeti.

Helen Bartlett, Birleşik Krallık'ın en saygın aile portresi fotoğrafçılarından biridir. Çalışmalarında flaş yerine sadece doğal ışık kullanır. Helen, zamana meydan okuyan aile fotoğrafları oluşturmak için çalışmalarının hepsini siyah-beyaz üretir.

Uzun ve prestijli kariyeri boyunca öğrendiklerinden bazılarını bizimle paylaşmasını istedik. Ailenizin güzel fotoğraflarını nasıl çekebileceğinizi keşfetmek için yazımızı okuyun.

1. Telefonunuzu değil fotoğraf makinenizi hazır bulundurun.

"Harika fotoğraflar çekmenin ilk adımı, yanınızda her zaman fotoğraf makinenizi taşımaktır. Akıllı telefonlar bugünlerde güzel fotoğraflar çekse de iyi bir fotoğraf makinesi, görüntüleriniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanızı sağlar. Telefonların bir diğer dezavantajı da gelen e-posta veya işlerle dikkatinizi dağıtabilmesidir. DSLR veya iyi bir kompakt fotoğraf makinesi, fotoğraf çekmeye odaklanmanızı sağlar. Ayrıca çoğu fotoğraf makinesi, üzerinde çalışabileceğiniz daha kaliteli dosyalar sunar. Bu, fotoğraflarınızı basmak istiyorsanız önemli bir faktördür. İstediğiniz zaman elinizin altında olması için fotoğraf makinenizi çantanızda veya mutfak tezgahında tutmanızı öneririm."

Sabun baloncuklarının arasında oynayan küçük bir çocuk.

2. Özel anları fotoğraflayın.

"Yılbaşı döneminde veya Paskalya Bayramında ailenin rutinlerini ve geleneklerini fotoğraflamak harikadır. Çocuklarınız büyüdüğünde anılarla dolu bu fotoğraflara bakarken o mutlu zamanlara geri dönecekler. Yılbaşı döneminde hava güzelse fotoğraf makinenizi ve çocuklarınızın yeni oyuncaklarını alıp dışarı çıkın. Yeni bir futbol topunun peşinde koşan veya yeni bir bisikleti süren çocukların fotoğrafları sizi her zaman gülümsetecektir. Ayrıca, bu gibi anlar ailenizi doğal bir şekilde fotoğraflamak için mükemmel bir fırsattır."

3. Güne erken başlayın.

"Genellikle çekime 08.00'da başlarım. Çocukların en güzel fotoğrafları sabahın erken saatlerinde çekilir; bu saatlerde dinlenmiş ve kahvaltılarını yapmış olurlar. Günün ilerleyen saatlerinde çocuklar yorulur, oyuncaklar için kavgalar çıkar ve işbirliği yapmak mümkün olmayabilir. Bu yüzden resmi fotoğrafları veya grup fotoğraflarını günün erken saatlerinde çekmeye gayret edin. Geri kalan zamanda rahatlayabilir ve bir çocuğu fotoğraf makinesine güldürmeye çalışmadan eğlenceli, doğal görüntüler yakalayabilirsiniz. En iyi fotoğraf şanslarını yakalamak için çocukların programına göre hareket edin. Her gün çok sayıda çekim yapın; böylece mevsim sonunda aile maceralarınızın bakılmaya değer fotoğraflarından oluşan bir albüm oluşturabilirsiniz."

Bir iskelede ayakta duran bir çocuk, beşlik çakmak için dizlerine kadar suyun içinde olan annesine doğru uzanıyor.

Poz verilerek çekilen portrelerin, çocukların yorgun olmadığı günün erken saatlerinde çekilmesi daha iyi olur. Ancak yine de her zaman samimi fotoğraflar çekebilirsiniz. Öğleden sonra geç saatlerin ışığında yapılan bu çekimde anne ve çocuk silüet olarak yakalanmış, suretleri ise suya yansımış. Canon EOS-1D X Mark II ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM lens ile 24 mm, 1/8.000 sn, f/2,8 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir. © Helen Bartlett

4. Tüm aileyi dahil edin.

"Çoğu ailede her zaman fotoğraf makinesinin arkasında olan bir kişi olur. Ben büyürken bu kişi babamdı. Çektiğiniz fotoğraflar büyüyen çocuklarınız için önemli olacağından tüm aile üyelerinin fotoğraflarda yer alması için sırayla fotoğraf çekin. Tüm ailenin yer aldığı bir portre çekmek için fotoğraf makinesini tripod üzerine yerleştirin (ya da masa veya bank gibi sabit bir yere koyun) ve otomatik zamanlayıcı ayarını kullanın. Ayrıca, fotoğraf makinenizi çocuklarınıza vererek onların da fotoğraf çekmesini isteyebilirsiniz. Çocuklar doğal bir yaratıcılığa sahiptir ve onların oluşturacağı beklenmedik kompozisyonlardan çok şey öğrenebiliriz. Yaratıcı sürece çocukları da dahil ederek eğlenceli bir aile aktivitesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca çocuklar, sizin aklınıza bile gelmeyen harika fikirler ortaya atabilir. Bunun aynı zamanda fotoğrafçılığa ilgi duymalarını sağlamak gibi bir faydası da olabilir. Çocukluk ve ilk gençlik yılları boyunca birlikte yapacağınız bir hobiye dönüşebilir ve hatta çocuğunuzun gelecekteki kariyeri bile olabilir."

Kaydırağın alt kısmında kollarını iki yana uzatmış gülümseyen küçük bir kız.

Hiçbir fırsatı kaçırmamak için fotoğraf makinenizi her yere götürün. Parka gitmek gibi günlük aktiviteleri fotoğraflarken elde ettiğiniz sonuçlara şaşıracaksınız. Canon EOS-1D X Mark II ve Canon EF 35mm f/1.4L II USM lens ile 1/1.000 sn, f/3,2 ve ISO 1.000 değerlerinde çekilmiştir. © Helen Bartlett

5. Gündelik anları fotoğraflayın.

"Fotoğraf makinesinin yalnızca özel durumlarda ve tatillerde kullanıldığı günler geride kaldı. Bugün doğal aktivitelerin fotoğraflarını daha fazla çekebiliyoruz. Ailenizin uzun bir günün sonunda, kanepede birbirine nasıl sokulduğunu fotoğraflayın. Sabahın 5'inde coşkuyla yatağınıza zıplayan çocuklarınızın oyun oynamaya hazır, neşeli hallerini yakalayın. Oyun oynayan çocuklarınızın güzel ve doğal görüntülerini yakalayabilmek için geri çekilerek daha uzun bir lens veya fotoğraf makinenizin zum işlevini kullanın."

6. Hikaye anlatmak için konumlardan yararlanın.

"Görüntülerinizin bazılarında hikaye anlatan öğeler yakalamaya çalışın. Mükemmel bir portre çekmek harika bir histir fakat daha geniş bir görüş alanını yakalamak da aynı derecede keyifli olabilir. Çocuğunuzu yatak odasında, oyuncaklarıyla birlikte fotoğraflayın. Parkta veya ormanda oynayan çocuğunuzun fotoğrafına ölçek kazandırmak için dikey çekim yaparak ağaçların yüksekliğini fotoğrafa yansıtın. Çevrenizi yaratıcı bir şekilde kullanın. Çekimlerinize özel bir hava katmak için şekillere ve gölgelere, yansımalara ve kadraj öğelerine dikkat edin."

Merdiven tırabzanlarıyla çevrelenmiş halının üzerinde yatan iki çocuğun üst kattan çekilmiş siyah-beyaz fotoğrafı.

Açılarla ve kompozisyonla denemeler yapmak nerede olursanız olun çarpıcı görüntüler oluşturmanızı sağlar. Canon EOS-1D X ve Canon EF 24mm f/1.4L USM lens ile (Canon EF 24mm f/1.4L II USM lensin eski modeli) 1/60 sn, f/3,5 ve ISO 3.200 değerlerinde çekilmiştir. © Helen Bartlett

Karanlık bir odada oyuncak uçağıyla oynayan küçük bir çocuk. Spot ışığı, uçağın gölgesini tavana yansıtmış.

Işıklarla oynamak çarpıcı fotoğraflar oluşturmanıza yardımcı olabilir. Helen burada konusunu vurgulamak için silüetleri ve spot ışığını kullanmış ve son derece sıradan olabilecek bir çekimi oldukça ilgi çekici hale getirmiş. Canon EOS-1D X Mark II ve Canon EF 35mm f/1.4L USM lens ile (Canon EF 35mm f/1.4L II USM lensin eski modeli) 1/250 sn, f/1,4 ve ISO 8.000 değerlerinde çekilmiştir. © Helen Bartlett

7. İlginç açılar ve kompozisyonlar arayın.

"Bazen bir kişinin yüzünü göstermeden de ruhunu yakalayabilirsiniz. İlginç açılar ve bakış açıları, gerçekten ilginç fotoğraflar doğurabilir. Bebeğinizin minik ellerindeki ayrıntıları veya çocuğunuzun lastik çizmelerini ters giymekte ısrar etmesini yakalayabilirsiniz. Fotoğraf makinenizin ayarlarıyla oynayın. Hareketlerin tüm ayrıntılarını yakalamak için yüksek enstantane hızları kullanın. Alternatif olarak enstantane hızını yavaşlatıp çocuğunuz koşarken fotoğraf makinesini sabit tutmak için tripod kullanarak çocuğunuzun bulanık bir görüntüsünü yakalayabilirsiniz. İç mekanlarda çekim yaparken yüksek ISO değerlerini kullanmaktan korkmayın. Ben, fotoğrafların doğal çıkması için hiç flaş kullanmıyorum ve ortam ışığını kullanmayı tercih ediyorum. Siyah-beyaz fotoğraflar çekmeyi deneyin. Bu fotoğraflar zamana meydan okur ve gelecek nesillere miras kalır."

8. Doğru ışığı arayın.

"Işık kaynağınızı belirleyin. İç mekanda çalışıyorsanız hoş bir şekilde aydınlatılmış bir portre çekmek için pencereden gelen doğal ışığı kullanın ve konunuzu yüzü pencereye dönük şekilde konumlandırın. Dışarıdaysanız konunuzun yüzünde yumuşak ve dengeli bir ışık oluşturmak için açık gölgeli bir alan arayın. Hafif kış güneşi, atmosferik portre çekimleri için mükemmel olabilir. Fotoğraflarınıza ilginç kompozisyon unsurları eklemek için uzun gölgeler arayın.

"Hızlı bir sabit lens, DSLR veya aynasız fotoğraf makineniz için harika bir yatırımdır. Canon DSLR ile çalışan fotoğrafçılara her zaman Canon EF 50mm f1.8 STM modelini tavsiye ediyorum. Bu, sabit odak uzaklığına ve daha geniş bir diyafram açıklığına sahip, yüksek kaliteli ve uygun maliyetli bir lens. Ayrıca Canon RF 50mm F1.8 STM, Canon'un tam kare aynasız sistemini kullananlar için eş değer bir modeldir. Bu geniş diyafram açıklığına sahip lensler, ekstra ışık aldığından çocukları iç mekanlarda fotoğraflamak için mükemmeldir."

Yere doğru bakan küçük bir çocuğun siyah-beyaz yakın çekim fotoğrafı.

Çömelerek konunuzu göz hizasında yakalamak fotoğraflarınıza bir yakınlık hissi kazandırır. Canon EOS R5 ve Canon RF 50mm F1.2L USM lens ile 1/1.000 sn, f/1,2 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Helen Bartlett

9. Onların seviyesine inin.

"Dünyayı çocukların bakış açısından görmek için onların göz seviyesine inin. Yere oturmayı veya uzanmayı deneyin. Bu yaklaşım, çekiminizde dikkat dağıtan arka plan kalabalıklığını en aza indirmeye de yardımcı olur. Arka planı oyuncak dolabından yere dağılmış oyuncaklar yerine gökyüzü, ağaçlar veya duvarlarla doldurabilirsiniz. Tabii yarattığı dağınıklıktan mutlu olan bir çocuğu fotoğraflamak da iyi bir fikirdir!"

10. Fotoğraflarınızı basın.

"İster evinizde yazıcı olsun ister fotoğraflarınızı çevrimiçi ortamda veya mağazada bastırıyor olun, fotoğraflarınızı mutlaka basın. Fotoğraflarınızı kupalara, posterlere ve başka eşyalara da basabilirsiniz. Böylece onları her gün görebilirsiniz. Kağıt baskılar korunabilir, güvende tutulabilir ve üstelik bilgisayarda veya hafıza kartında kaybolmaz."

Yatakta kahkahalar atarak zıplayan bir çocuğun siyah-beyaz fotoğrafı.

Konunuz, fotoğraf çekimi sırasında eğleniyorsa nihai görüntüler daha iyi olacaktır. Bu yüzden eğlenmeyi unutmayın. Canon EOS R5 ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM lens ile 38 mm, 1/1.000 sn, f/2,8 ve ISO 2.500 değerlerinde çekilmiştir. © Helen Bartlett

11. Fotoğraf çekimini eğlenceli hale getirin.

"Çocuklarınızın fotoğraflarının çekilmesinden keyif almasını sağlarsanız işbirliği yapmaya daha yatkın olurlar. Özellikle yorgun oldukları zamanlarda çok fazla beklenti içine girmeyin ve tüm sürece onları da dahil edin. Sevdikleri eşyaların, oyuncaklarının, yeni yaptıkları resmin fotoğraflarını çekin. Oyun oynayın, şarkı söyleyin, ağaca tırmanın."

"Unutmayın: Ailenizin fotoğraflarını çekmek, fotoğraf makinenizle yaşayabileceğiniz en eğlenceli deneyimdir. Bu ipuçlarının sizi önümüzdeki günlerde fotoğraf makinenizi daha fazla kullanmaya ve yıllar boyunca hatırlanacak fotoğraflar çekmeye teşvik edeceğini umuyorum."

İlgili Ürünler

İlgili makaleler