A smiling child playing on a swing.

AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Lensin ardında: Helen Bartlett - Fotoğraf tutkusunu kariyere çevirme

Helen Bartlett
Helen Bartlett

Aile fotoğrafçısı


Helen Bartlett, çocukların fotoğraflarını çekmeye ilk kez gençlik yıllarında, annesinin Güney Londra'daki kreşinde başladı. Profesyonel kariyerine 2003 yılında başlayan Helen, bugün Birleşik Krallık'ın en başarılı ve saygın aile portresi fotoğrafçılarından biridir. Siyah beyaz fotoğraflarında ortam ışığını kullanır ve aile yaşamının duygusal yönlerini yansıtır. Helen ile bir araya geldik ve fotoğraf tutkusunu tam zamanlı kariyere çevirirken hangi zorluklarla karşılaştığını öğrendik.

Fotoğrafçılığa ilk kez ne zaman ilgi duydunuz?

Babam fotoğraf meraklısıydı, bu yüzden ben büyürken evimizde bir karanlık oda vardı. Erkek kardeşlerim ve benim manuel fotoğraf makinelerimiz vardı. Siyah beyaz filme fotoğraflar çeker, sonra kendi fotoğraflarımızı banyo edip basardık. O zamanlarda annem de hafta boyunca evden kreş yönetiyordu. Gençlik yıllarımda harçlığımı çıkarmak için kreşteki çocukların fotoğraflarını çekip bunları ebeveynlerine satmaya başladım. Sonra üniversitede okurken fotoğraf çekmeye devam ettim; çünkü her zaman fotoğrafçı olmak istiyordum. Ama bunun bir hayal olduğunu ve başka bir iş yapacağımı düşünüyordum.

Bu nasıl kariyeriniz oldu?

Birkaç işte çalışmayı denedim ama hala fotoğrafçı olmak istiyordum. Abim bir çocuk fotoğrafçılığı şirketi kurmam için bana borç verdi. Bu iş için zamanlamam doğruydu. Dijital fotoğrafçılık gitgide ucuzluyordu. Bir Canon EOS 10D ve bilgisayar aldım. İşimi oturtana kadar da ailemin yanında yaşadım.

A smiling young boy lets a young girl play with his hair.

Hangi zorlukların üstesinden gelmeniz gerekti?

O zaman karşılaştığım zorluklar, bugünkülerle aynı. En büyük güçlük müşteri bulmak. İsterseniz dünyadaki en iyi fotoğrafları çekiyor olun, insanlar sizi tanımıyorsa müşteri sayısını artırmak kolay olmuyor. Ayrıca işe başlarken çocuklarla çalışmayı öğrenmek zaman alıyor ve deneyim gerektiriyor. Bir keresinde yağmurlu bir günde, bodrum katında dört küçük erkek çocuğu fotoğraflamıştım. Bunu iş olarak yapmanın ilginç ve eğlenceli olacağını düşündüğümü hatırlıyorum. Çocuklarla çalıştıkça onların en iyi hallerini çekmenin daha fazla yolunu ve çekim sırasında herkesin eğlenmesini sağlamayı öğreniyorsunuz.

"Ne kadar fazla fotoğraf çekerseniz o kadar fazla numara öğrenir ve tarzınızı o kadar iyi oturtursunuz."

Profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenlere hangi ipuçlarını verebilirsiniz?

Fotoğrafçılıktan zengin olmanın ender rastlanan bir durum olduğu unutulmamalı. Fotoğrafçılık zordur, bu yüzden insanlar işlerini bırakmadan önce bir gecede başarıya ulaşmayacaklarını bilmeliler.

Olabildiğince bilgi toplamalarını söyleyebilirim. İnternet, pratik yardım almak ve teknikleri öğrenmek için harika bir kaynaktır. Fakat en önemli husus, pratik yapmaktır. Çünkü fotoğraf çekmenin yerini hiçbir şey tutamaz. Ücretli işler yapmaya başlamadan önce arkadaşlarınızın ve ailenizin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ne kadar fazla fotoğraf çekerseniz o kadar fazla numara öğrenir ve tarzınızı o kadar iyi oturtursunuz.

Motion-blur shot of a young girl playing on a roundabout.

Şu an kullandığınız kit nedir?

Genellikle iki Canon EOS-1DX fotoğraf makinesi kullanıyorum. Bunları seçmemin nedeni sağlam ve her koşula uygun olmaları. Çocuklar gerçekten hızlı hareket eder ve onları yakalayabilmeniz gerekir. Ayrıca coşkulu çocuklarla heyecan verici oyunlar oynarken size ne fırlatacaklarını asla bilemezsiniz: kum, su, sevimli oyuncaklar... Liste sınırsızdır.

Genellikle prime lenslerle çekim yapıyorum. Dış mekan çekimlerinde genellikle Canon EF 35mm f/1.4L II USM ve Canon EF 85mm f/1.2L USM lens kullanıyorum. İç mekanlarda ise genellikle Canon EF 35mm f/1.4L II USM ve Canon EF 50mm f/1.2L USM kullanıyorum. Bir yaşından küçük bebekleri çekeceğim zaman yanıma makro lens de alıyorum.

A young girl does a forward-roll on a sofa while a young boy looks on.

Müşterilerimden biri çocuklarını fotoğraflamak istediğini söylediğinde EF 50mm f/1.8 STM gibi ucuz bir Canon prime lensle işe başlamasını öneriyorum. Bu lens harika! Diyaframları ve enstantane hızlarını öğrenmek için harika bir araç. Ayrıca ekstra ışık aldığından çocukları iç mekanlarda fotoğraflamak için mükemmel.

Helen'ın güzel aile portreleri çekmeniz için verdiği ipuçlarına göz atın.

İlgili makaleler
A girl holds her hands up in a spray of water, the droplets blurred.

AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Aile fotoğraflarınızı anında geliştirmeniz için 10 ipucu

Bu profesyonel fotoğrafçının tavsiyelerini izleyerek bakmaktan asla sıkılmayacağınız aile fotoğrafları çekin

A baby playing with an abacus and looking at the camera.

BEBEK FOTOĞRAFÇILIĞI

Bebek fotoğrafçılığıyla ilgili hemen kullanabileceğiniz 12 ipucu

Bebek fotoğrafçılığını eğlenceli hale getiren ve harika sonuçlar sunan bu akıllı yöntemlerle değerli anları koruyun ve bebeğinizin gelişimini yakalayın

A child sits on a stepladder entertained by his parents.

AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Lena Petrova'dan Yılbaşı fotoğrafçılığı için en iyi 10 ipucu

Aile fotoğrafçısının eğlenceli ve doğal portreler yakalamak için verdiği 10 ipucunu kullanarak Yılbaşı ruhunu yakalayın.

İlgili Makalelerİlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön

İlgili Ürünler