EVCİL HAYVAN FOTOĞRAFÇILIĞI

Yılbaşında başarılı evcil hayvan portrelerinin çekimi

Bu basit ipuçları, püf noktaları ve fotoğraf makinesi teknikleri ile bu yılbaşında evcil hayvanlarınızın muhteşem fotoğraflarını nasıl çekebileceğinizi keşfedin.
Canon Camera

Evcil hayvanlar inanılmaz sevimli olabiliyorlar. Çoğumuz kendimizi, evcil hayvanlarımızın çılgın muzipliklerini, komik ifadelerini ve sıra dışı alışkanlıklarını yakalamak için fotoğraf makinesine sarılırken buluyoruz. Yılbaşı dönemi ise en sevdiğiniz evcil hayvanınızın portresini çekmek için harika bir zaman. Kedinizin, köpeğinizin veya hamsterınızın yılbaşı ruhuna uygun bir ortamda vereceği poz ile evde basabileceğiniz eğlenceli bir kart veya özel bir hediye oluşturabilirsiniz.

Çoğu evcil hayvanın fotoğraflarının çekilmesine pek yanaşmaması sizi zorlayabilir. Hatta, bazı hayvanlar sizi engellemek ve atlatmak için ellerinden geleni yapar. Dolayısıyla, onların ilgisini çekmek için birkaç numaraya ihtiyacınız var. Fotoğraf makinesi becerileri, poz yakalamaya dair püf noktaları ve bir miktar ödül maması bu irade savaşında size avantaj sağlayacaktır.

1. Sahneyi tasarlayın.

Hardal rengi kazak giymiş bir adam yılbaşı ağacını süslüyor.

Yılbaşı ağacı, özellikle odak dışında bırakıldığında yılbaşına özel evcil hayvan fotoğraflarınız için göz alıcı ve parlak bir arka plan yaratır.

Sarman bir kedi, kırmızı-beyaz bir yılbaşı şapkasının altından gizlice bakıyor.

Süslemeler, başlıklar ve atkılar, fotoğrafa renk ve karakter kazandırarak bu örnekteki gibi eğlenceli bir yılbaşı havası yaratabilir.

Yılbaşı ağacı, yılbaşı ruhuna uygun evcil hayvan portresi çekiminiz için ilgi çekici bir arka plan yaratır. Size hem göz alıcı renkler hem de parlak vurgular sağlar. Noel Baba şapkaları ve atkıları gibi süslemeler de (evcil hayvanınıza bunları giydirebildiğiniz sürece) harika görünür. Çekiminiz için ideal olarak büyük pencereli bir oda seçin. Doğal ışık, gölgeleri yumuşak ve zarif bir şekilde doldurduğu için evcil hayvan portresi çekimleri için idealdir. Ayrıca, flaş kullanmak evcil hayvanınızı korkutabilir. Evcil hayvanınızı pencereye bakacak ve yılbaşı ağacı ile ışıklar arkasına gelecek şekilde konumlandırın.

2. Evcil hayvanınızın poz vermesini sağlayın.

Bir kadın, yılbaşı için süslenmiş bir odada fotoğraflanan sarman bir kedinin dikkatini çekmek için bir oyuncağı sallıyor.

Siz çekim yaparken hayvanın bakışlarını çekmek için elinde oyuncak tutan veya sizin arkanızda duran bir yardımcınız olması işinizi kolaylaştırır.

Hardal rengi kazak giymiş bir adam Canon EOS 850D fotoğraf makinesinin üzerinde kedinin mama kabını tutuyor.

Evcil hayvanınızın en sevdiği oyuncağı, mama kabını veya ilgisini çekebilecek herhangi bir şeyi yanınızda bulundurun. Lensin hemen üzerinde mama kabına hafifçe vurmak bu çekimde bizim işimize yaradı.

Köpekler, ilgilerini çekmek çok zor olmadığı için kedilere göre poz vermeye daha eğilimlidir. Kısa bir ıslık, "kedi nerede?" diye seslenmek veya komik sesler çıkarmak ilgilerini çekmek için genellikle yeterli olur. Her hayvanın kendine özgü bir karakteri vardır ancak kedileri memnun etmenin genellikle daha zor olduğu söylenebilir. Sabır çok önemlidir ve kedinizin rahat olması için bir süre beklemeniz gerekebilir. Kedinizi, rahat bir koltuk veya sandalye gibi bir yerde (hatta evcil hayvanınızın kendi yatağını da getirebilirsiniz) oturtmaya çalışın. En sevdiği oyuncağı veya mama kabını elinizin altında bulundurun ve kedinin ilgisini çekmek için lensin üzerinde tutarak bunlara hafifçe vurun. Kediniz istediğiniz şeyi yapmazsa yaklaşımınızı değiştirmeye hazır olun. En nihayetinde ilgisizlik, kedinizin karakterinin bir parçasıysa neden bunu fotoğraflamayasınız ki?

Başını yere yaslamış Noel Baba şapkalı sarman bir kedi.

Evcil hayvanınızı belirli bir konumda tutabilirseniz bu, faydalı olacaktır. İş birliği yapmak istemiyorsa planlarınızı onun ruh haline göre uyarlayın.

3. Pozlamanızı ayarlayın.

Canon EOS 850D modelinde ayarlar ekranı.

Evcil hayvanınızın yeterince hareketsiz duracağını düşünüyorsanız 1/200 saniye civarında bir enstantane hızı idealdir. Ayrıca, geniş bir diyafram açıklığı seçmenizi ve ISO'yu Otomatik ayarına getirmenizi öneririz.

Canon EOS 850D modelinde yüksek hızlı sürekli çekim ayarı.

Yüksek hızlı sürekli çekim, tek seferde hızlıca birçok kare çekebileceğiniz anlamına gelir. EOS 850D ile saniyede yedi kare çekebilirsiniz. Bu, evcil hayvanınızın hızla kaybolan sevimli ifadelerini yakalama şansınızı artırır.

Uygun bir pozlama ayarı belirleyip daha sonra bu ayarı düşünmeyin. Böylece evcil hayvanınızın vereceği poza ve kadraja odaklanabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu, fotoğraf makinenizi manuel pozlama moduna (M) getirmektir.

Enstantane hızı, hareketi yakalayacak kadar hızlı olmalıdır. Evcil hayvanınız yeterince hareketsiz duruyorsa 1/200 sn. idealdir ancak çok fazla hareket ediyorsa enstantane hızını artırmanız gerekebilir. Ayrıca, geniş bir diyafram açıklığı (burada f/5,6) tercih etmenizi öneririz. Bu, konuyu arka plandan ayıracak ve harika bir bokeh efekti oluşturacaktır.

ISO değeri Otomatik olarak ayarlandığında koşullara göre uyarlanabilir. Pencereden bolca ışık alan aydınlık bir odada ISO değeri 800 ile 1.600 arasında değişir. Bu aralıkta, Canon EOS 850D gibi düşük ışıklarda iyi bir performans gösteren bir fotoğraf makinesi, kumlanmanın pek görülmediği fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır. Burada kullandığımız Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM gibi görüntü sabitleme özelliğine sahip bir lens kullanıyorsanız bu özelliği etkinleştirmek de işinize yarar.

4. Odaklanın.

Canon EOS 850D modelinin Canlı Kontrol modunda, sarman bir kedinin yüzünün üzerindeki AF noktaları.

Canlı Kontrol odaklama sırasında kullanışlı olabilir. Odak noktalarınızı, size en yakın gözün üzerinde konumlandırmak için ekrana dokunun.

Evcil hayvan portre çekimlerinde en büyük zorluklardan biri odaklamadır çünkü her an kafasını hareket ettirme veya bir anda koşmaya başlama ihtimali olan bir canlının gözlerine net bir şekilde odaklanmanız gerekir.

Bu nedenle, her çekimde net görüntü elde etmeniz mümkün olmayabilir ancak konunun hareketlerine anında tepki veren bir fotoğraf makinesine sahipseniz şansınız daha fazladır. Canon fotoğraf makinenizin odak modunu AI Servo'ya getirin. Böylece fotoğraf makineniz konunun hareketlerini takip edecek ve odağı, konunun değişken hareketlerine kilitlenecek şekilde ayarlayacaktır. Yakın plan çekim yaparken hassas odaklama çok önemlidir ve yalnızca yüze kilitlenmek yeterli olmayabilir. Bunun yerine, tek bir odak noktasına geçmeyi deneyin ve ardından bunu, fotoğraf makinesine en yakın nokta olan gözlerin üzerine yönlendirin.

5. Arka plandaki bokeh efektini artırın.

Golden Labrador cinsi bir köpek, yılbaşı ağacının bir metre kadar önünde duruyor.

Köpek, ağaçtan yalnızca bir metre kadar uzakta duruyor ve arka plan biraz kalabalık görünüyor.

Golden Labrador cinsi köpek, yılbaşı ağacından uzağa konumlandırılmış. Bu sayede, ağaçtaki ışıklar bulanık görünüyor.

Köpeği ağaçtan uzağa almak bokeh efekti ve daha ilgi çekici bir arka plan yaratır.

Evcil hayvan portre çekimlerinde geniş bir diyafram açıklığı kullanmak genellikle en iyisidir çünkü bu sayede fotoğraflarınız sığ alan derinliğine sahip olacak ve arka plan odak dışında kalacaktır. Bunun gibi yılbaşı ruhuna uygun çekimlerde geniş diyafram açıklığının bir başka faydası daha vardır. Odak dışında kalan yılbaşı ağacı ışıkları hoş bokeh noktalarına dönüşür. Konu ile ağaç arasına biraz mesafe koyabilirseniz bokeh efekti daha güçlü olacaktır. Bu yüzden, evcil hayvanınızı ağaçtan olabildiğince uzağa yerleştirin. Daha uzun bir odak uzaklığı kullanmak bulanıklığı da iyileştireceğinden bir adım geri çekilip lensinizle zum yapmayı deneyin.

6. Ön plana bokeh efekti ekleyin.

Bulanık süs ışıklarının çevrelediği sarman bir kedinin portresi.

Lensin yakınına bir dizi ışık yerleştirip kabloların arasındaki bir boşluktan çekim yaparak evcil hayvan portrelerimize bulanık ön plan bokeh efekti ekleyebiliriz.

Bir adam, sarman bir kediyi parlak bir dizi yılbaşı ışığının arasında fotoğraflıyor.

Bu basit teknik renkli ışıklar ve hatta yılbaşı süslemeleriyle de uygulanabilir.

Arka planı odak dışı bırakmanın yanı sıra ön plana da bokeh efekti ekleyebilirsiniz. Yılbaşı ışıklarını lensin önünde tutmaya çalışın ve içinden çekim yapabileceğiniz bir boşluk bulun. Bu yöntem, doğru açı kullanılırsa konunuzu saran ve sahneye ekstra derinlik katan çok güzel odak dışı vurgular kazandırır.

7. Zemine yaklaşın.

Bir adam, kanepenin önünde yürüyen sarman bir kediyi fotoğraflamak için oturma odasında yere uzanmış.

Fotoğraf çekerken yere yaklaşmak konu ile fotoğrafa bakan kişiyi aynı seviyede konumlandırır.

Göz hizasında fotoğraflanmış sarman bir kedi.

Konunuzla aynı hizada olursanız fotoğrafınızın daha etkili olabilir.

İster evcil hayvanınızın ister arkadaşlarınızın fotoğraflarını çekiyor olun, konunuzu göz hizasında yakalamak fotoğrafa bakan kişiyi konuyla aynı seviyede konumlandıracağı için bağ kurmaya yardımcı olur. Bu elbette, evcil hayvan portrelerinde yeterince yaklaşmak için yerde emeklemek anlamına gelebilir ancak bu sayede evcil hayvanın bakış açısını daha iyi yakalayabilirsiniz.

Mükemmel kareyi yakalamaya çalışırken evcil hayvanınız iş birliği yapmaya yanaşmasa dahi çok eğleneceksiniz. İster yılbaşında ister yılın başka bir zamanında hayvan portresi çekmeyi deniyor olun, bu denemeler çekim tekniğinizi ve fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirmek için harika bir fırsattır.

Yazan: James Paterson

İlgili makaleler

 • BASKI VE EL İŞİ

  Yılbaşı kartı baskısı alma

  Yılbaşı temalı bir fotoğraf çekimi tasarlayın ve özel yılbaşı kartları basın.

 • AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Geçen yıldan daha iyi yılbaşı fotoğrafları çekin

  Fotoğrafçı Lena Petrova, yılbaşı fotoğrafçılığınızı nasıl geliştirebileceğinizi anlatıyor.

 • TEMEL BİLGİLER

  Baskı amaçlı çekim yapma

  Yedi önemli ipucundan faydalanarak baskılarda saklamak için anıları kaydedin.

 • EVCİL HAYVAN FOTOĞRAFÇILIĞI

  En iyi evcil hayvan fotoğrafçılığı ipuçları

  Evcil hayvan fotoğrafçısı Cat Race'in ipuçlarıyla evcil hayvanlarınızın çarpıcı fotoğraflarını çekin.