Three cyclists ride around a velodrome; the cyclists are in sharp focus, with everything else blurred.

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

Daha iyi aksiyon fotoğrafları için kaydırma tekniğini kullanmayı öğrenin.

Kaydırma, hareket hissini vermek için genellikle aksiyon fotoğraflarında uygulanan bir tekniktir. Bu teknikte, fotoğraf makinesinin enstantane hızını düşük tutup fotoğraf makinesini konunun hareket ettiği yönde hareket ettirmeniz gerekir. Bu teknik doğru uygulandığında, arka plan ve kadrajdaki diğer statik konular hafifçe bulanık bir şekilde kadrajdan hızla geçerken konu net görüntüsünü korur.

Kaydırma tekniği, yaratıcı etki yaratmak amacıyla fotoğraflarınıza hareket hissi katmak ve arka planı daha yumuşak hale getirip konuyu daha fazla odaklamak için kullanılabilir.

Amacınız ne olursa olsun kaydırma tekniğini bilmek daima işinize yarar. Bu tekniği, etkileyici sonuçlar elde edecek şekilde uygulamanın sırrı da pratik yapmaktır. Kaydırma tekniği için iyi fotoğraf makinesi kontrolü gerekir, yani bu teknikte deneyim çok önemlidir. Pratik yapmak için, kaydırma tekniğine en uygun konuları pist sporlarında bulabilir, konular pistte her turda önünüzden geçerken becerilerinizi geliştirmek için pek çok çekim fırsatını değerlendirebilirsiniz.

Fotoğraf makinesini ayarlama

Enstantane Önceliği veya tam Manuel Moda geçin ve enstantane hızınızı seçin. Hız; konunuzun ne kadar hızlı hareket ettiği, konunuz ile aranızdaki mesafe, kullandığınız lens ve elde etmek istediğiniz bulanıklık efekti miktarı gibi birçok unsura göre değişir.

1/60 sn. gibi bir enstantane hızıyla başlayın ve aksiyonu daha kolay takip ettikçe hızı düşürün. Lens sabitleyicinizi kapatmayı unutmayın (Mod 2 işlevine sahip bir lensle çekim yapıyorsanız sabitleyiciyi kullanın).

Kaydırma, bulutlu havalarda bir aksiyon görüntüsüne ilgi çekici bir görünüm kazandırmak için ideal bir yöntemdir. Daha geniş bir lens kullanmak ve piste daha yakın konumda durmak, fotoğrafa bakacak kişinin dikkatini gerçekten çekecek bir görüntü oluşturur.

Önceden odaklama

Fotoğraf makinenizin kaydırma sırasında yeniden odaklama yapmasını önlemek için lensinizi önceden odaklayın. Konuyu nerede yakalamak istediğinize karar verin ve fotoğraf makinenizi odaklayın, ardından lensi manuel odaklamaya geçirin.

Konu yakınlaştıkça vizörden hareketi dikkatlice izleyin, AF karesini konunun üzerine getirin ve konu önünüzde hareket ederken vizörden konuyu takip etmeyi sürdürün. Fotoğraf makinesini yavaşça konunun hareket ettiği yönde hareket ettirin ve dikey hareketi asgari düzeyde tutmaya dikkat edin. Sürekli çekim özelliğini kullanarak, konu önceden odakladığınız konuma gelmeden önce deklanşöre tam basın ve konunuz istediğiniz çekim noktasından geçene kadar seri çekim yapın.

Fotoğraf makinesi ekranında görüntüyü kontrol edin. Konunuza kusursuz şekilde odaklandıysa ve arka plan hafifçe bulanıksa tekniği doğru uygulamışsınız demektir. Dilerseniz bir kez daha deneyebilirsiniz elbette!

İlgili makaleler
A river flowing through a landscape of mossy rocks.

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

Nasıl doğru pozlama yapacağınızı öğrenin

Fotoğraflarınıza yeni bir görünüm kazandırmak için fotoğraflarınızdaki ışık miktarını nasıl ayarlayacağınızı keşfedin.

A windmill against a green countryside background on a cloudy day.

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

HDR fotoğrafçılıkla daha güzel görüntüler elde edin

Fotoğrafın en aydınlık ve en karanlık bölümlerindeki ayrıntıları yakalayabilmek için aynı sahnenin farklı görüntülerini birleştirmeyi öğrenin.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön