long exposure of Ferris wheel

Hareket fotoğrafları yakalama

Hareket fotoğrafçılığını keşfetme

Fotoğraflarda hareketi yakalamak için aksiyonu dondurma VEYA yaratıcı bulanıklık ile fotoğraflarınızda hareket hissini gösterme arasında bir seçim yapmanız gerekir. Seçtiğiniz yol, fotoğrafınızın izleyicilerinize ne söylemesini istediğinize bağlıdır. Donmuş bir anda bir tenis oyuncusunun yüzündeki duyguyu yakalamak, bir korttaki hareketi yoğun biçimde bulanık gösteren bir çekime göre farklı bir mesaj iletir. Bunların ikisi de eşit derecede güçlü olabilir.
Hangi fotoğraf makinesini kullanırsanız kullanın hareketi etkin bir şekilde yakalamak, yaratıcılık katmak ve fotoğraflarınızla bir öyküyü iletmek için çeşitli teknikler vardır. Canon eğitmeni Brian Worley, fotoğraf makinenizden en iyi şekilde nasıl faydalanacağınızı açıklıyor. Worley aynı zamanda LEGRIA'nızla çekim yapma konusunda faydalı ipuçları sunuyor ve PIXMA yazıcınızı kullanarak dinamik ve hareket dolu görüntüleri nasıl basabileceğinizi açıklıyor.

Başlarken:

Unutmayın; çocuklar ve küçük hayvanlar hızlı hareket eder!

Semtinizdeki parkta koşan küçük çocuklar ve köpekler gördüğünüzde bunların hızlı ve genellikle düzensiz yönlerde koştuğunu fark edersiniz. Yönleri ve hızları sık sık değişir, bu nedenle küçük çocukların ve köpeklerin fotoğrafını çekmek zor olabilir.

Fotoğraf makinenizde Çocuklar ve Hayvanlar modu varsa bu mod nesnenin üzerindeki odağın net olması için birden fazla odaklama karesi kullandığından bu tür durumlar için idealdir. Bu mod, nesnelerin fotoğraf makinesinden en az üç metre uzakta olmaları durumunda daha da etkindir.

Bu mesafede fotoğraf makinesinin nesneye odaklanması ve bu odağı koruması daha kolay olur. Nesneniz fotoğraf makinesine çok yaklaşırsa odağı kilitli tutmak çok daha zordur. Fotoğraf makinenizde Çocuklar ve Hayvanlar modu yoksa net bir otomatik odaklama elde etmek için fotoğraf makinenizi aralıksız çekim ve Servo AF moduna ayarlayın.

Büyük spor stadyumları veya konserlerde flaşı kapatın

Fotoğraf makinenizi büyük bir spor stadyumuna götürmüşseniz flaşı kapattığınızdan veya flaş kapalı modunu seçtiğinizden emin olun. Dahili flaş, fotoğraf makinesine nispeten yakın olan genellikle beş metreye kadar uzaktaki nesneler için tasarlanmıştır. Flaşı stadyumlarda kullanırsanız resmin çoğu önünüzde oturan nesnelerin flaşla aydınlatılmış görüntülerinden oluşur.

Spor moduna başlama

EOS ve diğer pek çok Canon fotoğraf makinesinde bulunan spor modu, hızlı aksiyon ve spor fotoğrafçılığında hareketi otomatik olarak dondurmak için idealdir. Bu mod, fotoğraf makinesinin varsayılan ayarını değiştirerek onu hareketi dondurma, hareketli nesneleri izleme ve aralıksız çekim için optimize eder.

- Uzaktaki nesneleri çekerken hızlı hareketler içeren sporlar için genellikle daha uzun odak uzaklığına sahip lensler kullanılır. Spor modunu seçmek, fotoğraf makinenizin kullanılan lense bağlı olarak seçilen enstantane hızlarını otomatik olarak optimize edeceği anlamına gelir.

- Spor modunu kullanırken deklanşöre yarısına kadar basıldığında fotoğraf makinesi odağı kilitlemez. Bunun yerine yaklaşan veya uzaklaşan ve karenin çevresinde hareket eden nesneyi izler.

- Fotoğraf makinenizin nesnenizi optimum bir şekilde izlemesini sağlamak için öncelikle nesneyi vizör karesinin ortasına yerleştirmeye çalışmak en iyisidir.

- Nesnenizi çekeceğiniz yerdeki ideal konumuna ulaşmadan çok önce izlemeye başlamanız da yardımcı olur.

Uzun lensler

Uzun odak uzaklığına sahip lensler, görüntüleri insan gözüne göre daha dar bir görüş açısında çeken lenslerdir. Bu lensler yaygın olarak spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığında kullanılır. Daha uzun odak uzaklıklarına sahip lensler, uzak nesneleri karede daha büyük hale getirir ve aksiyona yaklaşmanızı sağlar. Odak uzaklığı 70 mm'den fazla olan lensler, uzun veya telefoto lenslerdir.

Hareketi dondurun

Görüntü Sabitleyici işlevi, uzun zum lenslerin doğal bir sonucu olan fotoğraf makinesi sarsıntısını azaltarak net çekimler elde edilmesine yardımcı olur. Lensle maksimum zumda veya buna yakın bir ayarda çekim yaparken daha iyi bir sonuç elde etmek için fotoğraf makinesini iki elinizle sabit bir şekilde tutmaya çalışın.

Yüksek hızlı ve büyük kapasiteli bir hafıza kartı kullanın

Hareket yakalarken en iyi çekimi kaçırmamak için aralıksız çekim yapmak iyi bir fikirdir. Bu konudaki bazı faydalı ipuçları:

- Fotoğraf makinesini deklanşör basılı durumdayken bir dizi fotoğraf çekmeye ayarlamak için yüksek hızlı sürekli sürücü modunu seçin.

- Fotoğraf makinesinin tek seferde birden fazla çekim yapabilmesini sağlamak için yüksek yazma hızlarına sahip, yüksek kapasiteli hafıza kartları kullanın.

- En uzun seri çekim için fotoğraf makinesini JPEG görüntüler çekecek şekilde ayarlayın.

Kaydırma - fotoğraf makinenizi nesnenizle birlikte hareket ettirmek

Fotoğraf makinenizle nesnenizi izlemek, kaydırma olarak adlandırılır. Bu, uzmanlaşmak için zaman gerektiren bir beceridir, bu nedenle düzenli olarak alıştırma yapmaya çalışın.

Becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız bisikletçiler faydalı hareketli nesneler oluşturabilirler. İdeal kaydırma resmi, ana nesnenin donmuş gibi görünmesi ve hareket nedeniyle arka planın bulanık görünmesi için fotoğraf makineniz nesneyle aynı hızda hareket ederek çekilir. Taşıt fotoğrafı çekiyorsanız tekerlekler hareketli görünür ancak taşıt pürüzsüz şekilde bulanıklaştırılmış arka planın önünde net görünür.

Kaydırma, araçlar veya yarış pisti gibi çeşitli hareketli nesneleri çekmek için de kullanılabilir. Net araçlarla bulanık arka planın kombinasyonu, resme gerçek bir hız hissi katar.

Daha yavaş hareket eden nesneler için Enstantane önceliği modunu (Tv) kullanmayı deneyin ve enstantane hızını kendiniz seçin.

Gelişmiş İpuçları:

Enstantane önceliği (Tv) veya Manuel pozlama

EOS'nizin gelişmiş özelliklerini rahatça kullanabiliyorsanız nesnenizin hareketini dondurabilen veya yaratıcı bir şekilde bulanıklaştırabilen enstantane önceliği (Tv) modu ile deneyler yapın.

Manuel pozlama (M) modu size pozlama konusunda tam kontrol verir ve bazen profesyonel fotoğrafçılar tarafından da tercih edilir. Birkaç ayarı deneyerek ve kendi fotoğrafçılık stilinize neyin uygun olduğunu görerek en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

Enstantane hızını ayarlama

Fotoğraflarınızda hareketin çekilme şekli, temel olarak seçtiğiniz enstantane hızına bağlıdır. Yüksek enstantane hızları hareketi dondururken düşük enstantane hızları hareketin bulanık çıkmasıyla sonuçlanır. Bununla birlikte enstantane hızlarını nesnenizin hızına uygun olarak seçmek önemlidir. Yarışan bir aracın hareketini dondurmak için yürüyen bir kişinin hareketini dondurmaya göre çok daha yüksek enstantane hızları gerekir.

Deklanşörün açık olduğu süre saniyelerle veya genellikle saniyeden de küçük birimlerle ölçülür. Deklanşör daha kısa bir süre açık kalırsa fotoğraf makinesi hareketli bir nesneyi zamanda donmuş gibi kaydeder.

Yüksek enstantane hızları genellikle bir saniyenin 1/500'ü kadar veya daha hızlıdır. EOS fotoğraf makinelerinde enstantane hızları 1/4000 sn ve hatta 1/8000 sn kadar hızlı olabilir. Amaç nesnenin hareketini bulanık olarak çekmekse düşük enstantane hızları kullanmak gerekir. EOS fotoğraf makineleri 30 saniyeye kadar enstantane hızları sunabilse de düşük enstantane hızları genellikle saniyenin 1/30'undan başlar.

Çekimleri kaydırmak için Görüntü Sabitleyici Modu 2

Canon'un uzun lenslerinden pek çoğunda birden fazla Görüntü Sabitleyici modu bulunur; nesnelerinizle kaydırma yaparken mümkünse lensinizin yanında bulunan anahtarla Mod 2'yi seçin. Unutmayın:

Yatay veya dikey herhangi bir yöne kaydırma yapabilirsiniz.

En iyi sonucu deklanşör düğmesine basmadan önce kaydırma yapmaya başlayarak ve pozlama bittikten sonra da kısa bir süre daha hareket etmeye devam ederek alırsınız. Bu, kaydırmalı çekimler yaparken fotoğraf makinenizin hızının sabit olmasını sağlar.

Görüntü Sabitleyici özelliğine sahip bir lens kullanıyorsanız üzerinde Mod seçimi anahtarı olmayabilir; bu genellikle lensin kaydırma yönünü otomatik olarak algılayacağı ve Mod 2 IS'ye otomatik olarak geçeceği anlamına gelir.

Çoklu pozlama çekimi

EOS 7D Mark II ve EOS 5D Mark III gibi bazı en son EOS fotoğraf makinelerinde aynı zamanda bir çoklu pozlama işlevi bulunur. Bu işlev tek bir karede aksiyonun birden fazla aşamasını çekmek için aralıksız çekim moduyla birlikte kullanılabilir.

Fotoğraf makinesinde bulunan bu çoklu pozlama özelliğinden en iyi şekilde faydalanabilmek için nesnenin koyu renkli olması durumunda sahnenin arka planının açık renkli veya nesnenin açık renkli olması durumunda sahnenin arka planının koyu renkli olması iyi olur.

Hızlı çekim

Hareket her zaman yüksek hızlı aksiyonla ilgili değildir; hızlı çekim fotoğrafçılığı, hareketi veya zamanı hızlandırma efekti sağlamak için bir dizi kareyi düzenli aralıklarla çeker. Hızlı çekim sıralaması tekrar oynatıldığında bulutlar gökyüzünde hızlı bir şekilde hareket eder. Kısaca hızlı çekim, yavaş hareket eden nesneleri ve sahneleri hızlandırır.

Hızlı çekim yapmak için düzenli aralıklarla uzun bir resimler dizisi çekmeniz gerekir. Fotoğraf çekimini kontrol etmenin üç olası yöntemi vardır;

Fotoğraf makinenizi bir kabloyla bağlayarak ve deklanşörü PC'niz veya Mac'inizle kontrol ederek düzenli aralıklarla bir dizi hızlı çekim görüntü yakalamak için EOS Yardımcı Programı yazılımını kullanabilirsiniz.

Deklanşörü programlanmış aralıklarla bırakmak için çeşitli EOS fotoğraf makineleri ile birlikte bir Canon Timer Controller TC-80N3 kullanılabilir.

EOS 7D Mark II'nin menüsünde bir aralık zamanlayıcı bulunur, bu sayede fotoğraf makinesini önceden tanımlanmış aralıklarla fotoğraf çekmek üzere ayarlayabilirsiniz.

Hareketsiz görüntüler hızlı çekim sıralaması şeklinde çekildikten sonra hareketsiz çekimleri bir film klibinde bir araya getirmek gerekir.

Değişik bir şey deneyin: Zum bulanıklaştırmayı kullanarak hareket yaratma

Zum patlaması veya zum bulanıklaştırma, hareket dolu bir fotoğraf efektidir. EOS DSLR'niz, bir zum lensi ve opsiyonel bir tripod ile bunu kolayca deneyebilirsiniz. Bu efekt, fotoğraf çekerken uzun bir pozlama ile yakınlaştırma veya uzaklaştırma yaparak çekimin merkezden dışarıya doğru bulanıklaşmasına neden olmayı içerir. Görüntünüz onu nasıl çektiğinize bağlı olarak hareketle dolu olarak görünür veya soyut bir görünüm kazanır. En iyi sonuçlar zamanlamayla ilgili farklı denemeler yaparak elde edilir ancak çalışmaya şu şekilde başlayabilirsiniz:

1. EOS DSLR'nizde Tv modunu seçin ve ardından 1 - 4 saniye civarında bir enstantane hızı seçin

2. Tamamen zum yapın ve nesnenize odaklanın. Fotoğraf makinenizde AF-açık düğmesine basarak odağı kilitleyin.

3. Bir tripodunuz yoksa fotoğraf makinenizi sabit tutmak için bir şeylere yaslanın.

4. Şimdi odağınızı değiştirmeden çekmek istediğiniz en geniş açıya kadar uzaklaşın.

5. Deklanşör düğmesine basın ve nesne kadrajı tekrar dolduruncaya kadar zum yapın. Mümkün olduğunca yumuşak bir şekilde zum yapmaya çalışın.

Filmlere ilginçlik katmak için kameranızı hareket ettirin

Filmler, kamera hareketinin kullanılmasıyla daha ilginç haller alabilir. Nesne de hareket halindeyse hem hareketsiz hem kaydırmalı çekimler yapmayı planlayın.

Hareketsiz çekimlerde genellikle kameranın hareketsiz tutulması gerekir ancak alıştırma yaparak kısa klipler kamera elde tutulurken bile kolayca çekilebilir. Geniş açılı bir çekimin yakın çekime göre daha az sarsıntılı görüneceğini unutmayın. Tümüyle hareketsiz bir çekim için tripod veya bir başka destek kullanmak en iyisidir.

Hareketsiz çekimler genellikle olayların başlangıcı için iyidir. Olayın veya nesnenin kapsamını belirlemek için geniş açılı bir çekimle başlayın. Aksiyonun gerçekleşmesine ve nesnenin karenin dışına çıkmasına izin verin. Nesne hareket etmeye başladığında nesneyi karenin aynı bölümünde tutmak için kamerayı aynı hızda hareket ettirerek nesneyi izleyin. Bunu yapmak oldukça zor olabilir ancak klipleri nispeten kısa tutun. Kısa klipler düzenlenmiş filmlere daha fazla tempo hissi verir.

Hareketli ayrıntıları hem sabit kamera çekimleriyle hem de hareketli kamera çekimleriyle yakalayın. Sahnenin hareket eden küçük bir ayrıntısına odaklanarak öykünün anlatılmasına yardımcı olacak ve diğer kliplerin arasına eklenebilecek faydalı bir film klibi elde edersiniz. Nesne koşan bir atlet ise ayakkabıların ve ayakların yakın plan kliplerini çekin.

Hareketsiz çekimlerin ve izleme çekimlerinin bir karışımını kullanın

Filmler çekmek tamamen hareketle ilgilidir ve videoyla hareketi göstermenin farklı yöntemleri vardır. Kamera hareketsiz tutulurken hareketli nesne kareden geçebilir ve hareketsiz bir çekim elde edilir ya da kamera hareketli nesneyi takip edecek ya da onunla birlikte kayacak şekilde hareket ettirilebilir.

Daha ilginç video çekimleri yapmak için hareketsiz çekimlerin ve izleme çekimlerinin bir karışımını kullanın.

Koşu pistinde koşan atletler gibi öngörülebilir bir şekilde tekrarlanan bir şeyin filmini çekiyorsanız olayı nasıl yakalayacağınızı önceden planlayın.

Sahnenin kapsamını belirlemek için geniş açılı bir çekim yapmak iyi bir başlangıç noktasıdır, ardından kameranızı sabit bir konumda tutarken daha dar açılı bir çekime geçebilirsiniz.

Yarış devam ederken hareketli kamera ve sabit kamera çekimlerinin bir karışımını kullanmayı deneyin. Önemli bitiş anını yakalamaya hazır olduğunuzdan da emin olun.

Bitiş çizgisine doğru koşan tüm rakipleri de çekime dahil etmek için bitiş çizgisini daha geniş biçimde çekmek daha iyi olabilir ancak yarış bittikten sonra kamerayı yarışın galibini izleyecek şekilde hareket ettirmeye hazır olun.

Aksiyon dolu baskılar için doğru ayarları seçme

PIXMA kullanarak fotoğraflarınızı basmak, yüksek hızlı aksiyon görüntülerinizi sergilemenin harika bir yoludur. PIXMA yazıcılar, şaşırtıcı düzeyde ayrıntılara sahip yüksek kaliteli baskılar üretebilmenizi sağlar. Baskılarınızdan en iyi şu şekilde faydalanabilirsiniz:

• Görüntünüze uygun boyutta bir kağıt seçin (örn. yüksek çözünürlüklü görüntüler için yazıcınız destekliyorsa baskınızı A4'ten daha büyük bir kağıda yapabilirsiniz.)

• Çarpıcı renkler elde etmek için doğru kağıt türünü seçin (PIXMA'yı Canon'un geniş fotoğraf kağıtları ürün yelpazesi ile birlikte kullanmak, doğru renkte baskılar elde etmenize yardımcı olur)

• Baskılarınızda en yüksek düzeyde ayrıntı elde etmek için yazıcı sürücüsünde kalite ayarlarını artırın

PIXMA'nızla My Image Garden yazılımını kullanma

My Image Garden, fotoğraflarınızı kolayca düzenlemenize ve basmanıza olanak tanıyan kullanışlı bir yazılım uygulamasıdır. Bu yazılım, Canon kameralar kullanılarak çekilmiş film kliplerinden seçilen hareketsiz görüntüleri bile basabilir. Buna ek olarak birden fazla fotoğraf karesini baskı için tek bir dosyada birleştirebilir. Dolayısıyla servis atışı yapan bir tenis oyuncusunun video dizisine sahipseniz diziyi tek tek görüntülere ayırıp tüm servis atışını tek bir baskıda gösterecek şekilde birleştirebilirsiniz.