HAREKET FOTOĞRAFÇILIĞI

Hareket fotoğrafçılığı: Fotoğraflarınızda hareketi yakalama

Etkileyici hareket çekimleri için Canon fotoğraf makinenizde bulunan teknolojilerden nasıl en iyi şekilde faydalanabileceğinizi keşfedin.
İspanya, Madrid'de işlek bir sokaktaki otobüsün yanında asılı kalan ışık izleri.

Fotoğrafçılık, bahçede oynayan çocuklar ve evcil hayvanlardan şelalelerin aktığı manzaralara, aksiyon sporlarına ve daha nicesine kadar hareketlerle dolu hayatı tek bir fotoğrafla yakalamamıza imkan tanır.

Bir fotoğrafçı olarak iki temel seçeneğiniz vardır. Anı tam olarak yakalamak için aksiyonu dondurabilir veya hareket ve hız hissi vermek için hareket bulanıklığından faydalanabilirsiniz. Canon fotoğraf makineniz, burada açıkladığımız üzere iki yaklaşım için de kullanabileceğiniz teknolojilere sahiptir.

Hareket fotoğrafçılığında enstantane hızını anlama

Böcek kovalarken havada uçan bir kırlangıç.

Fotoğraf makinenizin deklanşörünün açık olduğu süre, saniyelerle veya genellikle saniyeden de küçük birimlerle ölçülür. Hareketli bir konuyu ölümsüzleştirmek istiyorsanız deklanşörün çok kısa bir süre açık kalması gerekir. Yaratıcı bir bulanıklık oluşturmak için deklanşörün açık kaldığı süreyi uzatın. Canon EOS 90D ve Canon EF 400mm f/2.8L IS III USM lens ile 1/5.300 sn, f/7,1 ve ISO 2.500 değerlerinde çekilmiştir. © Canon Elçisi Markus Varesvuo

Fotoğraflarınızda hareketi yakalamanın en önemli unsuru, fotoğraf makinesinin enstantane hızını kontrol etmektir. Kendiniz için uygun olan enstantane hızını bulana kadar denemeler ve oynamalar yapmak iyi bir fikirdir. Çoğu DSLR ya 1/4.000 saniye ya da 1/8.000 saniyelik maksimum enstantane hızlarına sahipken bazı aynasız EOS fotoğraf makineleri, daha yüksek enstantane hızları için elektronik deklanşör kullanma seçeneği sunar. Diğer yandan, yavaş enstantane hızları ise hareket eden nesnelerin doğal olarak bulanıklaşmasını sağlar. Bu da hareket hissi yaratmada oldukça etkilidir.

Hareket fotoğrafçılığında enstantane hızını ayarlama

Bir dala konmaya hazırlanan, kanatları açık bir baykuş.

EOS sisteminizin (Elektro Optik Sistem) gelişmiş özelliklerini rahatça kullanabiliyorsanız Enstantane Önceliği (Tv) moduyla denemeler yapın. Canon EOS 90D ve Canon EF 400mm f/2.8L IS III USM lens ile 1/1.300 sn, f/2,8 ve ISO 6.400 değerlerinde çekilmiştir. © Canon Elçisi Markus Varesvuo

Duruş değiştirirken kolları bulanık görünen bir balerin.

Enstantane Önceliği (Tv) modu, konunuzun hareketlerini dondurabilir veya yaratıcı şekilde bulanıklaştırabilir. Canon EOS R6 ile 2 sn, f/10 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Canon Elçisi Wanda Martin

Canon'un DSLR ve aynasız EOS fotoğraf makinelerindeki Tv (Zaman Değeri) çekim modu, sıklıkla Enstantane Önceliği modu olarak da anılır. Kullanmak istediğiniz enstantane hızını seçtikten sonra fotoğraf makinesinin ölçüm sistemi, doğru pozlama için diyafram açıklığını otomatik olarak ayarlayacağından hareket fotoğrafçılığı için mükemmeldir.

Ancak çok aydınlık veya karanlık koşullarda, kullanabileceğiniz enstantane hızı aralığı kısıtlı olabilir. Yani, düşük ışıkta çekim yaparken konunuzu donduracak kadar yüksek bir enstantane hızı kullanamazsınız ya da aydınlık günlerde pozlamayı yaratıcı bir bulanıklık için yeteri kadar uzatamayabilirsiniz. Bu sorunu çözmenin en kolay yolu, fotoğraf makinenizin Otomatik ISO modu ile Enstantane Önceliği modunu birlikte kullanmaktır. Bu durumda, bu yüksek veya düşük enstantane hızlarında çekim yapabilmeniz için fotoğraf makineniz hassasiyeti otomatik olarak ayarlayacaktır.

Hareketi dondurma

Bir dalganın üzerinde giden mavi kanonun içindeki bir kişi.

Bir konuya ne kadar çok yakınlaşırsanız fotoğraf makinesi titremesi de o kadar fark edilir. Bu nedenle bulanıklığı en aza indirmek için daha yüksek bir enstantane hızı kullanmanız gerekir. Canon EOS R6 ile 1/2.700 sn, f/4 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Canon Elçisi Samo Vidic

Sırtında binicisiyle bahçede dört nala koşan ve arkasındaki toprağı kaldıran bir at.

Enstantane hızınızı değiştirmenin yanı sıra hareket hissini yansıtmak için başka teknikler de kullanabilirsiniz. Etkinlikteki ana aksiyonu arayın. Tek bir konuyu çekmek klasik bir görüntü oluşturur ancak buradaki at ve tekmelediği çamur gibi beraber hareket eden iki konu, hızlı hareketin ve aksiyonun gerçekleştiği fikrini pekiştirebilir. Canon EOS 90D ve Canon EF 70-200mm f/4L IS II USM lens ile 81 mm, 1/8.000 sn, f/5,6 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir.

1/250 saniyelik enstantane hızı, yürüyen insanlar için yeterli olacakken konunuz biraz daha hızlı hareket ediyorsa 1/500 saniye daha iyi olacaktır. Uçan kuşlar veya arabalar gibi daha hızlı nesneler için 1/2.000 saniye, 1/4.000 saniye veya daha yüksek enstantane hızları tercih edilir. Doğru enstantane hızını bulana kadar farklı hızlarda denemeler yapmak ve eğlenmeyi unutmamak önemlidir!

Fotoğraf makinesine doğru koşarken havada asılı kalan küçük bir köpek.

Küçük hayvanları veya çocukları fotoğraflarken konunuz fotoğraf makinesinden en az üç metre uzaktaysa odağı korumak daha kolaydır. Çok yakınlaşmaları halinde odağı korumak çok daha zor hale gelir. Canon EOS 850D ve Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM lens ( Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM'nin eski modeli) 200 mm, 1/1.600 sn, f/3,5 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Etraflarında gökkuşağı renklerinde konfetiler yağarken koltukta oynayan beş çocuk.

Burada, yere düşen konfetilerin hareketi 1/200 saniyelik enstantane hızı ve Speedlite EL-100 flaşla dondurulmuş ve sahnenin heyecanı yakalanmış. Canon EOS 800D ( Canon EOS 850D'nin eski modeli) ve Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM lens ile 18 mm, 1/200 sn, f/4 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir.

Küçük çocuklar ve köpekler genellikle hızlı ve düzensiz şekilde hareket eder. Bu nedenle 1/1.000 saniyelik bir enstantane hızı yeterli olacaktır. Aynısı sporcuları çekerken de geçerlidir.

Genellikle PowerShot fotoğraf makinelerinde bulunan Çocuklar ve Hayvanlar çekim modu, konuları takip ederken yüksek otomatik odaklama performansı sağlamak için birden fazla odaklama karesi kullanır. Çocuklar ve Hayvanlar çekim modu olmayan EOS fotoğraf makineleri için Servo AF'ye (sürekli otomatik odaklama) geçin.

Çoğu Canon fotoğraf makinesinde bulunan Spor Sahne modu, hızlı aksiyonları dondurmak için iyi bir başlangıç noktasıdır. Daha yüksek enstantane hızları için fotoğraf makinesinin çekim parametrelerini değiştirir, Servo AF ile hareketli konuları izler ve Sürekli Sürücü moduyla seri çekim yapar. Bununla birlikte, spor fotoğraflarınızda hareket bulanıklığı yaratmak için Tv (Enstantane Önceliği) moduna geçmeniz ve ihtiyacınız olan enstantane hızını ayarlamanız daha iyidir.

Canon EOS R Sistemi fotoğraf makineleri, izleme modunda fotoğraf makinesinin konunuzun gözlerini belirleyip odaklamasını sağlayan Göz AF özelliğine sahiptir. Bu da hareket eden konularınızı takip etmenin güvenilir bir yoludur.

Hareket bulanıklığını yakalama

Bulanık görünen insanların tüm yönlerde yürüdüğü kalabalık bir cadde.

Daha düşük enstantane hızları, hareketin bulanık olarak yakalanmasını sağlar. Canon EOS M100 ( Canon EOS M200'ün eski modeli) ve Canon EF-M 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM lens ile 18 mm, 1/6 sn, f/22 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Düşük enstantane hızları ve uzun pozlamalar, fotoğraflarınızda hareket bulanıklığı yaratmanıza imkan tanır. Yine, enstantane hızının ne kadar düşük olması gerektiğini hareketli nesnelerin hızı belirleyecektir.

1/30 saniyelik bir enstantane hızı bisikletler için iyiyken araba ve motosikletler için 1/60 ve 1/125 arası enstantane hızları tercih edilebilir. Şelaleleri bulanıklaştırmak istiyorsanız 3-5 saniyelik uzun sayılabilecek bir pozlama en iyisidir. Bu aynı zamanda etrafta yürüyen insanları çekimlerde "bulanıklaştırmak" için de kullanılabilir. Bu şekilde insanları, sokak sahneleri veya işlek simge yapıların mimari çekimlerinden etkili şekilde ayırır.

Parlak gün ışığında dar bir diyafram açıklığı kullansanız bile hareket bulanıklığı yaratacak kadar uzun bir enstantane hızı yakalamak zor olabilir. Bunun üstesinden gelmek için sensöre vuran ışık miktarını azaltmak üzere lensin önüne pozlamayı uzatmanızı sağlayan bir NF (Nötr Yoğunluk) filtresi yerleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda pozlamanız 30 saniyenin üzerine çıkabilir. O zaman fotoğraf makinesinin manuel modunu seçin ve Bulb ayarını kullanın.

Zaman atlamalı çekimle hareketi yakalama

Hızın kontrolü sizde olduğunda videolarda yaratıcılığınızı gerçekten konuşturabilirsiniz. Zaman atlamalı çekim fotoğrafçılığı, hareketi veya zamanı hızlandırma efekti sağlamak için bir dizi kareyi düzenli aralıklarla çeker. Bunun için düzenli aralıklarla bir dizi fotoğraf çekmeniz gerekir. Zaman atlamalı çekim kılavuzumuzdan daha fazlasını öğrenin.

Canon EOS 250D ve EOS R Sistemi gibi fotoğraf makineleri, etkileyici videolar çekmeyi daha da basit hale getirmek için dahili zaman atlamalı film moduna sahiptir.

Zum bulanıklaştırma kullanarak hareketi yakalama

Kırmızı yaprakların bulanık bir çekimi.

Konunuz gerçekte hareket etmiyorsa hareket bulanıklığı yaratmak doğal olarak zordur. Bununla birlikte, herhangi bir zum lensiyle ilgi çekici bir hareket bulanıklığı yaratabilirsiniz. Canon EF 17-40mm f/4L USM ile 1/4 sn, f/14 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir.

Herhangi bir DSLR veya aynasız fotoğraf makinesinde Tv çekim modunu seçin ve 1 ila 4 saniyelik bir enstantane hızı belirleyin. Deklanşör düğmesine hafifçe basarak zum ve otomatik odaklama yapın. Ardından pozlamayı başlatmak için deklanşör düğmesine tam basın ve yaklaşık olarak yarısına geldiğinizde lensin zum halkasını kullanarak uzaklaşmaya başlayın. Zum ayarındaki değişimin bitişini pozlamanın bitişiyle aynı zamana denk getirmeyi hedefleyin. Alternatif olarak, lens uzaklaşırken çekime başlayabilir ve pozlama esnasında yakınlaşabilirsiniz.

Işık izlerini yakalama

Buz tutmuş ağaçlarla çevrili tren raylarının üzerinde süzülen ışık izleri.

Uzun pozlama, tren rayları boyunca ilerleyen ışık izlerini yakalamayı mümkün hale getirmiş. Canon EOS RP ve Canon RF 24-240mm f/4-6.3 IS USM lens ile 105 mm, 32 sn, f/8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Hareketli araçların oluşturduğu ışık izleri hareket hissini aktarmanın mükemmel bir yoludur. Karanlıkta aşırı pozlama ihtimali düşüktür. Dolayısıyla çekiminizde bolca ışık izi yakalamak için Bulb pozlama kullanabilir ve gerekirse deklanşörü birkaç dakika açık bırakabilirsiniz. Fotoğraf makinenizin tripoda veya titremeyen başka sağlam bir desteğe takılı olduğundan emin olun.

Hareketli araçları aydınlatmak için kullanabileceğiniz başka bir teknik ise flaş kullanmaktır. Bu şekilde ışık izleri yakalanırken araba, motosiklet, tren veya bisikletler bile güzelce pozlanır. Pozlamanın başı yerine sonunda patlaması için flaşınızı arka perde flaş moduna ayarlamanız gerekecektir. Işık izleri, standart ön perde flaşıyla hareketli araçların arkasından değil önünden uzuyormuş gibi görünür.

Fotoğraf makinenizle kaydırma yapma

Sahada hız yapan bir arazi motosikleti sürücüsü.

Hareketli nesneleri takip etmek için fotoğraf makinenizi kaydırdığınızda bulanık bir arka plan elde edersiniz ve bu da hareketin daha dinamik görünmesini sağlar. Canon EOS 90D ve Canon EF 70-200mm f/4L IS II USM lens ile 135 mm, 1/30 sn, f/8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Hareket bulanıklığı yaratmak için düşük enstantane hızlarıyla çalışıldığında fotoğraf makinesinin sarsılması, özellikle telefoto lensler kullanılırken her zaman karşılaşılan bir tehlikedir ve ana konunun da bulanıklaşmasına neden olabilir. Görüntü sabitlemenin büyük faydası olabilir. Bazı Canon IS (Görüntü Sabitleyici) lensler, yatay olarak kaydırma yaptığınızda yalnızca dikey düzlemde düzeltme uygulayan otomatik kaydırma algılamasına sahiptir.

Diğer Canon IS lensler ise değiştirilebilir çift modlu görüntü sabitleyicilere sahiptir. Mod 1 hareketsiz çekimler; mod 2 ise kaydırma için kullanılır. Hatta Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM ve EF 70-200mm f/4L IS II USM gibi bazı lensler, yalnızca gerçek pozlama esnasında sabitleme uygulayan değiştirilebilir üçüncü sabitleme moduna sahiptir. Bu, düzensiz hareket eden nesneleri vizörde izlemeyi kolaylaştırabilir.

Canon EOS R5 ve R6 fotoğraf makineleri aynı zamanda IBIS'e (dahili Görüntü Sabitleyici) sahiptir. Bu, çok daha yüksek sabitleme performansı için optik sabitleme özellikli lenslerin görüntü sabitleyicileriyle birlikte çalışabilir.

Daha fazlası için Aksiyon çekimleri için kaydırma ipuçları kılavuzumuzu okuyun.

Çoklu pozlama ile hareket ekleme

Bisiklet üzerinde kum rampada dönüş yapan bir kişinin çoklu pozlama çekimi.

Sürekli Çekim kullanılarak oluşturulan bir çoklu pozlama görüntüsü, devam eden aksiyonların yakalanması için kullanışlı bir araçtır. Canon EOS 5D Mark III ( Canon EOS 5D Mark IV'ün eski modeli) ile 1/1.600 sn, f/8 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir.

Canon EOS 5D Mark IV ve EOS R Sistemi gibi bazı yeni EOS fotoğraf makineleri, Çoklu Pozlama işlevine de sahiptir. Bu işlevi, tek bir karede aksiyonun birden fazla aşamasını çekmek için Sürekli Çekim moduyla birlikte kullanabilirsiniz. Konu ve arka plan arasında belirgin bir fark varsa (örneğin aydınlık bir konu karanlık bir arka planın önünde olduğunda veya tam tersi durumda) en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Çoklu pozlama çekimi kılavuzumuza göz atın (Belirli dillerde mevcuttur).

Başka bir seçenek ise flaş kullanmaktır. Canon Speedlite EL-100, programlanabilir bir stoboskopik flaş moduna sahiptir. Uzun pozlama sırasında bir dizi flaş patlatmak, sabit bir arka planın önündeki hareketli nesneleri yol boyunca birkaç noktada yakalayabilir.

Videolara ilgi çekici bir dokunuş katmak için fotoğraf makinesini hareket ettirme

Uzun elbisesiyle tarihi kalıntıların önünde yürüyen bir kişi.

Fotoğraf makinenizi tripod üzerine sabitlemektense çekim yaparken onunla birlikte hareket ederseniz filmleriniz çok daha dinamik görünebilir. Pek çok Canon DSLR, aynasız EOS M ve EOS R fotoğraf makinesi Movie Digital IS özelliğine sahiptir. Bu, yalnızca film çekimi için sarsıntıları dengeleyerek çok daha sabit sonuçlar elde etmenizi sağlayan bir elektronik görüntü sabitleme yöntemidir. Aynı zamanda lenslerdeki optik Görüntü Sabitleyicilerle ve Canon EOS R5 ve R6 fotoğraf makinelerindeki dahili IS'lerle birlikte çalışabilir.


Yazan: Matthew Richards

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Enstantane hızı ipuçları

  Yeni başlayanlara yönelik kılavuzumuzla enstantane hızında uzmanlaşın ve daha iyi aksiyon çekimleri yapın.

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Yeni başlayanlar için panlama fotoğrafçılığı

  Bu en iyi ipuçları ile daha iyi aksiyon fotoğrafları için panlama özelliğini nasıl kullanacağınızı keşfedin.

 • AKSİYON FOTOĞRAFÇILIĞI

  Aksiyona yönelik en iyi lensler

  Aksiyon fotoğrafçılığına yönelik en iyi lensler kılavuzumuz.

 • SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

  Nasıl harika aksiyon çekimleri yapabilirsiniz?

  Canon fotoğraf makinenizle harika aksiyon çekimleri yapmanız için ipuçları.