AKSİYON FOTOĞRAFÇILIĞI

Aksiyon fotoğrafçılığı için satın alabileceğiniz bu en iyi lenslerle hiçbir anı kaçırmayın.

İster havuza atlayan yüzücüleri ister atlayışının ortasındaki bir kaykaycıyı fotoğraflamak isteyin, spor etkinliklerinde hareketi yakalamaya yönelik yüksek performanslı ve uygun maliyetli cazip Canon lenslerinden birini seçebilirsiniz.
Bir havuza arkası dönük bir şekilde atlarken uzanan kollarıyla su damlalarından yay şekli oluşturan bir yüzücü.

Aksiyon fotoğrafçılığı, evcil hayvanlardan uçan kuşlara, atletizm sporlarından top oyunlarına kadar, hareket halindeki konuları fotoğraflamayı içerir. Konunuz hızlı hareket ederken umduğunuz şekilde çekim yapmak zor olabilir ancak hareketi yakalamak için en uygun fotoğraf makinelerini ve lensleri kullanmak size büyük bir avantaj sağlar.

Genel olarak, aksiyon fotoğrafçılığı için en uygun fotoğraf makineleri, birçok AF noktası bulunan gelişmiş bir otomatik odaklama sistemine sahiptir ve konuları, öngörülemez biçimde hareket ettiklerinde bile doğru ve kesintisiz olarak takip etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, Sürekli çekim modunda yüksek maksimum kare hızına ve sadece birkaç çekim yerine çok sayıda fotoğraftan oluşan seri çekimler yapabilmeniz için büyük bir ara belleğe sahip olmaları gerekir.

Canon EOS R6 ve EOS R7, aksiyon için ideal fotoğraf makinesi gövdeleridir. Bu iki fotoğraf makinesi de kuşları, hayvanları, insanları ve hatta araçları takip etmek için derin öğrenme teknolojili yapay zekaya dayanan hassas ve akıllı AF'nin yanı sıra son derece yüksek kare hızlarına sahiptir.

Bir Canon EOS R fotoğraf makinesi ve Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM lens tutan eller.

Canon'a göre EF ve RF yuva sistemlerinin, fotoğraf makineleri ile lensler arasındaki veri iletişim hızı açısından farkı "bir moped ile bir hızlı tren" arasındaki fark gibidir; bu da Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM gibi RF lensleri aksiyon çekimleri için ideal kılar. © James North

Aksiyon çekimleri için en iyi lens türü hangisidir?

Hareket halindeki konuları çekerken hız çok önemlidir ve Canon'un RF lensleri ile EOS R Sistemi gövdeleri arasındaki son derece hızlı iletişim, hızlı ve doğru otomatik odak takibinin yanı sıra gelişmiş optik Görüntü Sabitleme (IS) gibi çeşitli avantajlar sağlar. Uzun telefoto odak uzaklıklarında çekim yaparken fotoğraf makinesi daha fazla titrediği için bulanık görüntü riski çok daha fazla olduğundan, optik IS son derece faydalıdır. Lensteki optik IS, fotoğraf makinesinin hareketini önlemek ve bulanıklığı en aza indirmek için fotoğraf makinesindeki gövde içi Görüntü Sabitleme (IBIS) özelliğiyle birlikte çalışır.

Aksiyon fotoğrafçıları, fotoğrafları görüntüleyenlere saha kenarında olma veya yarış pistinin kenarında oturma deneyimini aktarmayı amaçlar. Odak uzaklığı uzun olan bir lens, kareyi konunuzla doldurmanıza olanak vererek bu amaca ulaşmanızı sağlar. Uzaktan çekim yapıyorsanız telefoto veya süper telefoto zoom'lar genellikle en iyi seçenektir. Ancak harekete biraz daha yakınlaşma olanağınız varsa standart zoom da yeterli olabilir.

Profesyonel bir spor fotoğrafçısı, profesyonel sınıf zoom ve süper telefoto lensler dahil büyük, üst seviye spor lensleri kullanabilir. Ancak Canon, hareketi yakalayabilen ve son derece net görüntü kalitesi sunan giriş düzeyi telefoto lensler de sunar. Çeşitli bütçelere uygun en iyi seçenekler aşağıda verilmiştir.

Aksiyon fotoğrafçılığı için en iyi başlangıç seviyesi lens: Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

Grafitilerle dolu bir kaykay parkında bir rampada tehlikeli bir numara yapan, kot pantolon ve beyaz üst giymiş bir kaykaycı.

Her zaman bir telefoto lense ihtiyacınız yoktur. Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM gibi standart bir zoom lensi, harekete yakın olduğunuzda veya sahneyi oluşturmak için çevredeki unsurları dahil etmek istediğinizde idealdir. Canon EOS RP ve Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM lens ile 48 mm, 1/180 sn, f/13 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Hareket halindeki konuları çekerken, aksiyon genellikle elinizin altında olabilir: Çocuklar veya evcil hayvanlar bahçede oynarken, bir kaykay parkındaki aktiviteleri izlerken ve hatta bir motokros yarışında pist kenarında dururken aksiyon çekimi yapabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, uzun telefoto menziline ihtiyacınız yoktur; nispeten küçük, hafif bir lens daha kullanışlıdır.

Tam kare uyumlu bir zoom lensi olan Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, 9 cm'nin altındaki uzunluğu ve yalnızca 395 g'lık ağırlığı ile oldukça kompakttır. Kolayca saklanabilir ve ağırlık yapmadan hareketi istediğiniz süre boyunca takip etme özgürlüğü sunar. Yumuşak, sessiz STM motoru hızlı otomatik odaklama sağlarken 5 stop'lu optik IS fotoğraf makinesinin titremesi nedeniyle çekimlerinizin bulanık çıkması riski olmadan nispeten düşük enstantane hızları (örneğin, fotoğraf makinesini ana konu ile birlikte kaydırırken) kullanmanıza olanak verir.

Aksiyon fotoğrafçılığı için en çok yönlü lens: Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

Dar bir yoldan dört nala aşağı inen bir atın üstünde tören giysileri içinde oturmuş, büyük bir yay ve ok taşıyan bir yabusame okçusu.

Yanınızda yalnızca bir lens taşıyabiliyorsanız çok yönlü Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM, çok çeşitli aksiyon senaryoları için idealdir. Canon EOS RP ve Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS STM lens ile 240 mm, 1/800 sn, f/6,3 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir.

Hareketli konuları çekerken sık karşılaşılan bir sorun, hareketin nerede gerçekleşeceğini bilmemektir. Örneğin, bir amatör futbol maçında kale direklerinin yanında durarak sahadaki bir mücadeleyi yakalamaya çalışırken bir an sonra kale ağzındaki aksiyonu yakalamaya çalışabilirsiniz. Telefoto ve geniş açılı lensler arasında geçiş yapmak, önemli anları tümüyle kaçırmanıza yol açabilir.

Geniş açılı çekimlerden güçlü telefoto menziline kadar her şeyi sunan Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM'nin geniş 10x zoom aralığı, bu tür çekimler için idealdir. Bu tam kare lensin daha küçük bir APS-C sensöre sahip Canon EOS R7 ile birlikte kullanılması, pratikte menzili daha da artırarak bir tam kare fotoğraf makinesindeki 38,4-384 mm'lik bir lense eş değer bir görüş sağlar.

Lens, uzun zoom aralığıyla hareketi takip etmenin yanı sıra ultra hızlı Nano USM AF sistemine ve 5 stop'lu IS'ye de sahiptir. Üstelik tüm bu özellikler; rahat, kompakt ve hafif bir tasarımda bir araya gelmiştir.

Elde aksiyon çekimi için en iyi telefoto lens: Canon RF 70-200mm F4L IS USM

Yüzüne doğru tuttuğu Canon EOS R Sistemi fotoğraf makinesiyle denize ıstakoz kafesi atan balıkçıyı fotoğraflayan bir kadın.

Bir telefoto lens olmasına rağmen, Canon RF 70-200mm F4L IS USM'nin boyutu ve taşınabilirliği, onu elde aksiyon çekimlerinin yanı sıra seyahat ve vahşi yaşam çekimleri için ideal kılar. © Andrew Ford

Canon RF 70-200mm F4L IS USM lens takılmış bir Canon EOS R Sistemi fotoğraf makinesini elinde tutan, yünlü bir bere takmış bir kadının arkadan çekilmiş fotoğrafı.

Canon RF 70-200mm F4L IS USM lensin sahip olduğu 5 stop'lu optik IS'nin etkisi, EOS R6 gibi EOS R Sistemi fotoğraf makinelerindeki IBIS ile birlikte çalışırken 7,5 stop'a kadar artar. © Andrew Ford

Bazen aksiyon yakınınızda gerçekleşse de genellikle belirli bir mesafeden çekim yapıyor olursunuz. Bu özellikle atletizmden motor sporlarına kadar birbirinden farklı seyircili etkinlikler için geçerlidir. Geniş açıları ve standart odak uzaklıklarını seçenek dışı bırakarak, bütünüyle telefoto performansı için tasarlanmış bir lens tercih edebilirsiniz.

Şaşırtıcı derecede kompakt Canon RF 70-200mm F4L IS USM, telefoto lenslerin büyük ve ağır olması gerekmediğinin kanıtıdır. Geri çekilebilir tasarımı sayesinde, kolay saklama için 12 cm'nin altında bir uzunluğa sahiptir ve sağlam, hava koşullarına dayanıklı L serisi üretim kalitesine rağmen yalnızca 695 g ağırlığındadır.

Öne çıkan performans özellikleri; bütün zoom aralığı boyunca sabit kalan hızlı f/4 diyafram açıklığı değeri ve Dual Nano USM motorları temel alan ışık hızındaki AF'dir.

Aksiyon fotoğrafçılığı için en iyi giriş seviyesi süper telefoto zoom lensi: Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

Elindeki mavi hokey sopasını kaldırmış, kırmızı formalı ve siyah kasklı bir hokey oyuncusunun yan profilden çekilmiş bir fotoğrafı.

Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM'deki güçlü 5.5 stop'lu optik IS, tripoda ihtiyaç duymadan çarpıcı aksiyon görüntüleri üretir. Canon EOS R6 ve Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM lens ile 400 mm, 1/500 sn, f/8 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir.

Yapay çim sahada topu kapmaya çalışan, mavi formalı ve uzun mavi çoraplı bir hokey oyuncusu.

Dokuz yapraklı diyafram da mükemmel arka plan bulanıklığı sağlar. Canon EOS R6 ve Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM lens ile 400 mm, 1/640 sn, f/8 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir.

Spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığında genellikle harekete istediğiniz kadar yakınlaşamazsınız. 70-200 mm'lik bir lens veya Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM bile yeterli telefoto menziline sahip olmayabilir. Aradaki mesafeyi kapatmak için süper telefoto lense ihtiyacınız vardır.

Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, 70-200 mm'lik bir lense kıyasla iki kat daha fazla telefoto menzili sağlar ancak yalnızca 635 g ağırlığıyla oldukça kompakt ve hafif bir lenstir. Süper telefoto odak uzaklıklarında fotoğraf makinesinin titremesi nedeniyle netliğin bozulması riski her zaman daha yüksektir ancak IS özelliği, elde çekimde keskin fotoğraflar ve net videolar sağlar. Ultra hızlı Nano USM otomatik odaklama özelliği, hareketi takip etmede çok beceriklidir ve bu lens, 400 mm'nin de size yeterli menzili sağlamaması olasılığına karşı, Canon Genişletici RF 1.4x ve Genişletici RF 2x ile uyumludur.

Aksiyon fotoğrafçılığı için en iyi giriş seviyesi süper telefoto sabit lens: Canon RF 600mm F11 IS STM

Takozundan ayrılırken kendini ileri doğru atarak güç alan erkek bir sürat koşucusu.

Bazı aksiyon çekimlerinde, konuya neredeyse hiçbir zaman istediğiniz kadar yaklaşamazsınız. Mümkün olan en uzun odak uzaklığı zoom kabiliyetine üstün gelerek Canon RF 600mm F11 IS STM ve Canon RF 800mm F11 IS STM gibi süper telefoto lensleri en iyi seçenek haline getirir. Canon EOS R ve Canon RF 600mm F11 IS STM lens ile 1/1.600 sn, f/11 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir.

Telefoto ve süper telefoto zoom lensleri, bir spor etkinliğinde seyircilere ayrılmış alanda veya vahşi yaşam çekimlerinde gizli sığınakta olduğu gibi tek bir çekim pozisyonu ile sınırlandığınızda görüntüleme alanınızı ayarlamanız için çok yönlülük sağlar. Diğer durumlarda, mümkün olduğunca çok telefoto menziline ihtiyacınız olur ve çok fazla zoom aralığına sahip olursunuz. Uçan kuşların veya uzaktaki vahşi hayvanların çekimleri bunun tipik örnekleridir.

Devrim niteliğindeki Canon RF 600mm F11 IS STM, bu iş için ideal araçtır. Geri çekilebilir tasarımı sayesinde, taşıma uzunluğu 27 cm'nin altındadır ve bu lens yalnızca 930 g ağırlığındadır. 5 stop'lu optik IS sayesinde tutarlı netlik sağlandığı için uzun süreler boyunca elde çekim yaptığınızda bile lens üzerinde tam kontrol sahibi olursunuz. İhtiyacınız olması durumunda Canon RF 800mm F11 IS STM daha da fazla menzil sağlar ve bu lenslerin her ikisi de Canon Genişletici RF 1.4x ve Genişletici RF 2x ile birlikte kullanılabilir.

Hızlı hareketleri yakalamak için en iyi profesyonel seviye lens: Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM

Kürek çekerken öne doğru eğilmiş bir kürekçi. Sporcu odakta net görülürken arka plan bulanık.

Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM gibi "hızlı" bir lens, nispeten daha dar bir alan derinliği sunar. Bu da bir aksiyon sahnesinde arka planı bulanıklaştırarak ana konuyu öne çıkarmak için idealdir. Canon EOS R ve Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM lens ile 111 mm, 1/1.000 sn, f/2,8 ve ISO 1.000 değerlerinde çekilmiştir. © Matthew Joseph

Bir Canon fotoğraf makinesi ve RF 70-200mm F.2.8L IS USM lens ile çekim yapmak üzere arkaya doğru eğilmiş, kot pantolon ve mavi ceket giymiş bir fotoğrafçı.

Canon RF 70-200mm F4 IS USM'de olduğu gibi, bu daha hızlı f/2,8 lens de tamamen profesyonel sınıf, hava koşullarına dayanıklı tasarıma, süper hızlı ve neredeyse sessiz Çift Nano USM AF'ye ve 5 stop'lu Görüntü Sabitleyiciye sahiptir.

Çok hızlı hareket eden konuların hareketini dondurmanız gerektiğinde, yalnızca yüksek enstantane hızları yeterli olacaktır. Gerçekleşmekte olan hızlı hareketleri dondurmak için 1/2.000 saniyenin üzerinde enstantane hızlarına ihtiyacınız vardır. Bu, parlak güneş ışığı dışında her durumda soruna yol açabilir. Çözümlerden biri, fotoğraf makinenizin ISO ayarını yükseltmektir. Ancak o zaman da görüntü kumlanması nedeniyle grenli bir görüntü elde etme ve ince ayrıntıların kaybolması riski ortaya çıkar.

Bütçenizi biraz daha yükseltebilirseniz Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM en gelişmiş çözümdür. Sabit f/2,8 diyafram açıklığı, doğrudan zoom aralığı boyunca düşük ışıkta bile yüksek enstantane hızlarına olanak verir. Bir diğer artısı ise arka planı bulanıklaştırarak sahnenin ana konusunu öne çıkarabilmenizdir.

Burada ele aldığımız seçeneklerin tümü hafif, kullanımı kolay ve çeşitli bütçelere uygun olduğu için aksiyon fotoğrafçılığı için idealdir. İster bir amatör futbol maçında saha kenarında durmayı ister yarış pistinde hızlı hareket eden bir sporcunun fotoğrafını çekmeyi planlayın, bu seride ihtiyaçlarınızı karşılayan bir lens mutlaka vardır. Yapmanız gereken tek şey gidip şansınızı denemek ve neler yapabileceğinizi keşfetmektir.Yazan: Matthew Richards

İlgili Ürünler

İlgili makaleler