DIŞ MEKAN

Kış sporları fotoğrafları çekmek için kısa bir kılavuz

Onlarca yıldır kar çekimleri yapan ödüllü spor ve aksiyon fotoğrafçısı Richard Walch'tan göz kamaştırıcı kış sporları fotoğrafları çekmek için 7 ipucunu burada bulabilirsiniz.
Mavi ve kırmızı kışlık giysiler giyen bir snowboard'cu, mavi gökyüzünün altında karlı bir dağlık manzarada gözlerden uzaklaşıyor. © Richard Walch.

Karlı yerlerde hızlı hareket eden konuları çekmek, benzersiz zorlukları da beraberinde getirir.

Dağlardan aşağı inen cesur kayakçıları belgelerken, her zaman daha iyi kar sıçramalarının ve daha büyük hünerlerin peşinde olursunuz. Pilleriniz soğuk havada hızla tükenir. Parmaklarınız genellikle soğukta sertleşen deklanşör üzerinde hızla hareket eder. Güneş pistler üzerinde parlar.

Çok sayıda ödüle sahip profesyonel spor fotoğrafçısı ve Canon Elçisi Richard Walch, bu zorluklar karşısında pes etmiyor.

"Zamanla öğrendim ki, bir dağa çıktığınızda ekipmanlarınızın hazır olması gerekiyor," diyor. "Doğru ekipmanlara ihtiyacınız vardır çünkü oradayken bir şeyler ters giderse bahaneler size bir fayda sağlamaz."

Nefes kesici kış fotoğrafçılığı çekimleri yapmaya tamamen hazır olduğunuzdan emin olmak için Richard'ın kar sporları fotoğrafçılığına dair ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Eliyle kar sıyıran snowboard'cu. Canon ile çekildi. © Richard Walch.

Richard, profesyonel snowboard'cu Bene Meier'i Rusya'nın Kamçatka kentinde bir dağdan aşağı inerken yakalıyor. Canon EOS-1D X Mark III ile çekildi. © Richard Walch.

1. Gününüzü ışığa göre planlayın. Ancak esnek olun.

Richard, ışık tam olarak doğru bir şekilde vuruncaya kadar gözlerinizi ışıktan ayırmamanızı ve sabırlı olmanızı tavsiye ediyor.

"Gün doğumu ve gün batımı, pistlerde fotoğraf çekmek için harika ışık koşulları sağlar. Canon EOS R50, gün doğumu ve gün batımı gibi düşük ışık koşullarında kullanmak için ideal bir fotoğraf makinesidir. DIGIC X işlemcisi oldukça gelişmiştir. Bu sayede ışık eksikliğini telafi etmek için ISO ayarını artırmanız gerekse bile harika sonuçlar elde edersiniz."

EOS R50, giriş düzeyi bir fotoğraf makinesi olmasına rağmen saniyede 15 kare hızında çekim yapabilir. Bu da çekimler arasında daha az zaman, görüntü kalitesinden ödün vermeden anı yakalamak içinse daha fazla zaman olması anlamına gelir.

Ancak Richard, dar bir zaman aralığına güvenmemeniz gerektiğini belirtiyor. Aksine, bütün günü dağda geçirmeye hazır olmanız gerekiyor.

"Dağdaki hava koşullarını tahmin etmek zordur ve koşullar hızlı bir şekilde değişebilir. Dağa mümkün olduğunca erken çıkmanızı tavsiye ederim," diyor. "Bu şekilde, mükemmel ışık anları için zaten hazır olursunuz."

Bir kayakçı, Kamçatka'da karlı bir dağda ters takla atıyor. Canon ile çekildi. © Richard Walch.

Richard, Rusya'nın Kamçatka kentindeki kayalık bir dağda ters takla atan serbest stil kayakçı Sven Kueenle'yi yakalamak için balık gözü lens kullanıyor. Canon EOS-1D X Mark III, EF 15mm f/2.8 ile çekildi. © Richard Walch.

2. Konunuzla bağlantı kurun.

Herhangi bir spor dalında çekim yaparken konunuzla diyalog kurmanız çok önemlidir. Böylece dudak uçuklatan bir fotoğraf ortaya çıkarmak için birlikte çalışabilirsiniz.

"Bir sporcuyla fotoğraf çekimindeyseniz ortak bir noktadan başlarsınız çünkü ikiniz de eve o olağanüstü görüntüyle dönmek istersiniz."

Richard'a göre önemli olan, bir fotoğrafçı olarak yeteneklerinizi sporcunun becerileriyle dengelemektir. "Sporcuya fotojenik bir noktada olup olmadığını veya fotojenik hale getirmek için neye ihtiyacım olduğunu söyleyebilirim. Ama ilk olarak her zaman şunu sorarım: 'Kendini nerede rahat hissediyorsun? Bana en iyi yönlerini nerede gösterebilirsin?' Ancak o zaman birlikte yaratıcı olabilirsiniz."

Alpler'de gün doğumu, Canon fotoğraf makinesiyle fotoğraflandı. © Richard Walch

Alpler'de gün doğumu, dondurucu soğuklarda (ve ekstra pillerle) EOS-1D X Mark II ile çekildi. © Richard Walch.

3. Kendinizi ve fotoğraf makinenizi soğuğa karşı koruyun (ve ekstra pil taşıyın).

"Soğuk havayla ilgili püf noktası şudur: Soğuktaysanız soğukta kalın. Soğuk pistlerden sıcak binaya adım attığınızda fotoğraf makinenizin lensleri hızlı bir şekilde buğulanır. Bu nedenle günü sonlandırana kadar ekipmanlarınızı dışarıda tutmanız önemlidir," diyor Richard.

"Ayrıca düşük sıcaklıklar, fotoğraf makinesinin pilinin hızla bitmesine neden olabilir. Bu nedenle gün içinde yanınızda iki yedek pil bulundurmanız önemlidir."

Elbette bir şeyler yemeniz gerekir, bu yüzden yanınızda bol miktarda atıştırmalık getirin. Richard, odağınızı korumak için beslenmenize ve kendinizi sıcak tutmaya dikkat edin diyor.

"Soğuk eller de ekipmanınızı kontrol etmeyi zorlaştıracaktır. Bu nedenle yanınızda sıcak eldivenler ve gözlerinizi güneş ışığından ve kar parlamasından korumak için güçlü UVP güneş gözlükleri getirdiğinizden emin olun. Ayrıca düşmeniz durumunda ekipmanınızı korumak için sağlam, yalıtımlı bir sırt çantası da getirin."

Fotoğraf makinenizi soğuğa karşı korumaya gelince, bazı Canon EOS R Sistemi fotoğraf makinelerinde tüm bağlantıları, vidaları ve açıklıkları kar da dahil olmak üzere her tür kalıntıdan korumaya yardımcı olabilecek hava şartlarına karşı dayanıklılık özelliği bulunur.

Kayakçı dağdan aşağı inerek kar püskürtüyor. Canon EOS-1D X Mark II ile çekildi. © Richard Walch.

Richard, aksiyonu dondurarak Sven Kueenle'yi Avusturya'nın Montafon kentindeki pistlerden aşağı inerken yakalıyor. © Richard Walch.

4. Çekim için doğru pozisyonu bulun ve yoldan çekilin.

Dağda doğru noktayı seçmek, doğru ışığı seçmek kadar önemlidir. Biraz deneme yanılma yapmanın kimseye zararı olmaz ancak çekim yapmaktan kaçınılması gereken bazı kesin pozisyonlar vardır.

"Dağı dik bir şekilde çekerseniz düz görünür. Yanlardan ya da konunuzun biraz altından çekmeniz gerekir."

Durduğunuz yer nerede olursa olsun, aksiyonu fazla yönlendirmediğinizden emin olun. Sporcu (kayakçı, snowboard'cu, kızakçı veya başka bir sporcu) istediği gibi hareket etsin.

"Konunun poz verdiği fotoğraflardan kaçının. Konunuzun kaydığı yöne doğru baktığı ve sizin yalnızca bir gözlemci olduğunuz fotoğraflar çekin."

Elbette, bir portre çekimi yapmak isteyeceğiniz zamanlar vardır. Ancak Richard, bunu hareketten ayrı tutmamamız gerektiğini söylüyor.

"Portre çekimlerinde ise ya konunuza yakın olup onunla konuştuğunuz yakın çekim portreler oluşturursunuz ya da sadece neler olduğunu belgelersiniz. İkisinin arasını denemeyin."

Arka planda parlayan güneş ile karlı dağdan aşağı inen kayakçı. Canon ile çekildi. © Richard Walch.

Richard, profesyonel kayakçı Johanna Holzmann'ı Avusturya'nın en büyük buzul kayak bölgesi Stubaier Gletsche'den geçerken yakalıyor. Canon EOS R5 ile çekildi. © Richard Walch.

5. Güneşe doğru çekim yapın ve biraz kar atın.

Genellikle güneşe doğru çekim yapmaktan kaçınmak istersiniz. Ancak Richard bunun çiğnenmesi gereken bir kural olduğunu söylüyor.

"Güneş bulutların arasından kendini göstermeye başladığında bu, dağ fotoğrafçılığı için adeta bir nimettir. Güneşte çekim yapmaktan korkmayın; en iyi kış sporları fotoğraflarından bazılarını bu şekilde elde edersiniz."

Ancak lensinizi güneşe doğrultmadan önce görüntüye çok fazla ışık girmediğinden de emin olmanız gerekir.

"Bu koşullarda aşırı pozlamayı önlemenin en iyi yolu enstantane hızını manuel olarak 1/2.000 saniyeye, diyafram açıklığını f/8'e ve ISO'yu 200'e ayarlamaktır. Otomatik modda çekim yapıyorsanız pozlamayı +1 ila +3 kademe telafi ettiğinizden emin olun. Aksi halde görüntüleriniz çok karanlık olur."

Doğru ayarları bulabilirseniz ortaya çıkan efekt buna değer.

"Güneş, kayakçı hareket ettiğinde dağılan kar için arka ışık görevi görecektir. Güneş nesnenin tam arkasında kalırsa daha da iyi. Şu an sahip olduğumuz lensler oldukça güçlü."

Richard, güneşle çekim yapmanın da pratik yolları olduğunu söylüyor. "Bir avuç kar alarak havaya fırlatmayı ve doğrudan güneşe doğru çekim yapmayı deneyin. Muhteşem bir efekt yaratacaktır."

Richard Walch, RF 24-240mm F4-6.3 IS USM lens takılı bir Canon fotoğraf makinesi tutuyor ve karlı bir deniz kıyısına bakıyor.

Richard, mütevazı bir Canon EOS RP ve kompakt RF 24-240mm F4-6 3 IS USM lens ile Kuzey Kutbu'na seyahat etti. Hafifliği, 10x zoom aralığı ve optik görüntü sabitleme özelliğinin, lensi hem hafif seyahat etmek hem de pistlerde olduğu gibi her duruma hazırlıklı olmak için mükemmel bir lens haline getirdiğini söylüyor.

Bir Canon EOS R7 fotoğraf makinesindeki Manuel moda (M) ayarlanmış Mod kadranının yakın çekimi.

Richard, karla kaplı pistlerin parıltısında çekim yaparken fotoğraf makinenizi tüm ayarlar üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlayan Manuel moda (M) ayarlamanızı öneriyor.

6. Karlı arka planlar ve hızlı hareket eden konular için doğru ayarları kullanın.

Karlı bir ortamda fotoğraf çekerken bu görüntüleri tanımlayan unsurlardan biri de saf beyaz tepe noktalarıdır. Ancak saf beyaz kar aynı zamanda oldukça yansıtıcıdır.

"Şimdi biraz teknik bilgiye ihtiyacımız var. Fotoğraf makinesi sensörleri gri renge kalibre edilir. Grinin yansımasını anlar. Dolayısıyla sahne ağırlıklı olarak beyazsa buna göre ayarlama yapmanız gerekir."

Neyse ki kara uyum sağlamanın yolları vardır.

"Çok fazla beyaz içeren görüntülerde karın gri görünmesini önlemek için başlangıç noktam belirli bir ayar kombinasyonudur." Richard, fotoğraf makinesini M (Manuel) moda almanızı, enstantane hızını 1/2.000 saniyeye, diyafram açıklığını f/8'e ve ISO'yu 200'e ayarlamanızı öneriyor.

Daha çarpıcı bir görüntü için Richard, renkli bir ceketin karlı bir arka plan üzerinde özellikle etkileyici göründüğünü söylüyor.

Fotoğraf makinenizi bembeyaz manzaralar için ayarlamanın yanı sıra hızlı hareket eden yokuş aşağı konular için de hazırlamanız gerekir.

"Burada önemli olan otomatik odaklamaya rehberlik etmektir; yani konunuzu görebildiğiniz an çekime başlamanız gerekir. Otomatik odaklama her karede öğrenir, konunuzun hangi yöne ve hangi hızda hareket ettiğini anlar ve bir sonraki görüntünün nerede olacağını tahmin eder."

Kayakçı karla çevrili dağdan aşağı iniyor. Canon ile çekildi, © Richard Walch.

Richard burada, ABD'nin Alaska eyaletinin Haines kentinde bir dağdan aşağı pist dışı kayak yapan Legs of Steel üyesi Bene Meier'i yakalıyor. Canon EOS-1D C ile çekildi. © Richard Walch.

7. İş için doğru fotoğraf makinesini seçin.

Richard, önde gelen spor dergileri için snowboard çekimleri yapmaya başladığından beri fotoğraf makineleriyle ilgili çok şeyin değiştiğini söylüyor.

"Fleck Buzulu'nda çekim yaptığımı hatırlıyorum ve ilk haftadan sonra Vancouver'a bir laboratuvara gidip 20 rulo film teslim ettim. Üç saat sonra filmleri geri aldım ve ağlamaya başladım. Çünkü her çekim yetersiz pozlanmıştı," diyor Richard. "Slayt filmlerde yarım stop yanlış ayarlama yapsanız bile işiniz biterdi."

Günümüzde bunun gibi film işleme sorunları dijital düzenleme sayesinde tamamen önlenebiliyor. Ancak yine de doğru türde fotoğraf makinesi ve kiti getirmeye özen göstermeniz gerekiyor.

"Pistlere yürürken fotoğraf makinesinin güçlü ve kompakt olmasını istersiniz," diyor Richard. "Dağlar genellikle, yalnızca ekranı kullanarak görüntü oluşturmak için fazla parlak olduğundan vizör kullanmanız da gerekir. Hızlı aksiyona sahip sporları çekmek istiyorsanız yüksek kare hızına sahip (saniyede 5 kareden fazla) bir fotoğraf makinesine ihtiyaç duyarsınız."

Canon EOS R7 ve Canon EOS R8, pistler için harika yol arkadaşlarıdır. Her ikisi de son derece yüksek sürekli çekim hızlarına ve hızlı, doğru odaklama için Dual Pixel CMOS AF II'ye sahiptir. Hem EOS R7'nin APS-C sensörü hem de EOS R8'in tam kare sensörü, görüntüleri net ayrıntılarla yakalar.

"Sadece deneyin," diyor Richard. "Denemeye başlamanız ve tarzınızı bulmanız gerekiyor. Bu yüzden utangaç olmayın. Çekim yapmaya başlayın."

John Marshall

İlgili Ürünler

 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R50

  Net fotoğraflardan 4K videolar ve canlı yayınlara kadar bu EOS R aynasız fotoğraf makinesiyle en iyi etkileyici içeriklerinizi oluşturun. Hepsi tek bir özel cihazda.
 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R6 Mark II

  Fotoğraf veya video, aksiyon veya portre çekimlerinde performans ve görüntü kalitesini bir araya getiren EOS R6 Mark II, yaratıcılığınızın gelişmesine olanak tanır
 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R7

  Heyecan verici hızı ve görüntü kalitesini, geleceğe yönelik tasarlanan taşınabilir APS-C gövdesinde bir araya getiren bu fotoğraf makinesiyle vahşi doğayı keşfedin.
 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R8

  Tam kare fotoğrafçılığa ve videoya geçerek yaratıcılık hedeflerinizi gerçekleştirin.
 • CANON LENSLER

  RF 28mm F2.8 STM

  Çok yönlü 28 mm odak uzaklığı ve hızlı f/2,8 maksimum diyafram açıklığı ile seyahat ve sokak fotoğrafçılığı için ince ve hafif pankek lens.
 • RF Lensler

  RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM

  Seyahat, vlog ve manzara fotoğrafçılığı için ideal olan, çok yönlü 10-18 mm odak uzaklığına sahip küçük, hafif, ultra geniş açılı zoom lens.
 • Ultra Geniş Açılı Zoom Lensi

  RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Şehir manzaraları, doğa manzaraları, mimari ve hareket halindeyken vlog dahil her türlü seyahat çekimi için ideal olan kompakt ve hafif RF 15-30 mm zoom.
 • RF Lensler

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Seyahat, manzara ve daha fazlası için her gün kullanabileceğiniz küçük, güzel ve hafif RF serisi 24-50 mm zoom lens.
 • RF Lensler

  RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

  Tek bir taşınabilir lenste büyük esneklik sunan, EOS R sistemine yönelik, çok yönlü 10x zum.
 • İlgili makaleler