VİDEO

Sosyal medya videolarınızı geliştirmenin 5 yolu

Sosyal medya içeriklerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Dört içerik üreticisi, çevrimiçi ortamda öne çıkmanıza yardımcı olmak için yüksek kaliteli çekimler oluşturmaya yönelik ipuçlarını paylaşıyor.
Çevresinde el işi araçları olan pembe tulumlu bir kadını kaydetmek için masa üzerindeki tripoda yerleştirilmiş Canon EOS R50.

Videoların tartışmasız olarak birinci sırada olduğu sosyal medya platformlarında, içeriğinizin nasıl öne çıkmasını sağlayabilirsiniz? Öncelikle bu iş için doğru araçları kullanmanız gerekir ve fotoğraf makineniz, içeriğinizin kalitesi açısından çok önemli bir faktördür. Akıllı telefonla çekim yapıyorsanız Canon EOS R50 gibi bir fotoğraf makinesine yükseltme yapmak, seviye atlatacak büyük bir adımdır.

İçerik üretmek için geliştirilen EOS R50, kendinizi ifade etmeniz için yeni yollar sunar. Daha yüksek kaliteli 4K video ve ses üretebilir, RF ve RF-S lensleri kullanarak içeriğinizin görünümünü ve hissini şekillendirebilirsiniz. Ayrıca Canon'un çığır açan Dual Pixel CMOS AF işlevi, özel vlog modu ve sorunsuz akıllı telefon bağlantısı gibi çeşitli profesyonel video özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Bundan sonrası ise yaratıcılığınıza ve tekniklerinize kalıyor. Bu konuda yardımcı olmak için önemli sayıda takipçiye sahip dört sosyal medya içerik üreticisi, video ipuçlarını paylaşıyor. Bu içerik üreticiler İngiltere'den yemek influencer'ı Martyn Odell ve sanat yönetmeni Zeena Shah, Fransa'dan moda ve güzellik influencer'ı Fatou N'Diaye ve Almanya'dan fitness ve beslenme influencer'ı Elena Bulkowski. Hepsi sosyal medya kariyerlerinin zirvesinde. Video içeriğinizi iyileştirmeye yönelik beş ipucunu aşağıda bulabilirsiniz.

1. Mümkün olan en iyi kalitede çekim yapın.

Tripod üzerindeki Canon EOS R50, turuncu bir üst diyen içerik üreticisi Elena Bulkowski'yi bir tarlada yoga duruşu yaparken filme alıyor.

Canon EOS R50, EOS R6 Mark II gibi profesyonel EOS R Sistemi fotoğraf makinelerindeki Dual Pixel CMOS AF II otomatik odaklamaya sahiptir. "Bu, yeni bir seviyeye çıkmama yardımcı oluyor," diyor Elena. "İyi kaliteli bir içerik oluşturmanız, görüntünün net olup bulanıklık olmaması, renklerin net ve güzel görünmesi önemlidir."

Tüylü kahverengi palto diyen ve bir şemsiye tutan sosyal medyada influencer'ı Fatou N'Diaye, ışıklı vitrinlerin yanında yolda duruyor.

EOS R50'deki 24,2 MP görüntü sensörü, düşük ışıkta çekim yaparken bile inanılmaz ayrıntılar sunar. Canon EOS R50 ve Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM lens ile 45 mm, 1/40 sn, f/6,3 ve ISO 3.200 değerlerinde çekilmiştir.

Zeena, "İçerik üretme alanında çok fazla rekabet var," diyor. "Görüntü kalitesi en önemli şey. Herkese gerçek hayatta gördüğüm şeyleri göstermek ve canlı renkler, suyun girdap hareketi ve mürekkep damlaları ile onlara ilham vermek istiyorum."

Canon EOS R50 gibi fotoğraf makineleri, akıllı telefonlardakilerden daha büyük sensörlere sahiptir ve bu sayede özellikle düşük ışıkta çok daha net çekimler elde edilir. Ayrıca EOS R50, Canon'un hızlı otomatik odaklaması ve onlarca yıllık renk bilimi araştırmasıyla net görüntüler ve doğal, güzel tonlar sunar. Değişken açılı dokunmatik ekranı, daha büyük sensörün avantajlarını sunarken yaratıcı açılardan çekim yapmanıza ve vlog çekimi sırasında kendinizi görüntülemenize olanak tanır. Zeena, "Gerçekten çok kullanışlı," diye devam ediyor. "İstediğiniz yöne döndürebiliyorsunuz. Yukarıdan aşağıya doğru masa düzenlemeleri ve eğitici içerikler çekmek için gerçekten çok işinize yarıyor.

Ayrıca, Canon EOS R50 ile Canon'un RF ve RF-S lenslerini kullanarak içeriğinizin görünümünü ve hissini özelleştirebiliyorsunuz. Martyn, "EOS R50 ve RF lensler yaratıcı olmanızı ve harika, sığ bir alan derinliği yaratmanızı sağlıyor," diyor.

2. Ne zaman dikey çekim yapacağınızı bilin.

Dikey çekim için tripod üzerine yerleştirilmiş ve yemek influencer'ı Martyn Odell'i mutfakta filme alan Canon EOS R50.

Canon EOS R50'nin değişken açılı dokunmatik ekranı, her açıdan video çekme seçeneği sunar ve çevrimiçi ortamda paylaşmadan önce çekimleri etkileyici ayrıntılarla görüntülemenizi sağlar. Ayrıca EOS R50, ürün ve ürünleri gösteren kişi arasında geçiş yaparken odak ayarlarını uyarlayan yakın plan çekim tanıtımları için video moduna sahiptir.

Video oluştururken en önemli kararlardan biri dikey mi yoksa yatay mı çekim yapacağınıza karar vermektedir. Doğru olanı seçmeniz gerekir ve bu, hangi uygulama için çekim yaptığınıza bağlıdır.

TikTok gibi platformlar yalnızca dikey yönde çalışır, yani dikey yönde çekim yapmanız gerekir. Aksi takdirde, yatay çekimler telefon ekranının genişliğine sığacak şekilde küçültülür veya kenarlardan kırpılır ve kadrajınızın bir kısmını kaybedersiniz.

YouTube Shorts da dikey yönde en iyi şekilde çalışır. Ancak standart YouTube veya Twitch içeriği çekiyorsanız izleyicilerin bilgisayar ekranlarının veya tam ekran modunda telefonlarının yönüne uygun olması için genellikle yatay çekim yapmanız gerekir. Bu şekilde içeriğiniz profesyonel görünür.

Canon EOS R50, dikey veya yatay çekim yaptığınızı otomatik olarak belirleyebilir ve bu formatta kayıt yapar. "EOS R50'nin en iyi özelliklerinden biri, fotoğraf makinesinin yönünü bilmesi," diyor Martyn. "Fotoğraf makinesi dikey çekim yaptığımı biliyor. Böylece çekimleri telefonuma aktardığımda doğrudan sosyal medya hesaplarımda yayınlayabiliyorum."

Birden fazla platform için video çekiyorsanız kayıt sırasında seçtiğiniz orana yönelik en-boy işaretleyicilerini ekranda görüntüleyerek sahnenizi doğru bir şekilde kadraja alabilirsiniz. Kadrajın tamamı görünmeye devam eder ancak kılavuzlar, görüntünün nereden kırpılacağını gösterir. Bu sayede çekimde hem yatay hem dikey görüntü için ne gerektiği görebilirsiniz.

3. Geçişler önemlidir ancak bunları basit tutun.

Canon EOS R50 - Ağır çekim

Her film yapımcısının bir kareden diğerine nasıl geçiş yapacağını bilmesi gerekir ve bu geçişleri doğru yapmak önemlidir. Tutarlı ve zarif olmalarını sağlamak en iyisidir. Geçişler bir amaca hizmet etmeli ancak çekiminize kusursuz bir şekilde uyum sağlamalıdır.

Başlangıçta kullanmak için yalnızca birkaç tane seçin. Efekt uygulanmadan bir kareden diğerine geçiş yapılan sert kesme geçişi veya geçiş sırasında görüntüyü yakınlaştırıp uzaklaştırmak gibi temel tekniklerle başlayın. Kulağa basit gelebilir ancak profesyonel sade geçişlerin nasıl görünebileceğine şaşıracaksınız.

Videoyu 180 derecelik hızlı bir dönüşle bir sonraki klipe çeviren dönüşlü geçişleri veya elle kaydırma ve parmakla dokunma hareketlerini kullanmak da eğlenceli, hızlı tempolu sosyal medya çekimleri için idealdir.

Ardından temel geçiş tekniklerinizde, bir sonraki karenin sesinin görüntü kesilmeden önce başladığı J kesme gibi çeşitli iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Sahneleri ayırmak için sesli alternatif çekimler ekleyin. Canon EOS R50'nin 120 kare/saniye hızında çekim özelliği, düzenlemenizin son haline profesyonel bir görünüm kazandırmak üzere güzel ağır çekim alternatif çekimler oluşturmak için idealdir. "EOS R50'deki ağır çekim özelliği, içeriğime dinamik bir yön kazandırmama olanak tanıyor," diyor Martyn. "Baloncuklar çıkan yağdan, shot içki doldurmaya ve ağır çekimde doğramaya kadar her şey için ideal."

4. Düzenli olarak paylaşım yapın.

Dosyalar fotoğraf makinesinin yanında masadaki telefona aktarılırken Canon EOS R50'yi tutan eller.

4K çekim yaparken düzenli paylaşım yapmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz ancak Canon Camera Connect uygulaması ve dosyaları fotoğraf makinesinden telefona otomatik olarak aktarma olanağı, çekim sırasında görüntüleri doğrudan sosyal medyaya yüklemeyi kolaylaştırır.

Takipçileriniz hayatınızı ve neler yaptığınızı görmek ister. Bu nedenle takipçilerinizin ilgisini canlı tutmak için sık sık paylaşım yapmak önemlidir. Düzenli paylaşım yapmak, sosyal medya algoritmaları açısından da önemlidir ve bu şekilde daha fazla fark edilirsiniz.

TikTok'ta günde dört kez ve YouTube'da haftada en az bir kez paylaşım yapmayı hedefleyin. Bu sayılar zorlayıcı olabilir. Bu nedenle Fatou, ilham geldiğinde harekete geçmenizi tavsiye ediyor. "Güncel işlerim, öfkeli zamanlarım ve keyifli zamanlarımla ilgili paylaşımlar yapmayı seviyorum," diyor.

Elena da buna katılıyor: "Spontane içerikler üretmeye ve duruma uygun hareket etmeye çalışıyorum." "Tamamen esnek davranıyorum ve tüm hayatımı paylaşabiliyorum."

"Topluluğumun bu kadar büyümesinin nedeni buna saatlerimi ayırmış olmam," diyor Martyn. "Her gün yorumlara yanıt vermek, sesli notlar ve video mesajları göndermek için saatler harcadım. Bir topluluk oluşturmak için çaba sarf etmeniz gerekir. Oturup insanların sizi takip etmesini bekleyemezsiniz."

Düzenli olarak paylaşım yapmanız gerekmekle birlikte rastgele bir şeyi paylaşmamanız içeriğinizi yüksek kaliteli tutmanız önemlidir. "Paylaşımlarınız kim olduğunuzu yansıtmalıdır çünkü sizi takip eden kişiler sizi görmeye alışkındır ve sizi tanır," diyor Fatou.

5. Kendi trendlerinizi oluşturun.

Tüylü kahverengi palto giyen, gözlük takan ve Canon EOS R50'yi taşıyan sosyal medya influencer'ı Fatou N'Diaye, pastel renkli evlerin yanından yürüyor.

Fatou, "İnsanlardan ilham alabiliriz ancak ilham almak ile kopyalamak arasında bir fark vardır," diyor. "İnsanları kopyaladığınızda, size ait olmayan bir şeyi kopyalamış olursunuz. Takipçileriniz gerçekten kim olduğunuzu bilmez çünkü her gün farklı bir kişi olursunuz. Kendi trendlerinizi oluşturmak yerine mevcut trendleri takip edersiniz."

Fatou sözlerine şöyle devam ediyor: "Yeni içerik üreticilere ne tavsiye vereceğim sorulduğunda kendiniz olun diyorum. Birinin bir fotoğraf çekmesi ve bunun başarılı olması sizin de aynı etkiyi yaratacağınız anlamına gelmez. Kendi kimliğiniz, konuşacak bir konunuz olmalı ve kimliğinize sadık kalmalısınız. İnsanların sizi sevme nedeni genellikle başkalarından farklı olmanızdır."

Zeena da buna katılıyor: "Kendinize sadık kalın, benzersiz olun." "Paylaşmak istediğim çok fazla fikrim ve çok sayıda projem var. Her zaman başka birinin yapmadığı bir fikir olacak."

Elena "İçerik üreticiler sevdikleri şeyi yapmalı," diye tavsiye ediyor. "Spordan keyif almıyorsanız insanlar bunu anlayabileceğinden fitness influencer'ı olmayın. Kim olduğunuzu yansıtıp eğlendiğinizde insanları motive edersiniz."

İçerik üreticilerin sosyal medya videoları için kullandıkları kit

Canon Stereo Mikrofon DM-E100 bulunan Canon EOS R50'ye takılı Canon Tripod Tutacağı HG-100TBR'yi tutan eller.

Martyn, Canon Tripod Tutacağı HG-100TBR'nin ideal içerik üretme aracı olduğunu söylüyor. "Ben dağınık bir şefim, bu yüzden fotoğraf makineme dokunup kirletmekten endişe etmemek harika. Vlog çekimi için de ideal. Hareket halindeyken daha geniş açılardan çekim yapabilmeniz için kolunuzun bir uzantısı gibi çalışıyor."

Canon EOS R50
Her yere götürebileceğiniz ve spontane yaratıcılığınızı ortaya çıkarabileceğiniz hafif bir aynasız fotoğraf makinesi. Canon EOS R50'nin 24,2 MP sensörü 4K 30p ve Full HD 120 kare/sn hızda çekim yapar ve çekimlerinizin görüntüsünü ve hissini doğrudan fotoğraf makinesinden ayarlamak için bir dizi yaratıcı ön ayar sunar. Vlog çekimi için en iyi Canon fotoğraf makinelerine yönelik kılavuzumuzda bazı alternatif seçenekleri görebilirsiniz.

Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM
Tüm video ihtiyaçlarınızı karşılayan bir lensle EOS R Sistemi APS-C aynasız yolculuğunuza başlayın. Hafif ve kompakt Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, elde sabit video çekimi için 4 stop'lu optik Görüntü Sabitleyiciye ve her kullanımda harika sonuçlar için kullanışlı 18-45 mm zoom aralığına sahiptir.

Canon Stereo Mikrofon DM-E100
Tiz seslerin içeriğinizin havasını bozmasına izin vermeyin. Canon Stereo Mikrofon DM-E100, ses kalitenizi artırmak için idealdir. Canon EOS R50 ile uyumlu olması için küçük ve hafiftir ve fotoğraf makinesinin pil gücüyle çalışır. Tek yönlü stereo ses alır, bu nedenle fotoğraf makinesiyle vlog çekimi için mükemmeldir.

Canon Tripod Tutacağı HG-100TBR
Sabit çekim için uzaktan kumandaya, ayarlanabilir başlığa ve üstün ergonomiye sahip Canon Tripod Tutacağı HG-100TBR ile güvenle çekim yapın ve yaratıcılığınızı ortaya çıkarın.

Canon RF 16mm F2.8 STM
Canon EOS R50'nin RF yuvası tüm RF lenslere erişebilmenizi sağlar. Deneyiminiz arttıkça lens seçiminizi yaratıcı estetiğinize göre özelleştirin. Vlogger'lar için tasarlanan ultra geniş açılı RF 16mm F2.8 STM, fotoğraf makinesiyle çekimler için idealken f/2,8 diyafram açıklığı, sinematik bir görünüm için net ve yumuşak bokeh efekti sağlar.

Canon RF 50mm F1.8 STM
Kompakt, hafif ve neredeyse sessiz odaklamaya sahip RF 50mm F1.8 STM lens, düşük ışıkta kullanım ve yaratıcı alan derinliği çalışmaları için idealdir.


Bu nedenle, bir içerik üreticisi olarak çalışmalarınızı bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız dört sosyal medya profesyonelimizin tavsiyelerini uygulayarak topluluklarda öne çıkabilirsiniz.

Peter Wolinski

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • VİDEO

  Nasıl profesyoneller gibi yüksek kaliteli yemek videoları çekersiniz?

  Jessie Bakes Cakes, ağız sulandıran yemek videolarıyla 100.000'den fazla takipçi topladı. Burada yemek videografisinde ustalaşmayı anlatıyor.

 • VLOG ÇEKİMİ

  Nasıl vlogger olunur?

  Yeni başlayanlara yönelik vlog ipuçlarımızla kaliteli vlog'lar oluşturun.

 • VİDEO TEKNİKLERİ

  Video hikaye yaratma

  İlgi çekici mini filmler oluşturmanıza yardımcı olacak 10 ipucu.

 • VLOG ÇEKİMİ

  Canon'un vlog çekimi için en iyi fotoğraf makineleri ve lensleri

  Canon, içerik üreticiler için ideal olan çeşitli fotoğraf makineleri ve lensler üretir. Bu kılavuz, kendinize en uygun ürünü bulmanıza yardımcı olur.