VLOG ÇEKİMİ

Vlog çekimi için en iyi Canon fotoğraf makineleri

Daha fazla kontrol ve muhteşem video kalitesi sunan, vlog çekimine yönelik bu mükemmel Canon fotoğraf makinelerinin, vlog'unuza hayat vermeyi nasıl kolaylaştıracağını öğrenin.
Mutfak tezgahında oturan vlogger Matt Adlard, EOS M50 Mark II ile video çekiyor.

Vlog çekmek, kendinizi insanlara tanıtmanın harika bir yoludur. Vlog çekmek için ise vlog çekimine yönelik bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız var. Binlerce takipçisi olan, sosyal medya aracılığıyla insanlar üzerinde etki yaratan biri olmayı veya sadece hobinizi ya da tatil maceralarınızı kaydederek eğlenmeyi isteyebilirsiniz. Amacınız ne olursa olsun vlog çekerek yaratıcılığınızı konuşturmanın ve kendinizi tanıtmanın birçok yolu var. Çok sayıda vlogger olduğu doğru ancak güçlü mesajı olan samimi ve yaratıcı kişiler her zaman seslerini duymanın bir yolunu bulur.

İşin samimiyet kısmı ve vereceğiniz mesajlar size kalmış. Ancak vlog için en iyi Canon fotoğraf makinelerini merak ediyorsanız burada sunacağımız üç fotoğraf makinesi, fikirlerinizi kolayca ve eğlenerek hayata geçirmenizi sağlayacak ve aynı zamanda gösterişli bir vlog oluşturmak için ihtiyacınız olan video kalitesini ve yaratıcı kontrolü sunacak. Vlog çekimine yönelik üç Canon fotoğraf makinesi de dahili Wi-Fi ve Bluetooth özelliğine sahiptir. Böylece, oluşturduğunuz içerikleri kablosuz olarak akıllı cihazınıza aktararak videolarınızı ve fotoğraflarınızı anında sosyal medyaya yükleyip paylaşabilirsiniz.

Canon M50 Mark II fotoğraf makinesinin değişken açılı ekranına bakan bej kazaklı ve gözlüklü bir adam.

Ünlü pasta şefi ve vlogger Matt Adlard, olağanüstü yemek tasarımlarının çekimi için Canon EOS M50 Mark II'yi kullandı.

EOS M50 Mark II, lensler, flaş ve mikrofon dahil olmak üzere kare düzende yerleştirilmiş kit aksesuarları.

Yaratıcılığınıza esneklik katmak için EOS M50 Mark II'yi Canon Yuva Adaptörü EF-EOS M aracılığıyla EF ve EF-S lensler ile kullanabilirsiniz. Ancak kompakt ve özel Canon EF-M lensler, vlog çekimi için mükemmeldir.

1. Canon EOS M50 Mark II

Hem iç hem de dış mekanda kullanım için tasarlanmış çok yönlü aynasız Canon fotoğraf makinesi

 • Sensör: 24,1 MP APS-C biçimi
 • Ekran: 7,5 cm Değişken Açılı Dokunmatik Ekran
 • AF sistemi: Yüz ve Nesne Takibi özellikli Dual Pixel CMOS AF
 • Maksimum video çözünürlüğü: 4K (3.840 x 2.160)
 • Lens sistemi: Özel küçük, hafif EF-M lensler; Canon Yuva Adaptörü EF-EOS M ile EF ve EF-S lens uyumluluğu.
 • Ses: Mikrofon girişi
 • Film otomatik zamanlayıcı modu: 2 saniye, 10 saniye, uzaktan
 • Filmler: Dikey film görüntü açısı mevcuttur


Canon EOS M50 Mark II özellikle video ve vlog çekimlerine yönelik geliştirilmiştir. EOS M50 Mark II yeni başlayanlar için yüz ve nesne takibi özellikli Dual Pixel AF ile 143 adede kadar otomatik odaklama noktası (kullanılan lense bağlı olarak) sunar. Neredeyse tüm kadrajın içinden herhangi bir konu seçin, parmağınızı sürüklemeyin; AF noktasını hareket ettirmek veya profesyonel bir içeri odaklama efekti oluşturmak için odaklanmak istediğiniz yere dokunun.

EOS M50 Mark II, düşük ışıkta çekim yapmak için idealdir. Fotoğraf makinesi 4K çekim yaparken ISO 6400'e kadar hassasiyet sunar. Bu sayede, lambayla aydınlatılan yatak odanızda gece vakti kutu açma videonuzu ya da bir başkentin sokaklarında, gün ortasında parlak güneşin altında dolaşırken kendinizi çektiğinizde, doğru renklere sahip net çekimler elde edeceğinize güvenebilirsiniz. 4K kalitede çekim yapmanız gerekmiyorsa HD kalitesinde çekim yaparak ISO aralığını 100'den 25.600'e kadar çıkarabilirsiniz; yani ay ışığında çekim yapsanız bile insanlar yüzünüzü görebilir!

Tamamen dönebilir, Değişken Açılı ekran sayesinde hareket halindeyken kendinizi kadraja dahil edebilirsiniz. Örneğin yerel yiyecek pazarınızda gezinirken ya da Apalaş Yürüyüş Patikasında doğa yürüyüşü yaparken ekranı çabucak çevirebilir ve hızlı geçen anları yakalayabilirsiniz. EOS M50 Mark II'nin mükemmel AF sistemi, kendinizi odakladığınızı göstermek için yüzünüzün üzerine bir kare yerleştirir. Dahili Movie Digital IS özelliği ise tripodsuz çekim yaparken bile sabit çekim yapmanıza yardımcı olur.

Dahili stereo mikrofonun yanı sıra harici mikrofon takmak için 3,5 mm stereo mini jak bulunur. Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM kit lensi takıldığında EOS M50 Mark II, elinize rahat şekilde oturur. Bu sayede kendinizi bir kol uzunluğu mesafeden yorulmadan çekebilirsiniz.

Elde kullanıma yönelik gimbal'ın üzerindeki Canon PowerShot G7 X Mark III ile kendisini çeken, büyük paltolu bir adam.

Videografiker ve fotoğrafçı Jamie James, Canon PowerShot G7 X Mark IIIdış mekan çekimlerinde teste tabi tutuyor.

Harici mikrofon ve uzaktan kumanda ile turkuaz bir matın üzerindeki Canon PowerShot G7 X Mark III.

Ses kalitesinden ödün vermeyin. PowerShot G7 X Mark III, harici mikrofon için 3,5 mm sokete sahiptir. Bu sayede, inanılmaz video kalitenizi muazzam bir ses kalitesiyle birleştirebilirsiniz.

2. Canon PowerShot G7 X Mark III

Cep boyutunda, hem dışarıda hem hareket halinde kullanabileceğiniz, vlog çekimine yönelik Canon fotoğraf makinesi

 • Sensör: 20,1 MP, İstiflenmiş CMOS 1.0
 • Ekran: 7,5 cm Eğilebilen Dokunmatik Ekran
 • AF sistemi: 31 AF noktalı Yüz ve Nesne Takibi ile sürekli AF; 4 stop'lu lens kaydırmalı tip görüntü sabitleme, 5 eksenli Gelişmiş Dinamik Görüntü Sabitleme ve Otomatik Seviye özellikli Akıllı Görüntü Sabitleme
 • Maksimum video çözünürlüğü: 4K (3.840 x 2.160)
 • Filtre: Dahili ND filtresi
 • Filmler: Dikey film görüntü açısı mevcuttur


Canon PowerShot G7 X Mark III, dahili 24-100 mm (eşdeğer) f/1,8-2,8 lense sahip cep boyutunda, büyük sensörlü kompakt bir fotoğraf makinesidir. Hem hafif olması hem de büyük bir sensöre sahip olması sayesinde vlogger'lar ve hareket halinde YouTube vlog çekimi için en iyi fotoğraf makinesidir. Cebinize koyabilir ve gittiğiniz her yere götürerek yaşadığınız her deneyimi yakalayabilirsiniz. Ultra hızlı dahili lens sayesinde hiçbir anı kaçırmazsınız ve yukarı doğru çevrilebilir ekranı sayesinde hareket halindeyken kendinizi kolayca kadraja alabilirsiniz.

PowerShot G7 X Mark III çok geniş bir odak aralığı sunar. Örneğin bir spor etkinliğinde aksiyonu yakalamak için odak aralığının 100 mm ucuna yakınlaşmadan önce tüm sahneyi çekebilirsiniz. Ardından da uzaklaşıp, dokunmatik ekranı yukarı doğru çevirip ekrana basarak kendi tepkinizi kaydedebilirsiniz!

PowerShot G7 X Mark III ayrıca üstün bir yüz algılama ve takibi moduna da sahiptir. Bu sayede yüzünüzün netlik alanından çıkacağı konusunda endişelenmeden özgürce hareket edebilir, heyecanla ellerinizi havaya kaldırabilir ve olanlara karşı tepkinizi gösterebilirsiniz.

Parlak güneş ışığı veya lambayla aydınlatılan yatak odası gibi her türlü ışık koşulunda mükemmel performans gösteren PowerShot G7 X Mark III, dışarıda ve hareket halinde kullanım için ideal bir fotoğraf makinesidir.

Görüntü titremesini ortadan kaldıran 5 eksenli Gelişmiş Dynamic IS sayesinde tam zumda ve hatta kaydırma yaparken ya da hareket halindeyken bile son derece sabit videolar çekebilirsiniz.

Sahilde diz çöken Canon Elçisi Piotr Malecki, bir voleybol oyuncusunu çekiyor.

Kendilerini geliştirirken kitlerini de geliştirmek isteyen içerik üreticileri için EOS M6 Mark II, vlog çekimine en uygun fotoğraf makinesidir. Çıkarılabilir elektronik vizör, harici mikrofon bağlantısı için 3,5 mm soket, flaş için flaş yuvası ve çeşitli uyumlu aksesuarlar sunan EOS M6 Mark II, yaratıcılığınızı genişletmeniz için pek çok olanak sağlar.

3. Canon EOS M6 Mark II

İçerik üreticileri için vlog çekimine yönelik en üst seviye Canon fotoğraf makinesi

 • Sensör: 32,5 MP APS-C
 • Ekran: 7,5 cm Eğilebilen Dokunmatik Ekran
 • AF sistemi: Yüz ve Nesne Takibi özellikli Dual Pixel CMOS AF ve Göz AF
 • Maksimum video çözünürlüğü: 4K (3.840 x 2.160)
 • Lens sistemi: Özel küçük, hafif EF-M lensler; Canon Yuva Adaptörü EF-EOS M ile EF ve EF-S lens uyumluluğu.
 • Ses: Mikrofon girişi


Canon EOS M6 Mark II, içerik üreticileri için en üst düzey ekipmandır. Kompakt EF-M lenslerle doğal uyumluluk sunan taşınabilir, cebe sığan bir tasarıma sahip EOS M6 Mark II, yaratıcılığınız ve çıktığınız maceralar sizi nereye götürürse götürsün yanınızda olacak.

32,5 megapiksel sensörü ile EOS M6 Mark II, olağanüstü detaylara sahip 4K video çekebilir. Film çekimi sırasında 25.600'e kadar ISO hassasiyeti sunan cihaz, parlak stüdyo kurulumlarından gece şehir manzarası çekimine kadar her ortamda performans gösterir. Ayrıca sinematik yavaş çekimler için 120 kare/saniyeye kadar Full HD kayıt yapar.

Vlog çekimine yönelik, çevrilebilir ekranlı en iyi fotoğraf makinesini mi arıyorsunuz? EOS M6 Mark II'nin dokunmatik ekranı, evde veya stüdyoda kendinizi çekerken 180 derece yukarı ve 45 derece aşağı çevrilebilir. Böylece istediğiniz her açıda çekim yapabilirsiniz.

Gelişmiş Dual Pixel CMOS otomatik odaklama sistemi sayesinde EOS M6 Mark II, yüzleri ve konuları otomatik olarak algılayabilir ve kadrajda takip edebilir. Ek olarak ekrana yalnızca bir kez dokunarak odaklama noktanızı manuel olarak seçebilirsiniz. Bu sayede tam olarak istediğiniz alanı daima odakta tutabilirsiniz.

Canon Yuva Adaptörü EF-EOS M aracılığıyla EF-S ve EF lenslerle de kullanılabilen EOS M6 Mark II, videolarınıza profesyonel bir görünüm katacak yumuşak, sığ alan derinliği efektleri yaratmanıza imkan tanır.

Yazan: Jeff Meyer ve Peter Wolinski

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

 • Oturma odasında yoga dersini filme almak için dizüstü bilgisayarının yanına Canon PowerShot G7 X Mark III'ü kuran bir kadın.

  KOMPAKT FOTOĞRAF MAKİNELERİ

  İçerik için en iyi kompakt tasarım

  PowerShot G7 X Mark III'ün, günlük yaşamda yaratıcı yönünüzü açığa çıkarmaya nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

 • Ünlü pastacı Matt Adlard Canon EOS M50 Mark II ile çikolatalı bir tatlının fotoğrafını çekiyor.

  YİYECEK FOTOĞRAFÇILIĞI

  Bir başarı tarifi: Karşınızda Canon EOS M50 Mark II

  Kendi kendini yetiştirmiş pasta şefi ve sosyal medya yıldızı Matt Adlard, EOS M50 Mark II'nin avantajlarını keşfediyor.

 • Önlerindeki tripod tutacağındaki fotoğraf makinesini tutan sahildeki bir adam.

  VLOG ÇEKİMİ

  Vlog çekimlerine hemen başlayın

  Zor beğenen izleyicileri memnun edecek güzel çekimler elde etmeyi öğrenmek için vlog çekim ipuçlarımızı uygulayın.

 • YouTube yıldızı ve vlogger Mike Gray, Canon PowerShot G7 X Mark III'ün dokunmatik ekranında Kayıt düğmesine basıyor.

  VLOG ÇEKİMİ

  PowerShot G7 X Mark III ile yaratıcı vlog çekimi

  YouTube yıldızı MikeVisuals, kompakt Canon PowerShot G7 X Mark III ile nasıl etkileyici vloglar çektiğini anlatıyor ve en iyi vlog çekimi ipuçlarını paylaşıyor.