Sanne from Books & Quills is filmed writing in her journal.

VLOG ÇEKİMİ

Vlog çekimi için en iyi Canon fotoğraf makineleri

Vlog çekmek, kendinizi insanlara tanıtmanın harika bir yoludur. Vlog çekmek için ise vlog çekimine yönelik bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız var. Binlerce takipçisi olan, sosyal medya aracılığıyla insanlar üzerinde etki yaratan biri olmayı veya sadece hobinizi ya da tatil maceralarınızı kaydederek eğlenmeyi isteyebilirsiniz. Amacınız ne olursa olsun vlog çekerek yaratıcılığınızı konuşturmanın ve kendinizi tanıtmanın birçok yolu var. Çok sayıda vlogger olduğu doğru ancak güçlü mesajı olan samimi ve yaratıcı kişiler her zaman seslerini duymanın bir yolunu bulur.

İşin samimiyet kısmı ve vereceğiniz mesajlar size kalmış. Ancak vlog için en iyi Canon fotoğraf makinelerini merak ediyorsanız burada sunacağımız üç fotoğraf makinesi, fikirlerinizi kolayca ve eğlenerek hayata geçirmenizi sağlayacak ve aynı zamanda gösterişli bir vlog oluşturmak için ihtiyacınız olan video kalitesini ve yaratıcı kontrolü sunacak. Vlog çekimine yönelik üç Canon fotoğraf makinesi de dahili Wi-Fi ve Bluetooth özelliğine sahiptir. Böylece, oluşturduğunuz içerikleri kablosuz olarak akıllı cihazınıza aktararak videolarınızı ve fotoğraflarınızı anında sosyal medyaya yükleyip paylaşabilirsiniz.

A flatlay of a vlogger's equipment, including the Canon EOS 250D.

Başlangıç seviyesi için ideal bir Canon stüdyo vlog fotoğraf makinesi

Sensör: 24,1 MP APS-C
Ekran: 8 cm Değişken Açılı Dokunmatik Ekran
AF sistemi: Yüz ve Nesne izleme ile videoda Göz Algılama özellikli Dual Pixel CMOS AF
Maksimum video çözünürlüğü: 4K (3840 x 2160)
Lens sistemi: EF ve EF-S lenslerle uyumludur
Ses: Mikrofon girişi

Hafif ve taşınabilir DSLR, yeterli miktarda güç depolar ve etkileyici teknik özellikler sunar. Tamamen dönebilir, eğilebilir, Değişken Açılı ekranı, kendinizi evde veya stüdyoda çekerken mükemmel açıyı bulmanıza yardımcı olur. Ayrıca Rehberli Kullanıcı Arabirimini kullanarak çeşitli özellikleri gözden geçirebilir ve farklı efektlerin nasıl oluşturulacağını anlayabilirsiniz. Canon EOS 250D, akıllı telefondan yaratıcı süreç üzerinde daha fazla kontrol sağlayan bir cihaza geçiş yapmak isteyen vlogger'lar için mükemmel bir fotoğraf makinesidir.

Yüz ve Göz algılama özelliğine sahip Dual Pixel CMOS AF, doğrudan fotoğraf makinesine bakarak konuşurken ve bulunduğunuz yerde hareket ederken asla odak dışına çıkmamanızı sağlar. Canon EOS 250D, alternatif çekim yapmak için fotoğraf makinenizle tripodun arasındaki bağlantıyı keserken dengeli ve kolay tutuş sunar. Burada sunulan üç fotoğraf makinesinden en büyüğü olan bu fotoğraf makinesi, net ve sabit çekimler için sağlam bir tutuş elde etmeyi kolaylaştırır.

Sanne from Books & Quills sits at a desk writing in her journal.

EOS sistemi bir fotoğraf makinesine yatırım yapmak, hem bu kullanışlı özelliklerden faydalanma hem de çok çeşitli aksesuarlar arasından seçim yapma imkanı sunar ve size daha fazla yaratıcı esneklik sağlar. EF ve EF-S lenslerle uyumluluk sayesinde odak uzaklıklarını seçerken çok sayıda seçeneğiniz olur ve hoş bir sığ alan derinliği yaratabilirsiniz. Gelişmiş ses kalitesi için harici mikrofon takma imkanı sunan 3,5 mm stereo mini jak bulunur.

Videolarına profesyonellik katan net, sığ alan derinliği efektleri oluşturmak için Canon'un geniş lens serisinden yararlanan Books and Quills YouTube kanalından Sanne gibi sosyal medya aracılığıyla insanlar üzerinde etki yaratan isimler de çok yönlü ve sağlam Canon EOS 250D fotoğraf makinesini tercih ediyor.

İlgili Makaleler
Adventurer Laura Bingham pictured from behind, facing dense jungle, as she films a vlog with a Canon PowerShot G7 X Mark II.

VLOG ÇEKİMİ

Laura Bingham: Essequibo Nehri'ni fethediyor

Maceracı Laura Bingham ile Esequibo Nehri'nin ilk kez aşılmasına öncülük ettik ve Laura, bu benzersiz deneyimi PowerShot G7 X Mark II fotoğraf makinesi ile vlog çekimine dönüştürdü.

Two women pose in front of a camera in a clothes shop.

VLOG ÇEKİMİ

Tutkunuzu ve kişiliğinizi paylaşın: Vlog çekmeye hemen nasıl başlayabilirsiniz?

Vlog çekmeye başlamak eğlenceli bir deneyimdir: Vlog çekimi için ipuçlarımızı takip edin ve izleyicilerinize sunacağınız en keyifli görüntüleri nasıl elde edeceğinizi öğrenin.

A flatlay of a vlogger's equipment, including the Canon M50.

Hem iç hem de dış mekanda kullanım için tasarlanmış çok yönlü aynasız Canon fotoğraf makinesi

Sensör: 24,1 MP APS-C format
Ekran: 8 cm Değişken Açılı Dokunmatik Ekran
AF sistemi: Yüz ve Nesne İzleme özellikli Dual Pixel CMOS AF
Maksimum video çözünürlüğü: 4K (3840 x 2160)
Lens sistemi: Özel küçük, hafif EF-M lensler, EF ve EF-S lens uyumluluğu ve Canon Yuva Adaptörü EF-EOS M.
Ses: Mikrofon girişi

Canon EOS M50, özellikle video ve vlog çekimlerine yönelik geliştirilmiştir. Canon EOS M50 yeni başlayanlar için yüz ve nesne izleme özellikli Dual Pixel AF ile 143 otomatik odaklama noktası (kullanılan lense bağlı olarak) sunar. Kadraj boyunca manuel olarak seçilebilen odak sayesinde aksiyonlu alternatif çekimi yaparken, AF noktasını taşımak veya profesyonel içeri odaklama efekti oluşturmak için parmağınızı dokunmatik ekranda sürükleyebilirsiniz.

Canon EOS M50, düşük ışıkta çekim yapmak için idealdir. Fotoğraf makinesi 4K çekim yaparken ISO 6400'e kadar hassasiyet sunar. Bu sayede, lambayla aydınlatılan yatak odanızda gece vakti kutu açma videonuzu ya da bir başkentin sokaklarında, gün ortasında parlak güneşin altında dolaşırken kendinizi çektiğinizde, doğru renklere sahip net çekimler elde edeceğinize güvenebilirsiniz. 4K kalitede çekim yapmanız gerekmiyorsa HD kalitesinde çekim yaparak ISO aralığını 100'den 25.600'e kadar çıkarabilirsiniz; yani ay ışığında çekim yapsanız bile insanlar yüzünüzü görebilir!

Tamamen dönebilir, Değişken Açılı ekran sayesinde hareket halindeyken kendinizi kadraja dahil edebilirsiniz. Örneğin yerel yiyecek pazarınızda gezinirken ya da Apalaş Yürüyüş Patikasında doğa yürüyüşü yaparken ekranı çabucak çevirebilir ve hızlı geçen anları yakalayabilirsiniz. Canon EOS M50'nin mükemmel AF sistemi, kendinizi odakladığınızı göstermek için yüzünüzün üzerine bir kare yerleştirir. Dahili Movie Digital IS özelliği ise tripodsuz çekim yaparken bile sabit çekim yapmanıza yardımcı olur.

A portrait of vlogger Joel from Gallucks.

Yaratıcı esneklik için Canon Yuva Adaptörü EF-EOS M ile EF ve EF-S lensleri kullanabilirsiniz ancak kompakt, özel Canon EF-M lensler vlog çekmek için mükemmeldir.

Başka neler yapabilirsiniz? Dahili stereo mikrofonun yanı sıra harici mikrofon takmak için 3,5 mm stereo mini jak bulunur. Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM kit lensi takıldığında EOS M50, elinize rahat şekilde oturur. Bu sayede kendinizi bir kol uzunluğu mesafeden yorulmadan çekebilirsiniz. Bu, Gallucks'tan Joel gibi sosyal medya aracılığıyla insanlar üzerinde etki yaratan isimlerin videolarında sık sık göreceğiniz bir tekniktir.

A flatlay of a vlogger's equipment including the Canon G7 X Mark II.

Cep boyutunda, hem dışarıda hem hareket halinde kullanabileceğiniz, vlog çekimine yönelik Canon fotoğraf makinesi

Sensör: 20,1 MP BSI 1.0
Ekran: 7,5 cm Eğilebilen Dokunmatik Ekran
AF sistemi: Yüz ve Nesne İzleme özellikli 31 noktalı sürekli AF; 4 kademeli lens kaydırmalı tip IS, 5 eksenli Gelişmiş Dynamic IS ve Otomatik Seviye özellikli Intelligent IS
Maksimum video çözünürlüğü: 60 fps'de Full HD (1920 x 1080)
Filtre: Dahili ND filtre

Canon PowerShot G7 X Mark II, dahili 24-100 mm (eşdeğer) f/1,8-2,8 lense sahip cep boyutunda, büyük sensörlü kompakt bir fotoğraf makinesidir. Hem hafif olması hem de büyük bir sensöre sahip olması sayesinde vlogger'lar için ideal seçenektir. Cebinize koyabilir ve gittiğiniz her yere götürerek yaşadığınız her deneyimi yakalayabilirsiniz. Ultra hızlı dahili lens sayesinde hiçbir anı kaçırmazsınız ve yukarı doğru çevrilebilir ekranı sayesinde hareket halindeyken kendinizi kolayca kadraja alabilirsiniz.

Parlak güneş ışığı veya lambayla aydınlatılan yatak odası gibi her türlü ışık koşulunda mükemmel performans gösteren Canon PowerShot G7 X Mark II, dışarıda ve hareket halinde kullanım için ideal bir fotoğraf makinesidir. Çekimlerin ne kadar net olduğunu görmek için şafaktan gün batımına kadar çekim yapan, doyouknowellie YouTube kanalından Ellie'nin videolarına göz atabilirsiniz.

Ellie from doyouknowellie sits at a table in a cafe.

Canon PowerShot G7 X Mark II çok geniş bir odak aralığı sunar. Örneğin bir spor etkinliğinde tüm sahneyi çekebilir ve ardından odak aralığının ucunda 100 mm'ye kadar yakınlaşıp hareketi yakalayabilirsiniz. Ardından da uzaklaşıp, dokunmatik ekranı yukarı doğru çevirip ekrana basarak kendi tepkinizi kaydedebilirsiniz!

Canon PowerShot G7 X Mark II ayrıca üstün bir yüz algılama ve izleme moduna da sahiptir. Bu sayede yüzünüzün netlik alanından çıkacağı konusunda endişelenmeden özgürce hareket edebilir, heyecanla ellerinizi havaya kaldırabilir ve olanlara karşı tepkinizi gösterebilirsiniz.

Görüntü titremesini ortadan kaldıran 5 eksenli Gelişmiş Dynamic IS sayesinde tam zumda ve hatta kaydırma yaparken ya da hareket halindeyken bile son derece sabit videolar çekebilirsiniz.

Yazan: Jeff Meyer

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön