VİDEO TEKNİKLERİ

Video hikaye oluşturma

Kendi mini filmlerinizi oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm kareleri yakalamanıza yardımcı olacak 10 ipucu ve tavsiye.
Pembe ahşap arka planda etrafında el işi malzemeleri bulunan Canon EOS R50 fotoğraf makinesi, harici mikrofon ve tripod tutma yerinin düz çekimi.

İster macera tutkunu bir belgeselci ister bir ürün vlogger'ı veya sosyal medya şefi olun, video hikaye oluşturmayı bilmeniz önemlidir. Hedefiniz ister TikTok ister beyaz perde olsun, film yapımcılığının temelinde hikaye oluşturma vardır.

Peki nasıl ilgi çekici bir video hikaye hazırlayabilirsiniz? İlk olarak, yaratıcılığınıza uygun bir kite sahip olmanız gerekir. Canon'un EOS R Sistemi fotoğraf makineleri, günümüzün hibrit fotoğrafçıları düşünülerek tasarlanmıştır. Örneğin, hafif ve kolayca tutulabilen Canon EOS R50, yüksek hızda örneklenmiş 4K kayıt özelliğinin yanı sıra yüksek kaliteli içerikler oluşturmanıza yardımcı olmak için 120 kare/sn'ye varan ağır çekim, değişken açılı dokunmatik ekran ve akıllı Dual Pixel CMOS AF II otomatik odaklama gibi çeşitli profesyonel video özellikleri sunar.

Ancak videolarınızın kalitesi ve profesyonelliği, doğru becerilere ve tekniklere de bağlıdır. Baştan sona kadar ilgi çekici bir video hikaye oluşturmaya yönelik 10 ipucunu burada bulabilirsiniz.

 1. Çekiminizi planlayın
 2. Düzeneğinizi kurun
 3. Sakin ve kararlı olun
 4. Ayrıntılara odaklanın
 5. Farklı perspektiflerden denemeler yapın
 6. Kompozisyonunuzu yeniden değerlendirin
 7. Hız ve zamanla oynayın
 8. Daha net ses kaydedin
 9. Gerilim yaratın
 10. Eğlenin ama odağınızı kaybetmeyin

1. Çekiminizi planlayın.

Canon EOS R50'yi siyah fotoğraf makinesi çantasına koyan eller.

Canon EOS R50, bu kadar güçlü video özelliklerine sahip bir fotoğraf makinesi için son derece kompakt bir yapıdadır. Her yere götürebileceğiniz kadar hafif olması sayesinde içerik oluşturmak için mükemmel bir araç haline gelir.

Çekiminizi planlamak, ihtiyacınız olan tüm kareleri yakalamanızı sağlar. Göstermek istedikleriniz ve nasıl bir yaklaşım sergileyeceğiniz hakkında notlar alın veya ana hatlarıyla bir hikaye panosu hazırlayın. Bu şekilde çekiminizi gerçekleştirmeden önce kafanızda organize edebilirsiniz.

Bu ayrıca videonuzun görünümü ve hissine karar vermenize de yardımcı olur. EOS R50 gibi bir Canon fotoğraf makinesinde güzel estetik görünüm için bir dizi yaratıcı renk profili bulunur. Filminiz için istediğiniz atmosfere karar vermeden önce bu ayarlarla denemeler yapın.

Ayrıca çekim yapmadan önce ekipmanınızı hazırlamanız da önemlidir: Pilleri şarj edin, lensleri temizleyin ve hafıza kartlarını formatlayın.

Son olarak, akıllı telefonunuzun veya tabletinizin Canon Camera Connect uygulamasına bağlı olduğundan emin olun. Bu sayede ayarlarınızı uzaktan yapabilir ve fotoğraf makinenizdeki videoları hızlıca aktarabilirsiniz.

2. Düzeneğinizi kurun.

Işıklı vitrinler bulunan Arnavut kaldırımlı sokakta bir şemsiye tutan, kahverengi tüylü palto giyen bir kadın. Canon EOS R50 ile çekildi.

Konunuzu izole etmek veya kendi ortamında konumlandırmak için alan derinliği ile denemeler yapın. Canon'un RF ve RF-S lenslerinin çoğu yumuşak, bulanık arka planlar için geniş maksimum diyafram açıklığı sunar ancak bağlam katmak için dar bir alan derinliğiyle çevrenizi dahil etmek isteyebilirsiniz. Canon EOS R50 ve Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM lens ile 45 mm, 1/40 sn, f/6,3 ve ISO 3200 değerlerinde çekilmiştir.

Eliyle gözlüklerini tutan, kahverengi tüylü paltolu bir kadının yandan görüntüsü. Canon EOS R50 ile çekildi.

Yüz ve göz takibini kullanarak konunuzun yüzünün her zaman net bir şekilde odaklandığından emin olmak için Canon'un akıllı Dual Pixel CMOS AF II otomatik odaklama özelliğine güvenebilirsiniz. Canon EOS R50 ve Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM lens ile 18 mm, 1/500 sn, f/4,5 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir.

Mekanda çekim yaparken ortamın geniş açılı çekimlerini yaparak bağlamı oluşturun. Bunları ortamdaki ayrıntılar ve aşırı yakın plan çekimleri ile birleştirin. Mekanda hareket edin ve tek bir pozisyondan çekim yapmaktan kaçının. Bu temel çekimlerde her klip başına en az 10 saniye yakalamayı deneyin. Böylece montaj sırasında istediğiniz şekilde klipleri kesebilirsiniz.

Diğer insanları filme alıyorsanız nerede olduklarına ve ne yaptıklarına dair ayrıntıları göstererek ana karakterleri ortaya koyun. Alışılmadık kompozisyonlar ve ışık stilleriyle hareketlerini yansıttığınız konuların farklı kliplerini çekin.

3. Sakin ve kararlı olun.

CINC_EOS R50_Movie IS mode

Çekimlerin titremesini önlemek ve filmlerinizin profesyonel görünmesini sağlamak için fotoğraf makineniz ve lensinizi desteklemeniz önemlidir. Fotoğraf makinesini iki elinizle tutun ve dirsekleriniz içe dönük olsun.

Daha sabit elde video çekimleri için Canon EOS R7, kullanılan lense bağlı olarak fotoğraf makinesi hareketinden 8 stop'a kadar telafi sağlayabilen sensör kaydırmalı Dahili Görüntü Sabitleme (IBIS) özelliğine sahiptir. Canon EOS R50, çekim sırasında fotoğraf makinesinin titremesini en aza indirmek için dahili teknolojiye de sahiptir. Yukarıdaki videoda gösterilen Video Dijital IS, elde çekilen videoların net ve akıcı kalmasını sağlar.

Ayrıca Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM gibi dahili sabitleme özellikli bir lens kullanmayı deneyin. Bu uygun fiyatlı zoom lensi, elde çekilen görüntüleri net tutmak için 4,5 stop'lu optik IS özelliğinin yanı sıra çeşitli türde çekimler için çok yönlü zoom aralığına sahiptir.

4. Ayrıntılara odaklanın.

Yakın plan çekimle nesnelerin arka plandan sıyrılıp öne çıkmasını sağlamak ilgi uyandırır. Canon RF ve RF-S zoom lensler, konuların karede daha büyük görünmesini sağlarken konuları arka planlarından sanatsal bir şekilde öne çıkarmak için mümkün olduğunca yakından çekim yapmanıza yardımcı olur.

Kısa mesafelerde bile her ayrıntıya odaklanmanıza olanak tanıyan Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM gibi bir makro sabit lens de kullanabilirsiniz. Yakın odaklama yapan bir makro lens, görüntüleyenler ince ayrıntıları görmek isteyeceğinden ürün, yiyecek veya güzellik içerikleri için özellikle faydalıdır.

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi EOS R50, odak kesintisi düzeltme özelliğine sahiptir. Bu özellik, odağı değiştirirken görüş açısını koruyarak dikkatin istediğiniz noktada kalmasını sağlayıp daha doğal ve profesyonel bir görünüm sunar.

5. Farklı perspektiflerden denemeler yapın.

Lens aşağı bakacak şekilde dikey bir stantta duran, mikrofon takılı bir Canon EOS R50 fotoğraf makinesi. Fotoğraf makinesinin değişken açılı dokunmatik ekranında görüntülenen bir kızartma tavası.

Canon EOS R50'nin değişken açılı dokunmatik ekranı, neredeyse her açıdan çekim yapma esnekliği sunar.

Filme alınacak bir yemek tabağı tutarak Canon EOS R50'nin değişken açılı dokunmatik ekranına bakan bir adam.

Değişken açılı dokunmatik ekran, elde çekim yaparken kompozisyonu ve pozlamayı kontrol etmenizi de sağlar.

Videonuzu daha dinamik hale getirmek için konularınızı alışılmadık açılardan yakalayın. Tüm denemeleriniz başarılı sonuçlar vermeyecek olsa bile denemeden bilemezsiniz. Konunuzun üstünde bir konum alıp aşağı doğru çekim yaparak veya yere yatıp yukarı doğru çekim yaparak bakış açınızı değiştirin.

Perspektifinizi değiştirmek, hikaye anlatımınıza da yardımcı olur. Örneğin düşük bir açıdan çekim yapmak, karedeki kişinin izleyicinin üzerinde güce veya hakimiyete sahip olduğu hissini vermenizi sağlayabilir.

Lensler kullanarak de perspektifi değiştirebilirsiniz. Ön plandaki konunun ötesinde çekim yapıyorsanız spesifik bir odak noktası seçerek arka planın net olmasını ve ön planda da sinematik bir bulanıklık oluşmasını sağlayın. Bunu, diyafram açıklığınızı daraltarak yapabilirsiniz. Canon RF 50mm F1.8 STM gibi geniş maksimum diyafram açıklığına sahip bir RF lens, sinematik bir efekt için oldukça dar alan genişliği ve yumuşak bulanıklık sunar.

6. Kompozisyonunuzu yeniden değerlendirin.

Uzaktaki bir kadını filme almak için kavisli raylar arasındaki tripoda yerleştirilmiş bir Canon EOS R10.

Bu kıvrımlı raylar gibi güçlü kompozisyon çizgileri, izleyicinin ön plandan arka plana doğru bakmasını sağlar. Fotoğraf makinesinin alçak bir konuma yerleştirilmesi bu etkiyi artırır.

Karenizi oluşturan öğeleri en iyi hangi konumda gösterebileceğinizi düşünün. Genel olarak, üçte bir kuralı ve kılavuz çizgiler gibi denenip test edilmiş kompozisyon teknikleri iyi sonuçlar verir. Diğer bakış açılarını da denediğinizden emin olun. Örneğin alternatif çekimler için simetriden yararlanabilirsiniz. Bu, sola veya sağa bir adım atmak, fotoğraf makinesini daha yukarı veya daha aşağı konumlandırmak, diz çökmek veya yere uzanmak gibi basit şekillerde yapılabilir.

Konunuza uygun spesifik bir kompozisyon bulursanız çekimlerinize farklı bir görünüm kazandırmak için bu kompozisyonu iyileştirerek size özel hale getirin. Birçok film yapımcısı kendilerine özel kompozisyon stilleriyle tanınır. Bu nedenle filmin havasını ve kişisel stilinizi yansıtmak için farklı kurallar ve bunların nasıl çiğnenebileceğiyle ilgili denemeler yapmak önemlidir.

7. Hız ve zamanla oynayın.

Sahneler arasında geçiş yapmak, videonuza hareketlendirmek açısından faydalıdır. Aynı açıdan benzer kesitlerin çekimini yapın, ardından bu kesitlerin farklı bölümleri arasında geçişler yaparak bir andan diğerine atlayın.

Aksiyonu filme almanın harika bir yolu da yüksek kare hızlarında kayıt yapmaktır. EOS R50 ile 120 kare/sn'de Full HD çekim yapmak, süper ağır çekim efektleri oluşturmanızı sağlar ve klibi tekrar normal hızda oynattığınızda her anı yakaladığınızı görürsünüz.

Ayrıca yavaş tempolu aksiyonları daha kısa kliplere sıkıştırmak veya haiku videosu oluşturmayı denemek için zaman atlamalı sekans ile izleyicinin ilgisini çekmeyi de deneyebilirsiniz.

8. Daha net ses kaydedin.

Stereo Mikrofon DM-E1 takılı Canon fotoğraf makinesini tutan bir kadın, matkap tutan bir adamı filme alıyor.

Video hikaye oluştururken ses son derece önemlidir. Bu nedenle Canon Stereo Mikrofon DM-E1 gibi harici bir mikrofona yatırım yapmak iyi bir fikirdir.

Görüntü kadar ses kalitesi de önemlidir. Bağlam katıp atmosfer yarattığından video hikayenizi geliştirir. Birçok fotoğraf makinesinde ses kaydı yapabilen dahili bir mikrofon bulunur ancak Canon Stereo Mikrofon DM-E1 veya Stereo Mikrofon DM-E100 gibi harici bir mikrofon kullanarak daha iyi ses kalitesi elde edersiniz.

STM (kademeli) motoru akıcı ve sessiz odaklama hareketi sağladığından fotoğraf makinenizi Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM gibi bir Canon STM lensle eşleştirmek, ses kaydederken harika bir seçimdir.

9. Gerilim yaratın.

Özellikle videonuz sona yaklaşırken görsel gerilim öğeleri dahil etmeniz önemlidir. Bunu aşırı yakın ve geniş çekimlere yer vererek elde edebilirsiniz. Karenizi sabit konudan son sahneye geçirmek, filminizi son aşamaya getirmenin iyi bir yoludur.

Gerilimi tırmandırmak için çekimleri kısa tutun. Uzun sahneleri her zaman kısaltabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle istediğiniz anların öncesini ve sonrasını uzun tutmaya çalışın.

10. Eğlenin ama odağınızı kaybetmeyin.

İhtiyacınız olandan biraz daha fazlasını çekmek iyi bir fikir olsa da kolayca başka bir yöne gidebilir ve çok fazla çekim yapabilirsiniz. Bu nedenle objektif kalın ve bir hedef belirleyin. Daha sonra montaja başladığınızda ve çok sayıda gereksiz çekimle uğraşmanız gerekmediğinde kendinize teşekkür edeceksiniz.

Son olarak, videolarınızı çekerken iyi eğlenceler dileriz! Bazen her şeyin planladığımız gibi gitmeyebileceğini ancak böyle durumlardan her zaman çok iyi dersler çıkarabileceğinizi unutmayın. Hikayeniz, sizin kişiliğinizden izler taşır. Bu nedenle çekim sırasında eğlenmenize bakın.

Peter Wolinski

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • VİDEO TEKNİKLERİ

  Videoyla hikayelerinize hayat verin

  Ödüllü belgesel yapımcısı ve Canon Elçisi Joel Santos, video hikaye anlatımıyla ilgili en önemli ipuçlarını paylaşıyor.

 • VİDEO

  Sosyal medya videolarınızı iyileştirmeye yönelik ipuçları

  Dört içerik üreticisi, harika içerikler üretmenin ve çevrimiçi ortamda öne çıkmanın yollarını tartışıyor.

 • VLOG ÇEKİMİ

  EOS R50 ile içerik üretimi

  Canon EOS R50 ile sosyal medya akışlarınızı bir üst düzeye taşıyın.

 • VİDEO TEKNİKLERİ

  Gece video çekimi yapmak için ipuçları

  Gece video çekimi kılavuzumuzla yepyeni bir yaratıcılık dünyasına adım atın.