ATEŞ FOTOĞRAFÇILIĞI

Ateş fotoğrafçılığı: Alevleri yakalama

Titrek bir mum ışığını, bir kamp ateşini ya da çıtırdayan maytapların dans eden alevlerini mi yakalamak istiyorsunuz? Doğru teknikler, ayarlar ve kit ile fark yaratabilirsiniz.
Bir kamp ateşinin yanında duran çocuk ve havada süzülen korların oluşturduğu uzun ışık izleriyle uzun pozlamalı bir fotoğraf.

Sonsuz yaratıcı olanaklar sunan ateş, fotoğrafını çekmek için harika bir konudur. Başlı başına göz alıcı bir güzellik barındıran alevler aynı zamanda etrafını sımsıcak harika bir ışıkla aydınlatır. Bu da ateşin sadece göz alıcı bir konu oluşturmakla kalmadığı, aynı zamanda portre fotoğrafçılığı için atmosferik bir ışık kaynağı olduğu anlamına gelir.

Ateşin fotoğrafını çekmek zor da olabilir. Kaynak oldukça parlakken etrafın genellikle oldukça loş bir ışık barındırması, fotoğrafçılara sorun teşkil eder. Bu yüksek kontrast seviyesi, sahnenin hem en parlak hem de en karanlık kısımlarında yer alan ayrıntıların çekilmesini zorlaştırabilir. Ancak fotoğraf makinesinde yapılacak doğru ayarlar ve bazı temel beceriler ile herkes ateşin yanında harika fotoğraflar çekebilir.

Alevlerin fotoğrafını çekmek yılın her zamanında öğrenebileceğiniz harika bir beceridir. Kutlama zamanlarında yaratıcı çekimler yapmak istediğinizde de özellikle faydalı olacaktır. Bu kış tatili mevsiminde harika ateş fotoğrafları çekmek için okumaya devam edin.

1. Güvenliğinize önem verin.

Bir ateş çukurunun yanında bir çocuğun elini tutan yetişkin bir insan.

Fotoğraf çektiğiniz ortamda çocuklar varsa siz çekim yaparken onlara göz kulak olacak başka bir yetişkin kişinin de ortamda bulunması faydalı olacaktır. Canon EOS R6 ve Canon RF 50mm F1.8 STM lens ile 1/160 sn, f/3,5 ve ISO 4.000 değerlerinde çekilmiştir.

Fotoğrafçılık gibi ateş de büyüleyici olabilir. Ancak bu her zaman iyi sonuçlanmayabilir. Fark etmeden fotoğraf çekmeye dalabilirsiniz fakat güvenlik her zaman ilk sırada gelmelidir. Kendimizi ve diğer insanları yaralanmaktan korumanın yanında ateşi kontrol altında tutmak da önemlidir. Yakınınızda ateşin üzerine dökebileceğiniz bir kova su ya da kullanabileceğiniz bir yangın söndürücü bulundurun ve karanlıkta yolunuzu bulmak için kafa lambası kullanın. Kuvvetli rüzgarlar alevleri tahmin edilemeyecek şekilde etkilediğinden hava şartlarını kontrol etmek de iyi bir fikirdir.

2. Doğru kiti seçin.

Bir ateş çukurunun kenarında duran Canon fotoğraf makinesi, tripod, turuncu jelatin ve taşınabilir lamba.

Fotoğraf makinesi ve tripod kadar bir el feneri de sahneye ekstra ışık eklemek ve ortamdaki parlak alev ışığını dengelemek için kullanılabilir. Küçük bir turuncu jelatin parçası, el fenerinin ışığını alevlerle eşleşecek sıcak bir renge dönüştürebilir.

Ateşin oluşturduğu ışık genellikle oldukça loştur, bu sebeple yakındaki konuları yakalarken ışık kaynağı olarak ateşi kullanıyorsanız düşük ışıkta iyi performans gösteren ekipmanlar kullanmak sizin için faydalı olacaktır. Canon EOS R6 gibi bir fotoğraf makinesi idealdir. Ultra hassas 20,1 MP tam kare sensörü, yüksek dinamik aralık içeren senaryoların ve genellikle düşük ışık içeren durumların kolaylıkla üstesinden gelmek üzere tasarlanmıştır.

Sabit lenslerin diyafram açıklıkları zoom lenslere göre genellikle daha fazla olduğundan, Canon RF 50mm F1.8 STM gibi hızlı bir sabit lens de size oldukça yardımcı olur. Bu sayede düşük ışıkta daha hızlı enstantaneler ve daha düşük ISO değerleri kullanabilir, dolayısıyla daha net ve daha az kumlanma içeren fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Mutlaka gerekli olmasa da, bir tripod da size daha uzun pozlama yapma ve titrek alevleri bulanık hale getirme seçeneği vermesi açısından kamp ateşinin etrafında ve mum ışığında çekilen fotoğraflar için oldukça faydalı olabilir.

3. Mum ışığını yakalama

Siyah bir arka plana karşı sadece alevleri görünecek şekilde pozlanmış bir dizi mum.

Pozlamamızı ateşe göre yaparsak sahnenin geri kalanı oldukça karanlık olur, mum ışıklarıysa havada süzülüyor gibi görünür. Canon EOS R6 ve Canon RF 50mm F1.8 STM lens ile 1/1250 sn, f/4 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Şamdanlar görünecek şekilde pozlanan, alevleri aşırı pozlanmış ve bulanık hale gelmiş bir dizi mum.

Pozlamayı çevreye göre ayarlarsak oldukça farklı bir yaratıcı etki elde ederiz. Bu fotoğrafta mumlar görünür durumdayken alevleri aşırı pozlanmış ve bulanık hale gelmiş görünüyor. Canon EOS R6 ve Canon RF 50mm F1.8 STM lens ile 1/20 sn, f/4 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Mumlar oldukça atmosferik fotoğrafların çekilmesini sağlayabilir. Ancak parlak alevlerine rağmen çok fazla ortam ışığı sağlamadıklarından yakalanmaları zor da olabilir. Bu da pozlamamızı alevlere göre yaparsak sahnenin geri kalanının neredeyse karanlık olacağı, mumun çevresindeki sahneye göre pozlama yaparsak da mum alevinin aşırı pozlanacağı anlamına gelir. Sahnenin hangi kısmına öncelik vereceğiniz, oluşturmak istediğiniz etkiye bağlıdır.

Post prodüksiyonda gölgeleri aydınlatmak aşırı pozlanmış olan aydınlık alanları düzeltmekten daha kolay olduğundan, kadrajda daha parlak görünen öğelere göre pozlama yapmak genellikle daha iyidir. Ayrıca fotoğrafınızın, parlak alanları aşırı pozlamadan gölgelerinizi bir miktar daha aydınlatmak için pozlamanızı hafifçe artırmanıza izin verip vermediğini kontrol edin. Fotoğraf makinenizde bu özelliğin olması halinde video çekerken Zebra modunu kullanmayı deneyin. Zebra modu, kadrajın aşırı pozlanan kısımlarını zebra çizgilerine benzeyen bir desenle vurgulayarak gölgeleri mümkün olan en iyi şekilde aydınlatırken aydınlık alanları aşırı pozlamamanızı sağlar. Fotoğraflar için aydınlık uyarısı, oynatma modunda çektiğiniz fotoğrafta aşırı pozlanmış alan olup olmadığını kontrol etmenizi sağlar. RAW formatında çekim yapmak, Canon'un Digital Photo Professional (DPP) gibi fotoğraf düzenleme yazılımları kullanarak post prodüksiyon sırasında size çok daha büyük bir esneklik sunar.

Fotoğraf makinenizin otomatik açılır flaşını engellemek için makineyi Manuel (M) moda alın. Bu, mum alevinin zayıf ışığının flaş ışığında kaybolmasını engelleyecektir. Diyafram açıklığınızı f/4, ISO değerinizi ise 100 olarak ayarlayın ve 1/20 ila 1/2.000 sn. enstantane hızlarıyla denemeler yaparak farklı enstantane hızlarının mumların görüntüsünü nasıl etkilediğine bakın. Ayrıca Gündüz flaşı olarak da bilinen bir ışık patlaması olan, gölge alanları aydınlatarak konunuzun ayrıntılarını belirginleştiren destek flaşını da kullanabilirsiniz. Canon Fotoğraf Rehberi uygulamasında, mum ışığında portre fotoğrafı çekimine dair, bu tekniğin daha profesyonel bir seviyede incelendiği bir makale bulunur.

4. Mum ışığında çekilmiş pasta portreleri

Doğum günü pastasındaki mumları üfleyerek söndürmek için öne doğru eğilen küçük bir çocuk. Çocuğun yüzü alevlerle aydınlanıyor.

Konunuz mumlara doğru eğildikçe titreyen alevler konunun yüzüne sıcak güzel bir parlama düşürür. Canon EOS R6 ve Canon RF 50mm F1.8 STM lens ile 1/200 sn, f/2 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir.

Doğum günü pastasıyla bir çocuğu fotoğraflayan Canon fotoğraf makinesinin arkadan görünümü.

Lensinizin diyaframı en açık değerindeyken fotoğraf çektiğinizde alan derinliği çok sığ olacağından hassas odaklanmak çok önemlidir. Canon EOS R6 gibi Göz Algılama AF özelliğine sahip bir fotoğraf makinesi, bunu insanları profilden fotoğraflarken bile çok kolay hale getirir.

Fotoğraf makinenizi kullanmak için bir doğum günü partisinden daha iyi bir zaman olabilir mi? Mumları üflemenin zamanı geldiğinde konunuzun neşeli yüzünü aydınlatan sıcak mum ışığını kullanarak göz alıcı portreler yakalayabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi Manuel (M) moda, diyafram açıklığını f/1,8 değerine (ya da lensinizin en geniş diyafram açıklığı değerine), enstantane hızınızı 1/200 saniyeye ve ISO değerinizi otomatik olarak ayarlamayı deneyin. Bu şekilde ISO ayarı size doğru pozlamayı vermek için uyarlanacaktır.

Canon RF 50mm F1.8 STM gibi hızlı bir sabit lens, geniş maksimum diyafram açıklığı loş iç mekanlarda portreler yakalamanızı sağlayacağından bu portre türleri için idealdir. Ayrıca geniş diyafram açıklıklarında harika şekilde bulanıklaştırılmış arka planlar için yumuşak bir bokeh etkisi sağlar.

5. Kamp ateşi fotoğrafı çekme

Havada uçan ve uzun ışık izleri oluşturan korlarla bir kamp ateşinin uzun pozlamalı fotoğrafı.

Uzun pozlama alevlerin hareketlerini bulanıklaştırırken havada uçan kıvılcımları göz alıcı ışık izlerine dönüştürür. Ateşi canlandırmak şahane ışık efektleri oluşturabilir. Ancak bunu tedbirli bir şekilde yaparak güvenliğinize dikkat edin! Canon EOS R6 ve Canon RF 50mm F1.8 STM lens ile 1 sn, f/8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Bir kamp ateşinin yanındaki çocuğu fotoğraflayan Canon fotoğraf makinesinin arkadan görünümü.

Tripod kullanarak bir saniyelik bir pozlamayla kamp ateşlerindeki kıvılcım izlerini fotoğraflayın. Uzun pozlama sırasında fotoğrafınızda hareket bulanıklığı olmaması için kadrajınızdaki insanlardan sabit durmalarını isteyin. Alternatif olarak bunun tam tersini yapabilir, burada yukarıda görünen fotoğraf gibi kasıtlı bir hareket bulanıklığı ve parlayan ışık izlerine dönüşmüş kıvılcımlar yakalayabilirsiniz.

Soğuk ve karanlık bir gecede kamp ateşinden daha davetkâr bir şey olabilir mi? Dans eden alevler, karanlığın içinde göz alıcı bir konu oluşturur. Güneş battıktan sonra ortamdaki ışığın, kamp ateşinin alaca karanlıkta öne çıkmasını sağlayacağı kadar düşük ancak etraftaki unsurları ve gökyüzündeki ayrıntıları seçebileceğiniz kadar parlak olduğu bir zaman dilimi yaşanır. Gece saatlerinde ortam tamamen karanlık olacağından bu, bir alaca karanlık fotoğrafı ve kamp ateşini bağlama uygun şekilde çekmek için harika bir zaman dilimidir. Bu sahneyi manuel modda, enstantane hızınız 1/100 saniye, diyafram açıklığınız f/1,8 (ya da lensinizin en geniş diyafram açıklığı değeri) ve otomatik ISO ayarlarıyla çekmeyi deneyin. Fotoğrafı daha aydınlık veya karanlık hale getirmek için Pozlama Telafisini kullanın ve ateşin arka planına alaca karanlık gökyüzünü almak için yere yakın bir açıdan fotoğraf çekin.

6. Alev ışığında portre çekme

Kamp ateşinin yanında duran bir çocuğun yakından portresini çeken bir fotoğrafçı.

Ateşin yanında portre fotoğrafları çekerken fotoğraf makinenizi Manuel (M) moda geçirin. Lensinizin diyafram açıklığını f/1,8 değerine (ya da lensinizin en geniş diyafram değerine), enstantane hızınızı 1/200 saniyeye ve ISO değerinizi otomatik olarak ayarlayarak sınırlı ışıkta hareketi olabildiğince dondurmaya çalışın.

Bir kamp ateşinin önünde yüz yüze duran, profilden görüntülerinin dış hatları alevlerden gelen ışıkla aydınlanan iki çocuk.

Göz alıcı sıcak bir ışık veya ilginç silüetler için alev ışığının yanında portre çekin. Canon EOS R6 ve Canon RF 50mm F1.8 STM lens ile 1/125 sn, f/1,8 ve ISO 25.600 değerlerinde çekilmiştir.

Kamp ateşleri ve ateş çukurları, harika portrelere sahne olan benzersiz bir atmosfer yaratır. Ateş başında yapılan sohbetler, birbirine sokulan çiftler ve alevlerden büyülenen çocuklar Canon fotoğraf makinenizle yakalayabileceğiniz harika konular oluşturur. Alevlerin miktarı ortam ışığını önemli ölçüde değiştirebileceğinden fotoğraf çekmeye başlamadan önce ateşi canlandırmayı unutmayın. Alevlerin oluşturduğu ışık genellikle alevlerden uzaklaştıkça kısa sürede kaybolur, bu sebeple ışığın parlaklığından faydalanmak için konularınızı ateşe olabildiğince yakın (ve güvenli) bir mesafeye getirin.

7. Maytap fotoğrafları çekme

Ellerinde tuttukları iki maytabın parlayan kıvılcımlarıyla aydınlanan, arka planda seçilen çocuk yüzleri.

Maytap fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinenizi Manuel (M) moduna ayarlayın. F/3,5-f/5,6 arasında bir diyafram açıklığı, 1/125 saniye enstantane hızı ve otomatik ISO kullanın. Ayrıca pozlama telafisiyle denemeler yaparak biraz farklı sonuçlar da elde edebilirsiniz.
Canon EOS R6 ve Canon RF 50mm F1.8 STM lens ile 1/200 sn, f/2,5 ve ISO 640 değerlerinde çekilmiştir.

Bir maytaptan çıkan hareketli ışık fotoğraflarda harika görünebilir. Ayrıca küçük çocuklarla veya kötü hava koşullarında yaratıcı ışık efektlerini daha güvenli bir şekilde keşfedebilirsiniz. Uçan kıvılcımlar ateşten dışarı doğru her yöne büyük hızda patlayarak yayılırlar, bu sayede oldukça yüksek enstantane hızları kullanılırken dahi fotoğraflarda ışık çizgileri şeklinde çıkarlar. RAW fotoğraf çekme ve düzenleme konusunda kendinizi yeterli hissediyorsanız sonrasında parlak alanlarda ve gölgelerde daha fazla ayrıntı ortaya çıkarabileceğiniz için bu tekniğin size büyük faydası olacaktır. Enstantane hızınızı yavaşlattığınızda ise maytap kadrajınızda çok net görülebilen ışık izleri bırakacaktır. Karar sizin!

Kutlama ateşlerinden ışık izleri yakalamayı da deneyebilirsiniz. Daha fazla fikir ve ilham için yaratıcı havai fişek fotoğrafçılığı ipuçlarımıza ve tekniklerimize bakın.

Ateş söndüğündeyse Canon Fotoğraf Rehberi uygulamasında yer alan yetenek alıştırmalarıyla Duman fotoğrafçılığını keşfedebilirsiniz.

Yazan: James Paterson

İlgili Ürünler

İlgili makaleler